IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Motiv?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Motiv?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 19:28
motiv sekogas ima. so neupotrebuvanjeto na toj zbor, toj ne prestanuva da postoi. i decata imaat motivi, mozebi poinakvi odosto vozrasnite....среќа inaku, se slozuvam deka za da se ostane dosleden na sebe i za da se napravi nesto navistina vredno, deteto vnatre ne smee nikogas da se izgubi, zatoa sto vozrasnite znaat mnogu cesto da bidat dosadni - premnogu prakticni. a umetnosta voopsto ne e prakticna rabota... koj go gledal Tim Burton, znaeнамигнување
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 21:34
Важното е дека децата никогаш не се сомневаат во своите мотиви. И си прават што им е мерак. За разлика од возрасните, кои детето не го пуштаат надвор и кога се сами со себе и би требало да се сосема опуштени.

Возрасните намерно го кршат од ќотек детето во себе, зашто ако си дете, тогаш не си возрасен. А ако не си возрасен, тогаш не смееш да седиш со другите возрасни и да правиш возрасни работи.плазење
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 00:19
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:


Возрасните намерно го кршат од ќотек детето во себе, зашто ако си дете, тогаш не си возрасен. А ако не си возрасен, тогаш не смееш да седиш со другите возрасни и да правиш возрасни работи.плазење


a, ako ne pravis vozrasni raboti, nema da imas pari za svoite deca.плазење magicniot krug... tazno, ama vistinito...
Кон врв
wilena Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај wilena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 00:38


If you can dream it, you can do it.

- Walt Disney


Anyone who keeps the ability to see beauty never grows old.
-Franz Kafka



You must close your eyes, otherwise you won't see anything.
"Něco z Alenky" - Jan
Švankmajer

http://www.youtube.com/watch?v=CIB-LnoCNBM&feature=related

See, it's all about dreaming, feeling, never growing up, and keeping your EYES WIDE SHUT :)

Call it a motiv if you like. For me it's the leithmotiv.


p.s. Silno go preporachuvam filmot na Shvankmajer.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 15:00
ne pusham mnogu poezija ama
ovaa stvar mi e edna od najdobrite koncepti za teorija na umetnosta

Jacques Prévert

KAKO NASLIKATI PTICU

Elzi Enrikes

Naslikati prvo kavez
sa otvorenim vratancima
naslikati onda
neshto ljupko
prosto
lepo
i korisno
za pticu
nasloniti zatim platno na neko drvo
u vrtu
shumi
ili planini
sakriti se iza drveta
cutke
i ne micuci se...
Ponekad ptica odmah sleti
ali bogme nekada joj trebaju godine i godine
da se reshi
Tu ne smete klonuti
valja chekati
chekati i godine ako treba
brzina ili sporost dolaska ptice
nema nikakve veze
sa uspeloshcu slike
Kada ptica sleti
ako sleti
tu isto savtshena tishina
sachekati da ptica udje u kavez
i poshto je ushla
chetkicom pazljivo zatvoriti vratanca
a zatim sve prechage izbrisati redom
tu paziti da ne dodirnete nijedno perce na ptici
Naslikati zatim drvo
s tim da uzmete najlepshu granu
za pticu
naslikati zatim zeleno lishce i svezinu vetra
sunchanu prashinu
zujanje buba u travi u vrelini leta
a zatim prichekati da se ptica reshi da peva
Ako ptica ne propeva
To je losh znak
znak da slika ne valja nishta
ali ako ptica zapeva to je dobar znak
znak da je mozete mirno potpisati
Tada sasvim lagano
ishchupajte ptici jedno pero
i tamo u coshku slike lepo se potpish*te.


nemojte da se bunite za prevodot, ne znam dali ima na mkd, ama  ne najdov, a i da najdev, verojatno ke beshe ocaen (za mene)...

mozebi nekomu ke izgleda deka e off-topic, - jas smetam deka ne e
mozebi vi izgleda ligavo, jas smetam deka celo vreme vozi na rab da bide ligavo, no ako go zememe kontekstot koga i kako e napisana-smetam deka ne e ligava, i na ubav nacin dava direkcija za ona sto se zbori ovde
po ohridski mozda se veli - ili pejt pileto ili ne pejt :-) (ak se primetvit)
(so cela pocit kon lugeto koi zboruvaat na toj genijalen dijalekt)
poz



Изменето од сашо - 30.Октомври.2008 во 15:02
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 18:16
hmmm....interesna tema interesni muabeti....
 
in my opinion fotografijata e odraz na vnatreshniot nemir....!!!
 
kolku e pogolem tolku e fotografijata po recita!!!
 
koj go nema nema fotografija!!!
 
kolku si povekje osloboden od moralnite normi i dogmi tolku e pogolemn sporot so svetot, tuka lezhi recitosta i kreativnosta vo fotografijata. Ako ne si osloboden....!!??....nema konflikt nema vnatreshen nemir nema tvoreshtvo....edno si so svetot gledan vo edna dimenzija onakov kako go gleda sekoj eden zhitel na zemjinava topka i toa e DOSADNO. No pogledot na svetot vo " TRI dimenzii " so pomosh na 3D cvikera za prepoznavanje na " nevidlivoto za sechie oko " e daleku povreden kako za sebe taka i za drugite koj nemaat 3D cvikeri...!!
 
znachi mozhe da kazaham deka vaka gledano motivot za Fotografija kaj mene e BUNT kon konformizmot, mediokritetstvoto, moralnite normi, pravilata na igra, voobichaenoto...itn...itn...! Ednostavno se BUNAM, e sega protiv shto konkretno se ushte nemam odluka doneseno iako poleka navestuvam nakade kje trgne rabotata.
 
toa treba da bide nasha obvrska i zadacha posebno vo ovoj opshtestven enviroment kade dozhiveavme erozija na vistinskite vrednosti.
 
ZNACHI BUNTOT ne treba da bide svaten kako oruzje na anarhijata naprotiv treba da bide svaten i praktikuvan vo odreden koncept mojot e zalozhba za redefiniranje na moralnite vrednosti zaedno so borba protiv konformizmot i mediokritetstvoto.
 
Znachi moj zakluchok bi bil okolu motivite za uzhivanje so fotografijata e implementiranje na odredena filozofska misla vo tvoreshtvoto....a za da ja najdesh treba da poglednesh dlaboko vo sebe i da otkriesh koj si....koga kje otkriesh koj si togash kje vidish kolku si razlichen od svetot koj te opkruzhuva samo zaradi faktot shto si otkril koj si! I togash kje dojde fotografijata......i togash pochnuva filmot.....neshto slichno kako Psihoanalizata....za da se bavish so nea mora prvenstveno da napravish Avtopsihoanaliza....da se izlechish sebesi pa potoa drugite....!
 
....sega za sega tolku.....
 
traktatot ne e zavrshen ova e samo INTRO...ve pozdravuvam so zhelba za uspeshni Fotografii...!!
 
dolg zdrav zhivot i mnogu kreativnost vi posakuva
 
Igor Spiroski..)
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 22:00
I ushte neshto da kazham....!
 
foto.idividi e rasadnik na drvca....ovie godina dve golem broj od drvcata prerasnaa vo drva so golema kroshna i go preplavija rasadnikot so senka taka da vo momentov ima problem za mladite drvca da izrasnat od kroshnata na golemite. Mislam deka e dojdeno vreme malku da ja razretchime kroshnata i da gi ostavime mladite drvca slobodno da si rastat.....!!
 
a od nash*te debla vreme e da se proizveduva mebel vo koj kje uzhivaat lugjeto bez 3D cvikeri....!
 
to be continued......( me viknaa vo intenzivna )
 
 
 
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:07
mnogu go drvis doc :-P, ova e "vishe figurativno"... just a zez :-)
sea ja malce da vegetiram :-P
ne znam dali bi se soglasil so tebe, okolu nemirot. aj min-se soglasuvam, treba urge, nagon, drive, mornici, pottik, no mislam deka e potrrebna i doza, ili period na harmonija, mir so sebe, shanti, meditacija, kontemplacija preprocesing ili kako sakate narecete go, za koga ke dojde "kriticniot moment" toa da bide surfanje on the edge na  kreativniot naboj i tendencijata kon mir, harmonija i homeostaza in a way. (znam deka mene dalecniot deda Freud ti e blizok, pa ke recam - Eros i Tanatos ako sakas)  smetam dokolku e uspeshno deloto, toa e produkt, derivat, amalgam, nov entitet, nesto sto i avtorot ke go iznenadi za moment, i ke go ispolni ednoremeno, zatoa sto e toa rezultat na kolizijata na ovie dve od pogore, a e edno nivo na svest "pogore", i od nivoto na nemir i od nivoto na mir koi se gorivoto, rudata i oradijata. Avtorot i ima i nema kontrola vrz celiot proces. Spored mene ( ne mi zamerajte shto psihologiziram...) umetnosta lezi vo specificniot duhoven/emocionalen/svesen tok koj avtorot ponekogash svesno, ponekogash nesvesno go kreira/vozi/se vpushta/se nurnuva/si go dopushta sebesi.
ne znam dali izbegav od temata, za sebe ke recam kratko deka svesen sum deka lutam i toa si go smetam za progres, zatoa sto edno vreme, ne bev svesen deka lutam. ona sto go sakam e - da dolovam sostojba na svest koja me preokupira vo periodot, ili ja proektiram, dali preku atmosfera, motiv ili slucka koja sum ja fotografiral. ponekogas planirano a ponekogas slucajno go voocuvam toa pred mene...
ova, na primer e rezultat na podolgo "istrazuvanje" , igra em kontemplacija. vo golema merka mi e blisku do ona sto go sakav http://photo.net/photodb/photo?photo_id=8132083
se trudam sto pomalku da shtrakam,
strakanjeto sucks
ne sekogas mi uspeva
may the light b with u all :-)


Изменето од сашо - 30.Октомври.2008 во 23:10
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 23:40
Skromnosta e virtue...do momentot koga kje bide preterana...pa prerasnuva vo nevkus!
 
odlichen traktat prijatele....however it's another point of view....sekoj chovek so svojata sila pa neka se narekuva BUNT HARMONIJA ili pak neshto treto shto drug kje ni go prikazhe.
Mojot moment na NIRVANA se sluchuva koga kje se pojavi proizvodot, taka BUNTOT ja ima opravdanosta, dokolku e dobar a dokolku ne mi se javuva revolt i samoprekor.
 
i jas sum na patot....no PATOT mora de se izodi....lutanjeto e predizvik...samo ne treba da ne fati strav i panika ....samo hrabro...tuka e odgovorot blisku!
 
 
BTW odlichni fotogrtafii....ima mood....chista brutalna erotika....!!
 
pozdrav
 
to be continued.....( me vikaat za pregled )..)
 
 
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 00:04
blagodaram, smetam deka mozda malce zabegav so ova pogore...
i tvojot traktat e brilijanten, maj frend...,
prvo da ti kazam fala, zatoa sto me natera da mislam i da najdam poprikladno ime za fotografijata sto ja citirav pogre
i da se doobjasnam ili preformuliram, nagonot e ona sto te tera da kreiras a kontemplacijata i/ili vnatresniot mir ili iskustvoto na vnatresna harmonija i mir so sebe ili tendencijata za ravnovesie e ona sto toj nemir go stava vo odredena ramka, inace nemirot bi implodiral i eksplodiral ednovremeno, samodovolen i poln so sebe i vo sebe. poentata mi e deka avtorot si "igra" ili e vesht skrotitel na tie TITANI, kolku poiskonski tolku e avtorot pogolem
(jas sepak sebesi se smetam samo za obicna potprdusha koga ovie neshta gi razglabam)...

nejse, ona sto ti go nacna uste pogore e edna dilema koja cesto mi se javuva a ne znam dali imam odgovor, odnosno imam ama periodicno mi se menuva :-)

angazirana umetnost? sto mislite-dali e umetnost? dali e aktivizam? dali "vistinskata" (sorry sto koristam vakvi floskuli, ama da ne dolzam) umetnost treba da e angazirana? do koe nivo? dali se "valka" dokolku se angazira ?
dali treba da se bavi so toa? dali e toa frlanje na MARGARITAS ANTE/CUM PORCOS ?
kakvo e vasheto gledanje na ova? kade e za vas granicata ?
(sorry za italic-ov, ne mozam da go trgnam, dunno why)
poz


ps-Branko, aferin za temava, konecno nesto da me pottikne konstruktivno


Изменето од сашо - 31.Октомври.2008 во 13:33
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 12:47
мотив?
па знаеш како велат:
еј дечко, ај ако сакаш да не сликаш пред спомеников, може?
кој е нивниот мотив, кој е мотивот на оној кој ќе ги фотографира?
да им помогне? да покаже колку знае да фотографира или да проба да направи ремек дело за во туѓ албум?
спомени, нешта од кои може да се живее дури и по сто години.
тоа е мотивот на сите кои фотографираат, спомените, но оние вистинските, кои вредат да се гледаат и кога си тажен и кога се весел.
и кога ти се спие, а не можеш да го симнеш погледот од фотографијата на љубената личност. мислите дека тогаш е битна композицијата? или и бледата размачкана дамка од нечиј нос може да ни помогне да се сетиме на некој, кој нешто ни значи?
чудно, изразот на нечие длабоко врежано знаење на уметноста врз хартијата, во облик на добро распоредени бои наречени фотографија(според начинот на кој е изработен), понекогаш знае да ги подзамисли многу луѓе, барем оние кои ќе ја погледнат.
мојот мотив?
порано фотографирав настани и случувања, луѓе со кои сум се дружел на места кои сме ги бирале за празнување. патувања, излети, вообичаени туристички фотки.
пробав да правам секојдневни фотографии, нешто што сакам да го кажам, да го искажам преку боите и пикселите.
но тешко е да ги распоредиш онака како што сакаш и покрај помошта од пикселоуредувачки програми.
сепак излегува дека ми е полесно да напишам илјада зборови, отколку да направам една фотографија и да кажам се.
не се откажувам, ќе пробувам и понатаму, изгледа тоа ќе биде мојот ултимативен мотив!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.