IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Заборавен од Господ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Заборавен од Господ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 19:39
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by polzavce polzavce напиша:


Еден ден ќе посакаш никогаш да не ти беше битен тој податок Анакине........
податок е податотважно е да е точенголема%20насмевка

No vazno e da ima i prakticna primena podatokot, inaku dzabe e...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 21:14
има примена
дека атеисти на светот ги има повеќе него верници
така да религиозните водачи имат многу работа за да ја одрзат религијата
која према мене кје ја снема пред верата
верата ќе успее некако да се задржи

религијата била насекаде присутна 1900 години
последните 100 е лош периот за неја
па како и да е тенденција си е тенденција
големо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 22:49
Originally posted by anakin anakin напиша:

има применадека атеисти на светот ги има повеќе него верницитака да религиозните водачи имат многу работа за да ја одрзат религијатакоја према мене кје ја снема пред вератаверата ќе успее некако да се задржирелигијата била насекаде присутна 1900 годинипоследните 100 е лош периот за нејапа како и да е тенденција си е тенденцијаголемо%20гушкање
abe, religijata bila prisutna mnogu povvece - ama vo onaa svestencika smisla, rezultatite gi cuvstvuvame i denes, svetot propagja...

Ne e problemot vo postoenjeto ili nepostoenjeto na gospod tuku cestopati vo ludjeto koi se postavuvaat samite sebe si kako negovi zastapnici.

Изменето од Majkl - 21.Јануари.2009 во 22:49
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:49

Анакин велиш атеисти на светот има повеќе отколу верници.........па штоако.........

А колкумина му веруваа на Исус и му беа ученици кога тој одеше по земјата.........колкумина беа тогаш???????/

Колку беа на број апостолите?????????

А колку сме сега???????????



Изменето од polzavce - 21.Јануари.2009 во 23:49
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 23:53

И колку за информација во последните истражувања на религиозноста во Македонија се доаѓа до сознание дека во нашата земја степенот на религиозност на луѓето е зголемен.......се движи некаде околу 80 % од вкупното население........сега дали се номинални верници, по тредиција верници, не навлегувам......важно веруваат во натприродно битие, а тоа е суштината на религиозноста............
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 00:12
Originally posted by polzavce polzavce напиша:


И колку за информација во последните истражувања на религиозноста во Македонија се доаѓа до сознание дека во нашата земја степенот на религиозност на луѓето е зголемен.......се движи некаде околу 80 % од вкупното население........сега дали се номинални верници, по тредиција верници, не навлегувам......важно веруваат во натприродно битие, а тоа е суштината на религиозноста............


samoit znaes koja e vistinata

vo makedonija procentot e visok oti go zgolemuvat muslimanite
zasto e toa taka e jasno
tie verata ja zamenuvat so nacionalnosta , ne vo prav smisol nego vo prioritetniot

jasen e faktor deka religijata e na izumiranje, sto e i normalno
denesnata civilizacija so globalizacijata ja prezema ulogata na religijata
taka sega se upravuva so individuata vo celina

toa e toa, prema mene za 100 godini Svetcite kje bidat mitovi i legendi

religijata se obiduva, sto podolgo da se zadrzi, so nacionalni obicai, praznici i dnevna koreografija

je dobra borba, no na kraj sepak kje izgubi

ne nesme zaboraveni od Gospod
toj kje bide zaboraven od civilizacijata
kako sto bile zaboraveni

manitu
amon ra
zevs

egipcani veruvaa vo Amor RA , kako vrhoven bog, potoa stanaa kristijani, za na kraj poveruvat vo Alah i Koran, sekogas ima proces koj ja sledi civilizacijata

edino, ako saka Gospod religijata i verata za se zadrzi posle ovie 100 godini, treba da se POJAVI tuka na lice mesto

da nepostoi 2000 godisno veruvanje nego znaenje

pozdrav od Anakin Sk

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 11:33

Sto pravi tvojot ostrovjanin, Anakin? Uste li e ateist ili veruva vo bogot na ognot

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:21

Anakin велиш во Македонија процентот е голем оти го зголемуваат муслиманите, а тие ја поистоветуваат религијата со националноста..........хм........

Кога се спомнува мерење на религиозност во една земја се мисли на сите граѓани кои живеат во неа без разлика на која вера и припаѓаат.......се мисли на ставот на луѓето дека постои натприродно битие кое се нарекува БОГ.....

Што се однесува до муслиманите кај нас точно е тоа што викаш дека кај нив верските и националните чувства им се испреплетуваат до степен да едните ги засилуваат другите.......но тешко е да дадеш приоритет на националноста пред верата .....зашто може да се сфати и обратното дека верските чувства и предизвикуваат поголема кохезивност на групата а тоа води до поголема национална посветеност...

Сепак религиозност е висока во Република Македонија сакал ти тоа да го признаеш или не........пак ќе повторам колку од нас сме вистински верници е друго прашање, колку ги почитуваме верските правила и обичаи исто така........но суштината е верувањето во натприродното......


А твојот став дека религијата ќе исчезне е сосема нерационален.........
религијата постои со милениуми, се соочувала со различни проблеми, искушенија...се и сешто и пак опстанала.....и пак постои....
Луѓето никогаш нема да си ги обајснат сите тајни на природата, на универзумот, на смислата на животот, никогаш нема да ја победат смртта итн итн........така што секогаш ќе имаат потреба од религија која ќе им дава одговори на прашањата за кои ќе немаат одговори.....

А за тоа што викаш дека ќе го смениш ставот само ако Бог се појави тука на лице место....СЛАТКО СЕ ИЗНАСМЕАВ......дури тогаш Анакин ти го обра бостанот......
Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 12:41
Испреплетеноста на верата со нацијата е многу поголема кај православните отколку кај муслиманите. На пример, верската заедница на православните во Македонија се вика Македонска Православна Црква (забележете, во нејзиниот наслов го нема ни зборот "христијанска", туку приоритет се става на националноста "Македонска"). Додека кај муслиманите е обратното. Нивната верска заедница се вика Исламска Веркса Заеднца. Значи "Исламска", а не "Албанска" или сл.
 
Православен значи правилно да ја славиш верата. А критериумот за правилност е Божјиот Збор - Светото Писмо !
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 18:51
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

Испреплетеноста на верата со нацијата е многу поголема кај православните отколку кај муслиманите. На пример, верската заедница на православните во Македонија се вика Македонска Православна Црква (забележете, во нејзиниот наслов го нема ни зборот "христијанска", туку приоритет се става на националноста "Македонска"). Додека кај муслиманите е обратното. Нивната верска заедница се вика Исламска Веркса Заеднца. Значи "Исламска", а не "Албанска" или сл.
 


vopsto ne e taka
muslimanite svojata vera ja stavat pred nacijata
ako do sega ne vi e jasno, togas ste se zaebale gadno

pitajte gi torbesite
dali se custvuvat povekje makedonci ili muslimani
so i da vi odgovorat
nemenuva na faktot deka na svoeto dete kje mu najdat soprug ili sopruga muslimanka od bilo koja ncinalnost nego makedonec pravoslaven ili ateista

ste se zaebale ili ne si gledate pred ocite

drugo.........   religioznosta rapidno opadna i kje ja snema , i toa e fakt
a vas moze toa da ve zasega ili ne, no ne se sekirajte nema da doziveete vo vasata era kolaps
no nekade pri krajot na vekot kje ja snema
pozdrav

pojacanoto dokazuva deka Nacijata ne im e vazna samo verata
ISLAMSKA EEEEEEEEEEEEEEEEEEEE ........ ISTO TO GO ZBORUVAME


Изменето од anakin - 22.Јануари.2009 во 18:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2009 во 20:57
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sto pravi tvojot ostrovjanin, Anakin? Uste li e ateist ili veruva vo bogot na ognot



да е јасно , ако читаш почекот на темата ќе видиш дека
островјанецот бил на Меси не мојголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 01:10


Неколку пати велиш религијата ќе ја снема.........

Дај аргументи за својот став дека опаѓа религиозноста.....

Кога тврдиш нешто редно е да го поткрепиш со факти нели..?????
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 01:22
Хе,хе, хе ова е случај Анакин версус Народот Занимливо, занимливо
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2009 во 12:36
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Хе,хе, хе ова е случај Анакин версус Народот Занимливо, занимливо
А Бог му е сведок!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2021222324 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,264 секунди.