IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Макробиотика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Макробиотика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 25>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 11:01
Стеве, за да не те буни што е млеко, еве што се поразбира.

Според Правилникот за квалитет на млеко и производи од млеко, под 
терминот “млеко” се подразбира производ добиен со редовно, потполно и 
непрекинато молзење на една или повеќе крави, најдоцна 15 дена пред и 
најрано 8 дена после телење. Според видот се разликуваат кравјо, овчо, 
козјо и млеко од биволица. Со терминот “млеко” се означува само кравјо 
млеко, додека останатите видови млека мора да носат соодветни ознаки 
без кои не смеат да се ставаат во промет. 

Ова го ставив поради тоа што те гледам неколку пати спомна " Млеко од Соја " .
Си сретнал Соина Крава до сега?????
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 12:22
fiks,toa sto si napisal za proteinite e vo red ama vo moj text ubavo pisuva deka proteinite od zivotinsko poteklo se stetni predizvikuvaat srcevi zaboluvanja,rakovi i gi slabat bubrezite...sto ti e tolku tesko da svatis po gavolite ,golem si ne si dete!

soino mleko i soino kiselo mleko se dobiva od soya

kravjoto mleko e za telinja ne e za covek i site mleka od zivotinsko poteklo se kancerogeni

mesoto e kancerogeno istotaka

deka mesoto i mlekoto se kancerogeni procitaj vo ISHRANOM PROTIV RAKA od Michio Kushi
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6755
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 12:34
Дај минимум 5 извори каде што се ДОКАЖАЛО дека млекото е канцерогено
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 20:22
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:kravjoto mleko e za telinja ne e za covek i site mleka od zivotinsko poteklo se kancerogeni

mesoto e kancerogeno istotaka

deka mesoto i mlekoto se kancerogeni procitaj vo ISHRANOM PROTIV RAKA od Michio Kushi
 

Стеве дај немој да ме зезаш.
Еве ти состав на млеко, кажи ми која состојка од овие е канцерогена или од која се полудува?????

Еве ти состав просечен на млеко, според Проф. Д-р. Стевче Пресилски.
Кажи ми од која состојка се полудува???

вода 87,5 %, 
суви материи 12,5 %
 масти 3,2 % – 5,5%
протеини 2,6 % – 4,2%
лактоза 4,6 % – 4,9%
минерални материи (пепел) 0,6 % - 0,8%. 

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 20:28
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

fiks,toa sto si napisal za proteinite e vo red ama vo moj text ubavo pisuva deka proteinite od zivotinsko poteklo se stetni predizvikuvaat srcevi zaboluvanja,rakovi i gi slabat bubrezite...sto ti e tolku tesko da svatis po gavolite ,golem si ne si dete!

 

Алооооооооо!!!!!!!!!!!
Има некој?????? чук, чук, чук...алооооооооооооооо!

Ти конташ дека протеин е протеин, составен од голем број аминокиселини поврзани во низа.

Која аминокиселина е Канцерогена, ајде повели наведи ми???

Смешен си човеку, појма немаш од ништо, ти си еден обичен препишувач од Ресавска Школа на Препишувачи и папагали, што повторуваат нешто што некој го напишал без никаква научна основа и истражување.

Дај ми труд научен, од релевантни автори, еве ќе ти прифатам и труд од Ескимите кој тврди дека млекото е канцерогено и се полудува од него???

Ајде, било каков труд што ќе го потврди ова, само наведи ми го авторот, јас ќе го најдам после на нет.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42865
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 21:12
Пред неколку години ми падна во раце "Љубов" од С.Н.Лазарев.
И може да речам ми се допадна како ги има објаснето работите.
А и во многу случаи помогнал луѓето да се излечат од разни болести.
Вклучувајќи го и ракот.Се е од главата,начинот на кои меѓусебе комуницираат
подсвеста,свеста и кај оние кои имаат развиена способност надсвеста.
Видеово ми улета и на невидено го ставам,иако и јас сега ќе го изгледам
во кое дава свое мислење за вегетаријанството.
Па ќе видам после дали нешто ќе имам да надополнам.
Иако додека ова го пишувам и колку разбирам руски ќе речам најверојатно
стеве вади скарата.

С.Н. Лазарев-за вегетаријанството (видеото има српски превод)

Изменето од Орка - 07.Јуни.2014 во 21:13
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 21:32
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Proteinite i mastite od zivotinsko poteklo se kancerogeni-ti imas pojma sto e zivotinsko a sto rastitelno? rastitelniot protein se razlikuva od zivotinskiot a ti si go proucil samo zivotinskiot fiks...

lazarev e debil neviden i ne znae sto zboruva-zabegan e!
 

Значи само ти си исправен заедно со Мичио Куши, сите други се забегани.

Кажи ми која состојка од млекото е канцерогена и од која состојка се полудува?????

Ајде те чекам?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 21:43
Ако не знаеш за млеко, тогаш кажи ми која состојка од месото е канцерогена и делува да полуди човек????
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 21:44
Ајде Стеве, ајде повели.

Кажи ми која состојка од јајцата е канцерогена и делува така што луѓето кои ја консумираат полудуваат?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 21:46
tie sto jadat proteini i masti od zivotinsko poteklo dobivaat kanceri i drugi teski bolesti
tie sto jadat rastitelni proteini i masti ne dobivaat kanceri i drugi bolesti

ova e najprosto da se svati i sto ima tuka nejasno ja neznam...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 23999
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 21:49
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

tie sto jadat proteini i masti od zivotinsko poteklo dobivaat kanceri i drugi teski bolesti
tie sto jadat rastitelni proteini i masti ne dobivaat kanceri i drugi bolesti

ova e najprosto da se svati i sto ima tuka nejasno ja neznam...
 

Ајде бидејќи знаеш све, наведи ми едно истражување кое потврдува дека ако јадеш месо ќе добиеш некаков вид на рак и ќе полудиш??

Толку е тешко ова, ајде бидејќи знаеш се и си прочитај две книги од Мичио Куши, кажи ми која состојка од млекото е канцерогена?
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2014 во 22:42
Majcino mleko i kravje mleko

Eve sto veli michio kushi:
" Kravjeto mleko e proizvedeno za telinjata, coveckoto mleko za bebinjata. Nivnite sostavi i dejstva se vidno razlicni. Eve kratki sporedbi za razmisluvanje:

Dvete mleka se stvoreni za zemanje direktno od gradi /sisanje, doenje/ - bez izlozuvanje na vozduh. Stom toa ke se sluci, pocnuva sozdavanje na bakterii. Bidejki sme prisileni kravjeto mleko da go izlozime na vozduh, morame da mu dodavame zastitni sredstva, koj go menuvaat negoviot hemijski sostav i negovoto dejstvo. / cesto se dodavaat i vitamini A i D /

Proteinite na majcinoto mleko / koe so nisto ne moze da se zameni/ e voglavno rastvorliv mlecen bumin; onoj vo kravjoto mleko e nerastvorliv kaseinogen.

Majcinoto mleko, bidejki e rastvorlivo, moze da bide svareno vo zeludnikot - kravjeto ne moze !!!

Masnotijata vo majcinoto mleko e od pofino emulgovan vid, so pomalku masni kiselini od kravjeto mleko.Ovie faktori se vazni vo obezbeduvanjeto na fleksibilnosta i adaptivnosta na naseto telo.

Majcinoto mleko ne predizvikuva digetsivni bolesti; kravjeto mleko toa go pravi koga se zema redovno.

Majcinoto mleko prenesuva poveke agensi na imunitet koi majkata gi prenesuva vo svojata krv na bebeto.

Majcinoto mleko ima poveke laktoza od kravjoto mleko.

Majkite od covecki vid proizveduvaat kolostrum, koj izleguva 3 do 5 dena posle poroduvanjeto - pred da potece normalno majcinoto mleko. Kolostrumot sodrzi razni proteini i korpuskuli za koi se veruva deka kaj bebeto sozdavaat imunitet i nekolku meseci gi stiti davajki im otpornost na infektivnite bolesti.

Sekoj od ovie dva razlicni tipa na mleko imaat razlicna pH vrednost, sto sozdava razlicni oblici na svarlivost i razlicni kvaliteti na krv vo teloto.

Na kraj, mozeme da zaklucime deka mlekoto e sovrsena prirodna hrana za bebinjata. Niedno zivotno ne go pie otkako ke porasne.zosto bi go pravele togas toa nie, lugeto ?"

od kniga " NAJPOZNATIJA UCENJA ",Michio Kushi
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 11413
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2014 во 09:28
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Majcino mleko i kravje mleko

Eve sto veli michio kushi:
" Kravjeto mleko e proizvedeno za telinjata, coveckoto mleko za bebinjata. Nivnite sostavi i dejstva se vidno razlicni. Eve kratki sporedbi za razmisluvanje:

Dvete mleka se stvoreni za zemanje direktno od gradi /sisanje, doenje/ - bez izlozuvanje na vozduh. Stom toa ke se sluci, pocnuva sozdavanje na bakterii. Bidejki sme prisileni kravjeto mleko da go izlozime na vozduh, morame da mu dodavame zastitni sredstva, koj go menuvaat negoviot hemijski sostav i negovoto dejstvo. / cesto se dodavaat i vitamini A i D /

Proteinite na majcinoto mleko / koe so nisto ne moze da se zameni/ e voglavno rastvorliv mlecen bumin; onoj vo kravjoto mleko e nerastvorliv kaseinogen.

Majcinoto mleko, bidejki e rastvorlivo, moze da bide svareno vo zeludnikot - kravjeto ne moze !!!

Masnotijata vo majcinoto mleko e od pofino emulgovan vid, so pomalku masni kiselini od kravjeto mleko.Ovie faktori se vazni vo obezbeduvanjeto na fleksibilnosta i adaptivnosta na naseto telo.

Majcinoto mleko ne predizvikuva digetsivni bolesti; kravjeto mleko toa go pravi koga se zema redovno.

Majcinoto mleko prenesuva poveke agensi na imunitet koi majkata gi prenesuva vo svojata krv na bebeto.

Majcinoto mleko ima poveke laktoza od kravjoto mleko.

Majkite od covecki vid proizveduvaat kolostrum, koj izleguva 3 do 5 dena posle poroduvanjeto - pred da potece normalno majcinoto mleko. Kolostrumot sodrzi razni proteini i korpuskuli za koi se veruva deka kaj bebeto sozdavaat imunitet i nekolku meseci gi stiti davajki im otpornost na infektivnite bolesti.

Sekoj od ovie dva razlicni tipa na mleko imaat razlicna pH vrednost, sto sozdava razlicni oblici na svarlivost i razlicni kvaliteti na krv vo teloto.

Na kraj, mozeme da zaklucime deka mlekoto e sovrsena prirodna hrana za bebinjata. Niedno zivotno ne go pie otkako ke porasne.zosto bi go pravele togas toa nie, lugeto ?"

od kniga " NAJPOZNATIJA UCENJA ",Michio Kushi,,,


,,,,aman,,,sveto ,,,chitaj ko boldiranoto od chuchi muchi,,,i razmisluvaj so svoja glava,,

,,a za poslednoto,,голема насмевка,,,a jbg,,,,sme naviknale ,,pa i kako golemi pak cicka sakame,,свиркање
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21884
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2014 во 00:06
а од која возраст се станува вегетаријанец збунетост
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.