IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Дискус Хернија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дискус Хернија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дискус Хернија
    Испратена: 13.Октомври.2008 во 12:47
Пред некој месец ми беше поставена дијагноза дискус хернија (на Л4 и Л5).
Одев на терапија ама ништо не ми помогна. Болките во кичмата останаа а сега се и поинтензивни, но и друга работа се случува, имено, од пред некој ден ме болат нозете од колено надоле, ми трнат и ми “играат“. Ни ноќе се спие, ни на форум се пишува од болки.

Дали ова е од дискусот, или нешто друго? Мислам, прашањево ми е да не е некоја тромбоза и слично, така си барам по интернет и си поврзувам нејкои симптоми, па ме фаќа некој страв...

Ако некој има познавање за ова или искуство молам да ми каже, благодарам.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 18:35
Maria ?
Ne zameri ama sepak bi ti predlozoil da prasas akreditiran makrobioticki instruktor za tvojot problem zasto jas ne sum makrobioticki instruktor ama znam da sekoj zdrastven problem moze da se ublazi so makrobioticka ishrana.Znam da ISTATA HRANA OD 2TE GRUPI predizvikuva i grip,i alergii,i dijabetes, i tromboza ili nekoj vid na rak i sto i da e ako pocnes da se hranis na makrobioticki nacin sigurno ke ti bide podobro. Siguren sum da jades mnogu slatko i mlecni proizvodi i gazirani sokovi. Probaj makrobiotika pod nadzor na makrobioticki instruktor. Ne veruvaj - proveri !
Samo predlozuvam i ne mi se luti !
Pozdrav !
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 20:59
Сторм, фала на советот, вака пријатно ми е да си дискутираме, не се лутам-а немој ни ти...Можеби пишувам поостро ама таков ми е стилот само на форум.

Види сега,  изместен диск ни склучајно неможе да се реши со макробиотика, газирано не клавам во уста, млечни умерено а слатки богами...си јадам.
Но мене ова чудо ме снајде-знам и како, кревав товар потежок од моите можности и уште го пентарев по скали, и дискот-крц.

Тука помага само физикална (мене не ми помогна), операција (не морам сеуште), и од алтернатива-ХИРОПРАКТИКА (јас верувам и ја сакам алтернативната медицина многу,) еве денес еден многу ценет форумџија ме поврза со еден хиропрактичар (местач кажано народно), баш ќе пробам и со задоволство ќе ви кажам. Инаку продолжи да пишуваш, интересно е да се прочита, иако не се сложувам баш за се. И не ми се лутисреќа


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Storm2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 432
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:16
Maria ?

Samo strogo...
Diskutirame otvoreno i drugarski a na mene mi se 35 godini i mladi sme luge...Bidi si najstroga kon mene slobodno !
Da ti kazam pravo vikas jades slatko malku poveke a od slatko oslabuvat koski...
Ja pojma nemam sto e diskus hernija...epa izvini !
Imav ednas problem so zglobovi i toa tezok problem, neverojatno nesto.Lekarot bese zacuden kako tolku brzo mi ozdravela noga i bese specijalist nekoj Skopje i ne moze da poveruva. zatoa vikam da ishrana ima vrska so se.

Stom jades slatko, znaci jades rafiniran seker - toa e posledica od solena hrana vo koja ima rafinirana sol ! rafiniran seker i rafiniran sol se 2ve extrema vo ishrana; solenoto predizvikuva glad za slatko i obratno !

Pozdrav !
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:20
Ма каква макробиотика што му е на типов мацо земи ти фино лепо снимките во рака и отиди пак на лекар зашто толку болки од дискус хернија  ВО НОЗЕ прв пат слушам....според мене можно е да е и до друго нешто...


Мислам дека врска нема тоа со нозете зашто нозете најчесто се поврзуваат со срце и бубрези...патем од себе ке тргнам кога јас имав трнење кое се одрази со огромни отоци на нозете и чешање....моево заврши како локален васкулит (што не мора да значи дека ти е и тебе тоа) но сепак појки прво за едно ЕКГ и види со нозете...мислам дека нема поврзаност


Изменето од blueprayer - 13.Октомври.2008 во 22:25
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 18:16
marija magdalena,i majka mi isto kako tebe ima vakvi problemi.diskus hernija e vsusnost nabieni presleni taka?i taa ima nenormalni bolki vo nozete,od koleno nadole.jas mislam deka moze da bide povrzano so rbetot toa,zasto e nositel na celoto telo.i se sto ne e vo red so nego se odrazuva na se ostanato.na majka mi doktorkata i zabrani da sedi so skrsteni noze.samo ispraveno i nozete edna do druga postaveni.taa ima i slaba cirkulacija,pa i toa e dodatno za bolkata vo nozete.noke ne moze da spie,postojano ja masirame,ja bolat od koleno nadole,i i zezat tabanite.bila na lekar ama znaes kakvi se doktorive,ke ti kazat sto ti e,ama lek ne kazuvaatтагаa da isto taka i modrici i se pojavuvaat,po celite noze.pozdravголемо%20гушкање
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 18:20
na kakva terapija odese?vo kozle?jas imam tamu odeno na fizikalna,od drugi pricini.koga odev imase edna naprava za istegnuvanje na rbetot.nesto kako pojas ti stavaat,te legnuvaat na krevet,i ti zakacuvaat tegovi,i od tezinata ti se istegnuva teloto,a so toa i rbetot.ne znam dali na nesto vakvo si odela,no rasprasaj se ako te interesira.mozebi ke ti pomogne.samo mislam deka trae mnogu dolgo vakva terapija.pozdravce
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Октомври.2008 во 00:55
Искраено гледано од моја поширока фамилија,Од Дискус Хернија нема спас,једино против болки ствари да земаш и така натаму,се вкупно од толку лекови што има за тоа може човек да си отвори нова аптека.Тоа со терапија е како нож со две острици пошо можно е да ти помогне но може и да го заебе уште толку
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2008 во 18:27
Originally posted by Царевић Царевић напиша:

Искраено гледано од моја поширока фамилија,Од Дискус Хернија нема спас,једино против болки ствари да земаш и така натаму,се вкупно од толку лекови што има за тоа може човек да си отвори нова аптека.Тоа со терапија е како нож со две острици пошо можно е да ти помогне но може и да го заебе уште толку


Се трудам да не земам никакви лекови, знам дека се многу штетни тие лекови против болки, партал го прават желудникот но и бубрезите.
Користам само од оние креми за мачкање, со ментоли и такви работи (Алга сан на Др. Тајс) или маст Волтарен.

Сега ми дадоа пак терапија (струја, магнет, лампа....), ако и ова не помогне планиран да побарам алтернатива, одам кај местач.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 17:02
Мила ако мислиш дека алгата помага за оваа работа земи алги во апчиња....од Свонсон големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 17:42
Благодарам на советот, Блу, алгата секако е благотворна за сите системи би рекла, тоа е сепак храна на иднината како што велат, зашто да неголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 17:51
верувај најдобри се од свонсон големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:20
Ти верувам, зошто да неголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
nnikol Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3198
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nnikol Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2008 во 09:24
zdravo maria magdalena.jas ja imam taa dijagnoza;diskushernija na s1,l4,l5.prviot pat koga dobiv strasni bolki nikako ne mozev da se oporavam.kaj ne me odnesoa,po bolnici,po trijaci,bajaci i na kraj odev tri meseci na fizikalna.otkako se smirija bolkite(jas ne mozev da se dvizam)mojot fizijatar mi predlozi joga.vezbam veke 4 god.i navistina imam mnogu podobruvanje.elasticnosta na teloto mi e zgolemena i funkcioniram bezprekorno.se razbira deka dokolku ja imas ovaa dijagnoza treba pazenje i pridrzuvanje na sovetite od lekarite.tesko krevanje nikako,nagli pokreti nikako,i nemoj da se preopteretuvas.zatoa sto diskus hernijata e mehanicka povreda i kako takva ostanuva za cel zivot.samo so vezbanje i zajaknuvanje na kicmeniot stolb moze da se deluva preventivno kaj diskushernijata!ti posakuvam se najdobro!!!zaboraviv da ti kazam za bolkite vo nozete,da toa e toa,diskot go pritiska nervot a nervot e dolz celata noga,zatoa i se javuvaatbolki vo nozete.go imam istiot problem i uspesno se spravuvam so nego,ti go posakuvam istoto.
подобро е да ти завидуваат одколку да те сожалуваат
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.