IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За смирението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За смирението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 11:56
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


Смирението е Божествена особина, за Кого е речено беше смирен до смрт и тоа смрт на Крст.
 
Не "смирен", туку "послушен".
 
"Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст. "
(Филипјаните 2:8)
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 12:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Смирението е Божествена особина, за Кого е речено беше смирен до смрт и тоа смрт на Крст.

 

Не "смирен", туку "послушен".

 

"Тој се понизи Самиот Себе и стана послушен до смрт, дури и до смрт на крст. "(Филипјаните 2:8)

 

 


Тој што не е смирен не може да биде послушен.

ииииијјјј, а бе ти сакаш да кажеш дека Господ не бил смирен???? Лелеееее......
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 14:25
zidarski ,

Chestitki za objasnuvanjeto! Koncizno, precizno, tochno vo centarot ! Se drugo bi bilo otpovekje i samo bi odzeli od sushtinata za toa sto e smirenie.


Inaku, ova e glavnata doblest i kaj budizmot. Samo smirenieto, kako sto go objasni ti tolku ubavo, ovozmozhuva chovekot sekogash da bide svoj i sekogash da bituva vo segashniot moment, onamu kade sto vprochem edinstveno egzistira. A toa ke mu pomogne da go odrzhuva svojot um chist i nepomaten, da go chuva od iskushenieto za poveduvanje po tugji patishta i vlijanija, kako i da stoi nadvor od vrtlogot na minatoto i nebidninata na idninata.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 15:27
Еве што вели Свети Силуан Атонски за смирението:

Душата, губејќи го смирението, заедно со него ја губи и благодатта, и љубовта спрема Бога, и тогаш се гаси огнената молитва. Но кога душата ќе се смири од страстите и кога ќе го стекне смирението, тогаш Господ и ја дава Својата благодат. И тогаш таа се моли за непријателите како за самата себе, и за целиот свет, се моли со врели солзи.
Ништо не е подобро од тоа да се живее во смирение и љубов. Тогаш во душата ќе има голем мир, и таа нема да се превознесува над братот. Ако ги сакаме непријателите, тогаш во душата нема да има место за гордост, оти во љубовта Христова не постои превознесување. Гордоста, како оганот, го голта сето она што е добро, а смирението Христово е неискажливо и сладосно. И да го знаат тоа луѓето, тогаш целата земја ќе ја учеше таа наука. Јас учам целиот живот, дење и ноќе, и не можам да и одолеам. Мојата душа размислува за сè: уште не го постигнав, она што го сакам, и не можам да се успокојам. Но смирено ве молам, браќа, кои ја знаете љубовта Христова, молете се за мене, за да се избавам од гордиот дух, и да се всели во мене смирението Христово.



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:08

"..Samo sataniziranite luge go preziraat smireniot, zasto bozestvenoto smirenie e sprotivno na nivniot satanski svetogled....

Ne se malku onie nastani koga pri smirenite svetiteli doagale krvozedni lavovi, mecki i drugi zverovi i pred niv zastanuvale krotki kako jagninja.
Smirenomudreniot se priblizuva kon krvozednite zverovi i koga nivniot pogled ke padne vrz nego, svireposta im se skrotuva, tie se priblizuvaat kon nego kako kon svoj vladatel, gi nisaat glavite i opaskite, i gi lizat negovite race i noze, zasto tie tuka go namirisale istiot onoj blagoprijaten miris koj izleguval od Adama, pred padzanjeto vo grev vo rajot! Toj blagoprijaten miris bil odzemen od nas, no so svoeto doadzanje Gospod Isus Hristos pak go obnovil i ni go dal. Toa e blagoprijatniot miris so koj e pomazan coveckiot rod"
 
S. Isak Sirin
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:08
Ludzeto go cenat bogatstvoto-a Bog smirenata dusha!!!
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:35
Во приказната постирана на стр.1 за двата монаха на кои аввата им ја уништил градината, доколку е раскажана правилно и во целост, забележувам две нелогичности:

1)Особата која го уништила нивниот труд и она што се создавало со Божјите сили (растенијата) е наречена света. Дали таквиот однос - т.е. добивањето таква желба токму тој да го стави на искушение смирението е свето?

2)Што се случило по настанот и зборовите: Потоа старецот се поклонил пред нив и рекол: „Му благодарам на мојот Бог, оти гледам дека Светиот Дух почива на вас.“ ? Ја надоместил ли аввата штетата давајќи зеленчук и овошје од својата градина или пари? Побарал ли прошка од Бога за растенијата што ги уништил?

И не можам да не забележам дека и источните и западните религии изобилуваат со вакви анегдоти, но како тоа да, ако веќе не самите верници, тогаш барем високото свештенство на големите религии не забележат поуки за својот говор и постапување, за тоа каков пример треба да дадат кога се загрева балканското или светското тенеџере на пр. со војна. Туку наместо смирение додаваат разни лути зачини кои, неретко, само го распламтуваат крвожедниот морал кај војниците но и обичниот народ - спротивно на христијанските и будистичките вредности на пример.

Изменето од Majkl - 27.Октомври.2008 во 16:36
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:46
Dobro zabelezhano Majkl... znaesh, se e OK dodeka problemot e vo tugjiot dvor, no stom ke mine vo nashiot togash prikaznata e sosem druga... togash se zaborava na smirenieto.

Kako sto zabelezha vo tvojata posledna rechenica, onie koi treba da shirat mudrost i smirenie megju lugjeto obichno zastanuvaat vo prvite redovi na frontot (iako fizichki si stojat posledni ). Edinstven vodach za koj znam deka e dosleden na svoite zborovi i mudrosta sto ja sledi e Dalaj Lama.   

Изменето од Messenger - 27.Октомври.2008 во 16:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Edinstven vodach za koj znam deka e dosleden na svoite zborovi i mudrosta sto ja sledi e Dalaj Lama.   
Па токму мислев на Далај Лама кој беше недоследен на ahimsa учењето на Буда. Незнам дали е самиот сега веќе променет, но колку што знам тој се залага за независнот на Тибет.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:25
Tibetskiot narod ja izgubi svojata neavisnost koga Kinezite izvrshija invazija na Tibet. Dalaj Lama togash ja napushti svojata zemja kako i mnogu drugi lugje, no nikogash ne se zalozhuvashe da se vozvrati so ista mera kon kinezite. Iako povekjeto tibetchani postojano go nagovoruvaat da povede vooruzhena vojna za osoboduvanje na nivnata zeja, toj sekogash odbival da go napravi toa i povikuval na smirenie kako najdobar nachin na reshavanje na sekoe nedorazbiranje ili razlika vo interpretiranjeto na Kreacijata.

Изменето од Messenger - 27.Октомври.2008 во 17:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tibetskiot narod ja izgubi svojata neavisnost koga Kinezite izvrshija invazija na Tibet. Dalaj Lama togash ja napushti svojata zemja kako i mnogu drugi lugje, no nikogash ne se zalozhuvashe da se vozvrati so ista mera kon kinezite. Iako povekjeto tibetchani postojano go nagovoruvaat da povede vooruzhena vojna za osoboduvanje na nivnata zeja, toj sekogash odbival da go napravi toa i povikuval na smirenie kako najdobar nachin na reshavanje na sekoe nedorazbiranje ili razlika vo interpretiranjeto na Kreacijata.
Точно но тогаш тој би требал и да се откаже од титулата која ја носи и да започен со реформација на ламаизмот враќајќи го кон изворното учење на Буда. Можеби и тоа еден ден ќе се случи? Но тоа е веќе друга тема...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:54
Originally posted by makarios makarios напиша:

Што претставува смирението, и кој е патот да се стекнеме со смирение?




Мојот ЕЛОАХ да те награди и Благослови - заедно со Светиот Авраама - за оваа тема!

АМИН

       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:14
Majkl,

Mislam deka site tuka na forumov si zamisluvame deka dokolku pravime isto kako sto pravel nekoj nekogash, togash stanuvame kako toj vo segashni uslovi.

Ova se zabelezhuva najdobro preku fundamentalistite od site veri, a mislam deka najmnogu pagja vo ochi kaj muslimanite (vo posledno vreme se zabelezhuva i megju hristijanite).

Rabotata e deka do prosvetluvanjeto se pristiga so lichno patuvanje i sovladuvanje na site slabosti koi se del ocd chovekoviot zhivot, a ne se skoka tamu so slepo povtoruvanje na nechij nachin na zhiveenje. Ne samo sto onoa sto bilo pred iljadnici godini ne odgovara na deneshnicata, tuku treba lichno da se dojde do svesta koja ke go poveli onoa sto treba da se pravi. Znachi ne da se pretpostavuva spored nechii tugji iskustva od nekogashni sluchki, tuku da se znae sto treba da se stori sega za segashnite sluchki.

Dalaj Lama ne pretendira deka e Buda, nitu se nametnuva kako nechij vodach. Toj e odbran od svojot narod i samiot e na patot na prosvetluvanjeto kako i site drugi lugje. Kako takov, toj samo mozhe da bide onoj sto e, i najdobroto sto mozhe da go stori e da ja sledi svojata svest i svoeto spoznavanje. A toa e bezbroj pati podobro otkolku da pretendira neshto sto ne e ili slepo da kopira neshto tugjo sto ne odgovara na problemite doneseni od segashnoto vreme.

I da se vratam na temata, go spomnav Dalaj Lama kako primar na chovek koj smirenieto sekojdnevno aktivno go zhivee, a ne ostanuva samo na negovo propovedanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dalaj Lama ne pretendira deka e Buda, nitu se nametnuva kako nechij vodach. Toj e odbran od svojot narod i samiot e na patot na prosvetluvanjeto kako i site drugi lugje. Kako takov, toj samo mozhe da bide onoj sto e, i najdobroto sto mozhe da go stori e da ja sledi svojata svest i svoeto spoznavanje. A toa e bezbroj pati podobro otkolku da pretendira neshto sto ne e ili slepo da kopira neshto tugjo sto ne odgovara na problemite doneseni od segashnoto vreme.
Напротив тој вели дека е реинкарнација на Буда.

Да се прашаме што би рекол Буда денеска за тоа кое што тој и неговите со-верници го прават и подучуваат повикувајќи се на Буда? Кога тој би го живеел учењето на Буда во пракса, целиот спор околу Тибет со Кина би исчензал, а ламаизмот целосно би се реформирал.

Учењата и на Исус и на Буда совршено одговарат во секое време доколку би се живееле. Тогаш врвната Свесност таквите би ги водела и би знаеле што треба сега и тука да се направи за општото добро. За жал тоа не е случај, оттаму и има сериозни проблеми во секоја епоха.

Изменето од Majkl - 27.Октомври.2008 во 21:40
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.