IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дискус Хернија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискус Хернија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2009 во 17:41
цели 9 години живеам со тоа ..... и работата цел ден плеснат во столица ............. долги релации за пешачење никако ......... операција воопшто и не помислувам ... од искуство на некои пријатели , единствено делотворна помош само во Павел бања во бугарија ......
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2009 во 01:39
da ,samo banja
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 14:55
Originally posted by goga_04 goga_04 напиша:

I jas imam diskus hernija L4 i L5 i nesto na 13 prslen. me interesira dali pokraj bolkite, se cuvstvuvaat i trnenja, bockanja peckanja i toplina od kicmata nadole, zadnikot nazad na nozete se do prstite na nozete i dali bolat preponi i se vkocneti prednite muskuli na nadkolenicata. Isto cuvstvuvam bolka vo grbot i vo dvete race od ramo do prstite na racete i drugite simtopmi kako i vo nozete. Dali ova e normalno so vakva dijagnoza ili se raboti za nesto drugo. Inaku bev kaj 2 mestaci podobruvanje ima samo den - dva posle isto, a sega odam na fizikalna.Kosmodisk koristese svekrva mi no veli deka ne i pomognal mnogu.


Тебе дискусот ти го потфатил ишијадичниот нерв. Лумбоишијалгија-многу честа појава. Тоа е нормално кај дегенеративните промени во рбетот или пак при физички трауми. Доколку е лумбално, кај половината, има парестезии (трнење) во ногата. Ако е цервикално, кај вратот, во раката.
Физикалната е обавезна кај дискус хернија. Се дава електротерапија, ултразвучна терапија, магнето терапија, можеби вежби и екстензија.
Најдобро е да се дава термо терапија, со мраз или со топол парафин, песок. Во домашни услови може да стоплите крупна морска сол во тенџере и да ја ставите во вреќичка, па на болното место. Или ако имате неподносливи болки, во мало канче, пр. од павлака наполнете вода и замрзнете го. Извадете го и ставете го во крпа едниот крај. Потоа нека ве масира некој со другиот крај најмногу 5 минути.

Ако е многу голема болката може да се земаат НСАИЛ како ибупрофен, кетонал, нифлам и сл, ама тоа е краткотрајно. Алга санот помага, но повеќе е за спондилози. Може да се проба и со инјекции на кортизон. Ако ништо не помага, во екстремни случаеви мора да се оди хируршки.

Битно е да се внимава при кревање на товар, да се држи рбетот исправен за да не настрада дискусот. Исто не е препорачливо долго стоење или седење, односно преголемо оптоварување на рбетниот столб.

Изменето од Rita.MD - 01.Октомври.2009 во 14:57
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Bibrok Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 16.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bibrok Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2009 во 21:33
Zdravo na site,
jas sum nov clen na forumot, imam prijatel koj se maci so Diskus Hernija. Dali mozebi nekoj od vas moze da me povrze so nekoj Hiroprakticar ili bilo kakov alternativen lekar za ovaa bolest.Odnapred vi blagodaram

Изменето од Bibrok - 16.Октомври.2009 во 21:37
Кон врв
Emos Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Emos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 12:57
Pa videte vaka discus hernia imam veke dvaesetina godini i uste sto ne sum probal od fizikalni terapii do banji i sto li uste ne.Pred dva meseca bev na edna terapija vo Skopje sedum dnevna so nekakvo mackanje i mislev deka so ova ke ima podobruvanje ama sega vo momentot veke cevrt den sum na pod ili na grb ili na stomak edinsveno stanuvanje mi e do wc i toa so golema maka.Aj ke ve molam predlozete mi bilo sto oti veke navistina ne se izdrzuva.Pozz
Кон врв
MajaMM Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MajaMM Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2010 во 10:02
Zdravo na site,
Jas imam iskustvo so kosmodisk i ne sum zadovolna od efikasnosta,imam probano kaj site mozni nadri lekari vo Makedonija i site fizikalni terapii gi imam pominato. Efektot e dodeka gi pravis masazite i site terapii verojatno i sugestivno deluvas na bolkata pa se ublazuva. Ona sto sakam da vi go naglasam e deka se se lekuva ako si uporen i ako veruvas vo ishodot ili vo sredstvoto koe go konzumiras kako terapija. Od neodamna e otvoren Migun centar koj nudi masaza na rbetot preku multifunkcionalen termomasazen krevet i koj raboti so 5 principi na lekuvanje: Akupunktura,Akupresura,Kiropraktika, Dejstvo na infracrvena toplina i Masaza. Legnuvate obleceni i cuvstvoto e fenomenalno, a rezultatite se vednas vidlivi.
Informirajte se preku www.migunworld.com i www.migun.mk

Vi posakuvam uspesno lekuvanje
Кон врв
Goce Petreski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Јули.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goce Petreski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2011 во 23:52
Počituvani prijateli I prijatelki koi stradate
od DISKUS HERNIJA od ova zlo koj
sekoj tret čovek go ima vo denešno vreme
i toa se bolki nezapamteni i deka nema
takva bolest što predizvikuva tolkavi bolki
Moeto ime PETRESKI GOCE od PRILEP
so tel 070452255 koj do den deneska
maki mačev so taa bolest a ne sakav da
odam na operacija.Edinstven spas najdov
i trajno rešabajne na mojot problem so
AKUMPUKTURA i toa vo Strumica kaj
pimarius dr.TANE ŠIŠKOSKI odličen za
diskushernija koj trajno go lekuva ova
zlo koe goimame odnosno teški komatozni
bolki .JAS imav hernija na S1i L4iL5
Znači nemoj da se mačite po nikakvi
fizikalni,maseri..nego odete na pravo mesto
kaj pravilen čovek strpliv i razbran.
Ako ova nevie dovolno jasno vi ostaviv
moj tel.možitete vo sekoe vreme od
DENOT da me iskontaktirate i samo nie
koi sne pominale niz tie bolki mozime da si
veruvame edni na drugi .Od srce sakam
da vi pomognam jas mnogu dobro znam
što e DISKUSHERNIJA ponovo se rodiv
KRAJ na teškite i nepodnoslivi bolki
SO POČIT KON SITE...
Кон врв
pale Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 31.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pale Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2011 во 13:25
Zdravo,
Ve molam ako moze da mi dadete kontakt telefon na doktorot od Strumica sto pravi akupunktura,mojot soprug ima problemi veke osum meseci i uste sto ne probavme,vi se javi na mobilniot sto go imate napisano megutoa ne ste dostapni,ako imate drug broj ve molam da mi go dadete.
Blagodaram
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2011 во 23:03
Dr.Tano- 075-646-626
kasnam so informacijava ama se nadevam ke ja vidite
Covekot e spas od recisi site koskeni bolesti
provereno
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
.Guru Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај .Guru Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2012 во 23:18
Zdravo na site,

Za site onie sto imaat problem so hernija, edinstvenata terapija koja e uspesna e ozono terapija.
Jas do ovaa informacija dojdov preku eden prijatel koj znam deka gi ima probano site lekovi inekcii vracovi pa i 2 operacii.
Vo klinika vo Ancona italija 5 tretmani od po 100 evra od tretman so inekcija se stava ozon direkno vo kicmata i bolkata ja snemuva go susi prslenot.

Terapia ozono.
Pozdrav
Кон врв
.Guru Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај .Guru Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2012 во 23:23
http://www.natego.si/si/poskodba-hrbtenice-proloozonska-terapija-ozonske-kisikove-injekcije-a25.shtml
Кон врв
tokitoki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tokitoki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2012 во 23:54
Zdravo na site probajte tuka davormasaza.com.mk pozdrav
Кон врв
tokitoki Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 13.Декември.2012
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tokitoki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Декември.2012 во 23:56
WWW.davormasaza.com.mk
Кон врв
deantetovo30 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 23.Јануари.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deantetovo30 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2014 во 23:00
....diskus hernija l5 s1,najnapred sakam da objasnam zosto go pisuvam ova ovaa vecer...prvo sakam da gi ohrabram site onie sto boleduvaat od ovaa bolest,da im kazam deka ima resenie za nivniot problem i deka ne se samo oni sto se soocuvaat so ovaa neizdrzliva bolest...
Imam 30 god prvata bolka ja pocustvuvav vo 2008 god pominav fizikalni,mestaci,masazeri i sto uste ne i taka bolkata sto bese vo nogata se povlece se do dekemvri 2013 god...pocnaa pak kosmarite ogromnite bolki razocaranosta nspienite noki bas isto kako vo 2008 god samo sto ovoj pat ne pomagaa tromadolite po 3 pati na den,onesvestuvanjeto od bolka bese nesto plus...sredina na januari 2014 god resiv da idem na operacija....samo prasav dali ima sansi da zavrsim vo kolicka,dobiv odgovor deka toa ne e mozno i mi bese malku polesno...ne go izvestiv nitu semejstvoto samo kazav deka ce idem na nekoja terapija na 5 dena vo sk....potpisav pred operacija posto takva si e procedurata...me vnesoa vo 10 h vo sala a me osvestuvaa vo 11 h so nasmeani lica deka se e vo red i deka resen e problemot...placev od radost posto bolkata ja nemav...posle 24 h od operacijata me pustaat doma bez nikakvi bolki i so 5 sm ranicka...ve pozdravuvam site vi posakuvam sreka i bidete hrabri
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,059 секунди.