IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Интернетот во вероисповеста (религијата)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Интернетот во вероисповеста (религијата)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Интернетот во вероисповеста (религијата)
    Испратена: 16.Ноември.2008 во 19:36
Интернетот во вероисповеста (религијата)

Дали интернетот има некое значење во твојата религија.

Еве го моето гледање на интернетот и Христијанската религија:

Пред некоја година смеев во раце да држам едно дело на еден од најпознатите германски продажни менаџери кој го изјавуваше одприлика следново:

„ Доаѓа (набрзо) денот, кога продавањето и купувањето па дури и целото стопанисување ќе биде незамисливо без интернет. Кој нема да има приклучок и да стопанисува преку интернетот, тој ќе припаѓа во губитниците.“

За мене една многу важна изјава, бидејќи е навистина дури и денес така. Мислам дека овој факт е посебно важен поради пророчанството кое ГОСПОД му го даде на Св. ЈОван Богослов.
Таму стои следново: * “(Откровение: 13:18) Тука е мудроста. Кој има ум нека го пресмета бројот на Ѕверот, зашто е број на човек. а неговиот број е: шестотини шеесет и шест. “

За нас сите кои се надеваме на МИЛОСТА БОЖЈА (ХРИСТОС) е многу важно сознанието дека во Еврејството буквата W има бројна вредност 6 а има уште симбол притоа кој е една вертикална права цртичка.
Значи W = 6 = I
Ако малку погледнеме околусебе ќе видиме дека дури и во нашите новчаници имаме картички или сметки кои се преполни со овие знаци.
Јас мислам дека денес без електронските кодови кои се изразени во комбинација на такви цртички а посебно со трократното W, навистина постанува се потешко и потешко да може да се опстане а да не се користат истите за купопродажба и стопанисување.

Дури и дечињата за да се запишат на училиште мораат (делумично) да го употребуваат интернетот.

Мене ме интересира и вашето гледање на пророчанството во врска со интернетот.

Би ви бил благодарен кога најискрено би сте го кажале вашето гледиште.

Поздрав


спирос

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 19:49
Многу интересно...
 
А тоа за 666 не е од сега, а многу од поодамна...
 
Проблемот е: кој сака да ни ја ограничи нашата слобода, и како да се бориме против глобализацијата (која наводно проповеда права и слобода, а на тој начин (со тоа) најмногу ги укинува (осакатува) религиозните права)...
 
Спирос, ти си опасен... големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:06
Za brojot 666 ima iljadnici tolkuvanja, megju koi i deka gi pretstavuva W.W.Bush, bar-kodot i Internetot. Patem, tokmu sega se koristi Internetot da se shiri Isusovoto slovo i nie komunicireme preku nego. Dali toa znachi deka nie aktivno se stavame na strana na Antihristot? Dali mozheme da se slozhime deka Internetot pretstavuva edno tehnoloshko unapeduvanje na knigata, radioto i televizijata? Ako e taka, togash dali i tie se gjavolska rabota? I dali alatite se gjavolshtina ili gjavolshtina e kako tie se upotrebuvaat?Inaku eve go hibru alfabetot:Inaku posochenata hibru kukva se izgovara kako V, a ne W

Ova bi bilo i moeto izjasnuvanje na posochenata tema, a voedno bi povtoril deka tekstot na Sv.Jovan Bogoslov beshe posledniot sto go vmetnaa vo Noviot Zavet i toa posle mnogu raspravii i nesoglasici. Vmetnuvanjeto beshe izvrsheno samo poradi negovata popularnost megju shirokite narodni masi vo toa vreme. Lichno smetam deka ne mu e mestoto megju evangelijata i najavuvanjeto na Radosnata vest, no toa e vekje druga tema.

Изменето од Messenger - 17.Ноември.2008 во 00:14
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:11
Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.
666=ССС
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:13
Originally posted by makarios makarios напиша:

Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.666=ССС


   Што има врска ова со 666
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:17
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.666=ССС


   Што има врска ова со 666


Не знам. збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:20


Ajde i jas da se nadovrzam...

Znete sto znachi imeto Muhamed?

Toa e "muha u med".

P.S. Im se izvinuvam na muslimanskite chlenovi za koristenjeto na ova ime vo posochuvanje na poentata. Nemam nikakavi nameri da go obezvrednam imeto na vashiot profet, tuku naprotiv, da pokazham kako mozhat nekoi "ochigledni" raboti vo sushtina da bidat potpolno besmisleni.

Изменето од Messenger - 17.Ноември.2008 во 00:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:21
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.666=ССС

   Што има врска ова со 666
Не знам. збунетост

Тогаш не пишувај нешто колку ради реда.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:23
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.666=ССС

   Што има врска ова со 666
Не знам. збунетост
Тогаш не пишувај нешто колку ради реда.


Не пишувам ради реда.


Изменето од makarios - 17.Ноември.2008 во 00:28
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:32
Originally posted by makarios makarios напиша:Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.666=ССС

   Што има врска ова со 666
Не знам. збунетост
Тогаш не пишувај нешто колку ради реда.
Не пишувам ради реда.
Нема врска ова.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:38
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by makarios makarios напиша:

Трите шестки се трите страсти на нашето срце: среброљубие, страстољубие и славољубие.666=ССС

   Што има врска ова со 666
Не знам. збунетост
Тогаш не пишувај нешто колку ради реда.
Не пишувам ради реда.
Нема врска ова.


Можеби не според баптистичките критериуми.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 00:50
Редно е да објасниш што преставуваат твоите термини или ги пиша колку да покажеш дека имаш мислење околу 666.

Изменето од izvoren - 17.Ноември.2008 во 01:02
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 01:06
Originally posted by makarios makarios напиша:

666=ССС   Ако ставиш уште едно С ке искочи дека ѓаволот е некој Србин.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2008 во 01:12
изворен, братче, со полувистини не можеш да го сведочиш Христос.

А како може да Го сведочиш Христос, кога си запнал за нешто што не е Христос?

Јас тоа што го реков е мислење на Светите Отци. Многу малце од Отците се осудиле да го толкуваат Откровението. Така што, јас немам намера да си ја загубам душата во шестките.

п.с. ова за Србите не ти доликува.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,155 секунди.