IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - АЛШАР
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АЛШАР

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: АЛШАР
    Испратена: 27.Октомври.2008 во 01:27
Се извинувам ама навистина незнам кај да ја клам темата,ако е на грешно место го молам модераторот да ја премести.


Темата е за историскиот и легендарен рудник Алшар во гевеглиско Мариово.Истиот рудник кој Александар и Филип го користеле за воени цели.
Имено тој рудник е единствениот познат во светот каде што ја има рудата лорандит.
Многу легенди се врзани за оваа руда,дека е магична,дека има голема моќ,што им послужила на Филип и Александар да остварат голем дел од своите планови.Дека никој жив од рудникот не излегвал и самата руда при допир ги фрлала луѓето назад.
Научници од цел свет идат тука да истражуваат,а дури сега владата ке постави војска.Имено научниците сметаат дека оваа руда ке послужи да се открие тајната како работи сонцето бидејќи лорандитот е природен детектор на неутрони и слични работи :

http://www.worldpress.org/Europe/2781.cfm




За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:10
Rado bi posla da proveram, sakam da vidam dali ce me drmne i mene...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:12
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Се извинувам ама навистина незнам кај да ја клам темата,ако е на грешно место го молам модераторот да ја премести.


Темата е за историскиот и легендарен рудник Алшар во гевеглиско Мариово.Истиот рудник кој Александар и Филип го користеле за воени цели.
Имено тој рудник е единствениот познат во светот каде што ја има рудата лорандит.
Многу легенди се врзани за оваа руда,дека е магична,дека има голема моќ,што им послужила на Филип и Александар да остварат голем дел од своите планови.Дека никој жив од рудникот не излегвал и самата руда при допир ги фрлала луѓето назад.
Научници од цел свет идат тука да истражуваат,а дури сега владата ке постави војска.Имено научниците сметаат дека оваа руда ке послужи да се открие тајната како работи сонцето бидејќи лорандитот е природен детектор на неутрони и слични работи :

http://www.worldpress.org/Europe/2781.cfm






Лорандитот како руда дава повеќе струја и од ураниумот, многу повеќе струја, а што е најдобро не е радиоактивна таа руда..

Сега ќе ти најдам повеќе....
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:13
Nikoj ne mi komentira,tazen sum :S.I bessramno sam ke si dam komentar.

Se znae deka Filip gi prael svoite oruzija od rudnici vo Mariovo,dali preku ovaj kristal na taliumot oruzjata dobivale nekoj poseben atribut?

Mariovo e eden od najmisterioznite delovi na Makedonija,no i eden od najneistrazenite.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:15
Македонскиот рудник “Алшар” на планината Кожув е единственото наоѓалиште на светот на талиум и потенцијален “рудник” на еколошки чиста енергија.

Од 2004 год., рудникот е евидентиран како споменик на природата и дел од мрежата на “Емералд” - мрежата за заштита на природните реткости.

Во “Алшар” досега се регистрирани десетици видови минерали. Од нив дури седум ги има само во Македонија, а за најзначен се смета - лорандитот.

Заради ова и македонски стручњаци се вклучени во експериментот кој може да ја измени алармантната состојба на загадувањето со фосилни горива и да се дојде до производство на еколошки чиста енергија.

Со овие истражувања се очекува да се покаже како се создава енергијата на сонцето и на таа база создавање на нов моќен енергетски извор, соодветен на онаа од сонцето.

Ова значи дека би можело да се произведуваат т.н “мали сонца”, што би ги заменило атомските централи, а не се радиоактивни. Уште пред стотина години од “Алшар” испитувале руда елитните Универзитети во Прага, Виена, Будимпешта и за она време биле пронајдени дотогаш непознати минерали.

Во 250 000 тони руда која содржи 2% арсен, 2,5% антимон и 0,1% талиум што го прави рудникот најбогато и единствено наоѓалиште на талиум во светот, кој пак се користи за вселенски истражувања и во телекомуникациските технологии.







http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=9&pid=33&ppid=277&tid=801




Инаку многумина исто така денес сметаат дека битката што се води за Македонија е токму поради таа руда..
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:16
Eve jas prva ti iskomentirav, kako nema komentar. Iako pojma nemam za taa ruda, ama bi posla da proveram, pa posle ce ti dadam podetalni informacii.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:17
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:




Инаку многумина исто така денес сметаат дека битката што се води за Македонија е токму поради таа руда..
E ova e veke nesto za sto vredi da se razmisli...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:19
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Eve jas prva ti iskomentirav, kako nema komentar. Iako pojma nemam za taa ruda, ama bi posla da proveram, pa posle ce ti dadam podetalni informacii.


Fala,poveke ne sum tazen :)
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Инаку многумина исто така денес сметаат дека битката што се води за Македонија е токму поради таа руда..


E ova e veke nesto za sto vredi da se razmisli...


Koga drugar mi me prasa,zosto nikoj ne nejki i site gledat da ne unistat,jas mu rekov:
Oti site sosedi si gi zaosnovaat istoriite drzavnite i nacionalnite identiteti vrs nasiot i nasta istorija.
Toj mi rece,da,ama i vidi go ova,i mi kaza za rudnikot.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 28.Октомври.2008 во 20:22
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:22
Drago mi e...Ajde sega vo pohod, sto moze da se stori za da se spreci ova sto pogore go napisa Vlatce "Инаку многумина исто така денес сметаат дека битката што се води за Македонија е токму поради таа руда.. "
 
Bezdrugo, ako e taka, a zasto da ne e, treba da se obrne povece vnimanie, da se zastiti, da ne se dozvoli da bide apnat i ekspoloatiran od nekoj dushman...(ova tek da ja razdvizam rabotava, me drmna rudata)
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:23
Па од таа руда кои пари може да се направат, таа може да ги замени нуклеарните централи, што е најдобро произведува повеќе од ураниумот, а не е радиоактивна, не е штетна за околината, не создава ефект стаклена градина.....
Таа руда исто така може и да ја замени нафтата...според мене.

Изменето од Vladimir88 - 28.Октомври.2008 во 20:23
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:24
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Drago mi e...Ajde sega vo pohod, sto moze da se stori za da se spreci ova sto pogore go napisa Vlatce "Инаку многумина исто така денес сметаат дека битката што се води за Македонија е токму поради таа руда.. "

Bezdrugo, ako e taka, a zasto da ne e, treba da se obrne povece vnimanie, da se zastiti, da ne se dozvoli da bide apnat i ekspoloatiran od nekoj dushman...(ova tek da ja razdvizam rabotava, me drmna rudata)



Pa duri sega vladata resila da klaj vojska tamu.Selanite vikat deka gledale i vladini ama i stranski helikopteri.

Nekoi vikat deka bila kolnata i za loso toj so ke ja koristel loso i zavrsval.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 28.Октомври.2008 во 20:24
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Drago mi e...Ajde sega vo pohod, sto moze da se stori za da se spreci ova sto pogore go napisa Vlatce "Инаку многумина исто така денес сметаат дека битката што се води за Македонија е токму поради таа руда.. "
 

Bezdrugo, ako e taka, a zasto da ne e, treba da se obrne povece vnimanie, da se zastiti, da ne se dozvoli da bide apnat i ekspoloatiran od nekoj dushman...(ova tek da ja razdvizam rabotava, me drmna rudata)


Ние ништо не можеме да спречиме, ние не сме способни да спречиме неколку терористи да не заебаваат а камоли па ова..
Банана република, сите политичари продадени души, ја испродадоа земјата за малку пари, и ова ќе го продадат, со нашата држава неофицијално веќе раководи Америка.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 20:32

Pusti go petelot v kuca-a za na polica, sam ce ti se kaci....

Ete toa stana so nasata drzava. Petelot e vece na policata na zgradata na CIA na Kaleto, i gi kontrolira "svoite" resursi.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.