IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Како ќе се пресметува БРУТО ПЛАТА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како ќе се пресметува БРУТО ПЛАТА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
bogoja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bogoja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Како ќе се пресметува БРУТО ПЛАТА?
    Испратена: 09.Октомври.2008 во 00:29

   Како се пресметува и како би се пресметувала

од 2009 година Бруто Плата и колкави се намалувањата

на даноците и придонесите ?
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 09:40
поголемо е прашањето дали после 01.01.2009 ќе остане иста бруто платата или нето платата?
што ќе се смени?
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Октомври.2008 во 11:35
Системот на бруто плата значи опфаќање во платата на сите елементи, значи покрај нето платата тука влегуваат и сите придонеси и даноци кои се плаќаат од платата, хранарина, превоз и тоа исплаќање на бруто плата во исти ден т.е истовремено со добивањето на нето платата се исплаќаат и сите додатоци, а се плаќаат и даноците и придонесите. Тоа ќе се контролира од УЈП а за сите коинема да го почитуваат законот се предвидени санкции.
Е сега, висината на платата зависи конкретно од пазарното работење на конкретните компании и дали тие ќе се менуваат зависи конкретно од нив односно од сопствениците на фирмите.
Колкаво ќе биде конкретното намалување на даночните стапки не знам, но сигурно тоа ќе придонесе за намалување на издатоците за плати кај компаниите и ќе остави простор за зголемување на платите, но тоа пак зависи од стратегиите на фирмите.  Целта сигурно е да се обезбеди истовремено плаќање на придонесите и даноците од плати и опфаќање на сите додатоци на платите за да се избегне нерегуларно работење.


Изменето од anastea - 09.Октомври.2008 во 11:40
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 07:37
... edno e malku matno... shto so budzetarite... shto so fondovite... vladata "ripa" deka kje gi pokrie sredstvata za nekolkute meseci na prestrojuvanje...ama teshko deka kje odi taka... narodov ne go gleda efektot od plakjanje na mnogu davacki koi se plakjaat... se plakja za zdravstveno osiguruvanje...a lecenjeto si go plakjash od dzeb...normalno ona vistinskoto bidejki site vladini funkcioneri zadolzeni za zdravstvenata politika imaat svoi privatni lecilishta... penziono... pa platil ne platil sekoj onoj so nad 35 god staz kje ja dobie taa penzija... plakjasnje za biroto vrabotuvanje... kogo tie mamlazi vrabotile koga kaj nas se si odi po tetki i strini... koj prijaven vo biroto uspeal d se vraboti (agencijata de)... i milio drugi sitni davacki...
... na povidok e zatvoranje na mnogu partiski vrabotilnici... da vrabotilnici...mesta kade partiite si gi vrabotuvaa svoite puleni... Fondovi... vo koi vrabotenite...najmnogu se lutea koga nekoj im go prekinuvashe zimskiot son.... sega barem kje mozat da se naspijat...ne oti nekoj kje odi neshto da plakja...

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 15:05
...jasno..glasno...samo da se sprovede...

ОД НОВА ГОДИНА СТАРТУВА СИСТЕМОТ НА БРУТО-ПЛАТИ

Даночните намалувања ќе ги зголемат платите

Со новата пресметка на платите, ако се намалат стапките на данокот и на придонесите, разликата ќе ја добијат работниците, а не како досега - газдите

Сите вработени, и во државниот и во приватниот сектор, од први јануари в година ќе мора да потпишат нови договори за работа во кои нето-платата и парите за храна и превоз ќе им бидат пресметани заедно. Тоа практично значи дека ако досега добивале нето-плата од 15.000 денари и 3.200 денари за храна и превоз, со новите договори платата ќе им изнесува 18.200 денари. На оваа сума на бруто-плата ќе се пресметуваат придонесите за здравствено и пензиско осигурување, како и даноците.


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 15:15
Па нели планираат придонесите да ги намалат уште два пати до 2010 година, па за тој износ што ќе се намалат придонесите, да се зголеми платата на работникот, наместо профитот на газдата.
Идеата е поддржана и од ССМ и од Организацијата на работодавци.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 15:32
Originally posted by anastea anastea напиша:

Па нели планираат придонесите да ги намалат уште два пати до 2010 година, па за тој износ што ќе се намалат придонесите, да се зголеми платата на работникот, наместо профитот на газдата.
Идеата е поддржана и од ССМ и од Организацијата на работодавци.

...i od mene...jas ne sum ni vo edni ...ni vo drugi...голема%20насмевка
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 15:39
А бе ќути... ако ти накачат плата... па и тие 10-20% шо ви ги ветија... ако ви ги дадат... леле леле... има да частиш после... од разликата де...плазење
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25680
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 15:51
... земајки во обзир моето познаванје за инфлација...и гравот...кје излезе дека мене кје треба да ме цастат... оти по сите рацуни...според моето пресметуванје..јас кје излезам во булагазење%20од%20смеење
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 02:42
Од јануари идната година, основицата за плаќање на придонесите од плата ќе се намали за 6.800 денари на секој вработен т.е минималната основица ќе се намали за 50% од просечната плата. Даночното оптоварување кај пониските плати ќе се намали од 42% на 30,2%, а кај повисоките од 36% на 30%. Максимална основица ќе биде 60.000 денари, над која разлика нема да се пресметуваат придонеси.
Секој работник кој ќе прими плата во која не се пресметани придонеси за хранарина и превоз, без да пријави, ќе биде казнет од 500 до 1.000 евра. Работодавците кои нема да пресметуваат бруто плата ќе се казнуваат со 2.000 до 3.000 евра.
Најголема корист ќе имаат работниците со помали плати. Со овој закон ќе се спречи изигрување на работниците од страна на работодавците: поради личното ослободување од 6.800 денари, работодавецот го губи мотивот да не ги пресметува хранарината и превозот во старата нето плата.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 22:16
ne si mi bas jasna.od iskustvoto dosega koga god se najavuvalo namaluvanje na davackite toa vo stvarnost ne bilo taka.sekogas se plakalo se poveke i poveke. se mi se cini deka i sega ke e taka.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 00:58
А што конкретно не ти е јасно?...
И на што мислиш, на кои давачки, кога викаш: “koga god se najavuvalo namaluvanje na davackite toa vo stvarnost ne bilo taka.sekogas se plakalo se poveke i poveke...“???
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 01:29
pa ete na primer pridonesite na plati. site reformi do sega ne odele na namaluvanje nego na pokacuvanje.ke go izmenat nacinot na obrabotka na platata i na kraj davackite se pak pogolemi. se koeficient za zdravstvo ama e zgolemena osnovicata na koja se obracunava itn...
firmarina 6000 na firma + 2000 na sekoj deloven objekt itn.
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 02:30
Овде јасно пишува: основицата за плаќање на придонесите од плата ќе се намали за 6.800 денари на секој вработен т.е минималната основица ќе се намали за 50% од просечната плата.
Нема зголемување на основицата.
Начинот на пресметка на платата е друг, да, по систем на бруто плата, тоа знаеш што значи.
И со планираното намалување на придонесите за двапати до 2010 година, се остава простор за зголемување на платите, за износот за кој ќе се намалат придонесите, ама тоа зависи од газдите...
А фирмарината... малку-многу... толку е... не%20знам
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.