IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Adobe Photoshop CS4
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Adobe Photoshop CS4

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака Обратен редослед
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 11:24
Bobi, mozes da go stavis i vo MS office folder ako sakas... kakva vrska ima toa?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
KoKi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KoKi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 02:08
Originally posted by bobicar1 bobicar1 напиша:

Originally posted by Mire Mire напиша:

Ne sum deinstaliral CS3, a CS4 mi e vo poseben folder.Vece napisav deka nemozam da si dozvolam dolgo prckanje so CS4, sto znaci morav da go imam CS3 (ne bi me cudelo i CS2 da mi e seuste instaliran голема%20насмевка)


Сакаш да кажеш дека СЅ4 не е ставен во C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS4


изненадување!!wooow kako be??!!изненадување
газење%20од%20смеење
bobi?!


go instalirav i jas...
priznavam deka mestenjeto na paletite e malku 'pain in the ass', no, ednas se mestat i se zacuvuvaatнамигнување
...se iznenadiv od brzinata na preview-to vo ACR! so koristenje na grafickiot procesor toa e instantno, za razlika od prethodnata verzija...
a za akciite i filtrite... samo copy/paste od folder vo folder...


Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:33
Originally posted by Mire Mire напиша:

Ne sum deinstaliral CS3, a CS4 mi e vo poseben folder.Vece napisav deka nemozam da si dozvolam dolgo prckanje so CS4, sto znaci morav da go imam CS3 (ne bi me cudelo i CS2 da mi e seuste instaliran голема%20насмевка)


Сакаш да кажеш дека СЅ4 не е ставен во C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CS4
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:19
Originally posted by сашо сашо напиша:

m_p !  газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

daj link za pogolema, ja sakam kako wallpaper !
odlicno !




Saso, ako proveris properties na slikata sto ja uploadiral m_p, ce dobies link do 1200x750px fotka

http://farm4.static.flickr.com/3055/2982281565_caee02ae23_o.jpg
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:15
Ne sum deinstaliral CS3, a CS4 mi e vo poseben folder.
Vece napisav deka nemozam da si dozvolam dolgo prckanje so CS4, sto znaci morav da go imam CS3 (ne bi me cudelo i CS2 da mi e seuste instaliran голема%20насмевка)
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 23:04
Originally posted by Mire Mire напиша:

Uste nekoj da mi kaze kako da gi customiziram paletite od desna strana za da izgledaat kako vo CS2 ili CS3ka.Na primer ne uspevam da ja skinam Swatches Palette. Za nisto ne mi treba, a samo mesto faca. Na kratko, kako work space-ot da go pretvoram vo klon na CS2/CS3?


За разлика од другите СЅ-ови овде палетите за да ги извадиш треба да ги фатиш и придвижиш кон лево. Значи лев клик со маусот на Swatches и извлечи го во лево во просторот за работа. Сега можеш да го изгаснеш со притискање на х-от.
Откако ќе си ги средиш палетите, појди горе десно како што е покажано на сликата и сними си workspace под име Мире.



Изменето од bobicar1 - 09.Ноември.2008 во 23:07
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:51
Мире, се надевам дека го деинсталираше CS3 при инсталацијата на СЅ4
И дали СЅ4 ти е инсталиран во Adobe фолдерот на С:



Акциите филтрите и плагините со наједноставниот медот на Copy/Paste се копираат од CS3 во CS4

Јас така ги возам истите инсталации уште од СЅ1





Изменето од bobicar1 - 09.Ноември.2008 во 22:55
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:46
Auuuu jas ne go vidov toa. Sega bas probav i stvarno e top. Mnogu super napraveno, em direktno na RAW file raboti... Mnogu lesno a efektivno!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:42
E da, go dzirnav ACR-ot i odlicen e. Mene povece mi stimaNX-ot ama toa e prasanje na aparatot vece. Sto imas so toa rabotis голема%20насмевка
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:41
Imam jas Saso (Viva Torrentz голема%20насмевка)... and at your disposal ako ti treba.

Go instalirav, ama tolku nemam vreme da sednam da cepkam, sto se obrabotuvam vo CS3 (pobrzo mi e posto za 90% raboti imam snimeni akciicki).
Ako bi si customiziral nabrzinka paletite da mi se ko vo CS3, togas se nafacam za 1/2 saat da si gi sredam akciite, ovaka nemozam...
zenceto me provali deka gi cepkam slikite sto me interesiraat i onie za izlozbi, a od odmor ne sum gi sredil uste i sega imam mnoogu rabota кубење%20коса
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
bobicar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bobicar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:36
YAP - PS CS4 Extended

Денес се занивавав со инсталирање на програмот и негово тестирање. Малку ми пречи што сеуште не знам како и што да на правам да не ми се отвараат фотките во тој големиот прозорец кој не можеш да го движиш (maximized e)
Опцијата да се одмаксимизира е да се фати веднаш до х и да се повлече надолу со што ќе се откачи од остатокот на работната површина и ќе стане она прозорче што го знаеме од 7-цата и можеш да го шеташ каде сакаш.

Друга опција што многу ми се допадна е gradient tool-от во ACR 5. Сега нема потреба од купување на градиент фолтри.
Можеш со обични слајдери да поставиш неколку кои или ќе затемнуваат или осветлуваат. Нас не интересираат оние кои затемнуваат

Пробав на една фотка која има скоро прегорено небо и резултатот добиен за 2 мин е светлосни години пред она што го правевме претходно за 20 мин


Изменето од bobicar1 - 09.Ноември.2008 во 22:38
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:25
Epa tie sto ne gi sakas im kolkas iks i se gasat, a tie sto sakas da go dodades gi palis vo menito WINDOW. Tolku... Stoznam prosto mi licese.
Eve ja golema:

http://img227.imageshack.us/img227/3373/2982281565caee02ae23ocj4.jpg

Изменето од mdeni - 09.Ноември.2008 во 22:27
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 22:07
m_p !  газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

daj link za pogolema, ja sakam kako wallpaper !
odlicno !

Mire, sorry, nemam cs4, inace mislam deka e lesno, iako i jas sum glup za takvite glupi podesuvanja.
 
btw, ima nekoj cs4 2 share ?
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2008 во 19:51
E ispraznet e sega, mada onaka podobro bese ... vo posledno vreme ne znaes koj i sto ce ti pusti na PM плазење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.