IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЗАМ - за минатото
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЗАМ - за минатото

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 171819
Автор
Порака
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2015 во 15:50
http://mn.mk/komentari/11285-Izjavata-na-Stenli-Kjubriks-e-od-golemo-znacenje-za-Makedonija

Изјавата на Стенли Кјубрикс е од големо значење за Македонија. Овој режисер, кој во 1969 направи најголема измама како наводно Американците стапнаа на Маесечината, а всушност некаде во некоја Холивудска рентирана просторија се одвиваше по она народното - Мижи асан да ти бајам ... станува јасно дека Америка е лидер на лаги, фалсификати и психопатски идеи и решенија.


така е
цел свет живее во лага
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2015 во 18:06
http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=121915215392&id=13&prilog=0&setIzdanie=23642

Изминативе неколку недели „Нова Македонија“ беше предмет на такви неосновани инсинуации од поединци преку социјалните мрежи поради серијалот авторски текстови на наш колумнист, насловени „Нашиот голем фалсификат“. Авторот на серијалот Дарко Митревски третира историски теми (во чија содржина не навлегувам), но со која некои наши читатели не се согласуваат, со оглед на добиените реакции.

old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Декември.2015 во 18:11
http://nm.com.mk/NewsDetal.asp?vest=121915216413&id=13&prilog=0&setIzdanie=23642

„најромантичниот дел од бугарската историја“ (како што тоа го нарече бугарскиот претседател Прванов),

Тука даркото меша президентите прванов и стоjановСо своите атентати, солунските атентати ...

тука даркото сакал фда каже атентатори


Ах, да - да не заборавам: Крушевскиот манифест, оној што го учиме уште во петто или шесто одделение, во кој наводно Привремената влада со помирувачки тон им се обратила на своите турски и муслимански соседи - е фалсификат од криминални размери!

тука даркото е вознемирен од македонското школо


Изменето од д4 б3 - 19.Декември.2015 во 18:13
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2015 во 18:54
http://www.mkd.mk/makedonija/chepreganov-baraat-kolektivna-amnezija-ne-mozhe-da-se-izzemat-okupacijata-i-ubivanjeto-od

Историчарот за МКД.мк прочита и запис од писмените сеќавања на Боро Чушкар:

’Знаеш ли дека ова не е царска Бугарија? Знаеш ли ти, генерале, дека се наоѓаш во Југославија? Знаеш ли ти дека војуваме против вас четири години? Да ви ја е**м мајката фашистичка! Знаеш ли ти, ѓубре едно бугарско, ако направите уште еден единствен чекор кон градот, дека ќе наредам да се пука кон вас од сите оружја и орудија што ги има во градот!? Се влечете како лешинари по нас и јавувате по радио како ја ’ослободувате Македонија’!? Каде вие испаливте К*ршум за ослободување на Велес и Скопје, да ви е**м мајката! Што ви дава за право така гадно и подло да се лажете себеси и светската јавност!? Сместа во овој момент ќе им наредите на војската да се сврти на лево круг и сите да се вратите во касарните од каде и дојдовте. Дали разбравте, генерале? Со нас шали ќе нема!’, му реков нему, а кога завршив, видов дека сè уште го држам за градите како детска играчка.

Тој цело време трепереше како штиклица. На крајот, сепак, отсечно рече ’Јасно другар. Но јас не сум виновен. Таква наредба добив’.

Тогаш јас повторно викнав 'Да им е**м мајката на оние што ти дале наредба за ова. Наредби они можат да дадат за изведување вежби во касарните каде ве примивме како гости, а не да ми се маате и парадирате по градот. За тоа само ние можеме да дадеме одобрување, а не твојата посрана влада од Софија. Дали сега ти е јасно?', го прашав.Се секавам на:

http://www.utrinski.mk/default-mk.asp?ItemID=073DAEB274E6B24789F4817C3F40AB00

Доцна во ноќта или многу рано утрото, дискретно уште со еден друг железничар, мислам дека се викаше Никола Ѓоргиев, татко ми мајстор Боро-Турчинот, најстариот македонски железничар, замина кон селото Трубарево, на исполнување на задачата што ја добиле во црквата претходниот ден, да ја спречат бугарската војска да влезе во Скопје, пред да биде ослободено од нашите партизани. Вистина, двајцата железничари не успеале да го пробијат германскиот обрач, но, сепак, скриени чекале за го запрат влезот на Бугарите како ослободители во Скопје.Боро турчинот дали е истиот Боро Чушкар
или е имало дваjца Боровцо кои независно са спречували бугарскиот генерал
ако са дваjца - барем единиот не е уплашил генералот

Сега Боро-Турчинот на бугарски ли го е прашал генерал маjорот
или генераот е знаел македонски


Вицови
Изменето од д4 б3 - 21.Декември.2015 во 18:58
old d4b3
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2015 во 11:37
"Знаеш ли ти, генерале, дека се наоѓаш во Југославија?"

Македонецот Боро Турчинот/Чушкар Jугославиja


old d4b3
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Декември.2015 во 18:44
www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=122615711221&id=13&prilog=0&setIzdanie=23648


.........................
Исто така, да победеле комитите во Илинденското востание, денес немало да има посебна македонска нација и држава - бидејќи планот на илинденците бил преку првичната автономија да се дојде до обединувањето на Македонија со Бугарија.
..................
збунетост....

Како и да е, Македонците, кои до 20 век не постоеле како посебен етнос - денес се одделна нација. Таа нација е создадена преку самоопределување, што е легитимен процес и од историски и од политички аспект. Негирањето на нејзината денешна посебност е недемократски и нечесен чин, без оглед на тоа од чија страна доаѓа: бугарска, српска или грчка. Од друга страна, Македонците имаат заедничка историја со Бугарите, Србите и Грците - и таа историја треба да ги поврзува, а не да ги раздвојува. Нема Охрид да стане бугарски град ако признаеме дека Самуил носел бугарска круна, ниту пак Прилеп ќе се посрби ако се согласиме дека Крале Марко бил српски феудалец. Доколку раскрстиме со својата митоманија, доколку ги прифатиме фактите за сопственото минато, доколку престанеме да фантазираме за некакваси „древна античка империја“ и „светото име ВМРО“ - тогаш имаме шанса да станеме зрела и модерна нација.

Доколку не, ќе останеме тоа што сме: исфрустриран народ, раскаран со сите соседи и самиот со себе, кој своите комплекси ги лекува градејќи си измислена слава од стиропор. На таквиот народ нема да му треба историја, туку психијатрија.
.....................
збунетост...

И сега...
Шу праиме...
Изменето од којсумјас - 26.Декември.2015 во 19:09
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2015 во 09:09
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Како и да е, Македонците, кои до 20 век не постоеле како посебен етносКако бе непостоели до 20ти век????
Алексадар, Филип....?
Дарко треба повеке да чита

Дарко како и да се врти задникот му ки биде се одзад

задникот се вика задник оти е од задпазелот не се средува
пак

вртиме сучиме
old d4b3
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2018 во 18:40
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

<table id="tblVovedenTekst" width="98%"><t><tr><td ="voveden_tekst"><span id="ctl00_SodrzinaMk_Tekst1_dlTekst_ctl00_intro_tekstLabel" ="voveden_tekst">

Прочитаниот ред, е веќе – минато, но и овој кој го читате сега , ќе биде - минато, како и оној – идниот.

</span>
        </td>
    </tr>
</t></table>

    <table id="tblGlavenTekst"><t><tr>
        <td ="glaven_tekst">
            <span id="ctl00_SodrzinaMk_Tekst1_dlTekst_ctl00_glaven_tekstLabel">

Најреалистичниот пренесувач на минатото од Балканот и Добитник на Нобелова награда, Др. Иво Андриќ за минатото ќе рече : “ Само неуките и неразумни луѓе можат да сметаат дека минатото е мртво и со непреоден ѕид засекогаш одвоено од сегашноста.

Напротив, вистината е дека се она што човекот некогаш го мислел, осеќал
и работел, нераскинливо е вткаено во она што ние денес го мислеме,
осеќаме и работеме. Да се внесе светлината на научната вистина во
настаните од минатото, значи да и се служи на сегашноста. “( И. Андриќ – “Како влегував во светот на книгата и книжевноста” – вес. “Политика “ 13 март 1976 год., стр. 2 )“Негаторите” на минатото, Нобеловецот ги нарекува – “неуки и неразумни
луѓе”, очигледно и зошто, па бара научно осветлување на настаните од
минатото од кое треба да извлечеме заклучоци во служба на сегашноста !А минатото, сегашноста и иднината се нераздвојни, заедно ја чинат
вечноста или постоењето . Тоа е и самата историја, која удрила печат со
името – Македонија врз оваа земја како на тапија.

И Библијата ( Стариот и Новиот Завет ) е една од нашите тапии па
неможејќи да го уништат таму нашето име, почнаа да го својатаат небаре
: Тие биле – Ние а Ние сме биле – Тие ?!

Со монопол над црквата фалсификуваа ставајќи фрази кои ниту постоеле ниту ги има во неа.Пример 1 - каде што стои – “ Отидовме во Македонија”,
во преводот си додаваат – “Отидовме во Mакедонија , провинција на
Грција “(?!), нешто што ниту стои во оригиналот, нити пак постоело кога
е пишувано, ( држава со име Грција за првпат е дури 1829 год., поими
Елада, Ахаја –да, но не и Грција ! ).

Лукавост е и уфрлањето на Македонија како провинција на Грција, што
никогаш не било а најмалку во Библијата, зашто каде се спомнува
Македонија ,тоа е одвоена од “Елада” ( Грција ).Пример 2 - каде што стои националноста на лицето -
“Пред него стоеше еден човек, Македонец “, во преводот се врти - “Пред
него стоеше човек од Македонија”, што е друг контекст, човекот од
Македонија може да биде и Влав, Евреин, Ерменец и.т.н, но не и јасното
во оригиналот - Македонец.Потребата за фалсификати, потврдува дека името Македонија не е нивно.

Зошто ако името било “така нивно” ,попат го “загубиле - така лесно” и добиле друго ?!

Со туѓи имиња и минато, си го растегаат своето до обезименост, низ хаос од народи, раси и временски невклопувања.

 Грците се
и Данајци и Ахајци и Крито-Микенци и Хелени и Византијци и Македонци
и.т.н, сеедно што секој го ништел предходниот доаѓајќи во Грција ?!
Дури и денес за светот таа е - Грција, но таму е – Хелас (Елада ), што
е различно и збунува.

Бугарите се и Турано- Бугари и “Словени“, Хуни, Авари,
Скити,Бактри, Мизијци, Тракијци, Власи, Кумани,.. и што ли не, сеедно
што се ништеле доаѓајќи од страна ?!

Србите се и Сер(б)ви, Скити, Раси, Маќедонци,Трибали,Илири,..?!

Албанците се и Илири и Дарданци, Македонци, Епирци, Арбанаси ,Арнаути, Шиптари, Качаци и Геги и што ли не ?!

Власите се и Епирци, Грци, Романци, Даки, Богдани, Цинцари, Македонци,.. (?!)Секој си го вбројува и македонското за – свое име (?!)

И од сите нив само ние “случајните” Македонци сме останале да
им го чуваме името за вакви потреби, да не потсетат дека е и “нивно”,
сеедно чие ( кому од нив ?!).Единствено Македонија како име за разлика од предходните не е врзано за
повеќе народи но за еден кој си го носи како единствено валиден. Само
уште Хрватите се со ист пример , тие античкото име “ Croatia “ го имаат за национално име.Денес бараат да си го смениме името, што е исто да го смениш – времето
( минатото). Тоа не може и не смее никој, без разлика на притисокот и
прагмата на политичарите од сегашноста .

Колку и да изигруваат овоземни богови од кои се почнува и завршува, она
што сигурно завршува се нивните мандати и безначајни постигања .А името ќе живее - ги надживеало сите сатрапи, ханови, деспоти, цареви,
кралеви, султани и паши, но и предавници, па ќе ги надживее и
Претседателите, Премиерите, Министрите и др. денешни функционерски
имиња.

</span></td></tr></t></table>


За жал темата е заборавена со времето.
"Минатото беше избришано, бришењето беше заборавено, лагата стана вистина."

За да се оживее темава која е поставена, секако историска, иако има елемент на политика (сепак не би било пристојно да се мешаат два елемента) за да се разберат збиднувањата од пред 2500 години мора да постои соодветна точка на поаѓањето односно почеток на дебата.
Како што претходно најавив, да се обидеме да ја обновиме темата со почетната точка, што е Хеленизам? Ова нека ни биде основа за која ќе треба да се посвети поголемо внимание. Од кој агол ќе се пристапи кон наведеното.
Ме збунува зборот Грк или Грција (Greek - Greece) и би сакал кој има повеќе (иако имам некои извори) инфрмации да се споделат на повиско ниво без навлекување на чуства. Интересно е во денешницата сите историски податоци од античкиот период се наведуваат како Грчки, се користи новното писмо за одредени зборови, како дошло до тоа?
Мислам дека не треба да ги наметнуваме во темата националните рашања бидејќи станува збор за перод кога тоа немало никакво значение туку фокусот да е Хелини, Хеленизам, Хеленски племиња и.т.н. Дали тоа било раса, етникум, или сосема нешто друго или скриено зад кулисите.
Ве молам да бидеме фер едни кон други.

Изменето од Buggyman - 09.Април.2018 во 18:42
Homo homini lupus est...
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13399
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2018 во 22:32
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

<table id="tblVovedenTekst" width="98%"><t><tr><td ="voveden_tekst"><span id="ctl00_SodrzinaMk_Tekst1_dlTekst_ctl00_intro_tekstLabel" ="voveden_tekst">

Прочитаниот ред, е веќе – минато, но и овој кој го читате сега , ќе биде - минато, како и оној – идниот.

</span>
        </td>
    </tr>
</t></table>

    <table id="tblGlavenTekst"><t><tr>
        <td ="glaven_tekst">
            <span id="ctl00_SodrzinaMk_Tekst1_dlTekst_ctl00_glaven_tekstLabel">

Најреалистичниот пренесувач на минатото од Балканот и Добитник на Нобелова награда, Др. Иво Андриќ за минатото ќе рече : “ Само неуките и неразумни луѓе можат да сметаат дека минатото е мртво и со непреоден ѕид засекогаш одвоено од сегашноста.

Напротив, вистината е дека се она што човекот некогаш го мислел, осеќал
и работел, нераскинливо е вткаено во она што ние денес го мислеме,
осеќаме и работеме. Да се внесе светлината на научната вистина во
настаните од минатото, значи да и се служи на сегашноста. “( И. Андриќ – “Како влегував во светот на книгата и книжевноста” – вес. “Политика “ 13 март 1976 год., стр. 2 )“Негаторите” на минатото, Нобеловецот ги нарекува – “неуки и неразумни
луѓе”, очигледно и зошто, па бара научно осветлување на настаните од
минатото од кое треба да извлечеме заклучоци во служба на сегашноста !А минатото, сегашноста и иднината се нераздвојни, заедно ја чинат
вечноста или постоењето . Тоа е и самата историја, која удрила печат со
името – Македонија врз оваа земја како на тапија.

И Библијата ( Стариот и Новиот Завет ) е една од нашите тапии па
неможејќи да го уништат таму нашето име, почнаа да го својатаат небаре
: Тие биле – Ние а Ние сме биле – Тие ?!

Со монопол над црквата фалсификуваа ставајќи фрази кои ниту постоеле ниту ги има во неа.Пример 1 - каде што стои – “ Отидовме во Македонија”,
во преводот си додаваат – “Отидовме во Mакедонија , провинција на
Грција “(?!), нешто што ниту стои во оригиналот, нити пак постоело кога
е пишувано, ( држава со име Грција за првпат е дури 1829 год., поими
Елада, Ахаја –да, но не и Грција ! ).

Лукавост е и уфрлањето на Македонија како провинција на Грција, што
никогаш не било а најмалку во Библијата, зашто каде се спомнува
Македонија ,тоа е одвоена од “Елада” ( Грција ).Пример 2 - каде што стои националноста на лицето -
“Пред него стоеше еден човек, Македонец “, во преводот се врти - “Пред
него стоеше човек од Македонија”, што е друг контекст, човекот од
Македонија може да биде и Влав, Евреин, Ерменец и.т.н, но не и јасното
во оригиналот - Македонец.Потребата за фалсификати, потврдува дека името Македонија не е нивно.

Зошто ако името било “така нивно” ,попат го “загубиле - така лесно” и добиле друго ?!

Со туѓи имиња и минато, си го растегаат своето до обезименост, низ хаос од народи, раси и временски невклопувања.

 Грците се
и Данајци и Ахајци и Крито-Микенци и Хелени и Византијци и Македонци
и.т.н, сеедно што секој го ништел предходниот доаѓајќи во Грција ?!
Дури и денес за светот таа е - Грција, но таму е – Хелас (Елада ), што
е различно и збунува.

Бугарите се и Турано- Бугари и “Словени“, Хуни, Авари,
Скити,Бактри, Мизијци, Тракијци, Власи, Кумани,.. и што ли не, сеедно
што се ништеле доаѓајќи од страна ?!

Србите се и Сер(б)ви, Скити, Раси, Маќедонци,Трибали,Илири,..?!

Албанците се и Илири и Дарданци, Македонци, Епирци, Арбанаси ,Арнаути, Шиптари, Качаци и Геги и што ли не ?!

Власите се и Епирци, Грци, Романци, Даки, Богдани, Цинцари, Македонци,.. (?!)Секој си го вбројува и македонското за – свое име (?!)

И од сите нив само ние “случајните” Македонци сме останале да
им го чуваме името за вакви потреби, да не потсетат дека е и “нивно”,
сеедно чие ( кому од нив ?!).Единствено Македонија како име за разлика од предходните не е врзано за
повеќе народи но за еден кој си го носи како единствено валиден. Само
уште Хрватите се со ист пример , тие античкото име “ Croatia “ го имаат за национално име.Денес бараат да си го смениме името, што е исто да го смениш – времето
( минатото). Тоа не може и не смее никој, без разлика на притисокот и
прагмата на политичарите од сегашноста .

Колку и да изигруваат овоземни богови од кои се почнува и завршува, она
што сигурно завршува се нивните мандати и безначајни постигања .А името ќе живее - ги надживеало сите сатрапи, ханови, деспоти, цареви,
кралеви, султани и паши, но и предавници, па ќе ги надживее и
Претседателите, Премиерите, Министрите и др. денешни функционерски
имиња.

</span></td></tr></t></table>


За жал темата е заборавена со времето.
"Минатото беше избришано, бришењето беше заборавено, лагата стана вистина."

За да се оживее темава која е поставена, секако историска, иако има елемент на политика (сепак не би било пристојно да се мешаат два елемента) за да се разберат збиднувањата од пред 2500 години мора да постои соодветна точка на поаѓањето односно почеток на дебата.
Како што претходно најавив, да се обидеме да ја обновиме темата со почетната точка, што е Хеленизам? Ова нека ни биде основа за која ќе треба да се посвети поголемо внимание. Од кој агол ќе се пристапи кон наведеното.
Ме збунува зборот Грк или Грција (Greek - Greece) и би сакал кој има повеќе (иако имам некои извори) инфрмации да се споделат на повиско ниво без навлекување на чуства. Интересно е во денешницата сите историски податоци од античкиот период се наведуваат како Грчки, се користи новното писмо за одредени зборови, како дошло до тоа?
Мислам дека не треба да ги наметнуваме во темата националните рашања бидејќи станува збор за перод кога тоа немало никакво значение туку фокусот да е Хелини, Хеленизам, Хеленски племиња и.т.н. Дали тоа било раса, етникум, или сосема нешто друго или скриено зад кулисите.
Ве молам да бидеме фер
едни кон други.


,,,,kako prvo redno e da definirash koi se edni a koi se tie drugi,,,
,,,a spored tvoite dosegashni pishuvanki ti se sosema sprotivni od feri nemash nikakvo pravo od drugi chlenovi da bidat neshto,,,,
,,,i povtornoto postavuvanje na uslovi i ramki te pravi sosema,,,nefer,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
DaS93 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DaS93 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2018 во 20:21
Често сум на Quora и секој пат кога ќе има прашање за Македонците се обидувам да одговорам, да не биде се само грци. Не сум историчар, ама што можам правам. Се појави еден на едно прашање мое, поручник во Грчка армија. Полн со извори и прашања па си викам да прашам помудри од мене за помош. Не може да се потклекне така.
https://www.quora.com/Why-are-Greek...58?__filter__&__nsrc__=2&__snid3__=2680017819
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2018 во 13:01
Originally posted by pajser pajser напиша:

Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

<table id="tblVovedenTekst" width="98%"><t><tr><td ="voveden_tekst"><span id="ctl00_SodrzinaMk_Tekst1_dlTekst_ctl00_intro_tekstLabel" ="voveden_tekst">

Прочитаниот ред, е веќе – минато, но и овој кој го читате сега , ќе биде - минато, како и оној – идниот.

</span>
        </td>
    </tr>
</t></table>

    <table id="tblGlavenTekst"><t><tr>
        <td ="glaven_tekst">
            <span id="ctl00_SodrzinaMk_Tekst1_dlTekst_ctl00_glaven_tekstLabel">

Најреалистичниот пренесувач на минатото од Балканот и Добитник на Нобелова награда, Др. Иво Андриќ за минатото ќе рече : “ Само неуките и неразумни луѓе можат да сметаат дека минатото е мртво и со непреоден ѕид засекогаш одвоено од сегашноста.

Напротив, вистината е дека се она што човекот некогаш го мислел, осеќал
и работел, нераскинливо е вткаено во она што ние денес го мислеме,
осеќаме и работеме. Да се внесе светлината на научната вистина во
настаните од минатото, значи да и се служи на сегашноста. “( И. Андриќ – “Како влегував во светот на книгата и книжевноста” – вес. “Политика “ 13 март 1976 год., стр. 2 )“Негаторите” на минатото, Нобеловецот ги нарекува – “неуки и неразумни
луѓе”, очигледно и зошто, па бара научно осветлување на настаните од
минатото од кое треба да извлечеме заклучоци во служба на сегашноста !А минатото, сегашноста и иднината се нераздвојни, заедно ја чинат
вечноста или постоењето . Тоа е и самата историја, која удрила печат со
името – Македонија врз оваа земја како на тапија.

И Библијата ( Стариот и Новиот Завет ) е една од нашите тапии па
неможејќи да го уништат таму нашето име, почнаа да го својатаат небаре
: Тие биле – Ние а Ние сме биле – Тие ?!

Со монопол над црквата фалсификуваа ставајќи фрази кои ниту постоеле ниту ги има во неа.Пример 1 - каде што стои – “ Отидовме во Македонија”,
во преводот си додаваат – “Отидовме во Mакедонија , провинција на
Грција “(?!), нешто што ниту стои во оригиналот, нити пак постоело кога
е пишувано, ( држава со име Грција за првпат е дури 1829 год., поими
Елада, Ахаја –да, но не и Грција ! ).

Лукавост е и уфрлањето на Македонија како провинција на Грција, што
никогаш не било а најмалку во Библијата, зашто каде се спомнува
Македонија ,тоа е одвоена од “Елада” ( Грција ).Пример 2 - каде што стои националноста на лицето -
“Пред него стоеше еден човек, Македонец “, во преводот се врти - “Пред
него стоеше човек од Македонија”, што е друг контекст, човекот од
Македонија може да биде и Влав, Евреин, Ерменец и.т.н, но не и јасното
во оригиналот - Македонец.Потребата за фалсификати, потврдува дека името Македонија не е нивно.

Зошто ако името било “така нивно” ,попат го “загубиле - така лесно” и добиле друго ?!

Со туѓи имиња и минато, си го растегаат своето до обезименост, низ хаос од народи, раси и временски невклопувања.

 Грците се
и Данајци и Ахајци и Крито-Микенци и Хелени и Византијци и Македонци
и.т.н, сеедно што секој го ништел предходниот доаѓајќи во Грција ?!
Дури и денес за светот таа е - Грција, но таму е – Хелас (Елада ), што
е различно и збунува.

Бугарите се и Турано- Бугари и “Словени“, Хуни, Авари,
Скити,Бактри, Мизијци, Тракијци, Власи, Кумани,.. и што ли не, сеедно
што се ништеле доаѓајќи од страна ?!

Србите се и Сер(б)ви, Скити, Раси, Маќедонци,Трибали,Илири,..?!

Албанците се и Илири и Дарданци, Македонци, Епирци, Арбанаси ,Арнаути, Шиптари, Качаци и Геги и што ли не ?!

Власите се и Епирци, Грци, Романци, Даки, Богдани, Цинцари, Македонци,.. (?!)Секој си го вбројува и македонското за – свое име (?!)

И од сите нив само ние “случајните” Македонци сме останале да
им го чуваме името за вакви потреби, да не потсетат дека е и “нивно”,
сеедно чие ( кому од нив ?!).Единствено Македонија како име за разлика од предходните не е врзано за
повеќе народи но за еден кој си го носи како единствено валиден. Само
уште Хрватите се со ист пример , тие античкото име “ Croatia “ го имаат за национално име.Денес бараат да си го смениме името, што е исто да го смениш – времето
( минатото). Тоа не може и не смее никој, без разлика на притисокот и
прагмата на политичарите од сегашноста .

Колку и да изигруваат овоземни богови од кои се почнува и завршува, она
што сигурно завршува се нивните мандати и безначајни постигања .А името ќе живее - ги надживеало сите сатрапи, ханови, деспоти, цареви,
кралеви, султани и паши, но и предавници, па ќе ги надживее и
Претседателите, Премиерите, Министрите и др. денешни функционерски
имиња.

</span></td></tr></t></table>


За жал темата е заборавена со времето.
"Минатото беше избришано, бришењето беше заборавено, лагата стана вистина."

За да се оживее темава која е поставена, секако историска, иако има елемент на политика (сепак не би било пристојно да се мешаат два елемента) за да се разберат збиднувањата од пред 2500 години мора да постои соодветна точка на поаѓањето односно почеток на дебата.
Како што претходно најавив, да се обидеме да ја обновиме темата со почетната точка, што е Хеленизам? Ова нека ни биде основа за која ќе треба да се посвети поголемо внимание. Од кој агол ќе се пристапи кон наведеното.
Ме збунува зборот Грк или Грција (Greek - Greece) и би сакал кој има повеќе (иако имам некои извори) инфрмации да се споделат на повиско ниво без навлекување на чуства. Интересно е во денешницата сите историски податоци од античкиот период се наведуваат како Грчки, се користи новното писмо за одредени зборови, како дошло до тоа?
Мислам дека не треба да ги наметнуваме во темата националните рашања бидејќи станува збор за перод кога тоа немало никакво значение туку фокусот да е Хелини, Хеленизам, Хеленски племиња и.т.н. Дали тоа било раса, етникум, или сосема нешто друго или скриено зад кулисите.
Ве молам да бидеме фер
едни кон други.


,,,,kako prvo redno e da definirash koi se edni a koi se tie drugi,,,
,,,a spored tvoite dosegashni pishuvanki ti se sosema sprotivni od feri nemash nikakvo pravo od drugi chlenovi da bidat neshto,,,,
,,,i povtornoto postavuvanje na uslovi i ramki te pravi sosema,,,nefer,,,


Случајно сум го пропуштил твојот коментар и на старт можам да забележам дека ТИ (немам поим кој се замислуваш) одзимаш нечиво право на мисла. Ако се си информиран на таа тема едноставно молчи, читај литература (историска), пронајди и постирај а не како некоја баба од 90 години да коментираш (како од балкон) за се што некој ќе изнесе на овој форум.


Изменето од Buggyman - 19.Октомври.2018 во 13:01
Homo homini lupus est...
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2018 во 13:06
Originally posted by DaS93 DaS93 напиша:

Често сум на Quora и секој пат кога ќе има прашање за Македонците се обидувам да одговорам, да не биде се само грци. Не сум историчар, ама што можам правам. Се појави еден на едно прашање мое, поручник во Грчка армија. Полн со извори и прашања па си викам да прашам помудри од мене за помош. Не може да се потклекне така.
https://www.quora.com/Why-are-Greek...58?__filter__&__nsrc__=2&__snid3__=2680017819


Не можам да ја отворам веб страницата... За какво прашање станува збор.

Би ти сугерирал, што е Хеленизам, етничка група или религиозно движење!?

Ако навлезеш во историските извори и мислиш дека се си пронашол и дека се е вистина, ќе згрешиш. Покрај историските извори потребно е да навлезеш и во политичките движења и интереси на одредени региони, посебно на балканот.


Изменето од Buggyman - 19.Октомври.2018 во 13:30
Homo homini lupus est...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 171819
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.