IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Историја на Грција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Историја на Грција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2010 во 23:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

А што докажува авторот на „Измешана нација„


Не , тоа е далеку од она што сакам да го кажам .
Тука една персона под поимот “Бугар“ подразбира ТуркоМонголи , истиот се губи во просторот и времето кога треба да се објасни поимот “ГРК“ во 9 век на територијата на денешна Македонија .

Истиот проблем го имаат и Грците кои сакаат Хелените=Грците од минатото да ги поистовета со античките Македонци .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
leoglas75 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај leoglas75 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 01:01
Ias deka mislm shto vie zlobeete na drevnata istoria na Garcia.A i vie imate drevna istoria no ne e Aleksandrovata a druga?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 01:27
Originally posted by leoglas75 leoglas75 напиша:

Ias deka mislm shto vie zlobeete na drevnata istoria na Garcia.A i vie imate drevna istoria no ne e Aleksandrovata a druga?
A koja e taa nasa drevna istorija?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 13:43
Originally posted by leoglas75 leoglas75 напиша:

Ias deka mislm shto vie zlobeete na drevnata istoria na Garcia.A i vie imate drevna istoria no ne e Aleksandrovata a druga?


Историјата на Античка Македонија и на Македонците е светско културно богатство :

Александар Македонски во битка против персискиот крал Дариј III (вон рамката) (Александров мозаик од Помпеја, според оригинална грчка слика од III век п.н.е)



А со самото тоа , тоа е дел од историја и на државата Еллада , и моја , се разбира .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
leoglas75 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај leoglas75 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 14:29
Историјата на Античка Македонија и на Македонците е светско културно богатство :

Prav si na anti4ka Makedonja
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 17:49
Originally posted by leoglas75 leoglas75 напиша:

Историјата на Античка Македонија и на Македонците е светско културно богатство :

Prav si na anti4ka Makedonja


И за Македонците сум во право . На сликата во Помпеја не е Македонија туку Македонец , многу градови во светото го носат неговото име и.т.н.

Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:20
Вратете се на Грците ве молам,колегата ве предупреди,имате ли малку почит

Темите пуэдер ги правите а се лутите кога бришеме - има тема эа Античките Македонци - уживајте
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:28
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Вратете се на Грците ве молам,колегата ве предупреди,имате ли малку почит

Темите пуэдер ги правите а се лутите кога бришеме - има тема эа Античките Македонци - уживајте


Историја на Грција

Ти не ја препознаваш врската помеѓу Државата Грција и Александар Македонски - Античка Македонија ?

Доколку моите постови бидат избришани од Вас лично , не , нема да се лутам .
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:34
А тебе да те цитирам - Античките народи се светско богатство и антиката останува у антика
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:38
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А тебе да те цитирам - Античките народи се светско богатство и антиката останува у антика


Историјата на Античка Македонија и на Македонците е светско културно богатство :

Геометријата ни е наследство од Антиката .

Изменето од eptendosadno - 28.Јануари.2010 во 18:39
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:40
Ама алгоритмиката ги раэдвојува
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:46
prv pat gi  chitam komentarite.......
mnogu mi e zhal  shto postovite  se odviva pristrasno so  nepoaznavanje na osnovnite istoriski tekovi......
istorija e kako reka sekoj si ja nasochuva kon svojata niva........
bezuslovno , bezdokazno samo bogato da rodi nivata.....
edno ke vi kazham ....
niva ke ima dobar rod samo so rabota vo deneshno vreme .....
ako gledash rekata da ja nasochish kon nivata......
ako gledash samo shto raboti komshijata......
ako gledash samo vo minato koj ja imal ili nemal nivata....
nikogash nema da imash bogat plod.....
p.s.
bi go prashala avtorot.....
- kako se vika majkata na Aleksandar Makedonski??
-od kade imeto ,, Pela,, ??
ako odgovori vednash bez da bara podatoci t.e. odgovor........
negovata tema ke ja svatam kako sodrzhajna za konverzacija....
ako ne !! negovata tema ke ja svatam kako edna provokacija.....
......gledaj vo svojot dvor........ne kaj komshijata.да......





Изменето од bijonse1 - 28.Јануари.2010 во 18:51
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 18:55
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


prv pat gi  chitam komentarite.......mnogu mi e zhal  shto postovite  se odviva pristrasno so  nepoaznavanje na osnovnite istoriski tekovi......istorija e kako reka sekoj si ja nasochuva kon svojata niva........bezuslovno , bezdokazno samo bogato da rodi nivata.....edno ke vi kazham ....niva ke ima dobar rod samo so rabota vo deneshno vreme .....ako gledash rekata da ja nasochish kon nivata......ako gledash samo shto raboti komshijata......ako gledash samo vo minato koj ja imal ili nemal nivata....nikogash nema da imash bogat plod.....p.s.bi go prashala avtorot.....- kako se vika majkata na Aleksandar Makedonski??-od kade imeto ,, Pela,, ??ako odgovori vednash bez da bara podatoci t.e. odgovor........negovata tema ke ja svatam kako sodrzhajna za konverzacija....ako ne !! negovata tema ke ja svatam kako edna provokacija...........gledaj vo svojot dvor........ne kaj komshijata.да......


Да , ама мегите на бавчата ми ги преместиле па денес сум на суд за да докажам што е моја земја , моја нива
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
??.?.?. Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 72
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ??.?.?. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 02:15
15 векови Персијска литература

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.