IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Adobe Photoshop CS4
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Adobe Photoshop CS4

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:46
Auuuu jas ne go vidov toa. Sega bas probav i stvarno e top. Mnogu super napraveno, em direktno na RAW file raboti... Mnogu lesno a efektivno!
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:51
Мире, се надевам дека го деинсталираше CS3 при инсталацијата на СЅ4
И дали СЅ4 ти е инсталиран во Adobe фолдерот на С:



Акциите филтрите и плагините со наједноставниот медот на Copy/Paste се копираат од CS3 во CS4

Јас така ги возам истите инсталации уште од СЅ1





Изменето од bobicar1 - 09.Ноември.2008 во 22:55
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:04
Originally posted by Mire Mire напиша:

Uste nekoj da mi kaze kako da gi customiziram paletite od desna strana za da izgledaat kako vo CS2 ili CS3ka.Na primer ne uspevam da ja skinam Swatches Palette. Za nisto ne mi treba, a samo mesto faca. Na kratko, kako work space-ot da go pretvoram vo klon na CS2/CS3?


За разлика од другите СЅ-ови овде палетите за да ги извадиш треба да ги фатиш и придвижиш кон лево. Значи лев клик со маусот на Swatches и извлечи го во лево во просторот за работа. Сега можеш да го изгаснеш со притискање на х-от.
Откако ќе си ги средиш палетите, појди горе десно како што е покажано на сликата и сними си workspace под име Мире.



Изменето од bobicar1 - 09.Ноември.2008 во 23:07
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:15
Ne sum deinstaliral CS3, a CS4 mi e vo poseben folder.
Vece napisav deka nemozam da si dozvolam dolgo prckanje so CS4, sto znaci morav da go imam CS3 (ne bi me cudelo i CS2 da mi e seuste instaliran голема%20насмевка)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:19
Originally posted by сашо сашо напиша:

m_p !  газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

daj link za pogolema, ja sakam kako wallpaper !
odlicno !




Saso, ako proveris properties na slikata sto ja uploadiral m_p, ce dobies link do 1200x750px fotka

http://farm4.static.flickr.com/3055/2982281565_caee02ae23_o.jpg
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:33
Originally posted by Mire Mire напиша:

Ne sum deinstaliral CS3, a CS4 mi e vo poseben folder.Vece napisav deka nemozam da si dozvolam dolgo prckanje so CS4, sto znaci morav da go imam CS3 (ne bi me cudelo i CS2 da mi e seuste instaliran голема%20насмевка)


Сакаш да кажеш дека СЅ4 не е ставен во C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS4
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 02:08
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Ne sum deinstaliral CS3, a CS4 mi e vo poseben folder.Vece napisav deka nemozam da si dozvolam dolgo prckanje so CS4, sto znaci morav da go imam CS3 (ne bi me cudelo i CS2 da mi e seuste instaliran голема%20насмевка)


Сакаш да кажеш дека СЅ4 не е ставен во C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS4


изненадување!!wooow kako be??!!изненадување
газење%20од%20смеење
bobi?!


go instalirav i jas...
priznavam deka mestenjeto na paletite e malku 'pain in the ass', no, ednas se mestat i se zacuvuvaatнамигнување
...se iznenadiv od brzinata na preview-to vo ACR! so koristenje na grafickiot procesor toa e instantno, za razlika od prethodnata verzija...
a za akciite i filtrite... samo copy/paste od folder vo folder...


Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 11:24
Bobi, mozes da go stavis i vo MS office folder ako sakas... kakva vrska ima toa?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 12:27
Сите плагини и филтри кои се инсталираат се инсталираат во C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CSххх
затоа и новиот СЅ би требало да биде во Adobe фолдерот

А ако претходните плагини биле инсталирани на таа локација, мислам дека нема да функционираат на друга локација.

Не сум пробал и не тврдам дека е така, но се бидува
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 13:04
Se sto treba e da gi imas instalirano vo CS4 plugins i presets folderot, nisto drugo ne ti e bitno.
Patem, mozes da mu naglasis i od kade da gi cita, a moze da bidat instalirani i na drug hard drive ako sakas.
Bitno e na software-ot da mu bide poznata konekcijata do filtrite i pluginite i tolku, se drugo e prasanje na izbor.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 13:25
plaginite dokolku imaat i samostojna verzija se instaliraat bilo kade, vazno e samo nivniot *.8bf fajl da se naoga vo ...\Adobe Photoshop CS$\Plug-ins folderot

zatoa e dovolno edno copy/paste na .8bf fajlovite (i folderite) od Plug-ins folderot na CS3, vo istiot folder na CS4.



Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 13:31
Fala bogu sto konecno im tekna na Adobe posle 10+ godini postoenje na GPU da go iskoristat nivniot potencijal.
Inace okolu instaliranjeto mislam deka e podobro (barem Adobe taka sovetuva) dokolku e mozno installot da zavrsi na posebna particija ili fizicki disk od onoj na koj se naoga OS.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 15:31
Originally posted by Mire Mire напиша:

Se sto treba e da gi imas instalirano vo CS4 plugins i presets folderot, nisto drugo ne ti e bitno. Patem, mozes da mu naglasis i od kade da gi cita, a moze da bidat instalirani i na drug hard drive ako sakas.Bitno e na software-ot da mu bide poznata konekcijata do filtrite i pluginite i tolku, se drugo e prasanje na izbor.



Apsolutno se slozhuvam so tebe. Jas tokmu toa go imam napraveno. PS mi e na poseben HD, odvoen od site drugi aplikacii, pa duri i sekoj scratch disk e na poseben HD.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 18:34
Dali znaete kako sega rabotat vo CS4 Dodge, Burn and Sponge tools? Ova e edna od novinite koi me teraat poseriozno da razmislam za minuvanje od CS3 na CS4.

http://www.peachpit.com/podcasts/episode.aspx?e=D3C226A2-4685-4472-8BAC-163FDD65A2F2
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.