IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дискус Хернија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискус Хернија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2008 во 23:43
Благодарам Никол, јас дури сега можам да кажам дека здивнав од ова, иако изгледа човек се нешто мора да го мачи.
Сега сум подобра, ама и се пазам повеќе, а не како пред тоа воопшто не се штедев себеси. Сега и си пазам, не носам многу тешко, пазам како кревам тешко (да се наведне сосема, со свиткани колена а не со прави), а и се враќам на вежбите.

Поздравголемо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 00:29
Milo mi e sto se cuvstvuvas dobro,momentalno jas imam mali problemi no ne se predavam.Vezbam sekoj den,mojot fizijatar veli:-nema terapija za ovaa dijagnoza,samo preventiva,a toa e vezbanjeto!ponekogas so samite vremenski promeni se sekava napnatost vo kicmata,zatoa samo vezbi.Em si ja odrzuvame ubavata linija na teloto,a od druga strana nema bolki i neprijatni zateganja.
ti posakuvam sekoe dobro!Pozdrav
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2008 во 01:21
Jas imav sportska povreda, fraktura na dolnite L4 i L5 presleni,ali rabotite se iskompliciraa, edniot preslen se povelce napred i sekojdnevno trpam po nekakva bolka!!a 6 meseci bev vo krevet, so gipseni korseti i neznam sto uste ne...potoa sekog petok odev na ekstenzija, toa sto zboruvase eden clen pogore, istegnuvanje na rbetot..ali se bese momentalno..nisto ne moze da pomogni da se resi dolgorocno...i mojot doktor mu preporaca joga, (a i toj samiot e instruktor po joga) pa i jas primenuvam nekoi vezbi za razdvizuvanje.vo meguvreme go koristam bioptronot na zepter i mislam deka najmnogu toj mi pomaga....najmnogu se plasam vo tekot na bremenost...koga ima poveke pritisok na rbetot.doktorot mi rece ili vo poslednite meseci ke nemozes od krevet da stanes, ili togas ke se namesti se ubavo...pa ako imate nekoj sovet kazete....bi probala se..samo ne operacijaтага
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2009 во 19:16

Дискус хернија - Вклештување на рбетот


Оштетувањата на дисковите на пршлените кајчесто настанува при кревање на голем товар од земја-со телото свиткано кон напред. Кај наглите движења од овој тип доаѓа до туркање на дискот кон назад и дури до...


Нашиот рбетен столб се состои од 33 пршлени и 23 меѓупршленски дискови. Тие делуваат како зглобни тела, го овозможуваат движењето на рбетот, го спречуваат директниот меѓусебен контакт на пршлените, ја овозможуваат еластичноста на телото и низ нив поминуваат нервите од рбетниот мозок.
 
Дисковите се многу еластични и прилагодливи. Градени се во облик на шупливи прстени ник кои поминува рбетниот мозок. Имаат два дела - надворешен, цврст дел и внатрешен помек слој.
 
Оштетувањата на дисковите на пршлените кајчесто настанува при кревање на голем товар од земја-со телото свиткано кон напред. Кај наглите движења од овој тип доаѓа до туркање на дискот кон назад и дури до негово излегување од лежиштето-а со тоа и до вклештување на пршлените , појава на силна болка, укоченост и трпнење во грбот.
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
tamara1990 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 293
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tamara1990 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 23:54
I jas ja imam ovaa dijagnoza uste od 16 godini....samo ne znam pomegju koi prsleni bese..Uzasni bolki,ponekogas nemozam ni da zemam vozduh ni pak da se izdisam....ponekogas ostanuvam ukocena kako vosocna figura od bolki...ili pak 2 minuti da bidam podnavednata..e togas dozivuvam vistinski pekol.I na doktorite ne im bese jasno kako moze toa da go dobijam na samo 16 godini
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2009 во 00:28
ме интересира дали некој од вас користел космодиск,и ако користел дали има некакво фајде од него?
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2009 во 21:45
I jas imam diskus hernija L4 i L5 i nesto na 13 prslen. me interesira dali pokraj bolkite, se cuvstvuvaat i trnenja, bockanja peckanja i toplina od kicmata nadole, zadnikot nazad na nozete se do prstite na nozete i dali bolat preponi i se vkocneti prednite muskuli na nadkolenicata. Isto cuvstvuvam bolka vo grbot i vo dvete race od ramo do prstite na racete i drugite simtopmi kako i vo nozete. Dali ova e normalno so vakva dijagnoza ili se raboti za nesto drugo. Inaku bev kaj 2 mestaci podobruvanje ima samo den - dva posle isto, a sega odam na fizikalna.Kosmodisk koristese svekrva mi no veli deka ne i pomognal mnogu.
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 01:30
ni mestaci,ni kosmodisk,samo vezbi za zajaknuvanje na grbnata muskulatura.navistina imam iskustvo od seto toa i samo so sekojdnevnoto vezbanje se vrativ vo normala.
jogata e najdobar izbor koga stanuva zbor za ovaa dijagnoza.
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
goga_04 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goga_04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2009 во 19:32
Dali mozes da mi kazes koi se tie vezbi ili koj moze da mi pomogne i da mi gi pokaze. Te molam odgovori mi dali simtomite koi mi se navedeni prethodno se karakteristicni za diskus hernijata. Ti blagodaram!
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2009 во 18:56
Odi na joga i se kje bide ok
veruvaj mi
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
maser Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 17:07
ne e vistina deka so mestenje ne se pomaga.tocno e deka so vezbanje treba sama da si pomagas no ako sakas pisi mi ke ti kazam nacin kako da si pomognes
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2009 во 11:27
moeto iskustvo: lezev 4 meseci...dijagnoza lumbago isijalgija 4.5
nikakvi mestaci, nadri maseri itn...se e toa za momentalno da ti e podobro i tolku...
medicinata e vo dilema.ima dve opcii ili teorii.edna e miruvanje duri ne pomine.druga e vezbi od pocetok pod uslov da nemas bolovi.
Vo sekoj slucaj najdobri se fizikalni terapii vo kombinacija magnet so struja.Koristev i cepcinja i krem ama najpoveke pomogna fizikalna terapija.
po novite trendovi se dava i inekcija vo muskulot (blokada) ama samo vo rok od 24 h od ko ke se fatis. i toa e dobro.
vezbi sekoj den - 10 min moras da najdes za toa.
 
i na kraj ona opsto....mora da se vardis kako krevas, da ne krevas tesko, da spies na potvrdo i ravno (ne na trosedi, dvosedi itn), da izbegavas da sedis, znaci da se dvizis ili lezis, a ko ke sedis obavezno so pernica zad tebe...
Se nadevam deka pomognav!Vardi se! sekoe naredno fakanje ke bide se poloso i podolgotrajno! a na kraj operacija ne ni bega...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Shpela Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 29
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shpela Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Август.2009 во 18:40
Jas imav spondiloza na vratot (sedenje, neaktivnost, nepravilno drzenje)a sega veke diskus hernija. Boli uzasno. Znam deka nema lek, no ako nekoj ima soveti za ublazuvanje na bolkata, bi mu bila blagodarna. fala i pozdrav!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 15:35
ме интересира дали има некој постоперативно искуство кај дискусхернија-во овој случај се работи за л-4 и л-5 пршлени и с-1
маж ми веќе година и пол практикуваше вежби,зрачења,носење на специјални појаси но секој нареден напад е се полош а работата му е со седење...размислува за операција ...обично луѓето велат дека операцијата е нож со две оштрици,но нема друг избор...човек кој секогаш бил физички многу активен тешко се помирува со советот-немој да седиш,само лежење,немој да креваш ништо,немој долго да пешачиштага
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,078 секунди.