IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За смирението
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За смирението

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
Автор
Порака Обратен редослед
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 22:14
~,,~Islamskite vernici paranoichno se plashat od nivniot Bog za koj strav i javno zboruvaat i gi ubeduvaat ostanatite deka bez strav nema vera~Dokolku stravuvash si vo paranoja ,paranojata te drzhi pod napon i smirenie tuka nema~,,~ nemozhe isplashrn da e smiren vo isto vreme toa se kontrasti
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 22:09
~,,~islamot na smiremieto deluva... ~,,~Ovaa jas go gledam a i mnogu drugi koi ne se osmeluvaat da poveruvaat vo vistinata~,,~ Kako prvo smirenieto ne e sekundarniot mir vo nadvoreshniot izgled i skoncentriranata stalozhenost vo nego na prv pogled~,,~ smirenieto nee samoubeduvanjeto vo samata i deluvanje pod napon za da bi se izmanifestirala pred okolinata a najpravin pred sebe~,,~Koj gi poseduva ovie osobini a i mnogu drugi nemozhe da se obzeme so smirenie~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:


Пред неколку месеци имаше интервју со Далај Лама... на прашањето дали е тој Буда - одговорот беше - "Буда? Не, јас сум само обичен човек...". Тој самиот никогаш не се сметал себе си за Буда... исто како и неговите претходници. Нивните следбеници ги сметаат за реинкарнација на Буда. Има огромна разлика.
Но... ова нема многу врска со самава тема - така што - да не ја комплицираме непотребно.
Многу добар одговор. Драго ми е ако тој така и искрено мисли. Но се работи за тоа дека нивните следбеници го сметаат за тоа. Зошто не се оградат од тоа? Според мене тоа е мнооогу битен момент. Кога на Исус од Назарет еден млад човек го ословил со зборовите (по смисла) „Учителу добар...„ тој одговорил:„Зошто ме нарекуваш добар? Само Таткото во небесата е добар!„ - за мене тоа е многу висок авторитет.

Назад кон темата:Може ли некој да каже, како гледа исламот или исламскиот мистицизам на смирението?

Изменето од Majkl - 27.Октомври.2008 во 21:54
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:46
~,,~Gershka ~,,~Buda e poslednata reinkarnacija na energija vo matwerija~,,~Toj samiot se izjasnil taka a Dalaj Lama se izbira od aktuelnite sveshtenici pa niven kriteruun~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:46
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Напротив тој вели дека е реинкарнација на Буда.
Да се прашаме што би рекол Буда денеска за тоа кое што тој и неговите со-верници го прават и подучуваат повикувајќи се на Буда? Кога тој би го живеел учењето на Буда во пракса, целиот спор околу Тибет со Кина би исчензал, а ламаизмот целосно би се реформирал.
Учењата и на Исус и на Буда совршено одговарат во секое време доколку би се живееле. Тогаш врвната Свесност таквите би ги водела и би знаеле што треба сега и тука да се направи за општото добро. За жал тоа не е случај, оттаму и има сериозни проблеми во секоја епоха.

Пред неколку месеци имаше интервју со Далај Лама... на прашањето дали е тој Буда - одговорот беше - "Буда? Не, јас сум само обичен човек...". Тој самиот никогаш не се сметал себе си за Буда... исто како и неговите претходници. Нивните следбеници ги сметаат за реинкарнација на Буда. Има огромна разлика.
Но... ова нема многу врска со самава тема - така што - да не ја комплицираме непотребно.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dalaj Lama ne pretendira deka e Buda, nitu se nametnuva kako nechij vodach. Toj e odbran od svojot narod i samiot e na patot na prosvetluvanjeto kako i site drugi lugje. Kako takov, toj samo mozhe da bide onoj sto e, i najdobroto sto mozhe da go stori e da ja sledi svojata svest i svoeto spoznavanje. A toa e bezbroj pati podobro otkolku da pretendira neshto sto ne e ili slepo da kopira neshto tugjo sto ne odgovara na problemite doneseni od segashnoto vreme.
Напротив тој вели дека е реинкарнација на Буда.

Да се прашаме што би рекол Буда денеска за тоа кое што тој и неговите со-верници го прават и подучуваат повикувајќи се на Буда? Кога тој би го живеел учењето на Буда во пракса, целиот спор околу Тибет со Кина би исчензал, а ламаизмот целосно би се реформирал.

Учењата и на Исус и на Буда совршено одговарат во секое време доколку би се живееле. Тогаш врвната Свесност таквите би ги водела и би знаеле што треба сега и тука да се направи за општото добро. За жал тоа не е случај, оттаму и има сериозни проблеми во секоја епоха.

Изменето од Majkl - 27.Октомври.2008 во 21:40
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 21:14
Majkl,

Mislam deka site tuka na forumov si zamisluvame deka dokolku pravime isto kako sto pravel nekoj nekogash, togash stanuvame kako toj vo segashni uslovi.

Ova se zabelezhuva najdobro preku fundamentalistite od site veri, a mislam deka najmnogu pagja vo ochi kaj muslimanite (vo posledno vreme se zabelezhuva i megju hristijanite).

Rabotata e deka do prosvetluvanjeto se pristiga so lichno patuvanje i sovladuvanje na site slabosti koi se del ocd chovekoviot zhivot, a ne se skoka tamu so slepo povtoruvanje na nechij nachin na zhiveenje. Ne samo sto onoa sto bilo pred iljadnici godini ne odgovara na deneshnicata, tuku treba lichno da se dojde do svesta koja ke go poveli onoa sto treba da se pravi. Znachi ne da se pretpostavuva spored nechii tugji iskustva od nekogashni sluchki, tuku da se znae sto treba da se stori sega za segashnite sluchki.

Dalaj Lama ne pretendira deka e Buda, nitu se nametnuva kako nechij vodach. Toj e odbran od svojot narod i samiot e na patot na prosvetluvanjeto kako i site drugi lugje. Kako takov, toj samo mozhe da bide onoj sto e, i najdobroto sto mozhe da go stori e da ja sledi svojata svest i svoeto spoznavanje. A toa e bezbroj pati podobro otkolku da pretendira neshto sto ne e ili slepo da kopira neshto tugjo sto ne odgovara na problemite doneseni od segashnoto vreme.

I da se vratam na temata, go spomnav Dalaj Lama kako primar na chovek koj smirenieto sekojdnevno aktivno go zhivee, a ne ostanuva samo na negovo propovedanje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:54
Originally posted by makarios makarios напиша:

Што претставува смирението, и кој е патот да се стекнеме со смирение?




Мојот ЕЛОАХ да те награди и Благослови - заедно со Светиот Авраама - за оваа тема!

АМИН

       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:50
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Tibetskiot narod ja izgubi svojata neavisnost koga Kinezite izvrshija invazija na Tibet. Dalaj Lama togash ja napushti svojata zemja kako i mnogu drugi lugje, no nikogash ne se zalozhuvashe da se vozvrati so ista mera kon kinezite. Iako povekjeto tibetchani postojano go nagovoruvaat da povede vooruzhena vojna za osoboduvanje na nivnata zeja, toj sekogash odbival da go napravi toa i povikuval na smirenie kako najdobar nachin na reshavanje na sekoe nedorazbiranje ili razlika vo interpretiranjeto na Kreacijata.
Точно но тогаш тој би требал и да се откаже од титулата која ја носи и да започен со реформација на ламаизмот враќајќи го кон изворното учење на Буда. Можеби и тоа еден ден ќе се случи? Но тоа е веќе друга тема...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:25
Tibetskiot narod ja izgubi svojata neavisnost koga Kinezite izvrshija invazija na Tibet. Dalaj Lama togash ja napushti svojata zemja kako i mnogu drugi lugje, no nikogash ne se zalozhuvashe da se vozvrati so ista mera kon kinezite. Iako povekjeto tibetchani postojano go nagovoruvaat da povede vooruzhena vojna za osoboduvanje na nivnata zeja, toj sekogash odbival da go napravi toa i povikuval na smirenie kako najdobar nachin na reshavanje na sekoe nedorazbiranje ili razlika vo interpretiranjeto na Kreacijata.

Изменето од Messenger - 27.Октомври.2008 во 17:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 17:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Edinstven vodach za koj znam deka e dosleden na svoite zborovi i mudrosta sto ja sledi e Dalaj Lama.   
Па токму мислев на Далај Лама кој беше недоследен на ahimsa учењето на Буда. Незнам дали е самиот сега веќе променет, но колку што знам тој се залага за независнот на Тибет.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:46
Dobro zabelezhano Majkl... znaesh, se e OK dodeka problemot e vo tugjiot dvor, no stom ke mine vo nashiot togash prikaznata e sosem druga... togash se zaborava na smirenieto.

Kako sto zabelezha vo tvojata posledna rechenica, onie koi treba da shirat mudrost i smirenie megju lugjeto obichno zastanuvaat vo prvite redovi na frontot (iako fizichki si stojat posledni ). Edinstven vodach za koj znam deka e dosleden na svoite zborovi i mudrosta sto ja sledi e Dalaj Lama.   

Изменето од Messenger - 27.Октомври.2008 во 16:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:35
Во приказната постирана на стр.1 за двата монаха на кои аввата им ја уништил градината, доколку е раскажана правилно и во целост, забележувам две нелогичности:

1)Особата која го уништила нивниот труд и она што се создавало со Божјите сили (растенијата) е наречена света. Дали таквиот однос - т.е. добивањето таква желба токму тој да го стави на искушение смирението е свето?

2)Што се случило по настанот и зборовите: Потоа старецот се поклонил пред нив и рекол: „Му благодарам на мојот Бог, оти гледам дека Светиот Дух почива на вас.“ ? Ја надоместил ли аввата штетата давајќи зеленчук и овошје од својата градина или пари? Побарал ли прошка од Бога за растенијата што ги уништил?

И не можам да не забележам дека и источните и западните религии изобилуваат со вакви анегдоти, но како тоа да, ако веќе не самите верници, тогаш барем високото свештенство на големите религии не забележат поуки за својот говор и постапување, за тоа каков пример треба да дадат кога се загрева балканското или светското тенеџере на пр. со војна. Туку наместо смирение додаваат разни лути зачини кои, неретко, само го распламтуваат крвожедниот морал кај војниците но и обичниот народ - спротивно на христијанските и будистичките вредности на пример.

Изменето од Majkl - 27.Октомври.2008 во 16:36
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 16:08
Ludzeto go cenat bogatstvoto-a Bog smirenata dusha!!!
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.