IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Макробиотика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Макробиотика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 25>
Автор
Порака
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 18:46
Исхрана во бременост
____________________


Здравата исхрана е многу значаен дел од бременоста. Доколку вие во бременоста се храните здраво, и вашето дете во стомакот ќе живее здраво. Иако на голем број трудници во тој период вкусот за храна им се менува и често посакуваат некој одреден тип на храна, постојат некои правила за здрава исхрана кои може да ви помогнат. Во текот на бременоста потрошувачката на одредени хранливи состојки во телото се зголемува и затоа е потребно во тој период со храна да ги внесеме што повеќе.

Фолна киселина е многу важна уште на самиот почеток на бременоста. Најдобро е препаратите со фолна киселина да ги земате уште неколку месеци пред забременувањето. Можете да ја земате во облик на таблети кои ги добивате во аптеки, а можете да ја најдете и во темнозелениот зеленчук. Недостаток на фолна киселина може да доведе дури и до абортус, предвремено одвојување на плацентата или помала тежина на новороденчето.

Во тој период обавезна е и контрола на железото, затоа што телото троши два пати повеќе отколку обично. Недостаток на железо често е поврзан со неприлагодена тежина во бременоста. Железото кое го добиваме од храната од животинско потекло има предност пред оние од растително потекло. Меѓутоа доколку се појави недостаток на железо, подобро да го надокнадиме со таблети, отколку да изедеме два пати повеќе месо.

А каква е исхраната на жените кои се хранат на вегетаријански начин, за време на бременоста? Жените кои биле вегетаријанки пред бременоста, мора да се погрижат да добијат доволно состојки кои ќе ги надокнадат хранливите состојки кои се наоѓаат во месото. Се препорачува во исхраната да вклучат доволно млечни производи, а за надополнување на витаминот B12 треба да се избере комбинација на тој витамин и фолна киселина. При потполно откажување на храна од животиснко потекло (јајца, млеко и млечни производи), жената може да му наштети на развојот на детето, затоа е подобро во бременоста да се откаже од потполно вегетаријанство.

Калциум и витамин D се важни за формирање на коските и за раст на ембрионот. Најдобро е да набавите дополнителен калциум во облик на таблети. Ако дојде до недостаток на калциум во телото за време на бременоста, детето ќе црпи калциум кој инаку би ви припаѓал вам. Како последица на тоа може подоцна да дојде до проблеми со забите и остеоропоза. Овошје и зеленчук - пробајте да ги конзумирате во најмалку 3 дневни оброци, бидејќи се одличен извор на витамините A и C. Витамин C кој се наоѓа во брокулите, зелката, пиперките, кромпирот, спанаќот, грашокот, доматот, портокалот, дињата, грејфрутот, му помага на телото при апсорпција на железото од храната. Зелената пиперка, морков, кромпир и брокули со резервите на витаминот A кои го помагаат растот на здравите клетки кај вас и кај плодот.

И на крај - колку храна е потребно на женското тело во бременоста за да не биде ни премногу ни премалку, т.е. да биде доволно за детскиот раст? Докторите препорачуваат количината на храна во првите 3 месеци да биде иста како и пред бременоста. Тогаш на ембрионот за опстанок и развој му е потрена минимална количина на енергија. Во четвртиот месец се препорачува да го зголемите внесот на енергија за 200 - 300 калории. Гладот, кој ќе се појави во поодмината бременост, можете да го задоволите со мали оброци помеѓу главните оброци. Внимание, малите оброци не се пола кеса чипс, тортички или грицкање на чоколада! Заради преголема тежина за време на бременоста може да дојде до превисок притисок, труднички дијабетис и други компликации во бременоста.
Ringeraja

Преземено од: Рингераја
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:12
МИНЕРАЛИ

Њих, природно има у храни, и природа их комбинује са амино-киселинама. Треба бити јако обазрив, јер минерали знају да направе збрку у организму, па уопште не помогну, јер може да наступи ланчана реакција која избацује из равнотеже остале минерале и допринети развоју неке болести. Ево примера: неко лечи анемију узимањем пилула гвожђа - ниво натријума расте услед адреналног система, повишен натријум спушта магнезијум, а то снижава калцијум и подиже калијум, а снижава се бакар и цинк - коначно: смањује се гвожђе још више! ЈЕР СВИ МИНЕТРАЛИ ДЕЈСТВУЈУ У ХАРМОНИЈИ ДА БИ ЈЕДАН ДРУГОГ ИЗБАЛАНСИРАЛИ. Екстремне дијете, патолошка стања доприносе да дође до дебаланса. Само избалансирана храна одржава минерале у правилном односу и нашу крв која је незнатно алкална, са рН 7, испод је кисела, изнад је алкална. Пример: што је храна киселија то је мање калцијума у организму, што проузрокује слабљење костију и квар зуба.
Насупрот типичној храни, макробиотичка доприноси вишем нивоу енергије, имуност на прехладе и грип, добар рад желуца, јаче кости и зуби. МОРСКЕ АЛГЕ СУ НАЈВЕЋИ ИЗВОР МИНЕРАЛА

Калцијум: гради здраве зубе, и кости, помаже згрушавању крви, регулише откуцаје срца, и равнотежу минерала. Бадем, дајкон, алге дулсе, зелено лиснато, језграсти плодови, першун, алге, сусам, производи соје, поточарка, банча чај, сусам, кељ, прокељ, сменке сунцокрета, леблебије, тофу.
Хлор: потпомаже варење и пражњење, подржава нормалан рад срца. Целер, зелени купус, кељ, зелена салата, пашканат, ротквице, морске алге, поврће.
Јод: стимулише тироидну жљезду која регулише темпо варења. Важан је за раст и развој. Рибе, зелено лиснато, морске алге.
Гвожђе: потпомаже стварање хемоглобина и миоглобина, довод кисеоника до ћелија и спречава анемију. дневна потреба је 10 мг: сочиво, житарице, сушене: кајсије шљиве и грожђе, ораси, пшеничне клице, џигерица.
Фосфор: Гради и одржава зубе, кости, косу и нервно ткиво. Помаже ћелијама у апсорпцији масноћа и угљених хидрата. Махунарке, језгра, семенке тикве, морске алге, сусам, синцокрет, поврће, интегралне житарице.
Калијум: Одржава равнотежу минерала и телесне тежине, јача мишиће, доприноси расположењу и лепоти. Махунарке, купус, кестен, суво воће, алге дулсе, воће, зелено лиснато, језгра.
Natrum: Потпомаже варење, убрзава елиминацију угљен-диоксида, регулише телесне течности и рад срца. Краставци, рен, зелено лиснато, мисо, коренасто, морске алге, сусам, тамари.
Mg: лиснато: кељ, блитва
Se: алге, морска храна, житарице, шпаргле, печурке, бели лук

ВИТАМИНИ У ИНТЕГРАЛНИМ ЖИТАРИЦАМА

Витамини су хранљиви састојци у организму, не због енергије, већ због своје способности да регулишу потребне хемијске процесе и реакције у организму. Доприносе да се искористи енергија хране коју уносимо у организам. Без њих бисмо остали гладни иако бисмо се «сити» најели. Али и превелике количине могу бити штетне, као нпр: Ц,Д,Е. Али ако се хранимо макробиотички о томе не треба да бринемо уколико обезбедимо разноврсност исхране овим намирницама.
Макробиотичка исхрана нас снабдева свим неопходним витаминима у количини која је апсолутно довољна за наше дневне потребе.
«А» - каротин, потпомаже раст, репродукцију и развој. Има утицаја на кожу, зубе, слузокожу и ниорманлан вид. Одржава отпорност према инфекцијама: налази се у жутом, наранџастом, зеленом лиснатом, и види горе.
«Б» је група витамина која потпомаже у процесу варења и коришћења енергије из угљених хидрата и подстичу отпорност организма према инфекцијама. Наравно, има их у интегралним житарицама.
Б1 - тиамин : потпомаже асимилацију скроба и шећера; ствара апетит и енергију. Помаже варењу, функцији срца и јетре. Махунарке, зелено лиснато, језграсти плодови, семенке, поврће, интегралне житарице.
Б2 - рибофлавин: побољшава отпорност према болестима. Побољшава нормалан раст и развој. Побољшава здравље коже и вид. Бадем, зелено лиснато, печурке, сојини производи, поврће, интегралне житарице
Б12 је потребан у сићушним количинама и доприноси спречавању дегенерације нервног система и ћелија и потпомаже у стварању црвених крвних зрнаца. Углавном се налази у биљном ткиву, па га надомешћујемо кроз алге, комбу алга, љускаре, белу рибу, клице махунарки, темпех и мисо, производи од соје.
«Ниацин - АБ витамин»: користан за ментално здравље и нервни систем. Помаже одржавању апетита и здрављу адреналног система. Зелено лиснато, печурке кикирики, махунарске, језграсто, семенке сусама, сунцокрета, интегралне житарице.
«Ц» о овом витамину постоји погрешна представа да лечи разне прехладе итд, али потпомаже отпорности према инфекцији. Он пре свега, штити нервни систем, жлезде и везивна ткива од оксидације и потпомаже апсорпцију гвожђа. Макробиотичка исхрана апсолутно задовољава дневну потребу од 50 милиграма. Налази се у зеленом лиснатом поврћу, прокељу, кељу, воћу, першуну, клицама, поточарка, свежем воћу и поврћу.
«Д» заправо и није витамин, јер се он синтетизује у организму. Игра улогу у апсорпцији калцијума у организму и важан је за одржавање здравих костију и зуба. Његова потребна доза није могуће задовољити кроз храну, већ се ствара излагањем тела и коже сунцу око 15-20 минута дневно, има га највише у риби.
«Е»: налазе се у нерафинисаним уљима: сусамово, кук*рузно, маслиново, семенке, језграсти плодови. Верује се да је антиоксиданс, супстанца која не допушта да кисеоник оштети важне молекуле и структуре ћелије, па је користан за репродукцију, рад срца, и искоришћавању масних киселина. Нема доказа да продужује живот и да делује на сексуалну моћ. Препоручљива дневна доза је 10 милиграма и надомешћује се конзумирањем шоље зеленог лиснатог поврћа, језграсти плодови, семенке.
«К»: важан је за згрушавање крви и спречавање крвављења. Налази се у зелено лиснатом, клицама, морским алгама, поврћу и интегралним житарицама.

Како почети?
Најбоље је усвојити макробиотички начин исхране када човек стекне оповерење у њу и верује да му може помоћи - тек тада ће му стварно помоћи. Почети постепено с увођењем намирница које су најпознатије и што једноставније и разноврсније, никада не мешати више од две-три намирнице по оброку. Јер попут религије и филозофије, и макробиотичка исхрана се заснива на филозофским принципима равнотеже и склада, јина и јанга.

ОПШТЕ ПРОПОРЦИЈЕ У МАКРОБИОТИЧКОЈ ИСХРАНИ:

50-60% ИНТЕГРАЛНЕ ЖИТАРИЦЕ
20-30% ПОВЋЕ
5-10% МАХУНАРКЕ И МОРСКЕ АЛГЕ
5-10% СУПЕ
5% ЗАЧИНИ, ДОДАЦИ, НАПИТЦИ, СЛАТКИШИ

(воће се конзумира повремено и никада заједно с поврћем)

Кључ дуговечности: (6:1) енергија-градивне материје

75% калорија треба обезбедити из сложених угљених хидрата (житарице)
25% калорија из протеина и масти

У просеку макробиотичка исхрана требало би да има следећу енергетско-калоричну слику:
12% од протеина
15% од масноћа
73% од сложених угљених хидрата.

ШТА ВАМ ТО ГОВОРИ? ИНТЕГРАЛНЕ ЖИТАРИЦЕ СЕ САСТОЈЕ ИЗ СВЕГА ШТО ЈЕ ПОТРЕБНО ЉУДСКОМ ОРГАНИЗМУ И ТО У ИДЕАЛНИМ ПРОПОРЦИЈАМА.

Ево и тих намирница: Јечам, пиринач, резанци од хељде, интегрално кук*рузно брашно, просо, каша од овсених пахуљица, кокице, раж, пшеница, Прокељ, купус, шаргарепа, карфиол, целер, сладак кук*руз, дајкон, кељ, зелена салата, печурке, црни лук, першун, пашканат, грашак, бундева, боранија, тиква, репа, поточарка, азуки, леблебије, сочиво
Овим се обезбеђује мањи рад јетре и бубрега и најмање отпадака. Уствари, поента је у добијању енергије а не градивних материја, које су важније за мишићну масу, развој, за витални раст и обнову. То се пре свега односи на протеине из којих се стварају амино-киселине, затим за развој ћелија раста и метаболичких процеса. Енергетске намирнице, сложени угљени хидрати треба да замењују просте угљене хидрате који спорије сагоревају и без осцилација, док прости шећери, слаткиши, ту спада и мед, очас пређу у крв. И сада се враћамо на скроб који се налази у интегралном зрну, који је идеалан у том смислу и најбоља храна која се може јести. Прости угљени хидрати оштећују здравље!

Треба знати да нагло или искључиво, узимање угљених хидрата производи велику количину масти у крви и доводи до срчаног удара. Макробиотичком исхраном контролисано се складишти гликоген без шока по организам, јер су житарице енергетски избалансиране, у сваком погледу.

ПРОТЕИНИ се налазе и у: житарицама, махунаркама, поврћу, алгама, семенкама, језграстим плодовима, воћа, рибе, бела меса. Проблем настаје због једноличности исхране и паралелно висок проценат масти у тим намирницама. А протеина има и у : црвеном месу, живини, и млеку које имају висок ниво супстанци које доприносе коронарним и другим болестима, холестеролу. Високо протеинска храна умањује: гвожђе, магнезијум, калцијум, цинк, фосфор, и повећава ризик од рака.Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:15
ПА ХАЈДЕ ДА НЕШТО И ПОЈЕДЕМО

А пошто треба да једеш приступи кухињи смирено и заборави на све проблеме јер: ЈАКО ЈЕ ВАЖНО ДА СЕ ПРИСТУПИ КУВАЊУ СМИРЕНО, С РАСПЛОЖЕЊЕМ, ОПУШТЕНО И С ЉУБАВЉУ, ПОШТО ГА ЧОВЕК СВОЈИМ РАСПОЛОЖЕЊЕМ КОДИРА. ПРИПРЕМАЊЕМ ХРАНЕ ОНА ПОПРИМА НАШУ МЕНТАЛНУ ЕНЕРГИЈУ.
Човек мора бити свестан сваке своје активности и контролисати је.
ЖВАКАЊЕ: и вода се жваће, а правилно је жвакати 30-40 пута сваки залогај. Ензими из пљувачке доприносе да се угљени хидрати још у устима варе. Жвакати док храна не буде кашаста.

АЛГЕ (чистачи организма)

Некада су људи узимали камен из потока и стављали га у пасуљ који су кували да не би надимао, а данас се користе алге које у себи садрже знатну количину Селена које са Стронцијумом граде топива једињења. а Стронцијум истискује калцијум из костију и тешко га је избацити из организма - са Селеном се једино може везати - и избацити из организма.
Богате су калцијумом, фосфором, магнезијумом, гвожђем, јодом, натријумом, витаминима: А, Б1, Б12, Ц. Захваљујући садржају минерала прочишћавају наш организам, уклањањем киселости доприносећи благој алкалности крви. Делотворне су код повишеног притиска, артритиса, артериосклерозе, алергија, нервним поремећајима. Разлажу масне и слузне наслаге настале претераним узимањем меса, млечни хпроизвода и шећера.

КОМБУ АЛГА: Доприноси дуговечности, интелигенцији и бистрини ума. Ако се кува са тамаријем повећава сексуалну моћ. Кува се обавезно заједно са житарицама и пасуљем да не би дошло до надимања, а може и ВАКАМЕ која је сварљивија. Заједно се стављају у воду и не мора се појести по завршеном кувању. Обично се ставља на дно, пошто се предходно потопи да набубри неколико минута, (не бацај ту воду) - па махумарке. Она спречава и да се пасуљ распадне и скраћује време кувања. Користи се за:
1. чорбе од поврћа.
2. у пећницу: са сусамом и шаргарепом
3. у пећницу: лук, шаргарепа, купус, со , вода, 180 ст, � воде, све у ватросталну.
4. само шаргарепа или дајкон.
5. кување: лук, шаргарепа, вода �, тамари 10`.

ВАКАМЕ: је одбра за притисак и срчане тегобе.
1. лук, алага, па � тамари, 10`
2. са шаргарепом. све исто као претходно.

АРАМЕ АЛГЕ: има Селена, минерала, користе се када је топлије: у гулаш или шаргарепу.
1. уље, лук, натопљена араме, Ш, крчкај, тамари, па 20`.

ХАЂИКИ АЛГЕ: има више калцијума од млека. Једе се уз сочиво и пасуљ.
1. као и 1 од араме.

КАНТЕН: је идеална за пражњење црева.

ФУНОРИ: уклања токсине од печурака.

НОРИ: додатак супама и варивима.

АГАР-АГАР: је бела алга која кувањем даје желатинску масу, 'КАНТЕН. За спремање аспика.


ЧАЈЕВИ:

БАНЧА ЧАЈ: је неутралан. Суви листови купине, јагоде или малине су замена за банча чај. Има три пута више калцијума од млека. Припре: испече се 2-3 мин уз мешање стално. Иде 2 супене на 1 лит воде и може опет да се користи додавањем новог, до 7 дана. Пити га између оброка јер може да смета варењу.
У кипућу воду 2 шоље воде, 3 каф. каш. чаја, кувај 5 мин и нека чека 20 мин са стране.
ЗЕЛЕНИ ЧАЈ: је Јин и треба га пити лети.
ХАЈДУЧКА ТРАВА: добра за женске репродуктивне органе. Неутралан је као банча. Може се пити у неограниченим количинама.
НЕВЕН: пије се и гркоће, и сок је добар код брадавица.

ВОЋЕ:
Је Јин, а и СОКОВИ. Јабука се једе пре јела и никада увече јер надима.
Јако је здраво: јести рендане јабуке и шаргарепу.

СОКОВИ:
СОКОВИ СУ ЈИН, АЛИ СВЕЖЕ ОЦЕЂЕН СОК ЈЕ ЈАНГ. Он иначе неутралише стање настало прекомерним уношењем соли. Сокове никада не треба пити хладне јер паралишу пробавни тракт. Сви који имају Јин стање треба да га избегавају.
Јако је здраво: пити оцеђену боквицу и хајдучку траву на специјалним машиницама цедити. и помало пити. И оцеђен лист младе пшенице.

ПОВРЋЕ:

НЕ КОРИСТИТИ - ПАПРИКА: је јако Јин, уопште се избегава - поготову не запршка!
НЕ КОРИСТИТИ - ПАРАДАЈЗ: Свака биљка која је јестива, јестиво је и стабло, али парадајз не. Он се генерално избегава, а једе се увек са месом јер је месо Јанг а прадајз је црвен и и Јин. Једи га живог, никако куваног , нити зими. Сем «О» групе.
НЕ КОРИСТИТИ - КРОМПИР: је јин, врло брзо огладниш после њега, и тера ти инсулин да се лучи. Не користи се.
НЕ КОРИСТИТИ - ПЛАВИ ПАТЛИЏАН: осим врх плода за лек.

ЛИСТ МАСЛАЧКА: не користи се цвет
ЛИСТ САЛАТЕ: само не из стакленика
ЛИСТ ЗЕЉА: за чорбе и сармице
ЛИСТ БЛИТВА: за чорбе и сармице или као вариво. кува се око 1 минут.
ЛИСТ КОПРИВА: може и чај и у чорбе.
ЛИСТ ШАРГАРЕПЕ, користи се
ЛИСТ ПЕРШУНА, изузетно благотворан
ЛИСТ ЛОВОРА, може

ГЛАВИЦА КУПУС:
Сармице: Четири листа купуса кувати док не омекша, па остави да се охлади. На мало уља динстај лук на коцке � , шаргарепу на коцке �, печурке исто � целер � исто и 1 хељду, вода 2. Све око � сата. Увиј сармице додај Тамари и крчкај још 20 мин.
ГЛАВИЦА КИНЕСКИ КУПУС: кува се у кључалој води са умебоши шљивом пар минута.
ГЛАВИЦА РАШТАН: кува се ао и кељ
ГЛАВИЦА КЕЉ: се пере лист по лист и скида средња жила, а сече се по 90 степени у односу на влакна и кува се пар минута - као и све друго - кратко. И без соли да не би био горак!
- може да се кува са шаргарепом и тамаријем.
ГЛАВИЦА КАРФИОЛ: похуј
ГЛАВИЦА БРОКОЛИ: Кратко га попари у кључалој води, до три минута да не изгуби боју, исецкај, додај чењ белог лука сецканог, маслиново уље, лимун.
ГЛАВИЦА ПРОКЕЉ-ПРОКУЛЕ: кува се у кључалој води пар минута.
ТИКВА-БУНДЕВА: у чорбе и уз разне житарице.
ТИКВИЦЕ: Користити само у сезони.

КОРЕН ПАШКНАТ: умерено јести. добар у пасуљу.
КОРЕН ШАРГАРЕПА: «А». У случају анемије, веома је корисно јести кувану шаргарепу, помаже лечењу бубрега кад они изазивају отицање ногу.
- Шаргарепа са Араме алге: Намочи алге, а шаргарепу исеци укосо на колутиће, а потом на резанце, кротко је пропжи на мало уља и додај алгу. Динстај, па тамари.
КОРЕН ПЕРШУН: за супе
КОРЕН ЦЕЛЕР: Лепа салата: рендан на «јабуку» са киселим купусом.
КОРЕН БЕЛИ ЛУК: ДА- добар за снижавање притиска, али га не једи сваки дан.
КОРЕН ЦРНИ ЛУК - ДИНСТАЊЕ. Мало воде и СУСАМОВОГ УЉА и динста се док не постане стакласт. Лук динстан само на води је стакласт и другачије је енергије него на уљу.
КОРЕН КЕЛЕРАБА за чорбе или изрендано и динстано.
КОРЕН РЕНА као зачин
КРАСТАВАЦ диуретик, мање се користи
БОРАНИЈА У СЕЗОНИ, изузетно је корисна
ГРАШАК У СЕЗОНИ, да, у комбинацији за житарицама
КОРЕН ЛОТОСА: исеца се на кришке или се сув предходно потопи. кува се око 20 мин, додај тамари па још 10 мин. помаже код отапања слузи у организму, нарочито дисајних органа.
КОРЕН ДАЈКОН: (Рапханус сативус), дуга бела ротква: благотворан је за одстрањивање из организма сувишне слузи, масноћа, протеина и воде, нарочито после конзумирања веома масне хране, у том смислу је добро на кашику рендане репе помешати пар капи тамарија.
1. потопи комбу 10`и изнад стави дајкон на колутове, на тихо 40 мин, док комбу не омекша, додај тамари па још 2-3 мин док се вода не укува. Ово можеш јести сваки дан, све до одстрањивања масноћа. Може и сушени дајкон.
2. Потопи осушени дајкон док не омекша, 10 мин. проспи воду. додај тамари.
КОРЕН МАСЛАЧКА: куван је добар за стицање виталитета, јача желудац и црева. може и сушен и као чај. Користи се све осим цвета.
КОРЕН РОТКВИЦА: за туршију, а лист може да се похује.
КОРЕН ЧИЧКА (Арцтиум лаппа),: потпомаже уринирање, и потпомаже физичку виталност и окрепљује. Добар је за супе, гулаше, јела од алги, или динстан са шаргхарепом,

ПЕЧУРКЕ: Буковаче, Шампињони, Вргањ
ШИТАКЕ ПЕЧУРКЕ: стављају се у чорбу 1-2 целе или сецкане, али предходно потопљене 10-20`.


МАХУНАРКЕ:
(ОНЕ НИКАДА НЕ ТРЕБА ДА БУДУ ГЛАВНО ЈЕЛО НЕГО САМО КАО ПРИЛОГ)

СОЈА: као целовито зрно има неке супстанце које нису најпогодније за човека. Користи се у облику: брашна, мрвица, коцкица и шницли и праве се сир, млеко итд. ЈАКО ЈЕ КОРИСНА У: зачину МИСО, ТАМАРИ сосу, ТОФУ сиру. Користи се на разне начине: мрвице за ћуфте с месом, коцкице или шницле. Око ње се води полемика, јер је изгледа доказано да у њој има неких штетних састојака по човека, али су производи од ње ОК.
ТОФУ сир се додаје на коцкице у супу и увече се једе по једна кашика за хемороиде. Чува се у фрижидеру до 20 дана уз свакодневно мењање воде.
МИСО: ферментисан производ соје, са евентуалним додатком јечма, служи за намазе, супе - не кува се јер се губе ензими којису важни за варење. (Са, Фе, «Б»). Његова енергија тежи на горе, полако, зато је добар за побољшање пробаве и снабдевање енергијом. Јако је важан за процес чишћења организма.
НАТО: је богат избор протеина и има загревајуће дејство. Помаже варењу и пражњењу црева, побољшава функцију бубрега, и сувоћу вагине у току сношаја. То је врста зачина-пасте! од соје. Добро га је помешати с тамаријем и љутиком или нарендисаним дајконом и служити преко пиринча, додати у мисо супу.
1. Кувај сојино зрно с алгом комбу, док не омекша. Додај лук, шаргарепу и настави још 1-2 сата. Додати Тамарија и мисоа. Ово је врло енергетски јака хрна. Е, а код сексуалних слабића додај му у све то главу лососа док не почне да се топи!!!!
Црна соја користи се код асматичара и кашља, и за побољшање функција репродуктивних органа оба пола.
АЗУКИ ПАСУЉ: Он јача бубреге, регулише виталност и шећер у крви и олакшава пражњење црева. Такође избацује отрове из организма, уједи животиња једе се самлевен пасуљ помешан са врелом водом - тада се једе 4-5 дана. Нормализује менструални циклус, а неколико целих зрна одлаже га.
1. кува се са алгом комбу уз стално додавање воде, док није 80%, па со, па још 20`; укупно 2 сата.
2. Потопи га око 6 сати, па смекшану алгу на дно, па пасуљ, када проври смањи и крчкај 40`. Ставо од горе бундеву или шаргарепу или паштрнак, па јоШ � дон сви не омекшају и додај воде ако треба. При крају Тамари или со, па још мало.

ПИНТО ПАСУЉ: са додавањем воде, а можеш додати шаргарепу и лук па још 1 сат.
НАШ ПАСУЉ: исто као пинто, а може и мисо.
ЛЕБЛЕБИЈЕ: потапају се преко ноћи и са том водом кувати.
1. 1:3, 1-1� вода, па со па још 1 сат.
2. додај комбу 8 цм.
3. после 1 сат додај лук, шаргарепу.
СОЧИВО: (Fe), теже се вари, више је Јанг, као и бели пасуљ. Додаје се вода.
Припрема: Алге вакаме, араме, сецкана шаргарепа, 1 сат, мисо.
А може и прво лук, па сочиво, вода, а при крају сецкани бели лук.

ЖИТАРИЦЕ:

Увек када се сервирају житарице посути их семнкама или гомасојем, бундеве или сунцокрета због бољег искоришћења неких витамина.

ПИРИНАЧ: ЈЕ НАЈИДЕАЛНИЈИ ЗА ЈЕЛО И СПРЕМАЊЕ. Евентуално се пропржи зими да би дао више енергије.
Стави се комбу алга, пиринач и вода и када проври на «3» стави се прстохват соли, за сваку шољу пиринча. Затим се затвори и кува се на «1». Врео се ставља у тегле, а када се охлади у фрижидер и једе када и колико ти треба.
1. Куван у експрес лонцу: комбу, опран пиринач, со, 1:1,5, 1 сат.
2. У обичном лонцу: 1:2 - до упијања све воде.
3. Пиринчана каја: 1:5 - добро за све врсте болести. За промену додати поврће, нпр. кинески купус, дајкон или чак умебоши шљиву.
4. Пржени: тигањ намазан уљем, лук, кувани пиринач. поклопљено крчкати 10-15. Тамати па још толико.
5. Пржени 2: све исто само додај љутику, прешун, лук и шаргарепа, гајкон и његоволишће, луки махунарке, кинески купус, и печурке, лук и целер.
6. Са махунаркама. Прво � сата кувај махунарке, па у охлађено додај пиринач и кувај 1 сат.

ПШЕНИЦА: припрема се као и пиринач: много јој је потребно времена да се скува па је добро да је увече натопиш. Зрна се тешко жваћу па се таква тешко варе - ја је самељем када је скувана.
1. � пшенице, � пиринчa или нека друга житарица и 1,5 воде.
2. пржена пшеница - као и пржени пиринач.
3. са поврћем - као и пиринач.
СЕЈТАН: је пшенични протеин (протеини, Са, мијацин) - у виду хлеба се прави, замена за месо, а не соја! Може се заледити у фризу.
ТЕМПЕХ - то исто причају и као за сејтан и зову га сојино месо. Када се он једе тог дана ти не требају махунарке.

КУк*рУЗ: је данас пун хемикали&

Ј Е Л О В Н И К

КУВАЊЕ:
КУВАЊЕМ ХРАНА ПОСТАЈЕ ЈАНГ. КУВА СЕ УГЛАВНОМ У ЕКСПРЕС ЛОНЦУ ЈЕР СЕ ИЗВЛАЧИ СЛАТКОЋА ИЗ ЖИТАРИЦА. АЛИ ИЗБЕГАВАЈ АЛУМИНИЈУМСКО ПОСУЂЕ И ТЕФЛОН, А МИКРОТАЛАСНУ ПЕЋНИЦУ НИКАКО КОРИСТИТИ.


ПИРЈАЊЕЊЕ (динстање):

1. мало уља, рендано поврће, со, 10`, тамари па још 3`
2. са уљем и водом: прво се на уљу око 5` па се дода вода док не испари:
3. само на води - што је врло важно - пробај - уради тако. И увек некако иде: комбу, поврће,со, па ври. па зачин: со, мисо, тамари.
4. На пари: поклопљено око 7`.
5. Нишиме: комбу, разно поврће, вода до поврћа, со, мало тамарија. 20 минута
6. Кнпира: загреј мало уља, чичак и шаргарепа, мало соли, пржи 2-3 минута , мало воде и тамарија, и док вода не испари.


ПОХОВАЊЕ (ТЕМПУРА):
СМЕСА ЗА ПОХОВАЊЕ: � кук*рузно или јечмено брашно, а исто толико белог обичног, ако имаш додај мало кузуа и дода се вода да буде гушће него за плачинке и стоји 2-3 сата. Овде се не додаје црно брашно јер више уља упије него бело - од два зла изабери мање!
А ПОХУЈЕ СЕ СВЕ ШТО СЕ СКУВА, МАЛО: карфиол, лук, шаргарепа, паштрнак, тофу, лист шаргарепе и лист ротквице.
ШАРГАРЕПА НИШИМЕ: исецкана укосо је најибалансиранија, а наизменично сада и скува се. Охлади се . Убаци се у смесу за поховање и похује као мекике у пуно уља. А може и лист шаргарепе.
КАРФИОЛ: исто као и шаргарепа, кува се са мало соли и на цветиће - и кратко.
ЦРНИ ЛУК: исецкан на веће колутове и прокуван на крају свег поврћа.
ТОФУ СИР: коцкице усоли и уваљај у брашно па у темпуту па похуј.

КОМБИНАЦИЈЕ ПОВРЋА:
- кељ
- шаргарепа+лук
- купус+шаргарепа+лук
- тиква+лук
- целер+печурке.
- кељ+шаргарепа
- купус+сеитан
- прокуле
- пашканат+лук
- кинески купус+печурке+тофу
- прокуле+карфиол
- грашак+љутика
- кинески купус+целер
- артичоке+тофу
- кук*руз+лук
- лук+кук*руз+купус

СУПЕSadдва пута дневно)

СУПЕ: першун, празилук, шаргарепа, паштрнак, коцкице тофуа, вакаме. Поврће се не љушти нити струже већ чисти трљањем са четком, очисте врхови, одбаце оштећени делови ножем. Пошто је супа јин, поврће се сецка на коцкице ситније - колутићи па на четири дела. Кувај. Када проври додај празилук, а када је готово, после 15 мин. поспи сецканим першуном и додај МИСО - ван ватре када се супа прохлади. Иначе, најбоље је мисо размузизи у мало воде или супе, па га потом сипати у супу.
Када се кува супа, па и све друго, треба тежити да се не меша да не би уносили спољне вибрације и да би се добила хармонична комбинација - због позитивног кодирања.
Генерално ређати: алга, лук, шаргарепа, житарице. Значи на дно иду јин, а на врх јанг.
Зелениш иде у задњих 10 мин јер тада задржава природну зелену боју.
СУПА ТРЕБА УВЕК ДА БУДЕ ЈЕДНОСТАВНА - НЕ КОМПЛИКУЈ!

1. Основна мисо супа: вакаме, лук, � вода, од врења, тихо 15 мин. Сипај размућени мисо (1 кашичица на тањир супе), послужи сецканим младим луком или першуном
2. исто као претходно, плус тофу, зелени део дајкона или шаргарепа.
3. вакаме, лук, тофу.
4. или: шаргарепа и тиква.
5. или: кинески купус и шаргарепа.
6. или: лук и бундева
7. или: купус и шаргарепа
8. Мисо 5: проврела вода, љутика; гарнирај са � листа норија, мисо.
9. Мисо 6: проврела вода, шаргарепа, кинески купус, тофу, мисо, нори/љутика.
10. Мисо 7: � шоље дајкона на режњеве 5 мин, вакаме, па док не омекша. мисо + сецкани млади лук.
11. Мисо 8: поврће, алге, стави у кључалу воду.
12. Од проса: лук, шаргарепа, просо, со. Уз додавање воде, а задњих 10 мин целер, при крају лишће, па мисо.
13. Од проса 2: опран просо пропржи. У лонац, слој по слој: целер стабло, лук, евентуално остало поврће, па просо. Вода се додаје и не меша се. Мисо. Пре послужења нори алга за украс и першун
14. Уместо проса: јечам, пиринач, хељда, овас, пшеница
15. од јечма: лук, шаргарепа, целер
16. Пиринач и бундева: лук, бундева, пиринач, со, 1 сат.
17. Јечам и сочиво: 2:1, лук, јечам, сочиво, со, после целер, печурке, па још 20 мин.
18. Јечам и пасуљ.
19. Тамари бистра супа: шитаке се натопе око 20 мин. Комбу, шитаке, и 5`можеш извадити их и за нешто друго искористи, па додај тофу док не исплива на површину. Тофу не сме бити тврд. Тамари око 2-3 мин. Гарнирати младим луком и нори алгом.
20. Све исто а уместо тофуа употребити друго поврће.
21. Бистра супа: комбу, тамари, 15 мин, љутика, нори.
22. Ањина супа: комбу, шитаке, лук, шаргарепа, целер, просо, � воде, пар капи тамарија, мало соли. При крају можеш додати: спанаћ, блитву, или неко лиснато поврће. На крају додај першун.
23. Са пилећим месом: исто или слично као претходно, уз додавање белог пилећег меса.

ЧОРБЕ

ЧОРБЕ се не препоручују пуно да се праве - пре супа. Уколико вам чорба није жељене густине, ви на крају додајте кашику кук*рузног гриза или кук*рузног брашна и пар минута прокувајте. )то би сте урадили и са пшеничним гризом код обичних чорби).

1. Кук*рузна крем супа: скувај свежа зрна па остави. На уљу лук динстај са кук*рузом, со, кук*рузно брашно, коцке целера. Мешај да се не згрудва, � па першун.
2. Тамари чорба: све исто као и предходно само нема кук*рузног брашна.
3. Кук*рузна чорба: целер, лук, кук*руз окруњен, со. Тамари, першун, млади лук, нори алга.
4. Чорба од сочива: лук, шаргарепа, чичак, сочиво, со, � па першун, а може се додати и Тамари
5. Чорба од сочива 2: све исто, али се поврће издинста на уљу, ако смеш.
6. Хранљива чорба од јечма: лест целера, лук, шаргарепа, па јечам. со . крчкај, тамари сос, гарнирај нори алгом и першуном.
7. Хранљива чорба од јечма 2: можеш предходно скувати јечам 1:1, � .
8. Од пиринча: обарити шитаки печурке и комбу алгу 2-3`па исецкај и врати, па пиринач и кувај � па целер још 5` и гарнирај младим луком. а можеш и додати мисо који ће ти загрејати организам.
9. Чорба од азукија: комбу исецкана, азуки, да проври па 1 сат док не омекша. У другу посуду лук и шаргарепа pa азуки и на врх комбу, со. још 20`док поврће не омекша, па тамари, па 5`, гарнирај младим луком.
10. Чорба од азукија 2: уместо шаргарепа и лука може бундева.
11. Чорба од сушеног грашка исто као горе.
12. Чорба од сушеног грашка 2: лук, шаргарепа, вакаме, 1:4, со, па док не буде густа.
13. Чорба од леблебија, натопи их преко ноћи. Комбу, чичак, Ш, со, па першун/љутика.
14. Од поврћа: натопи печурке шитаке. Комбу, шитаке, па да проври, па извади и на резанце их исецкај, па врати, лук, со, целер, тамари; гарнирај мрвицама.
15. Од тикве крем супа: тиква на коцкице, со, па док не омекша, па пропасирај и врати, па 20 мин и першун.
16. Чорба бундеве: лук, бундева,� ,испасирај, још 20`, гарнирајмладим луком или першуном.
17. Од поврћа 2: комбу, Ш, чичак, со, лук, 1 сат, тамари, па још 15-20 мин.


Г О Т О В А Ј Е Л А:

ГУЛАШ ОД СЕЈТАНА: исцеди, нарежи га, па у брашно о пропржи у мало уља да порумени, остави са стране. Издинстај лук, ситно сечен на колутове, додај сејтан, мало уља, воде и крчкај поклопљено. Додај трњине, ђумбир и целеров лист. Сервирај на листу салате.
ДУРУМ ТЕСТО И КУПУС: скувају се 250 гр резанци у сланој води, испери ладном водом. Тигањ с кашиком уља (или две кашике воде), купус, а поврх резанци, поклопи. Када се резанци, после 5` загреју, � кашике тамарија или со, и млади лук. служи се топло или хладно.
ДУРУМ ТЕСТО 2: с другим комбинацијама поврћа: шаргарепа и лук, млади лук и печурке, купус и тофу.
«ШПАГЕТИ»: динстај лук и печурке на мало уља, додај тесто и по мало воде; при крају тамари.
ПРОЈА: кук*рузно брашно, со, уље од кук*руза, кисела вода, тофу сир, зелено лиснато.

СОСОВИ:
(обично за умакање испохованог) - КРЧКАЈ 1-7 мин. На крају поспи с` алгама, здробљеним, печеним сусамом.

1. од дајкона: � чајне стругани дајкон, супена Тамари, 1 супена вода.
2. Од ђумбира: 1/8 чајне, 1 супена Тамари, 1 супена вода.
3. од лимуна: 2 кашике Мисо, 6 чајне лимуна или мандарине.
4. тиква, лук, мисо
5. тиква, јабука
6. љутика, першун, сусамово уље, умебоши.


НАМАЗИ:
НАМАЗ 1: тофу прокувај,, оцњеди и изгњечи са першуном, мисо и мало тамарија, . А може и са младим луком или црним луком. Чувај у фрижидеру у теглици.

САЛАТЕ:

САЛАТА 1: кисео купус исецкан на штапиће, целер рендан, уље од маслина, целеров лист.

(ПРЕСОВАЊЕМ): изрендај, посоли, изгњечи, да стоји преко ноћи, да би ферментирало, или после 2 сата или сутра једи. Можеш и додати сирће.

САЛАТА 2: КУПУС И ЛИСТ ПЕРШУНА
САЛАТА 3: КУПУС И ШАРГАРЕПА
САЛАТА 2: ШАРГАРЕПА И ЦВЕКЛА

ТУРШИЈА:
Као природно ферментисана храна јако помаже варењу.
- ОД ДАЈКОНА: редом: со листови, со колутићи, врх притисни. Покриј газом. Може да траје 1 до 2 недеље.
- исто само шаргарепа или карфиол
- ОД ТАМАРИЈА: исњецкати поврће: репа, ротквица, прелиј истом количином воде 1:1, може до 2 недеље.
- ОД МЕКИЊА: пржити мекиње док не добију арому ораха. Охладити и додај со. Слој мекиња, слој сецканог поврћа, последњи су мекиње. Додај воду, колико пола мекиња. ферментише. Пре употребе опрати со и мекиње

ДЕЗЕРТИ:

КУГЛИЦЕ од сувих шљива: 1 кг. номочене у води без коштица и ситно се исецкају, � ораха исецканих, 300 гр малтекса, 200 гр пшеничних клица. Обликуј куглице у млевене орахе.

ЛЕКОВИ:

ЂУМБИР: (бубрези, камен, бол у желуцу, цревни поремећаји, пролив, укоченост делова тела, синуси, цисте).
1. У врућу воду са Ђ стави газу па се трљј до црвенила.
2. Истружи па у врећицу, па у врелу воду, кратко да се загреје, да не би изгубио лековита својства, после 5 мин када се замути 4 лит воде умочи пешкир па на тело, па сув пешкир па држи 20 мин, и поново неколико пута.
СО: пржену со у врећицу па на тело као Ђ.
СУСАМОВО УЉЕ: (за опекотине, светло уље за очи,може и за ухо, црвенило руку). Када се опечеш прво стави део тела у слану воду, па премажи уљем.

МАСЛИНОВО УЉЕ: добро за промене на кожи и камен у жучи.
СРЕЂИВАЊЕ ЦРЕВА: кашика самлевене пшенице, 100 киселе павлаке, кашика кима, за доручак и више пута.
ЖУЉ: пресечен лимун ставити на жуљ који отпада за неколико дана.

ТРАВКЕ - АПОТЕКАРКЕ
АНГЕЛИКА: за лечење дисајних органа, желудац, против надимања.
АНИС: против грчева у стомаку, чишћење крви
ЗОВА: против прехладе и тврде столице. И по мени, најбољи диуретик, заједно с дињом и краставцем.
ГОСПИНА ТРАВА (кантарион): против главобоље, грчева у желуцу, свих врста рана
ДИВИЗМА: против плућних болести, астме, бронх.катар
ЛИСТ ЦРНОГ ДУДА: против шећерне болести и тврде столице
ИЂИРОТ: против маларије, камена у бубрезима, желучаниох болести
ЈАГОРЧЕВИНА: против лупања срца, бронхитиса, навале крви у главу
КОПРИВА: против малокрвности, грознице
КУк*рУЗНА СВИЛА: против шећерне болести, мокраћних канала, болова у крстима
ЛАВНДУЛА: за болести срца, ублажавање грчева
ЛАЗАРКИЊА: против болести живаца, лупања срца, жутице, песка у мокраћном мехуру
ЛИПА: против прехладе, кашља, упале грла, несанице
МАЈЧИНА ДУШИЦА: против реуме, неуредне пробаве, упале јајника, за уредну менструацију
МАСЛЧАЧАК: против грознице, болести јетре, чирева и шуљева
БОКВИЦА: астма, велики кашаљ, бубрежна обољења, мокрење у кревету, главобоља, срчана обољерња, затвор, неуроза, виталитет, хемотроиди, очн еболести, зубобоља.
ОРАХОВ ЛИСТ: за јачање крви, добру пробаву
РУЗМАРИН: против болести срца, и бубрега
ХМЕЉ: против запаљења бубрега, болести јетре, камена у жучи запаљења бешике и слезине.
МЕТВИЦА, мента: против прехладе, ако те боли глава, рђаву пробаву,
КАМИЛИЦА: благотворна за нерве, помаже добром расположењу, лечи несаницу, и раздражљивост, и раствара камен у бубрегу.
ШИПАК: чува од прехладе, дисајне путеве, делује изванредно н ара дбубрега, и жучног мехура.
ЛИСТ МАЛИНЕ: спречава побачај, појачава млечне жлезде и смањује мучнину. Опушта мишиће карличног појаса.
РУЗМАРИН: као зачин и за корекцију укуса
ПЕЛИН: нисам користио, па немам предлог
МАТИЧЊАК: нисам користио, па немам предлог
НЕВЕН: и цвет се коористи
КОМОРАЧАSad!)
КАДУЉА: за испирање грла
БРЕЗИН ЛИСТ: за ишијас
ХАЈДУЧКА ТРАВА: може се пити у «бесконачност»
БЕЛИ СЛЕЗ: за дисајне органе
МАСЛАЧАК: као салата
ЗЕЛЕНИ ЧАЈ: једном дневно

Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:17
СОКОВИ:

СОК ОД ЈАГОДА: одстрањује жутицу, малокрвност, слабоћу, нервозу, добро за бубрњеге, камен у њима и реуматизам
МАСЛИНОВ СОК: против грознице и шарлаха
РИБИЗЛОВ СОК: поспешује рад бубрега, и против костобоље
СОК ОД ЗОВЕ: попспешује знојење, и сапавање, са лимуном добар птотив кијавице
СОК ОД КАЈСИЈА: делуе на цело тело
СОК ОД ГРОЖЂА: делује против малокрвнмости и салбости
СОК ОД ЈАБУКА: против цревних болести, реуматизма, чисти мехур и бубреге и умирује живце.

БИЉКЕ ЉУБАВИ:
ЧУБАР (Saturela hortensis) - подстиче жељу и машту
МАЈЧИНА ДУШИЦА - подстиче машту
АНИС И МЕТВИЦА помешани после ручка
ДИВЉА АНЂЕЛИКА: нарочито кора и семе


ЈЕЛОВНИК ГЕНЕРАЛНО,
(ВАЖА ЈЕ РАЗНОВРСНОСТ, ЈЕДНОСТАВНОСТ И ЗАСТУПЉЕНОСТ СВОГ ПОВРЋА И СТАЛНО МЕЊАЈ СМЕНКЕ ЗА ПОСИПАЊЕ)


ФЕРМЕНТИСАНО ВОЋЕ:
УМЕБОШИ ШЉИВА балансира слатко у организму, а велика количина шећера ствара велику Јинизацију, па отуда иде крв на нос.
ТРЊИНЕ су добра замена за Умебоши шљиве.
КЛАРКИЈА: је антипаразит (каранфилић, пелин, плод младог ораха). Добра је и за незеб.


ПРЕПОРУКА: (можда је требало рећи прво)
- Будите се и лежите весели,
- живите срећно, не оптерећујући се бригама о свом здрављу, посебно о ономе на шта не можете диретктно утицати
- свакодневно будите физички активни, бавите се физичким вежбама, радите кућне послове, гимнастику и слично.
- односите се према свему и према свакој особи коју сретнете са захвалношћу, а посебно изразите захвалност природи пре и после сваког оброка.
- За кување користите природна горива и што пре пређите на плин. Никада не употребљавајте микроталасну пећницу.
- жваћите храну довољно дуго док се не претвоти у кашу јер тиме уносите пљувачку која садржи потребне и неопходфдне ензиме за правилно варење хране. Увек размишљајте када једете да не задовољавате ваш стомак већ цело тело.
- одравајте свој дом уредним, сваки угао собе.
- редовоно га чистите и проветравајте
- гајите зелено биље у своме дому да бисте га оплеменили.
- Непријатељи не постоје.
- А КАДА СМО БОЛЕСНИ САМО НАС ЉУБАВ И ЕНЕРГИЈА МОГУ ИЗЛЕЧИТИ, ПОШТО СУ СВЕ БОЛЕСТИ ИЗЛЕЧИВЕ, АЛИ НЕ И СВИ БОЛЕСНИЦИ.
- И волите: волите и свој живот јер је он ваше СВЕ.


М0ЈА ИСКУСТВА И САВЕТИ:

- Увек имам у фрижидеру скуваног проса, који може ту да стоји до 3-4 дана. Кувам га са водом, 1:2,5 или 1:3 и мало соли. Тако скуван, додајем га свуда где ми је потребан густиш. Лепо се уклапа у све чорбе, а нарочито у танко скуваној парадајз чорби. А од остатка правим ћуфте од проса: скувани просо, скувана на коцке шаргарепа, ситно сецкани лук или на колутиће празилук. Измешај и формирај ћуфте, а ако треба, мало уваљај у интегрално брашно и пржи. Супер су!

- Увек имам у фрижидеру скуваног овса. Њега користим када ми се приједе нешто слатко. Кувам га у односу 1:3 и при крају додам сувог грожђа по укусу. Када се прохлади додам малтекс и цимет. Уколико ми је ређе, ја додам суве клице од пшенице. А скуван овас јако лепо иде са млеком од соје. Млеко од соје купујем у праху.

- У скоро сваку супу стављам неку житарицу, а најчешће је то јечам, па супа не изгледа празно и док пијеш супу, занимаш се оним зрнцима. А може и просо.

- Увек имам у фрижидеру скоро све врсте поврћа. Поред нутриционистичких и макробиотичких својстава, оно доприноси интересантнијем изгледу. У том смислу: увек имам и першунов и целеров лист и власац.

- Увек имам разне врсте теста: дурум или од хељде. Њих стављам свуда где је потребно да се добије густина, пуноћа у залогају и интересантнији изглед

- Од меса, увек имам пилеће бело месо, и филете од ослића, а од конзервеи само туњевину.

- Од зачина користим само морску со, оригано, босиљак и соја сос (вијетнамску). Зачин «ц» , црвена паприка, љуто и бибер су јерес. Љутину ми надомешћује ђумбир.

- Спремање било које клопе започињем са мало воде, коју с времена на време и по потреби додајем, а када је поврће скоро кувано, тада додајем укупну количину воде, а када она проври, додајем зачине.

ИСКРЕНА ИЗЈАВА:
Често ме питају како могу да једем то... Навикне се човек на све, и временом губи потребу за масном и сланом храном.
... И тако се лако, опуштено и неоптерећено осећам. Више ме храна не једе, већ је ја с уживањем спремам.
А на пут увек носим своју кесицу муслија и једна шоља са јогуртом ми је сасвим довољна за доручак или вечеру.

Мој мусли:
100 гр овсених пахуљица
100 гр јечмених
100 гр ражаних
200 гр кук*рузних
150 гр сувог грожђа
100 гр сунцокретових семенки
50 гр сувих банана
50 гр сувих клица од пшенице.
Супер је!

И увек имам за грицкање мешавину испечених семенки: лешника, бадема, ораха, сунцокрета, бундеве, кикирикија и сусама.

п.с.
Ужелим се понекад и друге врсте хране - наравно да је конзумирам, али контролисано и свесно. Овај начин исхране допринео је мом другачијем погледу на живот, а самим тим новом и садржајнијем начину живљења. А највише захваљујем што више ништа априори не одбацујем и поштујем све створено. То ми је помогло да увидим колико је свет богат и колико свака ситница има важност у ланцу смисла који се зове живот. Баш је било вредно труда.

Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:20
MAKROBIOTIKA

Još je otac zapadne medicine, Hipokrat opisujući ljude koji su bili zdravi i dugovečni upotrebljavao termin makrobiotika. Sam ovaj termin sastoji se od dve reči koje, prevedene sa grčkog, označavaju veoma širok (macro) pogled na život (biotics). I mnogi drugi filozofi i pisci Staroga i Srednjeg veka koristili su izraz makrobiotika da bi opisali način života koji vodi ka dugovečnosti i dobrom zdravlju a sve uz pomoć jednostavne i dobro kombinovane hrane.

Makrobiotika preporučuje korišćenje tradicionalnih namirnica za ishranu a to su: integralne žitarice, mahunarke, lokalno gajeno povrće, kao i umerene količine bele ribe. Umesto šećera za koji se danas pouzdano zna da je više otrov nego hrana, makrobiotika predlaže upotrebu tradicionalnih zasladivača kao što su ječmeni i pirinčani slad i drugi zaslađivači od žitarica. Tu je još i upotreba nerafinisane morske soli kao i hladno ceđenih nerafinisanih ulja. Male količine morskih algi, koje su izuzetno bogate mineralima i mikroelementima, zaokružuju hranljivu vrednost makrobiotičkog tanjira.

Osnovne preporuke makrobiotike primenjivale su gotovo sve civilizacije hiljadama godina, ali u zadnjih pola veka nagli razvoj i primena nauke i tehnologije naročito u oblasti uzgoja, obrade i pripreme namirnica, doveli su do dramatičnog odstupanja od ovih preporuka. Rezultat je astronomsko povećanje broja obolelih od raznih, naročito degenerativnih, bolesti kao i opšti pad nivoa zdravlja. Čitave nacije su bolesne, i taj trend se nastavlja i pored gomile novih lekova koji su pronađeni u poslednjih pedeset godina. Paradoks: što više lekova to više bolesti. Makrobiotika je, za razliku od savremenih lekova, usmerena na lečenje uzroka koji su doveli do neke bolesti a ne posledica. I to je tajna njenog uspeha.

Program ishrane u makrobiotici je usmeren ka individui. Nema univerzalne dijete koju mogu svi primenjivati već se svaki slučaj pojedinačno razmatra i tretira. Dve osobe obolele od iste bolesti neće biti tretirane na identičan način već će se u obzir uzeti individualne razlike i uzroci (često različiti) koji su doveli do bolesti. Zato je, bez preciznih smernica iskusnog makrobiotičara često nemoguće iskoristiti svu moć koju jedan takav program pruža.

Sigurno se pitate, šta makrobiotika može konkretno vama da ponudi? Dakle, ukoliko prihvatite preporuke makrobiotike i date joj šansu možete vrlo brzo da očekujete sledeće: ukoliko ste gojazni - smanjenje telesne težine (do 12 kg mesečno), normalizacija sadržaja masti i nivoa holesterola u krvi kao i normalizacija krvnog pritiska; normalizacija varenja i regeneracija organa za varenje; poboljšanje svih vitalnih funkcija i povećanje kako fizičke tako i psihičke snage; opšte podmlađivanje organizma (koža postaje sveža i ružičasta, bore se smanjuju, celulit nestaje, kosa postaje jača i gušća...). Mnogi bolesnici od degenerativnih bolesti su upravo izlečenje našli u makrobiotici i to za relativno kratko vreme (nekoliko meseci). Ukoliko ste zdravi, za Vas ovaj program može da predstavlja jedan razuman način ishrane koji ce preduprediti bolest i održati Vas u dobroj psihičkoj i fizičkoj kondiciji. Ili što bi rekao jedan bivši bolesnik od teške bolesti a sada makrobiotičar: "Ceo smisao, poenta makrobiotike je u tome da stavite svoj život pod vlastitu kontrolu, a potom sami njime upravljate."

Razlike između vegetarijanstva i makrobiotike?

Vegetarijanci (čisti vegetarijanci su vegani, a poluvegetarijanci se nazivaju vegetarijancima) su to postali iz etičkih razloga. Oni su protiv sile i ne žele da se naudi životinjama (npr. držanje u previše malim kavezima, mučenje životinja itd.) i iz tog razloga ne koriste nikakve proizvode od mrtvih životinja - meso, krv, ribu, morske plodove, životinjske masti, kao ni perje od žive ili mrtve živine u jastucima, jaknama (možda neki to čuju prvi put, ali postoje farme, gde se guskama čupa perje naživo, ne retko odu i veći komadi kože) ili krzno itd., takođe ne jedu med.

Vegetarijanci veoma poštuju žitarice i to celo zrno i najčešće ih kombinuju sa voćem, povrćem, orasima i semenjem. Takođe postoje laktovegetarijanci ili poluvegetarijanci, koji koriste mleko i mlečne prerađevine i jaja. Veoma se stavlja akcenat na sveže namirnice i voće.

Makrobiotika je inspirisana istočnjačkim učenjima i ne ulazi u problem oko uzgoja životinja, već se tu vodi računa o očuvanju i poboljšanju zdravlja. Makrobiotičari ne unose meso samo iz zdravstvenih razloga, ali jedu ribu, žablje batake, morske plodove i živinu. Makrobiotičari koji ne jedu životinjske proizvode, naravno, spadaju u vegetarijance.

U makrobiotici se vodi računa o Yinu i Yangu, o tome kako rastu biljke (pod zemljom , kao šargarepa npr. - Yang, nad zemljom - Yin), puno vode u namirnicama je Yin, malo je Yang, gleda se kalijum - natrijum ravnoteža... Veoma su važne žitarice, naročito pirinač, ali se ne vodi računa o kiselinama i bazama. Takođe se ne preporučuju mleko i mlečni proizvodi, jer po makrobiotičkoj teoriji jako smetaju organizmu, a izbegava se i previše voća.

I koja krajnost je ispravna?
Ni jedna, rekla bih!
Istina je negde na polovini.
Problem je u stvari, što ne postoje jedinstvena pravila za vegetarijanski ili makrobiotički način života, već većina ljudi greši jer ne poznaje osnovne principe.
Šta su Yin i Yang? To će svi donekle probati da objasne, ali nemaju tačnu predstavu da se tu radi o veoma bitnim principima a ne samo o frazama.
Čovek koji ne poznaje način dijagnostikovanja po kineskoj medicini će teško biti dobar vegetarijanac ili makrobiotičar. Većina će posle samo godinu dana tako loše organizovane ishrane izgledati iznureno, bez snage, introvertno i sa kožom sive boje i upalim očima.
Svako bi trebalo da zna da postavi sebi dijagnozu, jer nisu sve namirnice za svakoga i, naravno, u oba slučaja se može upasti u rutinu, kao i kod obične narodne kuhinje, jer čovek koji ne poznaje principe 5 elemenata i Yina i Yanga neće umeti da promeni način ishrane kad se promeni njegovo fizičko, emocionalno ili zdravstveno stanje.

Pa ipak ću se odlučiti za makrobiotiku, ali makrobiotiku kako se ona praktikuje na istoku.

Makrobiotika kao vrsta terapije

Makrobiotika je učenje u Zen budizmu i znači "učenje o velikom (sveispunjujućem) životu". Međutim makrobiotika, koju prakticiraju sve veće narodne mase potiče iz učenja japanca Džordža Ošave (George Oshawa), koji je kao mladić oboleo od tuberkuloze i izlečio se dijetom koju je sam napravio, isprobavajući razne filozofije o ishrani. Zato je ova forma ishrane jako pogodna za lečenje i opšte poboljšanje zdravlja.

Kušijeva (Kushi) varijanta makrobiotičke ishrane, zato, mnogo bolje odgovara zapadnom načinu života i veoma je preporučljiva.


Iz tog ugla gledano, opet se vraćamo na kinesku teoriju o ishrani po principu 5 elemenata. Kakva god da je makrobiotika, to su njeni koreni, a nažalost negde se gube veoma važna pravila o ishrani i tako se dolazi do raznih stanja deficita.
Kineski lekari govore kako bi pre lečili 5 muškaraca umesto jedne žene. To je zbog etape u životu, koju muškarci nemaju, a nju čine rađanje i materinstvo. I upravo to čini dijagnostiku tako komplikovanom. Ali isti lekari govore kako bi pre lečili 10 žena nego jednog vegetarijanca.

Ljudi koji se hrane po teoriji 5 elemenata sami sebi postavljaju dijagnozu, ili idu kod lekara koji će to učiniti za njih. E, gornja izjava se odnosi na one, koji počinju da se hrane makrobiotički ili vegetarijanski na svoju ruku, bez neke posebne organizacije i znanja. Tako najviše naude sebi i negde se i sami pitaju šta čine pogrešno.

Kako funkcioniše teorija 5 elemenata?

Namirnice su podeljene na elemente: drvo, vatru, zemlju, metal i vodu i na Yin i Yang. Ali su samo poznavaoci ove kineske filozofije u stanju da ih pravilno koriste i tu je potrebno dugogodišnje iskustvo, da bi se postigao cilj, koji je i opravdao postojanje ove teorije. A to je dug, zdrav i kvalitetan život.

Samo što ova teorija ne isključuje ni jednu namirnicu osim dole navedenih otrova i belog šećera. Meso je neophodno, ne u velikim količinama, ali bar jednom do dva puta nedeljno. I tako dolazimo do priče o ritmici i pravilnom potezu (u planiranju ishrane) u pravom trenutku. Kao kad se svira instrument, tačno se zna koji tonovi su harmonični a koji nisu. Na isti način funkcioniše i "komponovanje" jelovnika.

Meso, beli šećer, beli hleb, slatkiši od rafinisanog šećera i otrovi koji navodno služe za uživanje - kafa, crni čaj i cigarete (takođe alkohol i sve vrste droga) spadaju u "ekstremne (ekstremno loše i opasne) namirnice" i veoma su nepoželjne kako u vegetarijanstvu, tako i u makrobiotici.

Za koga nije makrobiotika?

Ishrana po teoriji 5 elemenata je za svakoga i to ne mogu dovoljno jako da naglasim. Obično će, pravilno sastavljena, izlečiti mnoge boljke za koje niko od lekara nije imao leka.
Pogotovo za decu, mlade u razvoju, trudnice, dojilje, starije osobe i ljude kojima je neophodna dobra i zdrava ishrana i koji rade teške poslove. Pa ko onda ostaje?
Niko naravno, ovaj način ishrane je za svakoga i veoma je preporučljiv.

Makrobiotika i vegetarijanstvo, u obliku u kom su nadaleko poznati, su malo preporučljivi i dolaze u obzir samo kao mala promena u svakodnevici.
A to upravo znači da je potrebno isplanirati svoj jelovnik, koje će se namirnice koristiti, potrebno je posavetovati se sa lekarom kineske medicine i onda ponegde ubaciti poneki recept sa ovih stranica, a držati se isplaniranog i onog što je zdravo za pojedinca - pošto vegetarijanstvo sve više liči na zapadnu medicinu. Svima se preporučuje isto, a gde je tu, molim vas, pojedinac i njegova potpuno originalna i neponovljiva ličnost i fiziologija i emocije i navike i sklonosti...

Još jedna veoma važna stvar!
Trudnice i dojilje bi trebalo da se hrane po 5 elemenata, ali, molim Vas, samo uz konsultaciju sa lekarom kineske medicine i nutristike. Ako niste sigurni, proverite kod drugog lekara. Za razliku od lekara zapadne medicine, oni bi trebalo da dođu do potpuno istih rezultata nakon dijagnoze i da Vam preporuče iste namirnice (+/- 3, to tolerišite), koje ćete koristiti. Ako Vam budu dali savete, koji su potpuno suprotni, onda je jedan od njih uljez!
Ozbiljno, mnogi nikada ne savladaju tehniku dijagnosticiranja i stalno prave greške (tu se već treba pitati, ko mu je dao diplomu i da li je uopšte ima).

Bebe i deca bi takođe trebalo da se hrane po teoriji 5 elemenata. Ali nemojte da ih lišavate nekih namirnica zarad mode, Vašeg trenutnog raspoloženja, zbog loše informisanosti ili pogrešnog saveta.
Hoću da kažem da vegetarijanska i makrobiotička kuhinja nemaju šta da traže u ishrani dece.

Bebe bi, ukoliko je to moguće, trebalo da doje do godinu dana (naravno i duže ako majka ima uslova za to), a sva deca bi trebalo da se hrane što raznovrsnije.
Bitan je kvalitet a ne količina pojedenog.


Dajte prednost neprskanim i dobro očuvanim i zrelim namirnicama. Izbegavajte zeleno voće, koje je tretirano raznim premazima i transportovano danima, takođe izbegavajte previše mlečnih proizvoda (Govorim o kravljem mleku. Ovčje mleko je najsličnije ljudskom i najviše se preporučuje. Kozje takođe, ali imajte na umu da ono ne sadrži gvožđe, te da se ovo mora dodavati naknadno), beli hleb, banane, sokove od narandži, pojačivače ukusa (natrijumglutamat - može da bude jako opasan i najbolje da više ne kupujete hranu koja ga sadrži - razne grickalice ga imaju skoro uvek, gotova hrana... , a da ne govorim da može deci da uništi nežno čulo ukusa)...

Sve ovo stvara jaku disharmoniju u telu i može da dovede do hiperaktivnosti, astme, alergija, dijabetesa, agresivnosti, nedostatka koncentracije, gojaznosti i usporavanju psiho-fizičko-emocionalnog razvoja deteta.

Deci je potrebno dosta svežeg voća, pažljivo spremljeno povrće, sve vrste integralnih žitarica, riba (može i svaki dan), meso (max. 3 - 4 puta nedeljno), med, orasi i semenje, sušeno voće, šećerna melasa, maslac ili kajmak (2 - 3 puta nedeljno), susam, začinsko bilje... dakle sveže i pažljivo pripremljena hrana. Ne predugo kuvana, ne zagorela, ne presoljena, ne prestajala i bajata hrana.


Nadam se da sam razrešila neke od Vaših dilema i da sam bar malo uspela da prikažem važnost dobre i zdrave ishrane.

Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:24
Vreme pripreme: 30 minuta
Posno jelo: sa uljem
Težina pripreme: jednostavno


Sastojci za 2 porcije
1 šolja integralnog pirinča
1,5 šolja vode
prstohvat soli (morske)
soja sos
hladno ceđeno suncokretovo ulje
može ko voli i malo isprženi susam

Priprema
Pirinač se kuva 55 minuta sa malo soli. Kad se ohladi, doda se soja sos da dobije ukus, može se dodati po želji susam.
Ruke se ovlaže i prave se lepinjice koje se peku u tiganju na ulju. Može se ispržiti potrebna količina, a ostalo staviti u frižider do sledećeg prženja.

***Osnovni integralni pirinac***

-1 solja od bele kafe integralnog pirinca
-1 1/4 do 1 1/2 solje od bele kafe vode
-prstohvat soli

Pirinac oprati tako sto se stavi u vecu cediljku,
te cediljku sa pirincem potopiti u posudu sa vodom
i kruznim pokretima ispirati pirinac. Vodu menjati
dok ne postane prozirno cista, tj. dok se pirinac
dobro ne ispere.

Ako vreme dozvoljava, potopiti pirinac na 2-3 sata.

Staviti pirinac u ekspres lonac i dodati vodu. Ukljuciti
stednjak na slabo, a lonac moze biti poklopljen ali ne
zakljucan ili otkriven.
Kad voda pocne da kljuca, dodati sol, zaljucati poklopac
lonca i dovesti do punog pritiska.
Smanjiti stednjak i kuvati 50 minuta (najbolje je namestiti
sat da vas opomene za 50min).

Kad je pirinac gotov, skloni se sa grejnog tela i pusti se
da odstoji najmanje 5 minuta da pritisak spadne.
Ako se saceka 10-15min da pritisak sam skroz spadne,
pirinac ce jos biti bolji.

Za vadjenje koristiti bambus ili drvenu lopaticu.

# jecam i psenica se spremaju isto, samo sto
treba da odstoje 4-8 sati


***Osnovna miso supa***

-5cm suve vakame alge
-1 solja sitno seckanog crnog luka
-1/2 l vode
-1 1/4 do 1 1/2 kasike miso paste
-seckan persun za dekoraciju

Proprati vakame u hladnoj vodi 3-5min i iseci je na
parcice 1cm duzine. Staviti algu i luk u serpu, te
dodati vodu. Ostaviti da proljuca, te smanjiti toplotu
i kuvati 10-20min ili dok ne omeksaju.
Smanjiti toplotu na veoma mlako da supa ne kljuca.

U malu posudu staviti miso. Dodati 1/4 solje od bele
kafe tecnosti iz supe i razmutiti mizo u tome.
Dodati razmucen mizo u preostalu supu. Ostaviti da
odstoji 3-5min. Servirati u cinije, popo vrhu
posuti persun.

(iz knjige Avelin Kushi, "Complete guide to Macrobiotic Cooking")

**Mleko i sir od soje

1/2kg soje
4l vode
5 kasicica nigarija
gaza, blender

Soju proprati i potopiti u vodi preko
noci. Tako nabubrenu samleti na
blender da bude sto sitnija (kao kasa-
dodati malo vode da se bolje samelje).

U 4l vode dodati tako samlevenu soju.
Na umerenoj toploti kuvati 25-40
minuta (mesati sve vreme da ne
zagori), tj dok ne pocne da vri. Kad
pocne da vri, poprskajte sa malo
hladne vode, da pena prestane da se
dize. Nastaviti sa kuvanjem, dok se
sledeca pena ne pocne dizati (3-5min),
te i nju poprskati. Kad pena pocne da
se dize treci put, skinuti smesu sa
grejnog tela.
Mlaku masu procediti kroz gazu.

Dobijena tecnost je mleko od soje, a
masa u gazi je kuvana soja-okara.

Da bi napravili sir od soje (tofu),
mleko treba da bude oko 40*C. Njemu
dodajte 5 malih kasika nigarija
razmucenih u 1l vode(za fementaciju).
Kad dodate nigari, napravite polako
3-4 krsta u mleku, da se nigari
rasmuti u mleku. Mleko ostaviti na
toplom da fermentira neko vreme, a
gotovo je kad je masa gusta kao kiselo
mleko. Masu procediti kroz gazu, te
smesu ostalu u gazi dobro zamotajte u
gazu i stavite nesto tesko odozgo da
se preostali sok iscedi iz nje. Nakon
1h imate sir koji se cuva u vodi koju
treba menjati svaki dan, u frizideru.

Gomashio (proprzeno sesamovo zrno)

je najpopularniji makrobioticki dodatak hrani. Njegov slano-kiselkasti ukus balansira slatkocu pirinca i drugih zitarica kao i povrca. Susam je dobar izvor ulja (pogotovo proprzeno zrno za poboljsano varenje), calcijuma.
Razmer soli i susama je razlicit za odrasle, decu, fizicko aktivne:

Odrasli: 1 solja susama i 2 1/2 do 3 supene kasike morske soli
Deca: 1 solja susama i 1 1/2 do 2 supene kasike morske soli
Odrasli, fizicko veoma aktivni: 1 solja susama i 3 1/2 do 4 supene kasike morske soli

(napraviti dovoljno Gomashia za 1-2 nedelje - premda je dodatak hrani, navedene mere susama korigovati prema svojim potre*ama)

Susam pregledati od sitnih kamencica, te staviti u sitnu cediljku i potopiti u ciniji vode i mesati dok se ne ispere dobro. Zrna koja plutaju na povrsini treba odstraniti.
Proprziti sol na kratko da se oslobodi natalozene vlage i jakog hlorina. Kad postane sjajna, nakon par minuta, skinuti sa vatre.
Mokro, ocedjeno susamovo zrno (da pokrije dno suda) proprziti na srednjoj vatri uz stalno mesanje drvenom kasikom. Zrna su dovoljno przena kad se lako lome pod prstima, puckaju i oslobadjaju fin miris, posle 5-10 min (prerzena zrna dobiju tamnu boju).

Sol staviti u suribachi (posuda od keramike koja ima horizontalne ureze, sa tuckom . (Ova posuda moze biti zamenjena sa obicnom posudom sa tuckom.)
Drobiti sol dok ne postane sitan prah, te dodati toplo susamovo zrno (ako je zrno dodato prvo, gomashio ce dobiti tamniju boju). Laganim,kruznim pokretima sol i susam ce se samleti i izmesati. Kad je skoro svako zrno sameljeno, ali kad nije pretvoreno u prah i kad je sol dobro umesana sa susamom, dobijen je gomashio.
Sacekati da se dobro ohladi, te ga presuti u staklenu/keramicku posudu sa poklopcem.

Gomashio ce biti svez nekoliko nedelja.

(iz knjige Avelin Kushi, "Complete guide to Macrobiotic Cooking")

Morske alge- vazan sastojak MB ishrane

Za optimalno zdravlje potrebno je balansirati unos hrane
koja raste na zemlji i one koje raste u moru. Morske alge su
bogate gvozdjem, kalcijumom, jodom, vitaminima: A, B12,
C i drugim sastojcima koja su odlican dodatak zitaricama,
mahunarkama i povrcu koje raste na zemlji.
Na Istoku, morske alge su veoma poznate po svom
lekovitom dejstvu. Tamne i ljubicaste alge daju jedinstven
ukus i boju, te su tradicionalno koriscene za
jacanje bubrega, creva, digestivnog trakta, reproduktivnih
organa. One su takodje koriscene za rastvaranje masti i
holesterola natalozenog tokom dugog koriscenja mesa i
drugih zivotinjskih namirnica.

Za pocetnike se predlaze da pocnu sa algama koje imaju
slabiji ukus i miris:

arame
nori
dulse

te postepeno se mogu uvesti:

kombu
wakame
hiziki

koje su snaznije i sa jacim ukusom.

Arame alga ima svoj prirodni slatkast ukus i slabiju teksturu,
te se ona moze koristiti kao mali garnirung.
Nori je alga koja izgleda kao list papira i koristi se za zavijanje
susija, testa, pirincanih kuglica. Moze se izlomiti i
dodati u supe, salate, zitarice ili povrce.
Dulse je obicno u trakama ili u prahu, a koristi se kao
dodatak hrani (zacin).

Wakame, kombu, hiziki se koriste u malim kolicinama,
uglavnom u miso supi i u kombinaciji sa korenastim povrcem ili
sa celim zrnom soje. Dugo kuvanje menja njihovu aromu,
te njihov miris i ukus polako iscezava, sto ih pravi meksim i
lakse varljivim.

agar-agar
ciscenje: pogledati pakovanje
kolicina: -
vreme kuvanja: 5-10 min
izgled skuvane alge: belicasta
upotreba: zelatin za voce, aspik za povrce


arame
ciscenje: isprati 2-3 puta
kolicina: 1 soljica
vreme kuvanja: 30-40 minuta
izgled skuvane alge: tamno smedja
upotreba: garnirung za proprzeno povrce, tofu, mahunarke, salate


dulse
ciscenje: isprati
kolicina: -
vreme kuvanja: 5-10 minuta
izgled skuvane alge: crvena/ljubicasta
upotreba: prosusena/propzena kao garnirung za supe, salate


hiziki
ciscenje: isprati 2-3 puta ili potopiti 5 minuta
kolicina: 1 soljica
vreme kuvanja: 45-60 minuta
izgled skuvane alge: crna
upotreba: garnirung za proprzeno korenasto povrce (pecena ili kuvana), salate

kombu
ciscenje: isprati ili potopiti 3-5 minuta
kolicina: 5x5cm
vreme kuvanja: 40-tak minuta
izgled skuvane alge: zelena/crna
upotreba: garnirung, dodatak, kuvana sa zitaricama i mahunarkama

nori
ciscenje: -
kolicina: -
vreme kuvanja: (moze se zagrejati na tiganju 1 minut)
izgled skuvane alge: zelena
upotreba: sushi, pirincane kuglice, dodatak supama, salatama, testeninama

wakame
ciscenje: isprati i potopiti 3-5 minuta
kolicina: 1 soljica
vreme kuvanja: 5-10 minuta
izgled skuvane alge: zelenkasta
upotreba: garnirung, miso supa, salate


Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2009 во 22:41
Храна за намалување на триглицеридите
_____________________________________


Зголеменото ниво на триглицериди во крвта може да предизвика инфаркт на срцето, особено кај жените над педесеттата година од животот и кај мажите со лош холестеролски однос и триглицериди над 203 мг/дл (2,3 ммол/л), кои имаат четирипати поголем ризик од инфаркт на срцето.

Но, кога холестеролските односи се добри триглицеридите не предизвикуваат толкава опасност. Проблемот е во тоа што ниското ниво на ХДЛ холестерол и високото ниво на триглицериди обично одат заедно.

Продукти што ги намалуваат триглицеридите

Најдобра терапија е морската храна. Студиите покажуваат дека рибиното масло многу го намалува нивото на триглицериди. Дневната доза рибино масло кое се внесува со јадење околу 200 гр лосос, скуша или сардина, ги намалува триглицеридите за повеќе од 50 отсто. При едно испитување мажите кои јаделе морски плодови наместо вообичаените извори на протеини- месо, јајца, млеко, сирење; два пати дневно во текот на три недели, школките го намалиле нивото на триглицеридите за 61 отсто, остригите за 51 отсто, а раковите за 23 отсто.

Лукот ги намалува триглицеридите за околу 13 отсто, половина чаша мешунки го намалуваат за 17 отсто. Диетата сиромашна со маснотии, исто така, ги намалува триглицеридите.

Продукти кои можат да го зголемат нивото на триглицеридите се: рафиниран шеќер, рафинирано брашно, овошни сокови, сушено овошје и прекумерно внесување алкохол.

Стручњаците тврдат дека еден до два алкохолни пијалаци дневно не ги зголемуваат триглицеридите.

Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2009 во 14:49
Makrobiotika je nacin zivota u skladu sa kosmickim poretkom, podnebljem i godisnjim dobima.

Glavna komponenta markobiotike je uravnotezena ishrana.

Ishrana se bazira na hrani koja uspeva u krugu od 100 km i u trenutnom godisnjem dobu i nacin ishrane zavisi od individue(starost, zanimanje,konstitucija, kondicija).

Uglavnom se koristi hrana biljnog porekla(zitarice, mahunarke, povrce i male kolicine semenki , voca i algi)
Izbegava se meso, mlecni proizvodi, jaja secer, med, fabricki tretirana hrana, hemijski tretirane biljke, rafinisane namirnice, uvezeno voce i povrce, kao i neko kiselo povrce(paradajz, paprika, krompir i patlidzan)...

Koriste se razni nacini pripreme(tursija, presno, kuvanje na pari, u vodi, dinstanje, przenje u ulju, kuvanje pod pritiskom, pecenje u rerni...)

Zastupljenost namirnica je sledeca: zitarice 50-60%, supe 10%, povrce 20-30%, mahunarke 10% i 5% algi, semenki, deserta.

Postoji standardna makrobiotika, makrobiotika za bolesne i gurmanska makrobiotika.

Sedam univerzalnih teorema:

1. Sve nastaje diferenciranjem jednog beskonacnog.
2. Sve se menja.
3. Svi antagonisti su komplementarni.
4. Ne postoje dve identicne stvari.
5. Sto ima lice ima i nalicje.
6. Sto je vece lice, vece je i nalicje.
7. Sto ima pocetak, ima i kraj.

Dvanaest principa relativnosti:

1. Jedno beskonacno manifestuje se u komplementarnim i antagonistickim tendencijama (jin i jang) u svom beskrajnom menjanju.
2. Jin i jang se neprestano ispoljavaju, proizilazeci iz vecnog kretanja jednog beskrajnog kosmosa.
3. Jin predstavlja centrifugalnost, jang predstavlja centripetalnost. Jin i jang zajedno proizvode sve fenomene.
4. Jin i jang se medjusobno privlace.
5. Jin odbija jin. Jang odbija jang.
6. Jin i jang udruzeni u razlicitim srazmerama, proizvode razlicite fenomene. Privlacenje i odbijanje izmedju fenomena srazmerno je razlizi izmedju jin i jang sila.
7. Svi fenomeni su efemerni, posto njihovu konstituciju stalno menjaju komponente(jin i jang sile), jin prelazi u jang, jang prelazi u jin.
8. Nista nije samo jin i samo jang. Sve se sastoji od obeju tendencija u razlicitom stepenu.
9. Nista nije neutralno. U svakoj pojavi postoji visak jina ili janga.
10. Veliko jin privlaci malo jang. Veliko jang privlaci malo jin.
11. Ekstremno jin proizvodi jang i obrnuto.
12. Sve fizicke manifestacije su jang u svom sredistu, a jin na periferiji.

Podela na jin i jang hranu(od jina ka jangu):
lekovi, droge, konzervansi, alkohol, secer, med, slatkisi, tropsko voce, mleko, jogurt, razni napici, voda, voce, alge, povrce, semenke, mahunarke, zitarice, riba, sirevi, meso, jaja, kavijar, so

Poenta je uzimati namirnice koje nisu ni previse jin, ni previse jang.
Parametri za odredjivanje da li je namirnica jin ili jang: poreklo(iz hladnijih krajeva-jang, iz toplijih-jin), godisnje doba u kome se bere(leto-jin, zima-jang), duzina sazrevanja(kratko-jin, dugo-jang), velicina(malo-jang, veliko-jin), boja(crveno-jang, ljubicasta-jin), mesto rasta(pod zemljom-jang, iznad- jin), oblik za korenje (izduze- jang, okrugao-jin), oblik za nadzemne biljke(pljosnato-jang, izduzeno-jin), poreklo (biljno-jin, zivotinjso-jang)...
Covek je predodredjen za hranu biljnog porekla, obzirom na konstituciju:
1. zubi-sekutici za povrce, kutnjaci za zitarice i ocnjaci pokazuju da je covek tokom ledenog dobe jeo hranu zivotinjskog porekla;
2. sastav pljuvacke i slabo kisela zeludacna kiselina kao kod biljojeda;
3. creva su dugacka 10 metara i naborana kao kod biljojeda, u naborima truli hrana zivotinjskog porekla, nije moguce varenje celuloze, tako da se presno povrce jede oko 5%;
4. sake su predodredjene za skupljanje plodova, a kandze kod mesojeda za hvatanje plena.
U hladnijim predelima se koriste vece kolicine ribe i morskih plodova, da bi se organizam zagrejao, dok se u toplijim koristi vise voca i povrca, da bi se organizam rasladio.

Za proizvodnju kilograma mesa je potrebno osam kila zitarica, time je zivotinjski protein skuplji i neracionalniji od biljnog. Uz to ljudi koji jedu meso imaju jace lucenje kiseline i time jedu velike kolicine jin hrane (povrca, voca, slatkisa, tecnosti...). Kod rafinisanja psenice i pirinca se gubi velika kolicina hranljivih materija i posle se hleb pumpa kvascem, koji stvara kiselost krvi. Jaja nisu predodredjena za coveka, jer su hrana sa pile, a mleko za tele. Nijedna zivotinaja ne uzima mleko posle peridoa dojenja sem coveka. A sastav mleka jae predodredjen za razvoj teleta u prvim mesecima zivota. Med je hrana predodredjena za pcele i svaki put kad covek kupi med upotrebljava nasilje. A kad jede hranu za koju upotrebljava nasilje, zdravstvena kondicija mu se pogorsava. Ista je prica za sve proste secere, desava se alkoholno vrenje u krvi, usled priliva velike kolicine secera koji ne moze da se sagori. Time se stvara kiselost krvi, a od kiselosti krvi poticu mnoge bolesti.

Za zitarice je bitno da se zvacu, jer da bi se svarile, mora da se rasturi opna. Takodje, nesazvakana hrana truli u crevima i kiseli krv. Kada zvacete markobioticku hranu, postaje sve ukusnija, a ostala hrana je ukusna samo na pocetku.

Tecnosti se piju u malim kolicinama. Samo pratite svoj oscecaj za zedj. U modenom nutricionizmu se preporucuju ogromne kolicine vode usled uzimanja velike kolicine mesa, soli, slatkisa i zacina, pa voda sluzi da filtrira stetne nusprodukte metabolizma. U makrobiotici velike kolicine vode bi bile stetne jel, tih nusprodukata nema, a bubrezi bi samo radili u prazno. Takodje, markobioticka hrana sadrzi 70% vode, kao u ljudskom organizmu. Merilo za kolicinu vode je kolicina mokrenje 3-4 puta dnevno i boja mokrace-zlatno zuta.

Presna hrana nije predodredjena za coveka, obzirom da je covek izgubio krzno, pa mora da koristi vatru i so da bi se zagrejao. So mora biti vezana za organsku materiju, da bi je organizam prihvatio. To se moze uciniti na sledece nacine: kuvanjem sa hranom bar 15 min, drzanje sa povrcem pod pritiskom nekoliko dana(tursija) i mlevenjem sa susamom(oblaze se uljem).

Bolesnici imaju najsueniji izbor namirnica i za svaku bolest se prepisuje razliciti rezim ishrane, mora se biti prcizan.
Za zdrave zavisi cime se bave: za fizicke radnike moze vize ribe i voca, za intelektualce manje ribe i voca, za umetnike manje ribe, a za duhovni razvoj manje ribe i voca.
Za decu i trudnice se koristi vise tempure, mahunarki, voca i ostale hreane koj potsice rast.
Za bebe se koriste kremovi od zitarica sa pasiranim povrcem uz minimum soli.

Najvaznije za ljude koji praktikuju makrobiotiku je da razumeju makrobioticke principe, da bi mogli da napreduju sa kondicijom i u duhovnom razvoju.
U markobiotici ne postoje nikakve zabrane, mozete da jedete sta hocete, ali treba biti svestan posledica. Nije poenta na silu se odricati hrane koje volite, nego doci u stanje da nemate vise potrebu da jedete staru hranu. Ako vam telo jede makrobioticku hranu, a um zudi za drugom, dolazi do velikog potiskivanj, sto stvara veliku napetost i onemogucuje napredak, zato je najvaznije razumevanje. Cesto se moze javiti lazna potreba za hranom, usled nedostatka ljubavi, pa pruza kompenzaciju za ljubav.

Tri terapije:

1. simptomska: unistavanje simptoma pomocu privremenih okrutnih mera, to je simptomska medicina;
2. vaspitna: razvijanje ljudske svesti, ona mu omogucava zdravlje, to je medicina tela
3. duhovna, koja podrazumeva zivot bez straha i zabrinutosti, terapija koja omogucava ostvarenje. To je medicina tela i dise.

Prvu terapiju mozete praktikovati uspomoc zvanicne medicine, drugu putem neke duhovne ili psiholoske metode, a trecu mozete sprovesti samo makrobiotickim nacinom zivota.

Ne postoje bolesti koje se ne mogu izleciti, ali zato postoje ljudi koji se ne mogu izleciti.

Sedam uslova zdravlja:

1. Ne osecati umor (5 poena)(prehlada je znak dugogodisnjeg zamora, mrzovolja je znak umora, covek bez umora mora savladavati poteskoce, kao sto zivotinja nalazi hranu, teskoce treba da nam pruzaju vece zadovoljstvo)
2. Dobar apetit (5 poena)(ako ne mozete da pojedete neku jednostavnu prirodnu namirnicu sa zadovoljstvom, nedostaje vam apetit, pod ovim ne podrazumevam mehanicki apetit, koji vecina ljudi ima, zapravo vecina ljudi nije osetila pravu glad, pod dobrim apetitom se podrazumeva i umereni seksualni apetit, naravno preterivanje u seksu i njegovo potiskivanje je znak mentalne bolesti, izuzimam ljude koji su dostigli bramacharyu, takodje vazno je odrzavati glad i ne uzimati hranu izmedju obroka)
3. Dubok san(5 poena)(ako pricate u snu ili sanjate nemate dobar san, ako vam je dovoljno 4-6 sati sna i ako mozete da zaspite bilo kada i bilo gde, nakon 3 minuta, imate dobar san, ako ne mozete znaci da ste optereceni nekim strahom, treba da mozete da se probudite kad zamislite)
4. Dobro pamcenje(10 poena)(ako ne zaboravljate nista od onog sto vidite ili cujete imate dobro pamcenje, ako bismo zaboravili ljude koji su nam pomogli, postali bismo nesrecni, bez pamcenja bismo postali kibernetske masine, uspomoc makrobiotike mozete beskrajno poboljsati pamcenje, cak su i retardirana deca uspevala da povrate pamcenje na zavidan nivo)
5. Dobro raspolozenje(10 poena)(ako se nekad naljutite, nemate dobro raspolozenje, oslobodite se gneva i straha i treba da budete sve poletniji sto vase teskoce rastu, treba da imate puno bliskih prijatelja i da budete otvoreni i iskreni prema njima)
6. Brzina razmisljanja i reagovanja(10 poena)(brzina je izraz slobode, ako ste hitri i precizni, spremni uvek da odgovorite na izazov, u dobroj ste formi, treba da imate red u svom zivotu)
7. Zorz Osava je ovaj kriterijum nazvao pravednost, ja se sa njim ne slazen, nazvao bih ga ljubav.(55 poena) Ljubav nije nesto nametnuto sa strane, to je nesto sto dolazi iz same srzi naseg bica. Pod ljubavlju, ne podrazumevam privrzenost prema nekome iz neke racunice. Prava ljubav je bez razloga i nije objektno orijentisana.
Evo sta je Osava podrazumevao pod pravednoscu:
Nikad ne lagati da bi se zastitili.
Biti tacan.
Voleti sve ljude bez rezerve.
Uvek traziti poteskoce i svladjivati ih.
Biti sve srecniji i siriti srecu oko sebe.
Nikad biti u nedoumici.
Pravednost je po meni malo neadekvatna rec za to, jer sta je pravednost, to je ono sto se desava na sudu, ucinis lose, dobijes kaznu. Pravednost nije bozanska osobina, to je osobina ljudskog uma. Najvaznije je da se ovoga ne pridrzavate zato sto neko tako kaze, jer samim tim ste lazni, to treba da dodje samo od sebe iz srzi bica, kroz praktikovanje makrobiotike ili neke duhovne prakse.

Kosmicki poredak:

7. apsolut, beskraj
6. jin-jang(dva antagonisticka pola)
5. energija(svet nevidljiv za cula)
4. atomski svet
3. zemlja
2. biljke(hlorofil)
1. covek(hemoglobin)

Sve nastaje u spirali: apsolut se u spirali polarizuje na dva pola, oni se mesaju i u spirali stvaraju energiju, koja u spirali stvara praatomske cestice, one u spirali stvaraju atom, atomi u spirali(dnk) stvaraju hlorofil, koji se kod coveka pretvara u hemoglobin.

Sve fenomene mozemo prozeti kroz logaritamsku spirali, koja ima sedam nivoa. Svaki stepenik u spirali je potpora onom visem.
Rasudjivanje:

1. fizicko(mehanicko i slepo)
2. culno (prijatno-neprijatno)
3. sentimentalno(zeljeno-nezeljeno)
4. konceptualno(intelektualno, naucno)
5. sociolosko(moral, ekonomija)
6. ideolosko(pravda-nepravda)
7. najvise(apsolutna ljubav, rasudjivanje nestaje)

Mozemo nacine ishrane da podelimo na osnovu ovih nivoa rasudjivanja.

1. slepo utoljavanje gladi
2. na osnovu ukusa
3. usled emotivne vezanosti
4. usled naucnih saznajna i teorija ishrane, koje su u modi
5. na osnovu globalne ekonomicnosti
6. usled pridrzavanja religije
7. usled razumevanja makrobiotickih principa

Takodje, navescu jos neke zanimljivosti.
Hlorofil iz biljke u tankom crevu prelazi u hemoglobin i gradi ljudsku krv. Na osnovu spirale krv nastaj u tankom crevu, a ne u kostanoj srzi!!! Eritrociti transmutuju u celije i celije transmutuju u eritrocite, dakle ne postoji deoba celija!!! Takodje rak je bolest poremecaja transmutacije eritrocita u celije, kada eritrociti nenormalno prelaze u celije. Covek moze samostalno da stvara proteina koji mu trebaju i uzimanjem hrane zivotinjskog porekla gubi tu sposobnost. Prema transmutacijama ugljenik se pretvara u azot, a magnezijum u gvozdje i na taj nacin se stvaraju krv i celije. Zitarice i mahunarke su bogate ugljenim hidratima, koji su gorivo za duge staze, proteinima, koji su gradivna materija za celije, uljarice su bogate uljima, koja imaju ulogu u metabolizmu proteina, a povrce je bogato hlorofilom, koji gradi krv. Vitamini su fiktivne stvari koje ne mozemo ukrotiti, niti im odrediti funkciju, ni kolicine, niti mozemo imati bilo kakvu predstavu o njima.
Vitamin C se preporucuje, kao kontra na veliku kolicinu mesa, tropsko voce sadrzi velike kolicine zato sto ima osobinu da hladi krv ljudi koji zive na tom podnebju. Eskimi, koji jedu presnu ribu uz malo algi i ne unose vitamin C imaju u krvi vece kolicine vitamina C, nego bilo koji drugi narod na planeti.
Sto potvrdjuje zakon da kada unosimo nesto sto treba da proizvodimo, gubimo sposobnost proizvodnje. Inace, kod ljudi koji praktikuju makrobiotiku, pored kolicine koju unesu kroz lisnato povrce, odredjena kolicina vitamina C se sintetizuje u nadbubreznoj zlezdi.
Jos jedan mit o vitaminu B12. Vegetarijanci imaju problema, ne zbog nedostatka tog vitamina, nego zbog nedostatka jang hrane(zitarica, soli, dobro kuvanog povrca) i zbog preterivanja u vocu i slatkisima. Ako ste razumeli princip jina i janga bice vam jasno zasto. Interasantno je da krava koja pase travu,moze da sintetizuje B12 bez unosenja, tako i covek koji se uravnotezeno hrani, moze da sintetizuje B12 uspomoc flore u debelom crevu. A uzima se kroz miso pastu, tamari, alge i tempeh. U debelom crevu kod ljudi koji jedu meso je odnos eserihije i drugih bakterija 4:1, a kod makrobioticara obrnut. Eserihija moze da izazove probleme sa besikom i razne probleme, a druge bakterije su bitne za sintetizaciju raznih enzima i hrane se miso pastom.
Jos jedna stvar, kod ljudi koji imaju rak, aprestanu da uzimaju proteine, rak i dalje napreduje, na sta vas navodi to?

Razlozi zbog kojih ljudi nece da prihvate makrobiotiku:
1. potrebno je uloziti veliki napor, potrebno je kuvati, uvoditi red u kuhinju, tako da malo ko sem ako ga ne pogodi neka bolest se ne usudjuje na ovaj korak
2. prestaje potreba za picem i sltkisima, a to je veliko zadovoljstvo, ali samo trenutno i prividno
3. mnogi se plase da ne smrsaju(u principu, kako je makrobiotika, veliko ciscenje, dolazi do gubljenja mase, ali samo na pocetku, posle dolazi do gradjena kvalitetne mase, u principu ako zelite da imate veci misicni volumen potreban je fizicki rad, a moze da se jede veca kolicina ribe i voca)
4. mnogi se plase da ne izgube potenciju(posto je meso sinonim za dobar afrodizijak, naprotiv kvatlitet polnih celija i tecnosti, zavisi od stanja krvi, koja nastaje iz hlorofila, jedino sto mozete da postignete zivotinjskom hranom, to je neumerena seksualna zelja, a to hrani mnoge ljude)
5. ukus hrane(makrobioticka hrana, za razliku od gurmanske, nema tako lep ukus na pocetku, ali sto je duze zvacete bice sve ukusnija, dok je kod gurmanske obrnuto)
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 14:54
LEKOT ZA RAK NA DOJKA – KAKO DA SE IZLECI

Prehrambeni preporaki

Licata koi se zaboleni od rak na dojka treba da gi otstranat od svojata ishrana site mlecni proizvodi I seta masna, maslosana hrana, podrazbirajki go I mesoto, zivinskoto meso, jajcata I drugite produkti od zivotinsko poteklo. Istotaka treba da go eliminiraat sekerot, medot I drugite zasladuvaci, kako I bezalkoholnite pijaloci I drugi pijaloci zasladeni so rafiniran seker. Istotaka, ne treba da jadat tropsko ovosje, ovosni sokovi I tropski zelencuk kako sto se kompirot, jamot, sparglite, domatite I plaviot patlidzan. Site proizvodi od belo brasno, bidejki stvaraat prekumerna sluz, treba da se izbegnuvaat, osven sto smeat povremeno da konzumiraat beskvasen leb od integralna psenica ili ‘rz. Poptolno treba da gi isfrlat od svoeto meni jadenjata I pijalocite so hemijski dodatoci I vestacki proizvedenite. Vo tekot na prvite mesec dena ili dva meseca potrebno e duri I nezasitenoto rastitelno maslo za kuvanje potpolno da se izbegnuva ili da se svede na minimum. Osven toa, mora da se izbegnuvaat site ladeni produkti I pijaloci, vklucuvajki go I sladoledot. Site stimulansi, zacinite, kafeto, alkoholot I aromaticnite, mirizlivi pijaloci I drogi, iako ne se pricina za rakot na dojkata, sepak go pottiknuvaat razvojot na tumorot, pa zatoa treba da se izbegnuvaaat.

Licata zaboleni od rak na dojka treba da se pridrzuvaat do slednite dietetski upatstva ili preporaki:

-50 do 60%, po obim, nivnata sekojdnevna ishrana treba da se sostoi od integralni zitarki. Prednost imat kafeaviot oriz so sredno ili sitno zrno, a cesto treba da jadat proso I jacmen. Povremeno moze da gi vnesuvaat site ostanati zitarki, vklucuvajki gipsenicata vo zrno, jacmenot, ‘rzta I ovesot. Odvreme navreme moz\e da jadat griz od heljda, a pcenkata treba da bide pomnalku zastapena od ostanatite zitarki. Pokraj beskvasniot leb od integralna psenica ili ‘rz, odvreme navreme istotaka moze da se jadat tradicionalni vidovi na leb I proizvodi od zitni zrna, kako sto se capatite, macot, tortilja I pcenkarna arepa. Podobro e ovie vidovi na beskvasen leb da se podgotvuvaat od kuvani I izgmeceni zrna od zito otkolku od brasno. Poradi raznovidnosta I promenata na vkusot, moze ponekogas da se jade I tesetnina I rezanki od integralna psenica I heljda.

-5 do 10% supi dnevno, I toa edna do dve cinii miso supa ili supa od tamari so sod soja, vo koja se skuvani kombu, vakame ili drugi algi I razni vidovi na zelencuk, kako sto se crniot luk I sargarepata. Povremeno ovie supi moze da se zamenat so supi od zitarki, na primer, od kafeav oriz so zelencuk ili supa od jacmen so zelencuk. Pri izborot na misoto, prednost ima prorodno spremanoto miso, osobeno jacmeniot ili haco miso, koj fermentiral mnogu dolgo, najmalku godina I pol. I tamari sosot od soja treba da bide pripremen na priroden nacin, a upotreben posle dolgotrajnata fermentacija.

-20 do 30 % zelencuk, kuvan na razni nacini. Koga zelencukot se kuva na parea ili voda, moze pred serviranje so raka vodata da se iscedi. Korenestiot zelencuk kako sto e cicakot, sargarepata, dajkonot I dzinendzo(dolg planinski kompir), treba da se koristat skoro sekojdnevno. Obliot zelencuk, kako sto e kupusot, kromidot, esenskite tikvi I bundevi, I tvrdiot I lisnat zelencuk, kako sto e potocarkata, prokulata I maslacakot, istotaka se preporacuvaat I moze da se pripremaat posebno ili zaedno. Za da se zacini zelencukot pri kuvanje, treba da se koristi nerafinirana morska sol, tamari sos od soja ili miso, I toa vo umereni kolicini. I zelencukot od tursija moze da se jade vo mali kolicini, no tursijata treba da bide dolgo otstoena. Se preporacuva sekojdnevno ili cesto vnesuvanje na susen dajkon I listovi od dajkon, dolgo otstoen vo tursija so orizovi mekinji(nuka) I nerafinirana morska sol, zasto ovie produkti pomagaat vo cistenjeto na masnite supstancii od krvta. Ako pacientkata posaka maslo, moze da se sprema pirjaniot zelencuk, podgotveno na mala kolicina na susamovo ili, povremeno, pcenkarno ladno cedeno maslo. Zavisno od sostojbata na pacientkata, otpocetok ne se preporacuva presna salata, dodeka obarenata salata, koja e kuvana edna do 2 minuti, moze cesto da se vnesuva.

-5 % mahunarki so sitno zrno, kako sto se azuki I socivo, moze da se koristat sekojdnevno, kuvani zaedno so algi, kako sto se kombu, ili so kromid I sargarepa. Leblebijata I crnata soja moze da se koristat ponekogas, iako e preporaclivo da se izbegnuvaat vo tekot na prvite nekolku meseci site mahunarki so krupno zrno. Kako zacin moze da se koristi mala kolicina nerafinirana morska sol, tamari sos od soja ili miso. Proizvodite od mahunarkite, kako sto se tempehot, natoto I suseniot ili kuvan tofu, moze da se koristat povremeno, no vo umeren obim.

-do 5 % morski algi. Moze da se koristat site vidovi morski algi I da se kuvaat na razni nacini, iako hidziki I arame, kako I mnogu dobro skuvanite kombu algi treba da se vnesuvaat pocesto.

Najdobri dodatoci vo jadenjeto za liceto zaboleno od rak na dojka se gomasio(susamova sol), kelp ili prasok od vakame alga I umebosi sliva, kako I teka, iako I ostanatite dodatoci moze da se koristat sekojdnevno so zitarkite I zelencukot, a kolicinata da bide umerena I da e soodvetna na individualniot apetit I vkus.

Sitno iseckaniot vlasec, pomesan I zagrean so ednakva kolicina miso I mala kolicina na strugan gumbir pomaga pri omeknuvanjeto na stvrdnatite tkiva I tumori. Edna do dve kasicki moze da se vnesuvaat sekojdnevno kako dodatok na zitarkite I jadenjata od zelencuk.

Ribata I drugata hrana od zivotinsko poteklo treba da se eliminira od ishrana.

Slatkite, desertite, ovosjeto I ovosnite sokovi korisno e da se izbegnuvaat. Megutoa, ako pacientkata oseti silna zelba, moze da vnesuva kuvao ili suseno domasno ovosje koe sozreva vo toa godisno doba, I toa vo mali kolicini I samo sosema retko.

Jezgrastite plodovi I buterot od jezgrastite plodovi treba da se izbegnuvaat poradi golemata kolicina na masnotii I proteini koi gi sodrzat. Ponekogas moze da se jade kako meze przeni semki, kako sto se semkite od soncogledot ili tikvata.

Zacinite kako sto se nerafiniranata morska sol, tamari sosot od soja I dodatocite na jadenjata treba da se koristat umereno za da se izbegne nepotrebnata zed. Ako pacientkata oseti osobeno jaka zed posle obrokot ili pomegu obrokot, treba da gi namali ovie zacini I dodatoci na jadenjata, se dodeka zedta ne se vrati na normalno nivo.

Sto se odnesuva do pijalocite I ostanatoto sto spaga vo ishrana, pacientkata treba da se pridrzuva do opstite preporaki za bolnite od rak. Vo slucaj na ‘bolovi od glad’, koi ponekogas se javuva kaj zenite so toa zaboluvanje, pacientkata moze da izede edna do dve cinii kafeav oriz so pola umeboshi sliva vo sredina, a zavien vo list na przena alga nori.

Najvaznata rabota vo vrska so ishranata e mnogu temelnoto zvakanje na sekoj zalak, se dodeka hranata ne stane tecna vo ustata I izmesana so plunkata. Vazno e istotaka da se izbegnuva prekumerno jadenje I vnesuvanje hrana neposredno pred spienje.

DOMASNA NADVORESNA NEGA

Ako tumorot na dojkata mal I tvrd, oblogot od gumbir moze da se stava sekojdnevno, no gumbirot treba da se izbegnuva za golemite tumori. Ako e tumorot golem, oblogot od glina moze vo nekoi slucai da bide korisen. Pomaga I flasterot od bel kompir izmesan so izgneten lisnat zelen zelencuk, koj se drzi nekolku casovi, I toa posle oblogot od gumbir koj stoel tamu samo 5 do 10 minuti. Flasterot od kompir I zelencuk treba da lici na testo, a toa se postiga so dodavanje na 20 do 30 % belo brasno, eventualno so malku voda, za da se navlazi ako e smesata premnogu suva. Ovoj oblog treba redovno da se stava I da se drzi 3 do 4 casa dnevno.

-Flasterot od taro kompir koj se stava vo predelot na tumorot I se drzi 3 do 4 casa, I toa sekojdnevno, moze istotaka da bide mnogu blagfotvoren. Taro flasterot treba da se stava posle oblogot od gumbir koj stoel tuka 5 do 10 minuti, poradi aktiviranje na krvotokot. Megutoa, zavisno od slucajot, moze da se sluci toj flaster da predizvika privremeno zgolemuvanje na tumorot poradi negovoto povlekuvanje kon povrsinata na kozata. Na kraj masnata sluz, leplivite supstancii I nescistata krv od koi se sostoi tumorot, ke bidat iscedeni. Poradi seto toa, so taro flasterot treba vnimatelno da se postapuva, a vo nekoi slucai mozebi I ne e povolen. Ako tumorot veke puknal, pa od nego aktivno se cedat toxini I cesto, bilno maslo moze da se stava na toa mesto, koe so sterilna gaza zastituva od direkten kontakt so oblekata. Poradi toa pozelno e primenata na taro flasterot da bide pod kontrola na iskusen makrobioticki consultant ili lekar.

- Vo slucai koga taro flasterot doveduva do premnogu brzo praznenje, moze namesto ova da se upotrebi flaster od lotosov koren. Ovoj flaster se sostoi od mesavina na 50/50 strugan svez lotosov koren I izgmecen kupus ili drugo lisje od zelen zelencuk, dobro promesan so 20 do 30 % belo brasno, za da bide mesavinata kompaktna, I 5 do 10 % strugan gumbir. Toj flaster se stava direktno na kozata, se drzi 3 do 4 casa I ovaa postapka se povtoruva priblizno vo tekot na dve nedeli.

-Vo slucai koga ednata dojka e veke hirurski otstraneta, a okolnite limfni jazli, vratot, I vo nekoi slucai, rakata se oteceni, moze da se stava flaster od heljda, posle kratkotrajnoto drzenje na oblogot od gumbir.

-Vo slucaj limfnite jazli pod pazuvite I dolz rakata da se oteceni zatoa sto se siri rakot od dojkata niz limfniot system, potrebna e, mozebi, medicinska nega. I vo ovoj slucaj pacientkata treba da se obrati kaj kvalifikuvan makrobioticki konslultant ili lekar. Masazata cesto pomaga vo smaluvanjeto na otocite.

OSTANATI NAPOMENI

Pacientkite od rakot na dojka se skloni kon depresija, pa treba da pravat se sto e mozno za da ja odrzat vedrinata I spokojstvoto. Treba da se smeat, da bidat optimisti, da igraat, pejat I da uzivat vo sekoj den koj go prozivuvaat.

-Sekojdnevnoto trienje na celoto telo so peskir koj bil staven vo vrela voda od gumbirov koren pomaga vo zabrzuvanjeto na cirkulacijata na telesnite sokovi I energija. Toa istotaka ke pomogne preku kozata da se otstranat toxinite koi se nasobirale pri vnesuvanjeto na premnogu masnotii I proteini.

-Treba da se izbegnuva nosenje na obleka od volna I sintetika. Vo najmala raka, treba da se nosi pamucna obleka I da se spie so pamucni carsavi I prevlaki za pernicata.

-Treba da se izbegnuva metalniot nakit, kako sto se pstenite, narakvicite I lancinjata. Toj nakit go privlekuva vishokot elektricen naboj od atmosferata I go prenesuva vo vnatresnite organi preku onie meridijani koi proagaat niz prstite I racete. Mozete, sepak, slobodno da go nosite vencalniot prsten.

-Treba da se izbegnuva dolgotrajno gledanje televizija. Radijacijata go slabi predelot na gradniot kosh. Slicno na toa, treba da se izbegnuvaat drugi vestacki izvori na elektromagnetska energija, kako sto se videoterminalite, detektorite na dim I elektricni uredi koi se drzat vo race.

-Ako e mozno, treba da se izbegnuvaat kontraceptivnite piluli ili zamenite za estrogfen. Tie supstancii vo golema merka predizvikuvat slabeenje I moze da go zabrzaat rakot na dojkata.

-Treba da se doi doenceto ako pacientkata go ima I ako moze. Ne postoi nikakva opasnost na deteto da se prenese bolesta, a doenjeto ke ima zastitno dejstvo I za majkata I za deteto.

Od kniga ‘ISHRANOM PROTIV RAKA’ – The Cancer Prevention Diet – By Michio Kushi
Кон врв
neznam Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neznam Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 15:01
Bi ve zamolila za nekolku recepti (nachin na podgotvuvanje na integralniot oriz)..odnapred vi blagodaram
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2009 во 18:16
ПИРИНАЧ: ЈЕ НАЈИДЕАЛНИЈИ ЗА ЈЕЛО И СПРЕМАЊЕ.
Евентуално се пропржи зими да би дао више енергије.
Стави се комбу алга, пиринач и вода и када проври на «3» стави се прстохват соли, за сваку шољу пиринча. Затим се затвори и кува се на «1». Врео се ставља у тегле, а када се охлади у фрижидер и једе када и колико ти треба.
1. Куван у експрес лонцу: комбу, опран пиринач, со, 1:1,5, 1 сат.
2. У обичном лонцу: 1:2 - до упијања све воде.
3. Пиринчана каја: 1:5 - добро за све врсте болести. За промену додати поврће, нпр. кинески купус, дајкон или чак умебоши шљиву.
4. Пржени: тигањ намазан уљем, лук, кувани пиринач. поклопљено крчкати 10-15. Тамати па још толико.
5. Пржени 2: све исто само додај љутику, прешун, лук и шаргарепа, гајкон и његоволишће, луки махунарке, кинески купус, и печурке, лук и целер.
6. Са махунаркама. Прво � сата кувај махунарке, па у охлађено додај пиринач и кувај 1 сат.

KUVANJE VO EXPRESS-LONEC

Kuvanjeto vo express-lonec e NAJDOBRIOT NACIN na podgotovka na integralniot oriz, zasto taka brzo i temelno ke se skuva i ke ima sladok vkus.

Integralniot oriz skuvan vo express-lonecot, KE GO ZABRZA vasiot FIZICKI, MENTALEN i DUHOVEN RAZVOJ vo takvi razmeri koj ne go dava nieden drug nacin na podgotovka.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 14:10
ANTIKANCEROGENA HRANA – ISTRAZUVANJA

Medicinskite istrazuvanja pokazale deka poveketo produkti koi spagaat vo makrobiotickata ishrana – stitat od rak I od drugi degenerativni bolesti. Rakot ne e izoliran fenomen tuku bolest na celiot organizam. Produktite vo makrobiotikata bitno go namaluvat smaluvanjeto na rizikot od bilo kakov oblik na rak. Da gi procitame najvaznite medicinski zaklucoci proizlezeni od proucuvanjeto na osnovnite kategorii na produkti koi se koristat vo ishranata za zastita I lecenhje od rak.

1.INTEGRALNI ZITARKI – Integralnite zitarki se bogati so bilni vlakna I mekinji, kako sostaven del od uramnotezenata ishrana – stitat recisi od site oblici na rak.

2.SUPI - Lugfeto koi jadat miso supa ne dobivaat rak na zeludnik. Utvrdeno e deka misoto na efikasen nacin gi sprecuva bolestite na srceto I crniot drob.

3.ZELENCUK – Redovnoto vnesuvanje na kuvan zelencuk, osobeno onoj so temnozelena ili temnozolta boja – kako sto se prokulata, sargarepata I zelkata – pomaga vo zastitata od rakot. Siitake pecurkite imaat silno dejstvo protiv tumorite, I toa bez toksicni propratni pojavi.

4.MAHUNARKI – Redovnoto koristenhje na mahunarkite, kako sto se socivoto, go smaluva rizikot od rak. Pokraj toa, soyata, koj e vazen izvor na proteini vo makrobiotickata ishrana, se izdvojuva kako osobeno efikasna vo reduciranjeto na tumorite. Aktivniot factor vo soyata se vika proteazen inhibitor. Ispituvanjata pokazuvaat deka soyata I nekoi drugi mahunarki I semki koj go sodrzat ovoj factor, ako se dodadat na ishranata – go sprecuvaat tumorot na dojkata, zeludnikot I kozata. Soyata vo zrno I proizvodite od soya, kako misoto, tamari sosot, tofuto, tempehot I natoto, se standardni produkti vo makrobiotickata ishrana.

5.ALGI – Algite pomagaat vo eliminiranjeto na radioaktivnite elementi I drugite teshki cestici vo organizmot. Na primer, istrazuvanjata pokazale deka edna supstancija koja se naoga vo algata kelp I vo drugite morski algi – moze da namali 50 do 80 % kolicina na radioaktiven stroncium koj organizmot go apsorbira niz crevata. Vo bolnicata ‘Sv. Luka’ vo Nagasaki grupa na lekari I pacienti makrobioticari koja go preziveala atomskoto bombardiranje od 9.8.1945 godina – se zastitile posle toa od potencijalno smrtonosnite dozi na radijacijata so dieta od - integralen oriz, miso supa, morski algi I morska sol. Nuklearnata energija I isprobuvanjeto na nuklearnoto oruzje predstavuva denes seriozna opasnost za zdravjeto na site luge.

Od kniga ‘ISHRANOM PROTIV RAKA’ – The Cancer Prevention Diet – By Michio Kushi
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 14:31
SIITAKE PECURKA PROTIV VIRUSI I SIDA

SIitake pecurkata sodrzi unikatni materii tnr., "fitoncidi", isparlivi soedinenija koja gi unistuva virusite, vklucuvajki go i HIV, predizvikuvacot na sidata.Siitake e del od lekot za sidata.
Кон врв
Storm5 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 226
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Storm5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2009 во 14:33
SPIRULINA

Спирулината е модро-зелена алга со извонредна комбинација на Б- керотин, белковини, хлорофил, Б-витамини, ензими, минерали, Гамалиноленска киселина.

Претставува супер храна за сите оние кои претпочитаат целосен природен додаток со концентриран профил.

Спирулина - натурал има највисока застапеност на протеини од било која друга храна ( 65 % ). Во својата структура ги содржи сите есенцијални амино киселини во идеален сооднос. Спирулина - натурал како и мајчиното млеко содржи доволно количини на линоленска киселина, важен учесник во регулирање на хормонскиот систем на организмот. Таа има природни антифламаторни својства и делува превентивно против разни воспалителни процеси. Ги обновува мозочните клетки оштетени од алкохол и дрога. Таа содржи антиоксидирачки комплекс од најмалку 10 каротеноиди. Оваа смеса од каротеноиди и ксантофили позитивно делува на различни места во организмот, во синергизам со другите витамини, минерали и фитонутритиенти. Ваквата комбинација содржана во Спирулината - натурал има поголем ефект одколку синтетичките препарати со Б-каротен. Таа е најголем извор на Б-12 кој е неопходен за оформување на црвените крвни клетки. Една кафена лажичка од спирулина - натурал содржи големо количество B-1 (гиамин), кој учествува во функција на нервните клетки, витамин Б-2 (рибофлавин),кој учествува во енергетскиот метаболизам на јаглехидратите и протеините и ниацин потребен за правилна функција на нервниот систем и синтеза на сексуалните хормони.

Спирулина-натурал е најдобар природен извор на железо со 10 пати поголема застапеност од било која друга храна што ја употребуваме во секојдневната исхрана. Ова железо двојно повеќе се апсорбира за разлика од класичните синтетички препарати.

Спирулина-натурал содржи двојно повеќе ензими кои се катализатори на хемиските процеси. Еден од нив е супероксид дисмутаза кој игра важна улога во врзувањето на слободните радикали со што се забавува процесот на стареење. Таа е природен извор на протеини, без маснотии и холестерол, кој го спречува чувството на глад бидејќи ја надополнува потребата на организмот за хранливи материи. Претставува производ со голема моќ на прочистување бидејќи ги истиснува токсините од ткивата на лимфата и ги нормализира органите за варење. Нејзиното секојдневно консумирање ќе Ви помогне во намалувањетио и одржувањето на телесната тежина, а истовремено ја задржувате виткоста и свежината на телото.

Спирулина-натурал е одлична за луѓе кои долго и напорно тренираат. Таа обезбедува протеини кои лесно се разградуваат, а не содржат непотребни маснотии. Погодна е за консумирање пред натпревари бидејќи дава големо количество енергија и сила. Ако се користи пред јадење таа го задоволува апетитот и ја намалува потребата за внесување непотребни калории со што телесната тежина на спортистот се одржува на саканата вредност.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1415161718 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.