IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Македонско - српска дипломатија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонско - српска дипломатија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
Автор
Порака
jonecpa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 26.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jonecpa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 21:04
Prtoverete ja vcherashnata izjava na ruskata federacija vo vrska so priznavanjeto na Kosovo od strana na C.Gora i Makedonija.
Na  Rusite im e se jasno kje im objasnat na srbite i se kje bide O.K.
Pozdrav do brakjata pravoslavni hristijani (ako ne priznaat i nas za takvi)
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 22:38
e seniore, vikas samo interes! a kade e tuka makedonskiot interes- da se priznae kosovo bez utvrduvanje granici, bez priznavanjeto na imeto.bidi posten i priznaj deka siptarite od makedonija poveke go sakaat kosovo od makedonija.utre i makedonija ke bide del od kosovo.mlad si ke dozivees.daj boze, pa da vidis kako e.lesno ti e tebe ne zivees vo tetovo, gostivar, cair...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:51
Originally posted by moira moira напиша:

Ние повторно се покажуваме и докажуваме како гостопримлив народ. Српскиот Амбасадор ужива во нашето гостопримство, шета и не кара од ТВ екраните...интерсено, повторно ја виткаме кичмата...ако продолжиме овака ке не прогласат за народ со најеластична кичма во свет!


Јас имам Discuss hernia на пршлените L5S1 и немам еластична кичма и ме боли име боли и ме боли- и пијам Naklofen и Ventor.Бев на magnetna rezonanca и не знам
ИМА ЛИ ВРСКА ПОЛИТИКАВА?
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 00:03
I shto dobivaat so toa izigravaat glupi majmuni,sepak nie ostanuvame dostoinstveni kako i shto ni dolikuva,dosta veke Srbinot svireshe a,nie igravme pa koj se be tie i shto se poveke od nas.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 21:37
taka e......js velam prvi uste sega i vojvodina da im ja priznaeme kako nezavisna drzava...! ke sobereme  golemi poeni vo evropa!намигнување
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 18:20
По дипломатскиот преседан кој Србија го направи кон Македонија и Црна Гора со протерувањето на амбасадорите по признавањето на Косово од наша и црногорска страна, Белград со неофицијално помеки ставови. Имено вчера српскиот претседател Борис Тадиќ, во интервју за агенцијата Бета изјави дека Србија сака најдобри односи со Македонија и со Црна Гора, нооооо замислете, нашата влада и владата на Црна Гора требале да го направат првиот чекор. Ем протерани, и тоа единствени држави чии што амбасадори беа протерани по признавањето на Косово, ем треба ние да одиме на баци рака кај господата од Северот, ем они да одлушат дали сето тоа е во ред:
„Србија не треба да ги враќа амбасадорите на двете земји, туку Македонија и Црна Гора треба да излезат со предлог, кои ќе бидат нивните нови амбасадори во Србија. Потоа, Србија ќе ја процени ситуацијата и ќе донесе адекватна одлука која ќе ги штити интересите на граѓаните“ изјавил српскиот претседател Тадиќ за агенцијата Бета.

И нормално, како што е вообичаено кај нас, повторно разединување во државниот врв по ова прашање, а секако прв се истрчува Бане кој во последно време многу често не може да седи мирен и со ладна глава да размисли за она што го прави, туку води некоја своја политика којашто како по обичај Македонија ја седнува во скут, и повикува на итно поклонение во Белград, односно ја повикува владата согласно законот да ги отпочне консултациите со претседателот за именување на нов амбасадор на Република Македонија во Република Србија.
Зошто да не се врати стариот амбасадор?
Зошто секогаш треба да се покажува сервилоност и зошто иако ова не е и официјален став на Белград ние треба да се истрчуваме и да се разединуваме?

До кога со овакви глупи потези ќе ја оптеретуваме државата и ќе гледаме театар наместо да се сконцентрираме на решавање на суштинските проблеми?

 


Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 18:24
Ма Тадиќ нека се фати за прво дрво и нека се обеси
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 18:27
Немам ништо против што се однесува до предлогот, но имам против изјавата која ја дал Тадиќ која патем наликува на налог и истрчувањето на папата!
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 18:29
Мала измена ако може Борис Месиќ и Стјепан Тадиќ

Изменето од Царевић - 16.Ноември.2008 во 18:29
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 18:33
Повеќе од усна изјава е потребна за македонската влада да предложи нов амбасадор во Белград. Прашањето ќе го разгледаме кога за тоа ќе дојде време, но би требало да имаме повеќе од усна изјава. Кога на непринципиелен начин нашиот амбасадор беше протеран од Белград, господинот Црвенковски не даде никаков коментар, а сега покажува одредена сервилност.- ова е реакцијата на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по повикот на српскиот претседател Тадиќ Македонија и Црна Гора да го направат првиот чекор за подобрување на односите со Белград по признавањето на независноста на Косово.
И нормално повторно се јаува кабинетот на папата со контра изјава: Претседателот е изненаден што Владата после признавањето на Косово ја потценува можноста за нормализирање на односите со Србија. Министерот со својата изјава остава впечаток дека Република Македонија повеќе поддржува нарушени билатерални односи по признавањето на Косово од самата Србија. Претседателот сепак се надева дека Министерот по завршувањето на акцијата за садење дрвца многу посериозно и заедно со премиерот ќе ја разгледаат ситуацијата и соодветно ќе постапат водејќи се пред се од државните интереси.
...лудило...само не срамат и ни го потценуваат интелектот...

Кон врв
Јордан Шумарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Јордан Шумарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 20:17
со србија треба да си ги негуваме односите....Ч)
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 20:51
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

со србија треба да си ги негуваме односите....Ч)


Не,тие треба да си ги негуват односите со нас,бидејќи во однос на Србија сме во незавидна положба,целата држава им е во лајна,најмалце им треба да се закараат со народ кој е еден од тие кои најповеќе им помагал и ги сметал за браќа,иако не се и не заслужуваат.

Изменето од ZoraNaSlobodata - 16.Ноември.2008 во 20:51
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 21:44
Како што е секогаш, на крај повторно ќе се воспотави целосно затоплување во дипломатски односи... Нема вечни пријатели, нема вечни непријатели има само вечен интерес... за британската круна... така пишува пред влезот на салата на претставничкиот дом, односно долниот дом или house of commons, парлементот на UK...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2008 во 22:00
srpski plackovci
prvo da si odi ambasadorov
sega da si dojde nov
jadni se, pojadni zdravje газење%20од%20смеење


Изменето од anakin - 16.Ноември.2008 во 22:00
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,360 секунди.