IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Макробиотика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Макробиотика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 222324
Автор
Порака
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 00:22
човекот има разум по кој се разликува од останатите живи суштества.
"Koga covekot jade zitarki,ednostavno go koristi zdraviot razum"-Michio KUSHI
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 09:34
1. Генетиката ја спомнав не во контекст на природната генетска предиспозиција на некој организам кон одредени болести (како што Стеве ја разбрал, па прави споредба со нашите стари), туку како причина која доведува комуникацијата со другите луѓе да ја остваруваат на овој начин:
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

...  TI NEMA SPAS-TI SI TOTALNO MENTALNO POREMETEN I BOLESEN TIP...ne ti pomaga tebe ni makrobiotika ni vegetarijanstvo ni michio kushi...rano ke obolis od nekoja bolest i ke crknes...se somnevam deka redovno sexas;mi izgledas dosta iskomplexiran!!!
Реков, познавам и други вегетаријанци, ама тие не навредуваат никого, не комуницираат на овој начин. Значи оваквиот начин на однесување не е од начинот на исхрана туку е од генетската природа на дотичната индивидуа, која не најде за сходно ниту да се извини!

2. Читајќи ги следниве редови ...
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Nasite stari ziveele vo ekoloski cista sredina,zivotnite ne gi kljukale so hormoni i ne pusele cigari so 4000 otrovi...se potele po cel den,rabotele taka sto visokot masti go trosele so rabota...
... помислувам дека сакаш да кажеш дека ако живееме во еколошки чиста средина (како нашите стари), ако животните не ги клукаме со хормони, ако пушиме тутун без додавање отрови, ако работиме со пот ... тогаш можеме да јадеме и животинска храна? Бидејќи, нели, таа тогаш ќе биде здрава и нашиот организам (во текот на работата) ќе ја искористува за енергија и ќе ја исфрла преку потта!
Јас така го сфатив ова, дека во таков случај и ти би јадел од оваа здрава храна! Дали правилно те разбрав или ...?
Доколку е ова така, значи доколку твојата ориентација за макробиотика се базира врз основа на здравост на храната и животната средина, тогаш ми се наметнува една друга помисла.
Имено, без оглед колку ти да се трудиш да живееш здраво со твоите мешунки, житарици и други тревки, ти (сакал тоа или не) живееш во нездрава, загадена околина.
Исто така, ако ја гледаме здравствената исправност на твоите растителни видови (што ги конзумираш во убаво спакувана амбалажа), дали ти навистина мислиш дека тие се здравствено исправни?
- Почни од амбалажата. Од каков материјал е таа направена, низ кој процес на обработка таа поминува?
- Потоа самите семиња. Мислиш дека тие (заради нивната трајност) не се третирани со разни додатоци, конзерванси, па и инсектициди и фунгициди?
- што правиме со ГМО (Генетски Модифицирани Организми)? Мислиш дека тие не се такви? Сигурен си дека користиш „органски“ производи? Знаеш ли како се добиваат новите хибриди кои  имаат поголема родност, кои се отпорни на разни болести, штетници, климатски услови ...?
- Ами земјата на која растат, мислиш дека и таа не е третирана со такви пестициди (инсектициди, фунгициди и хербициди)?
И каде ти овде ја гледаш здравоста на твојава храна? Мислиш дека од тоа не се добива рак?
Дали твојот Мичио некогаш ти спомнал за ова? Или ти кажува дека денес има таква чиста еколошки исправна и здрава околина и храна и, ти му веруваш, а? ма ајде

А доколку твојата ориентација кон макробиотиката е од филозофски побуди (не убивање на животни), тогаш би те запрашал што би правел ти во некоја хипотетична ситуација!
Еве на пример се наоѓаш на некоја снежна планина, пустелија. Останат си без твојот ранец со храна, а наоколу никаде ниту тревка, ниту мешунка, ниту зрно жито. Ама има по некое зајаче или по некоја птица. Ти нема да се обидеш да уловиш нешто од тоа? Ќе ги сожалуваш ти животинчиња и ќе цркнеш од глад?
Поентата ми е дека се додека човек убива за да се прехрани, тоа е дозволено. Сосема друго е ако тоа го прави од забава.

Конечно, доаѓаме до тоа што јас цело време (во претходните мои постови) ти го велам, а тоа е дека треба да јадеме се, да се користи разновидна храна, бидејќи на човечкиот организам му се потребни разни хранливи елементи кои ги нема во еднородната храна.
Е сега, не се согласуваш со ова што јас го велам, а се согласуваш и го прифаќаш тоа што го вели Ошава.
А што вели тој ... :
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

“Ima onih koji misle da makrobiotika nudi pravila ishrane. Kakva velika greška. Ima drugih koji veruju da to znači jesti integralni pirinač, koren čička, šargarepu i kombu algu. Ovo nije inteligentno. Ima, takođe, onih koji misle da to znači ne jesti šećer, kolače ni voće. Glupost. Makrobiotika je proces menjanja nas samih kako bismo mogli da jedemo sve što volimo bez ikakve bojazni da ćemo se razboleti, ona nam omogućava da ostvarimo naš poslednji životni san, a da se u isto vreme zabavljamo i živimo radosno. Makrobiotika znači upoznati beskraj, živeti u beskraju, diviti se velikoj prirodi i beskraju-apsolutu kao deca koja uzdišu za svojom nežnom majkom.”

Georges Ohsava (Nyoiti Sakurazava) (1893- 1966)

Јас овде никаде не видов Ошава да ја потенцира растителната храна!
А ти виде, прочита некаде такво нешто?
Напротив, зарем не прочита што тој вели за интелигенцијата на тие кои мислат дека макробиотиката е исхрана со интегрален ориз, со корен од чички, морков, комбуха ... :
Зошто тогаш упорно велиш:
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Za da funkcionira umot kako sto treba,treba da se jade visoko kvalitetna rastitelna hrana...

Или со други зборови повторно сакаш да ни’ кажеш дека доколку не јадеме само растителна храна, „нашите умови нема да функционираат како треба“ или со други зборови
„ќе бидеме ментално пореметени“, како што спомна претходно.

Е токму поради овие навреди што постојано ни’ ги пласираш јас велам дека за оваа твоја состојба е виновна генетиката во тебе, а не макробиотиката.
Се надевам дека овој пат правилно ќе сфатиш што подразбирам под генетика.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 9194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 22:23
,,,stevo a što misliš za ekonomskata isplatlivost na makrobiotikata ,,bidejki ne site proizvodi rastitelni,se eftini,,,,te algi,,te mekoi drugi raboti se od drugi podnebja nespecifiĉni za našata makedonska kujna,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 23:35
Makedonskata kujna ako e sostavena od meso,belo brasno,mlecni proizvodi,seker,jajca i slicno e kancerogena...Makrobiotickata hrana e skapa zatoa sto ja jadat mal broj na luge...Mesoto e skapo a sepak go kupuvaat golem broj na luge a plus e nezdravo i kancerogeno!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 222324
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.