IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија го призна Косово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија го призна Косово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 46>
Автор
Порака
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 22:55
Originally posted by nelson nelson напиша:

pa ti nesi normalen, zimi se. kako ziveat i rabotat koga se iselija site.a tie plakaa ako bas sakas da znaes.a za da ne se siri omraza malku e kasno.trebase da mislite pred da siluvate, plackate, palite, maltretirate ...
i mojot izvod na rodeni e dvojazicen srpski i albanski uste pred 30 i kusur godini vo vremeto na tito i srbite sto ne gi sakate,se imavte i pak ne bevte zadovolni.ocigledno e deka ve interesira samo golemo kosovo ili albanija mozda
~,,~ilirida,ilirida se vika posakuvanata im zemja~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
rhino Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rhino Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2008 во 23:06
Originally posted by nelson nelson напиша:

ocigledno e deka ve interesira samo golemo kosovo ili albanija mozda


Па може и така е поубаво ... не заради тоа што големо Косово или Албанија ке биде под албанско знаме туку дека ке има поубава клима за живот и работа. Македонија 17 години тапка во место, ништо позначително не е направено во врска со интеграција во цивилизација...а тоа треба да си идијот да не го видиш. Да речеме еден ден ги снема албанците и турците (исто лајно за тебе нели) од Македонија...па ќе останете на леб и буковец за ручек ... Дури најубавиот објект во главниот град не е ваша идеа и работа бе (зборувам за Рамстор) туку е мејд ин Turkiye.

треба да се сакаме и почитуваме :)) сите сме роднини во МК... 500 години не се малку ...
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 01:45
Originally posted by nema sto nema sto напиша:

Originally posted by Vardar1947 Vardar1947 напиша:

Ako ni dade amerika. Prvo treba niv da gi prasame dali smeeme.

tebe moze da te sfatam zatoa sto nezavisnosta na kosovo go ostavi bez trener tvojot omilen klub...no ,nema mesto za panika...vardar e silna ekipa i ke najde nekoj trener koj e podobar od srbinot...


Moze noviot trener na Vardar ke bide Amerikanec neznam

Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 02:00
Originally posted by SuicideMessiah SuicideMessiah напиша:

Originally posted by Ravnogorac..3 Ravnogorac..3 напиша:

Originally posted by Dardania Dardania напиша:

DA AMA SEGA   KE OSTANE SAMO Beograd ..nema vise Srbia..........


било и полошо, ова во споредба со прва светска војна е гола вода, па преку солунски фронт Јуриш према Београд , а сега што да ти кажам, и така на америка и се гледа крајот, да не претерувам ама за 48 саата Косово ќе биде чисто чисто чисто, никогаш почисто


Daj bozhe Brate...Makedonija e so vas...ostai ovie albanci i bugarofili vo drzhavava...se znae za kogo e vistinskiot Makedonec!

Kosovo je Srbija!





С вером у бога слобода или смрт
Кон врв
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 14:36
Време е да ја признаеме и Апхазија и Јужна Осетија.
Кон врв
BarcaTheBest21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BarcaTheBest21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 20:01
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Време е да ја признаеме и Апхазија и Јужна Осетија.
samo ako amerika bara od nas
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 20:52
pa nisto ne e napraveno se slozuvam.ama oti? pak se vrakame na istoto .poradi vas
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 23:51
Originally posted by nelson nelson напиша:

pa ti nesi normalen, zimi se. kako ziveat i rabotat koga se iselija site.a tie plakaa ako bas sakas da znaes.a za da ne se siri omraza malku e kasno.trebase da mislite pred da siluvate, plackate, palite, maltretirate ...
i mojot izvod na rodeni e dvojazicen srpski i albanski uste pred 30 i kusur godini vo vremeto na tito i srbite sto ne gi sakate,se imavte i pak ne bevte zadovolni.ocigledno e deka ve interesira samo golemo kosovo ili albanija mozda


Ne si ti za debata tetke,losho si nastroena.Ne se sekiraj nema nitu Albanija nitu Golemo Kosovo,aj da si ja zacuvame Makedonickava i se ke bide super.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 23:57
preku taseto,...ushte i nea ,..nekoj da ja priznae,...i na ku...,...na konj ke bide!среќа
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 23:59
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Време е да ја признаеме и Апхазија и Јужна Осетија.
  ajde be!,...a, koi ti se pa tie?,...da ne ti gi priznal nekoj drug,...osven ebanata rusija!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 00:00
Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Време е да ја признаеме и Апхазија и Јужна Осетија.


Pa shto da ne kako sme trgnale site banani drzavi nie ke gi priznaeme prvi.
Dobra rabota e da si prv vo selo ,aaaa?
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 11:40
Originally posted by BarcaTheBest21 BarcaTheBest21 напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Време е да ја признаеме и Апхазија и Јужна Осетија.
samo ako amerika bara od nas

Америка тоа нема да го бара. Значи нема признавање.
А Косово моравме да го признаеме. Се чудам како издржавме осум месеци...
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 17:05
Сакале ние тоа да го признаеме или не, но албанците испаднаа многу паметни. Како на Косово, така и кај нас. Тие систематски си работат на својата одамна зацртана цел - голема Албанија.
Многу убаво ја научија лекцијата од ’81. Многумина од вас не беа ни родени кога тие тогаш бараа Косово репубљик. Но тоа го бараа со насилни методи, демонстрации, бунтови... Кога видоа дека на тој начин не можат да успеат (затоа што сеуште постоеше СФРЈ која беше јака држава и неможеше некој туку-така да се отцепи), се „смирија“ и решија да применат нова тактика.
Која?
Согледаа дека најдобар начин е преку меѓународната заедница, на која исто така не и’ одговараше силна Југославија.
Но, како да се сврти вниманието и да се придобие наклоноста на меѓународната заедница?
Со економска развиеност - неможеа, бидејќи беа и сеуште се најнеразвиено подрчје.
Со големо културно или цивилизациско богатство, од кое би имал корист и западот - не ќе да може. Освен „ Ој мори шоте...“ незнам што би истакнале како културно богатство од тие простори!
Со убавина? Јок. Освен се разбира со чесни исклучоци на припаднички од понежниот пол.намигнување
Па со што тогаш?

Пари! Пари и ништо друго. Не за џабе се рекло „пара буши где бургија неќе“.

Како?
Под наводната обесправеност или загрозување на човековите права, западњациве си имаа одлично алиби за заработените пари.
Но, од каде пари за сите тие меѓународни фактори? Од каде ако не од трговија со дрога, оружје, проституција...За тоа трбаше да се зајакне албанската мафија.
Сега таа прерасна во една од нај јаките, ако не и нај јака во Европа. Уште во 1985 година, кога бев во Швајцарија, само во Луцерн и околината имаше 40.000 албанци. А од тогаш до сега? А во цела Европа?
Западот тоа сега го согледува и се обидува да се оттараса од нив и се надева дека ако им даде независност на Косово истите ќе ги пресели таму. Лично сметам дека и за нив е малку доцна за така лесно да ги откачат од сопствените држави но, ... ќе видиме!
Истата стратегија ја применуваат и кај нас. Обесправеност, скратување на човековите права, незастапеност (ама само во државни и јавни институции) ...

Е, ова до сега беа личните заслуги на албанците за тоа за што се изборија.
Последен и најголем виновник за добивањето независност на Косово е србин. Слободан Милошевиќ. Тој, наместо да си го среди „сопствениот двор“ (кога сеуште постоеше СФРЈ и ЈНА, но и СССР и Варшавскиот пакт) отиде да војува во Словенија, потоа во Хрватска, па во Босна, за на крај да се сврти кон Косово. Што мислеше тој, дека сите пијат мастило, а тој е нај паметен? Сега таа негова политика и се враќа на Србија. Впрочем секој нормален србин, незадоен со националистички предрасуди, го има сватено тоа и го признава. Тие самите велат дека Косово повеќе не е српско бидејќи во него едноставно (може да се рече) и да нема срби. А националистите сеуште се водат по онаа „Косово је српско“. Колку што егејска или пиринска Македонија се македонски. А ако не бидеме мудри и ја повториме оваквата националистичка политика на Србија, (побргу) ќе ја изгубиме и западна Македонија.
И мене ми е мака зошто се доведовме во оваква ситуација, затоа што во Србија имам прекресни другари и пријатели и ме врзуваат најубави моменти од мојата младост.
Џабе што србите не’ обвинуваат дека сме го признале Косово. Тие многу пред ова создадоа услови да се дојде до оваква ситуација.
Што ако не го признаевме Косово? Дури тогаш албанците во МК многу повеќе ќе „крекаа“ за Илирида! Овака, со признавањето на Косово тој процес не дека е запран, но барем за некое време е забавен. А (можеби) и „меѓународната“ малку ќе се чукне за експанзионизмот на „обесправените“. Во меѓувреме политичарите треба да најдат соодветни модуси како понатаму. Затоа се политичари. А не да ја гледаат политиката само како начин за стекнување лично богатаство.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 17:33
Originally posted by BarcaTheBest21 BarcaTheBest21 напиша:

Originally posted by mmomirovski mmomirovski напиша:

Време е да ја признаеме и Апхазија и Јужна Осетија.
samo ako amerika bara od nas


Veruvam deka amerika nema da ni dozvoli da gi priznaeme aphazija i osetija...

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.