IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Руски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Руски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
Автор
Порака
E... Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај E... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Руски јазик
    Испратена: 22.Ноември.2008 во 16:53
Што мислите за рускиот јазик?
Дали ви изгледа перспективен?
Јас студирам руски јазик и мислам дека е перспективен јазик и е интересен јазик...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 17:00
nu vot harasho, chto njebudj
hehehe


Изменето од anakin - 22.Ноември.2008 во 17:00
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
E... Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 28
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај E... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 19:46
Ты понимаешь по-русски?
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:22
haraso
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2008 во 20:30
Ме привлекува јазикот-иначе не знам ништо освен њет и дасвиданја(незнам ни дали точно напишав).Ако имам прилика некогаш ќе го научам...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 00:41
Originally posted by E... E... напиша:

Што мислите за рускиот јазик?
Дали ви изгледа перспективен?
Јас студирам руски јазик и мислам дека е перспективен јазик и е интересен јазик...
 
 
 
 
 Ti pozeluvam sreka,no po ubo ke bese da studirase angliski jazik,sepak angliski si e angliski. I da ne gi znaes drugite jazici vo svetot dovolno ke ti e angliskiot, sepak e svetski jazik i mislam deka po prespektiven jazik e od site.намигнување
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 11:19
Originally posted by E... E... напиша:

Што мислите за рускиот јазик?
Дали ви изгледа перспективен?
Јас студирам руски јазик и мислам дека е перспективен јазик и е интересен јазик...

Sekoj jazik e ubav i vredi da se znae, pa taka i ruskiot, iako ne mi e najomilen od slovenskite jazici.

Mislam deka izborot ti e odlichen! Iako ruskiot ne e svetski jazik(odgovornosta za toa ja ima katastrofalno osmislenata ruska jazicna politika koja se vodese od 1945-1990) se povece stanuva ocigledno deka golemata mecka - Rusija, povtorno se vraca na svetskata scena. Ekonomski, politicki, voeno, pa i kulturno-zabavno(no seuste daleku zad SAD vo poslednovo). So dobro poznavanje na ruskiot, osobeno delovniot i pravniot, se otvoraat siroki perspektivi za vrabotuvanje. E sega dali ce bide vrabotuvanjeto vo Makedonija ili stranstvo toa e druga prikazna.

Uste edna vazna rabota: Nastojuvaj pokraj ruskiot dobro da go sovladas i angliskiot. A ako ucis na katedrata za slavistika, dobro bi bilo postepeno da naucis i ceski, ili polski. Na toj nacin bitno gi zgolemuvas svoite rabotni perspektivi. Imeno ne razmisluvaj samo vo ramkite na stavot: ucel ruski pa ce bide nastavnik po ruski ili ce preveduva dela od Tolstoj i Pushkin - a toa nikomu ne treba. Ne e taka. Mozebi ce bides sudski preveduvac z gradjanite na Makedonija koi podnesuvaat aplikacii za viza vo ambasadata na Ruskata federacija, mozebi ce bides potrebna na ruskiot naften pazar kako preveduvac, mozebi ce tolkuvas pri pregovori pomedju Kremlj i drugi vladi...    Samo napred!

Nekoj spomna deka angliskiot e svetski jazik. Tocno e deka e porasprostranet od ruskiot, no ni so angliskiot ne mozes da pomines sekade. Ako otides vo polska, slovacka, ceska, ungarija - poprvo ce znaat germanski odosto angleski. Istoto vazi i za Argentina ili juzniot del na Brazil(na pr. vo Puerto Alegre) ova mi go kazale ludje sto ziveat tamu. Ako otides vo Laos, Kambodza ili Vietnam ce se iznenadis kolku ludje od postarata generacija znaat francuski namesto angleski. Se` zavisi od toa kade rabotis, kade se dvizis.
    

Изменето од Majkl - 23.Ноември.2008 во 11:36
Кон врв
defma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 716
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај defma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 11:28
Секој јазик е богатство, без разлика дали некој смета дека е перспективен или не, мислам дека секако ќе ти служи.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 19:36
Pa mene mi e interesen,za perspektiva dali ima ne znam so da kazam..ali edinstveno so znam da kazam e Menja zovut Eli i spasiba(normalno ne se pisuvaat vaka)
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
bile_mk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bile_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 01:14
njet panjimajim ruski
mada mislam deka sekoj jazik vredi da se znae, a ruskiot e mnogu sroden so nasiot. ne se razbiram mnogu od ruski i me interesira dali ima padezi ??

Изменето од bile_mk - 24.Ноември.2008 во 01:19
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 01:27
Има...
Кон врв
bile_mk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 22.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bile_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 01:30
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Има...


фала
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2008 во 01:31
Ништо.
Кон врв
WhizKid Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај WhizKid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2008 во 18:27
Не сум имал прилика да го учам, но ме привлекува.
Всушност, во групата на светски јазици, треба да си биде рускиот, зошто ако некој човек од било кој дел од светот го научи рускиот јазик, ќе може да се разбере со половина Европа (словенските земји) и голем дел од Азија (Азиска Русија и Средна Азија).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.