IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Adobe Photoshop CS4
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Adobe Photoshop CS4

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 10:43
sram mi e da kazam, ama jas isto imam PS 7, CS2, i CS3, na ista makina, fala bogu, na razlicni mestenca :-PPP... Mire e vo pravo, it's easy..
poz
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 23:50
Dve prasanja za PS CS4.
Se e ok, go doterav kako mi odgovara i imam problem samo so k*rsorite ...

1. Kako da napravam clone/healing brush tool da ne mi odslikuva vo vnatresnosta slika od target area?

2. Kako da napravam pogolemite brushes da mi go iscrtuvaat celiot krug namesto nekakvi cetvrtinki.

Se obidov so preferences/cursors, ama ne funkcionira. Nekoe care mora da ima, inace ovaka se pretvora vo animiran film, namesto vo alatka za post-processing лутина
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 00:20
Mire,
za prvoto:     vo Window menito stisni na 'Clone Source' za da ti se pojavi toa prozorce... tamu odstikliraj go "Show Overlay"

vtoroto i mene mi e problem!!! mislev deka e samo kaj mene... no ili e seriozen bug ili e seriozen bug vo nash*te legalni verzii :)) ke treba da proveram po oficijalnite forumi/adobe help strani...

Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 00:31
oficijalno e:(
kaj nekoi se resava problemot so update na grafickite drajveri, no ne kaj site...

http://www.adobeforums.com/webx?14@@.59b6c023/0


eve oficijalen link od nvidia kaj sto demek se falat deka photoshop ja koristi "the power of NVIDIA® graphics"
NO, stisni na 'brush resizing', zagledaj se i ke vidis deka i kaj niv postoi istiot problem so pogolemi 'brushes' изненадување

http://www.nvidia.com/object/adobe_photoshop.html


Изменето од KoKi - 12.Ноември.2008 во 00:33
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 00:54
sh*t ... se osecam kako nekoj da mi gi pokriva ocite vo momentot koga ce kliknam da nanesam bilo sto so pogolem brush size.

Uste malku ce pocnam da se vrtam da proveram koj ima zad mene лутина

Thanks za prviot tip.
A ova vtorovo mora da ima resenie, nevozmozno e da go imaat Thomas Knoll vo ekipa i ova da im e resenieto za large size brushes!


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 01:41
Update:

Koki, mi go resi problemot.
Go update-uvav driver-ot so posledniot
178.24_geforce_winxp_32bit

I nemam problem so cetkicite ni na 2500px

Ostanuva uste da go ubedam CS4 deka sakam cista linija, a ne nekakva diffusion linija sostavena od tockici голема%20насмевка

Vo sekoj slucaj ova vece se trpi ater za unapreduvanjata na dodge i burn, a bogami i za vibrance kontrolata.

Inaku, onioe sto mislat deka CS4 ce im se startuva za 4 sekundi, neka merat vreme otkako ce gi imstaliraat site potrebni plug-ini i preferenci голема%20насмевка

Sepak, pobrz e od CS3. Ostanuva da vidam uste kolku RAM jade, odnosno kako ce se odnesuva so multiple files i batch processing.

Sleden update:

Mislam deka jade dosta resursi, barem spored odnesuvanjeto, no sosema slucajno otkriv uste edena cool rabota:

Znaete kako ponekogas vadite po nekolku fotografii od ista scena?

Porano imav navika da gi pregleduvam vo ACDSee, da vidam koja od niv sakam da ja zadrzam (koj zamizal, kade nesto mrdnalo, koja e za nijansa poostra i sl). Problemot so ACDSee bese sto vecito go koristev vo "fit to window" mod i stalno mi pravese resize (drugite opcii se neprakticni ako sakas samo da razgleduvas)
Vo PS bese nezgodno da skokas od edna na druga, bidejci se gubea edna pod drug i trebase da gi brkas niz prostorot za rabotenje...

Epa sega mozete da gi "navlecete" fotografiite edna vo druga i ce vi se pojavi eden frejm, so 2 taba pomedju koi e polesno da se klika голема%20насмевка


Изменето од Mire - 12.Ноември.2008 во 10:32
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 19:29
I uste eden update:

CS4kata vece 2 pati mi krahira.
Prebarav po forumi i kako sto stojat rabotite, krahovite se cesta pojava.
Nekoi tvrdat deka seuste nema stabilni crack-ovi, a nekoi go pripisuvaat na NVidia driveri-te.

Po se izgleda ce bidam prinuden da ja reinstaliram CS3, bidejci nemam visok vreme da se zanimavam so 5minutni zatvoranja na programot i nagadjanje koga ce go mavne sledniot krah!
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
m_p Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јуни.2008
Локација: Trinidad and Tobago
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m_p Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Декември.2008 во 18:57
Ima li poddrshka cs4 za 64-bit OS?
Ako nekoj ima iskustvo, moze da pishe dali ima podobruvanje vo odnos na 32...

za LP
kaj bi mozelo da se najde extended master kolekcija?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.