IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Ваше мислење за Адолф Хитлер?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваше мислење за Адолф Хитлер?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 17:17
Ок.
 
Што подразбираш ти под "Чиста Нација"?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 17:26
Јас имам мое хуманистичко размислување ... но Хитлер имал друго .... тука се поставува контра прашање. Дали на Хитлер дефиницијата за Чиста Нација правилно е протолкувана ?????? Ги анализирав овие две години политичките говори на Јозеф Паул Гебелс ... и со сигурност можам да ти кажам дека Американската пропаганда убаво ја искористила дефиницијата во погрешен правец.

Еве јас нема да го објаснам моето сваќање ама ке се обидам точно и прецизно на Нацистите да ти го доловам ... чиста нација каде нема да има болни од сида, педофили, хомосексуалци, заразени од чума, наркомани, умоболни (за кои ке следуваат казнидоколку не се држат до законите), мафијаши и сл. Ете на кратко и колку можев појасно да ти кажам. Имало доста правци кои воделе натака ... (пари за сите, коли за сите и сл.) само на некои тоа не им се допаѓало
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 17:40
Ма каква пропаганда Американска човеку,говорите од Гебелс се најголема лудост и нема што во нив да се анализир.
Тие се налудничави и точка.
Не е потребна никаква анализа за да се заклучи дека Хитлер,Гебелс,Химлер и Борман или целата Национал-социјалистичка партиска врхушка се луѓе со пореметени сваќања на животот и тешки психички проблеми.
 
Па кажи ми ти KastuS  каков мозок треба да има за да си ги отруеш своите сопствени  5  деца со цијанид или арсен не знам веќе со што сеедно е,како во случајот на Магда Гебелс сопруга на Јозеф Гебелс???????-Еееееееееејјјјјјјјјјј!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Продолжи со анализата пријателче и длабоко размисли за заклучокот кој е донесен многу години пред да се родиме ние.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 21:38
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ма каква пропаганда Американска човеку,говорите од Гебелс се најголема лудост и нема што во нив да се анализир.
Тие се налудничави и точка.

Не е потребна никаква анализа за да се заклучи дека Хитлер,Гебелс,Химлер и Борман или целата Национал-социјалистичка партиска врхушка се луѓе со пореметени сваќања на животот и тешки психички проблеми.

 

Па кажи ми ти [COLOR=#004364">KastuS[/COLOR">  каков мозок треба да има за да си ги отруеш своите сопствени  5  деца со цијанид или арсен не знам веќе со што сеедно е,како во случајот на Магда Гебелс сопруга на Јозеф Гебелс???????-Еееееееееејјјјјјјјјјј!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Продолжи со анализата пријателче и длабоко размисли за заклучокот кој е донесен многу години пред да се родиме ние.


Ок јас ти го почитувам ставот, добро е да се има став, јас прво да ме запознаеш каков сум значи, ... во принцип НИКОГО НЕ БРАНАМ, НАЈМАЛКУ ПА НАЦИСТИТЕ (за нив читам ама баш доста, околу 100-на книги и документи имам само дома во библиотеката за нив). Јас сум анализатор и жесток подржувач на реалните податоци, не заземам страна значи неутралец сум.

... Е сега кога ме запозна .... Кога еве би се ставил во времето на Втората светска војна или еве не, да кажеме сега во денешновреме ти си патриот, жесток подржувач на Македонија. Да речеме ние сме фактор на Балканот (знам е нереално но да ти го доловам примерот) и одеднаж Грција почнува војна со нас, ние ја мразиме од оправдани причини, и жестоко се бориме против нив. Ти си во улога на Гебелс, доста ценет министер. Кога знаеш дека твоите деца нема да имаат родители, бидејки и ти и жената твоја сте на високи позиции (а високите луѓе секако по војната се секогаш криви), дека ке бидат на улица како просјаци, народот тие деца ке ги оплукува како неодговорно поколение на родителите нивни кои не ја извадиле нацијата на вистинскиот правец.

Ете зашто гебелс го ликвидира семејството. Да не завршат ради неговата изгубена борба на улица како брука, да немаат каде да егзистираат. Плус со плачење човекот и неговата жена гледале децата како заспиваат и знаат дека им е последниот сон. Кажи ми ти (ОБИДИ СЕ ДА ПРОЧИТАШ ДО КРАЈ А НЕ МЕЃУ РЕДОВИ).

Како ти ќе постапиш ??? Си се ставил во негова улога ???

Најлесно е човек да го нападнеш или да го навредиш. Стави се во негова улога .... ТОА Е СПОСОБНОСТ,ТОА Е ВЕШТИНА .....
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 22:27
ЦЕНЕТ ПРИЈАТЕЛЕ ФИКС, КАСТУС НЕ Е ПРОТИВ НИКОГО ... ЈАС СУМ КРИТИЧЕН, ПОНЕКОГАШ И ЗА САМИОТ СЕБЕ И ТОА НЕКОГАШ ЈАВНО ГО ГОВОРАМ ..... ПОЕНТАТА МИ Е ДА НЕ МЕ СВАТИШ ЛОШО, ДА НЕ ИСПАДНЕ ДЕКА СУМ НАПАЃАЧ ..... КАСТУС Е РАСПОЛОЖЕН СЕКОГАШ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МУАБЕТИ, КРИТИКИ, СТАВОВИ ... И СЛИЧНО.

AVE ATQUE VALE !!!
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2010 во 22:46
Originally posted by KastuS KastuS напиша:

ЦЕНЕТ ПРИЈАТЕЛЕ ФИКС, КАСТУС НЕ Е ПРОТИВ НИКОГО ... ЈАС СУМ КРИТИЧЕН, ПОНЕКОГАШ И ЗА САМИОТ СЕБЕ И ТОА НЕКОГАШ ЈАВНО ГО ГОВОРАМ ..... ПОЕНТАТА МИ Е ДА НЕ МЕ СВАТИШ ЛОШО, ДА НЕ ИСПАДНЕ ДЕКА СУМ НАПАЃАЧ ..... КАСТУС Е РАСПОЛОЖЕН СЕКОГАШ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МУАБЕТИ, КРИТИКИ, СТАВОВИ ... И СЛИЧНО.

AVE ATQUE VALE !!!



Pozdrav do tebe , gledam deka si nov chlen . Ti gi prochitav komentarite na povekje temi , imash realen prikaz na rabotite .
Se nadevam deka kje ostanesh na ovoj forum da pishuvash .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 07:43
postojat lugje koi obozavaat zadkulisni istoriski textovi koi se pojavuvaat po smrtta na mnogumina lideri

taka da zadkulisnite deluvanja na lenin, stalin , tito, mao i fidel kastro ne gi pravat bash da bidat mahatma gandi no se mnogu podaleku od nacistickiot nam ni poznat lider

taka da sporedba so nego ili tvrdenje deka toj bil 10 pati podobar od niv e neumesno

tvrdenjeto za toa deka ne pobedil malku drzi,  istorijata kje gi ispeglala nekoi raboti, no sepak misisipi ne moze da ispere se sto fasizam i nacizam napravil za tie 10 godini



Изменето од anakin - 07.Јуни.2010 во 07:44
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 14:39
Овде се зборува за историја а ако сакате политички да се препукувате имате друг подфорум за тоа
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 16:48
Види Анакин се е тоа во ред .... јас не викам дека нацистиве се лалиња, биле мирни и кротки како јагниња. Имаат доста глупости направено, тоа ми е јасно ко бел ден. Но има нешто кое американската политика до ден денес го прикрива. Имаше една иницијатива лани, може си наишол на таквата информација, за отварање на архивите од Нацистичка Германија, во период од 1931-1946 год. Ама ништо скоро не се направи, ниту во јавноста прошиша таа информација. Имаше една изложба во берлин на снимки (до душа некои не објавени до ланската година) ама ништо од документацијата.

Многу игра улога тоа што Америка и до ден денес води контрола на германската воена индустрија, како и на архивата на Германија токму за овој период. Не случајно имаат бази воени најмногу во тој дел на Европа. (а таа контрола е потпишана на 100 год. или во превод ке трае до 2045-46 год.)

Значи нешто тука ми мириса. Затоа викам да ја удриме анализата, ШТО-ЗОШТО-КАКО ... за да потоа дадеме став. Инаку јас не сум во улога на диктатор. Мене науката ме интересира, и сакам науката да се развива а не да остане на една крајна теорија. Се додека има простор за анализа и истражување ... ке има и здрава наука.

Ме разбираш што сакам да кажам ?
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 16:50
... ниту пак во улога на адвокат на Нацистиве ... како научник науката ме интересира и откривањето дури и на најмалата мистерија. Тоа е наука, за тоа во другите земји Гоооолеми пари се фрлаат
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 19:01
inaku da ne bese Adolf Hitler,, kje bese nekoj drug
prosto toj period vo germanija se rodil nacional socijalizam
uste zaedno so ideata za cista rasa i vo korelacija so sobiranje na imotite na togas bogatite evrei toj nacional cosializam, poznat po imeto nacizam si napravil svoe

ne e do hitler nego go pojavata na kriza vo pola evropa i nacional socijalizmot... toa e za golema kritika
 
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 19:20
...i toa ...kriza vo bash toj moment...teshko deka denes moze da se pojavi takov poedinec,...shto  cel svet  bi sakal da go preuredi po svoe!да
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
KastuS Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KastuS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 20:50
Не цел свет .... Германија. Индиректно бил против социјалистичките сваќања (Болшевичката теорија). Има еден Минхенски договор 1938 г. 30. Септември. Ова е мислам главната точка за издигнувањето наХитлер во светот. На оваа конференција Хитлер е подржан од Британија, Сад, Италија ... само не и од Русија. Еве зашто. Поентата била на Германија да и се дозволи обединување со Австрија, Рур и Сар од Франција, пола Полска иред други земји се со цел да се направи БАРИЕРА од пробивот на Болшевизмот и неговиот вирус (штрајковите). Затоа светските лидери му даваат подршка и во наредните години Хитлер се освојува + Франција ја доведува на колена. Ама се зезнува за една постапка. Во северна Франција и на потег на Белгија има Британски војници.Хитлер имал две операции и почнал да ги ништи овие батаљони. Годината е 1941. Од тогаш Британија се свртува против Хитлер, а после пар години (се претпоставува британците прават местенка на бродови на САД во Атлантиот)и Америка влегува вокоалиција со нивните братучеди британците.

На кратко така стојат работите
"Not bound to swear allegiance to any master, wherever the wind takes me I travel as a visitor."
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2010 во 22:37
Originally posted by KastuS KastuS напиша:

Не цел свет .... Германија. Индиректно бил против социјалистичките сваќања (Болшевичката теорија). Има еден Минхенски договор 1938 г. 30. Септември. Ова е мислам главната точка за издигнувањето наХитлер во светот. На оваа конференција Хитлер е подржан од Британија, Сад, Италија ... само не и од Русија. Еве зашто. Поентата била на Германија да и се дозволи обединување со Австрија, Рур и Сар од Франција, пола Полска иред други земји се со цел да се направи БАРИЕРА од пробивот на Болшевизмот и неговиот вирус (штрајковите). Затоа светските лидери му даваат подршка и во наредните години Хитлер се освојува + Франција ја доведува на колена. Ама се зезнува за една постапка. Во северна Франција и на потег на Белгија има Британски војници.Хитлер имал две операции и почнал да ги ништи овие батаљони. Годината е 1941. Од тогаш Британија се свртува против Хитлер, а после пар години (се претпоставува британците прават местенка на бродови на САД во Атлантиот)и Америка влегува вокоалиција со нивните братучеди британците.





На кратко така стојат работите



mnogu si mi cuden.. pisuvas kako da si expert a nisto ne e tocno
minhenskiot dogovor sluzel na hitler da ja osvoi edinstvena zemja vo Evropa koja ne mozel po voen pat da ja osvoi  PREJAKA BILA I ZA NEGO
so toj dogovor na finta gi anektiral Sudetite i so toa se nasol zad bunkerite na cehoslovacka
potoa mu bilo lesno da go osvoi svetot so germanskoto i ceshkoto oruzje

eeeeeeeeeeeeeeej  
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,766 секунди.