IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За Иконите (само текст, без слики!)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За Иконите (само текст, без слики!)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 57>
Автор
Порака
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 09:49
Klikni%20za%20sliku%20u%20punoj%20veličini
Неракотворнијот образ на Исус Христос носен од ангел...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Ahmar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2008
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ahmar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 15:03
Во врска со иконите,најстарите икони на археолошките локалитето се најдени во катакомбите во Рим и во Едеса- Месопотамија.Во Рим е претставен Христос (голобрад со кратка коса),додека во катакомбите во едеса е прикажана и Богородица, ова е се од почетокот на вториот век.
Факт е дека иконите се јавиле најпрвин во еленизираните средини од каде и нивното почитување се ширело со покрстувањето на другите незнабошци.
така да развојот на иконопочитувањето растел внатре во црквата.
Интересен е податокот дека има само еден светител во православнта црква што не ги прифакал иконите а тоа бил свети Епифаниј Кипарски(4 век),но не треба да се заборави дека он бил покрстен евреин,кај кои иконопочитувањето идело малку потешко.Но тој не ги анатемисувал тие што користеле икони туко сметал дека не се неопходни( а тоа е поради што самиот потекнува од јудејска средина).
Додека дури и иконоборството имало своја икона.(
додуша единствена што ја признавале)причестувањето на апостолите.
така да што и да каже евангелос било кажано и по стопати претресено на вселенските собори.а и тоа запецатено со доста крв на оние што ги почитувале иконите!
пред 7-от вселенски собор имало еден таканаречен бандитски собор на кој учествувале само епископи иконоборци.заклучокот на тој собор бил многу интересен,тие ги анатемисале не само иконите туку и:
почитувањето на светиите,
на светите мошти ,
на пресвета Богородица,
и тоа дека светиите ни помагаат со своите молитви.
Така да тоа денес нема потреба да ни го казуваат протестантите,веке ние православните го имаме чуено и тоа од бајаги доста поодамна!
за на крај,на седмиот вселенски собор бил изложен еден настан што се случил на кипар.
некое овачарче(иконоборец)пасејки ги овците видел икона на пресвета богородица во карпа и замавнал со стапот во главата на иконата ,во истиот момент го изгубил окото ,каде сто и замавнала кај ликот на пресвета Богородица.
и паднал целиот во болки и се помолил на пресвета Богородица да му го прости гревот, по што окото веднаш му оздравело!
поздрав

п.с
а да! да ова го нема во новиот завет али па нема ни тоа што се случувало со апостолите по последната глава од делата апсотолски.најверојатно христијанството "хибернирало" до појавата на "Библиските" христијани.
или можеби не?!     

Изменето од Ahmar - 22.Октомври.2008 во 15:07
Илја дин,илја бил ел Месија+++
(нема друга вера освен правоверната,Христос е месијата)
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 15:07
Originally posted by Ahmar Ahmar напиша:

Во врска со иконите,најстарите икони на археолошките локалитето се најдени во катакомбите во Рим и во Едеса- Месопотамија.Во Рим е претставен Христос (голобрад со кратка коса),додека во катакомбите во едеса е прикажана и Богородица, ова е се од почетокот на вториот век.
Факт е дека иконите се јавиле најпрвин во еленизираните средини од каде и нивното почитување се ширело со покрстувањето на другите незнабошци.
така да развојот на иконопочитувањето растел внатре во црквата.
Интересен е податокот дека има само еден светител во православнта црква што не ги прифакал иконите а тоа бил свети Епифаниј Кипарски(4 век),но не треба да се заборави дека он бил покрстен евреин,кај кои иконопочитувањето идело малку потешко.Но тој не ги анатемисувал тие што користеле икони туко сметал дека не се неопходни( а тоа е поради што самиот потекнува од јудејска средина).
Додека дури и иконоборството имало своја икона.(
додуша единствена што ја признавале)причестувањето на апостолите.
така да што и да каже евангелос било кажано и по стопати претресено на вселенските собори.а и тоа запецатено со доста крв на оние што ги почитувале иконите!
пред 7-от вселенски собор имало еден таканаречен бандитски собор на кој учествувале само епископи иконоборци.заклучокот на тој собор бил многу интересен,тие ги анатемисале не само иконите туку и:
почитувањето на светиите,
на светите мошти ,
на пресвета Богородица,
и тоа дека светиите ни помагаат со своите молитви.
Така да тоа денес нема потреба да ни го казуваат протестантите,веке ние православните го имаме чуено и тоа од бајаги доста поодамна!
за на крај,на седмиот вселенски собор бил изложен еден настан што се случил на кипар.
некое овачарче(иконоборец)пасејки ги овците видел икона на пресвета богородица во карпа и замавнал со стапот во главата на иконата ,во истиот момент го изгубил окото ,каде сто и замавнала кај ликот на пресвета Богородица.
и паднал целиот во болки и се помолил на пресвета Богородица да му го прости гревот, по што окото веднаш му оздравело!
поздрав


     


Брат, малку доцниш, сето ова е веќе претресено на темава - читај понапред. Но, сепак слава Му на Бога што и ти се вклучи во дискусијата, затоа што тоа е потврда дека не се само двајца или тројца кои си ја знаат верата и дека Православието не е замрено како што некои се обидуваат да го претстават. Поздрав

Изменето од Maran Ata - 22.Октомври.2008 во 15:09
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stanlio Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stanlio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 15:56
Originally posted by Ahmar Ahmar напиша:


пред 7-от вселенски собор имало еден таканаречен бандитски собор на кој учествувале само епископи иконоборци.заклучокот на тој собор бил многу интересен,тие ги анатемисале не само иконите туку и:
почитувањето на светиите,
на светите мошти ,
на пресвета Богородица,
и тоа дека светиите ни помагаат со своите молитви.
Така да тоа денес нема потреба да ни го казуваат протестантите,веке ние православните го имаме чуено и тоа од бајаги доста поодамна!


Така е. И тоа од Христос и Апостолите.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:04
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Klikni%20za%20sliku%20u%20punoj%20veličini
Неракотворнијот образ на Исус Христос носен од ангел...


“И уште многу чуда направи Исус...кои кога би се запишале...не би имало место...“

Многу ми се допаѓа таа случка со неракотворната икона, кога Исус се забришал само, и на крпата се појавил неговиот лик, и по вера-болниот великодостојник се излечил (простете ако згрешив нешто околу настанов, но така беше).

Живо ме интересира каде е таа икона, во која црква се наоѓа, ја има ли бар на интернет?



Изменето од maria_magdalena - 22.Октомври.2008 во 16:04
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
stanlio Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stanlio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:12
За жал ја нема на интернет, а ја нема ни на јаве.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:15
Прочитав неколку поста и нормално, наидов на разни спротивставени толкувања за тоа дали треба или не да се слават (почитуваат) иконите. Врз основа на божјата заповед, сметам дека не треба да се прават и почитуваат иконите. Бидејќи (според мене) намерата на бога му била токму таа, да ги отстрани луѓето од приклонување кон други објекти (предмети или суштества) на обожавање. Да ги натера да веруваат во него и да си го претставуваат само во своите мисли, а не тоа да го изразуваат кон други и пред други.
Но, ова беше само мој став кој го изнесов по однос на ова прашање.
Нешто друго ми беше целта да пишам на оваа тема, т.е. да го поставам како прашање.
Кога веќе има икони по црквите, би требало сите тие да бидат македонски православни. Некој ќе рече: „А какви тоа други ги има“? Грчки! Можеби некој повеќе од мене знае за ова, но она што јас го знам е дека има икони кои освен ореолот позади, над главата на светецот, има и круна. Ова ми го воочи еден мој пријател кој доста се одбира од овие работи. Тој дури и ми спомна дека пред едно триесетина години (значи уште во социјализмот) се потерала иницијатива за отстранување на оваквите икони од македонските православни храмови. Но, како и се друго кај нас, секое чудо за три дена. И навистина, кога погледнав некои книги на грчки, таму имаше такви икони. Исто така многу по видливи докази има во старите македонски храмови, изградени пред да се укине македонската црква (1767 мислам беше).. Таму сите стари фрески и икони се само и единствено со ореол. Без круна на главата. Што мислите вие за ова?

Р. Ѕ. Не ги прегледав сите страни на темава. Можеби некаде веќе е спомнато ова. Ако е тека се извинувам.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:16
Originally posted by stanlio stanlio напиша:

За жал ја нема на интернет, а ја нема ни на јаве.


Не, на јаве е некаде мислам во Истанбул во некоја црква...Ова како да го прочитав на темата на Чаир “Православен календар“, но неможам да се сетам на датумот.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:19
Malku mu se crni kriljata na angelov na ovaa slika- ikona, jas mislam deka pobeli treba da mu se kriljata.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 16:22
Ете имаш инспирација Мистер Х, нацртај го ти подобро....трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 17:06



Nerukotvoreni lik


Sveta Pravoslavna Crkva 29 avgusta praznuje Nerukotvoreni Obraz Gospoda Isusa Hrista na cijem platnu je predstavljen lik Naseg Spasitelja.Na njemu je tacno predstavljen Hristov lik.
Kako se Gospodov lik nasao na platnu? Zasto je on nerukotvoran?
U to vreme nije bilo fotoaparata, ni kamera. Tada je moglo da se slika i crta samo rukom.
Dok je Gospod Isus Hristos propovedao u Palestini, u gradu Edesa smesten na reci Eufrat, vladao je knez po imenu Avgar. On je bio bolestan od neke neizlecive bolesti i mnogo je patio. Kada je cuo za Isusa, da On leci ljude od svakojake bolesti, poslao je pismo Njemu po jednom svom slugi koji se zvao Ananij, da izleci i njega. Buduci da je Ananij bio dobar crtac i odlicno vladao slikarskom vestinom, dat mu je zadatak od njegovog gospodara da nacrta Hrista i da mu donese njegov lik.
Pismo je stiglo do Hrista, ali Ananij nikako nije uspevao da nacrta Gospodov lik, jer je iz njega bljestala jaka i zaslepljujuca svetlost.
Tada je Isus znajuci to oprao svoje lice vodom i izbrisao krpom na kojoj je ostao Njegov lik. Ovaj nerukotvoreni lik Ananij je odneo svom gospodaru Avgaru. Knez je poljubio lik i odmah ozdravio.Avgar je odmah zatim postavio nerukotvoreni lik iznad ulazna vrata grada, da bi izrazio pred svima veru kneza da je Isus Istiniti Bog. Kasnije u desetom veku imperator Konstantin Bagrenorodjeni je preneo platno sa nerukotvorenim likom u Carigradu i postavio ga u crkvi Svete Sofije.


Vo 15ti vek e unistena od strana na muslimanite....

Изменето од Templarius - 22.Октомври.2008 во 17:13
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:36
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by Ahmar Ahmar напиша:

Во врска со иконите,најстарите икони на археолошките локалитето се најдени во катакомбите во Рим и во Едеса- Месопотамија.Во Рим е претставен Христос (голобрад со кратка коса),додека во катакомбите во едеса е прикажана и Богородица, ова е се од почетокот на вториот век.
Факт е дека иконите се јавиле најпрвин во еленизираните средини од каде и нивното почитување се ширело со покрстувањето на другите незнабошци.
така да развојот на иконопочитувањето растел внатре во црквата.
Интересен е податокот дека има само еден светител во православнта црква што не ги прифакал иконите а тоа бил свети Епифаниј Кипарски(4 век),но не треба да се заборави дека он бил покрстен евреин,кај кои иконопочитувањето идело малку потешко.Но тој не ги анатемисувал тие што користеле икони туко сметал дека не се неопходни( а тоа е поради што самиот потекнува од јудејска средина).
Додека дури и иконоборството имало своја икона.(
додуша единствена што ја признавале)причестувањето на апостолите.
така да што и да каже евангелос било кажано и по стопати претресено на вселенските собори.а и тоа запецатено со доста крв на оние што ги почитувале иконите!
пред 7-от вселенски собор имало еден таканаречен бандитски собор на кој учествувале само епископи иконоборци.заклучокот на тој собор бил многу интересен,тие ги анатемисале не само иконите туку и:
почитувањето на светиите,
на светите мошти ,
на пресвета Богородица,
и тоа дека светиите ни помагаат со своите молитви.
Така да тоа денес нема потреба да ни го казуваат протестантите,веке ние православните го имаме чуено и тоа од бајаги доста поодамна!
за на крај,на седмиот вселенски собор бил изложен еден настан што се случил на кипар.
некое овачарче(иконоборец)пасејки ги овците видел икона на пресвета богородица во карпа и замавнал со стапот во главата на иконата ,во истиот момент го изгубил окото ,каде сто и замавнала кај ликот на пресвета Богородица.
и паднал целиот во болки и се помолил на пресвета Богородица да му го прости гревот, по што окото веднаш му оздравело!
поздрав


     


Брат, малку доцниш, сето ова е веќе претресено на темава - читај понапред. Но, сепак слава Му на Бога што и ти се вклучи во дискусијата, затоа што тоа е потврда дека не се само двајца или тројца кои си ја знаат верата и дека Православието не е замрено како што некои се обидуваат да го претстават. Поздрав


      Dobro e toa sto poveke od dva trojca si ja znaat verata, ama fintata e od kade si ja ucat istata ( dosega mnogupati spomnuvano).
       Prikaznata so ovcarceto lici na prikazna od nekoja baba.Sekogas koga treba da se dokaze nesto argumentirano vie vadite nekoja makedonska narodna prikazna i so toa se odusevuvate.Go smetate za golem uspeh i dokaz kazuvanjeto na nekoj si anonimen naroden raskazuvac.
       
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:48
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Прочитав неколку поста и нормално, наидов на разни спротивставени толкувања за тоа дали треба или не да се слават (почитуваат) иконите. Врз основа на божјата заповед, сметам дека не треба да се прават и почитуваат иконите. Бидејќи (според мене) намерата на бога му била токму таа, да ги отстрани луѓето од приклонување кон други објекти (предмети или суштества) на обожавање. Да ги натера да веруваат во него и да си го претставуваат само во своите мисли, а не тоа да го изразуваат кон други и пред други.Но, ова беше само мој став кој го изнесов по однос на ова прашање. Нешто друго ми беше целта да пишам на оваа тема, т.е. да го поставам како прашање.Кога веќе има икони по црквите, би требало сите тие да бидат македонски православни. Некој ќе рече: „А какви тоа други ги има“? Грчки! Можеби некој повеќе од мене знае за ова, но она што јас го знам е дека има икони кои освен ореолот позади, над главата на светецот, има и круна. Ова ми го воочи еден мој пријател кој доста се одбира од овие работи. Тој дури и ми спомна дека пред едно триесетина години (значи уште во социјализмот) се потерала иницијатива за отстранување на оваквите икони од македонските православни храмови. Но, како и се друго кај нас, секое чудо за три дена. И навистина, кога погледнав некои книги на грчки, таму имаше такви икони. Исто така многу по видливи докази има во старите македонски храмови, изградени пред да се укине македонската црква (1767 мислам беше).. Таму сите стари фрески и икони се само и единствено со ореол. Без круна на главата. Што мислите вие за ова?Р. Ѕ. Не ги прегледав сите страни на темава. Можеби некаде веќе е спомнато ова. Ако е тека се извинувам.


Иконите не се предмет на обожување, така што првиот коментар не е на место.
Околу тоа дали има грчки икони - а зошто да не? Каков проблем е да има и икони нацртани во периодот на грчко влијание? И тие се православни икони, а настаните се случувале пред повеќе од еден век, така што не гледам тука некој проблем.
Нешто си грешка во врска со круните. Обично со круни се претставуваат царевите и кралевите кои се канонизирани.
Do what is right, come what may...
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 18:58
Pocituvanjeto na ikonite ne samo sto bile pocituvani niz vekovite, Bog pokazal deka mu e ugodno zato i dejstvuva preku niv, a toa ne od ovcarceto tuku od sekojdnevnite isceluvana se pokazuva..

Ikonata na Presveta Bogorodica Skoroposlushnica



Ikonava se naogja vo manastir na Sveta Gora i postoi uste od vremeto na Sv.Neofit i Eftimij ktitorite na manastirot 10-11 vek.Ikonata se naogja na zidot od trapezarijata.

Vo 1664 Bogomajkata se javila od ikonata na monahot Nil koj iznenadno oslepel i toplo se molel na Presvetata Vladichica nasha da mu pomogne, negovite molitvi bile uslishani taa mu se javila od ikonata i go iscelila. Vo taa prilika i taa samata se narekla "Gorgoipikoos"-skoroposlushnica na nash*te iskreni i cisti molitvi. Poradi mnogute cuda sto se slucuvale pred ovaa ikona vo manastirot Dohijar e izgradena i crkva posvetena na Presvetata Vladicica nasha Bogorodica.

Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 57>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.