IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Макробиотика
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Макробиотика

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 22232425>
Автор
Порака
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 00:22
човекот има разум по кој се разликува од останатите живи суштества.
"Koga covekot jade zitarki,ednostavno go koristi zdraviot razum"-Michio KUSHI
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 09:34
1. Генетиката ја спомнав не во контекст на природната генетска предиспозиција на некој организам кон одредени болести (како што Стеве ја разбрал, па прави споредба со нашите стари), туку како причина која доведува комуникацијата со другите луѓе да ја остваруваат на овој начин:
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

...  TI NEMA SPAS-TI SI TOTALNO MENTALNO POREMETEN I BOLESEN TIP...ne ti pomaga tebe ni makrobiotika ni vegetarijanstvo ni michio kushi...rano ke obolis od nekoja bolest i ke crknes...se somnevam deka redovno sexas;mi izgledas dosta iskomplexiran!!!
Реков, познавам и други вегетаријанци, ама тие не навредуваат никого, не комуницираат на овој начин. Значи оваквиот начин на однесување не е од начинот на исхрана туку е од генетската природа на дотичната индивидуа, која не најде за сходно ниту да се извини!

2. Читајќи ги следниве редови ...
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Nasite stari ziveele vo ekoloski cista sredina,zivotnite ne gi kljukale so hormoni i ne pusele cigari so 4000 otrovi...se potele po cel den,rabotele taka sto visokot masti go trosele so rabota...
... помислувам дека сакаш да кажеш дека ако живееме во еколошки чиста средина (како нашите стари), ако животните не ги клукаме со хормони, ако пушиме тутун без додавање отрови, ако работиме со пот ... тогаш можеме да јадеме и животинска храна? Бидејќи, нели, таа тогаш ќе биде здрава и нашиот организам (во текот на работата) ќе ја искористува за енергија и ќе ја исфрла преку потта!
Јас така го сфатив ова, дека во таков случај и ти би јадел од оваа здрава храна! Дали правилно те разбрав или ...?
Доколку е ова така, значи доколку твојата ориентација за макробиотика се базира врз основа на здравост на храната и животната средина, тогаш ми се наметнува една друга помисла.
Имено, без оглед колку ти да се трудиш да живееш здраво со твоите мешунки, житарици и други тревки, ти (сакал тоа или не) живееш во нездрава, загадена околина.
Исто така, ако ја гледаме здравствената исправност на твоите растителни видови (што ги конзумираш во убаво спакувана амбалажа), дали ти навистина мислиш дека тие се здравствено исправни?
- Почни од амбалажата. Од каков материјал е таа направена, низ кој процес на обработка таа поминува?
- Потоа самите семиња. Мислиш дека тие (заради нивната трајност) не се третирани со разни додатоци, конзерванси, па и инсектициди и фунгициди?
- што правиме со ГМО (Генетски Модифицирани Организми)? Мислиш дека тие не се такви? Сигурен си дека користиш „органски“ производи? Знаеш ли како се добиваат новите хибриди кои  имаат поголема родност, кои се отпорни на разни болести, штетници, климатски услови ...?
- Ами земјата на која растат, мислиш дека и таа не е третирана со такви пестициди (инсектициди, фунгициди и хербициди)?
И каде ти овде ја гледаш здравоста на твојава храна? Мислиш дека од тоа не се добива рак?
Дали твојот Мичио некогаш ти спомнал за ова? Или ти кажува дека денес има таква чиста еколошки исправна и здрава околина и храна и, ти му веруваш, а? ма ајде

А доколку твојата ориентација кон макробиотиката е од филозофски побуди (не убивање на животни), тогаш би те запрашал што би правел ти во некоја хипотетична ситуација!
Еве на пример се наоѓаш на некоја снежна планина, пустелија. Останат си без твојот ранец со храна, а наоколу никаде ниту тревка, ниту мешунка, ниту зрно жито. Ама има по некое зајаче или по некоја птица. Ти нема да се обидеш да уловиш нешто од тоа? Ќе ги сожалуваш ти животинчиња и ќе цркнеш од глад?
Поентата ми е дека се додека човек убива за да се прехрани, тоа е дозволено. Сосема друго е ако тоа го прави од забава.

Конечно, доаѓаме до тоа што јас цело време (во претходните мои постови) ти го велам, а тоа е дека треба да јадеме се, да се користи разновидна храна, бидејќи на човечкиот организам му се потребни разни хранливи елементи кои ги нема во еднородната храна.
Е сега, не се согласуваш со ова што јас го велам, а се согласуваш и го прифаќаш тоа што го вели Ошава.
А што вели тој ... :
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

“Ima onih koji misle da makrobiotika nudi pravila ishrane. Kakva velika greška. Ima drugih koji veruju da to znači jesti integralni pirinač, koren čička, šargarepu i kombu algu. Ovo nije inteligentno. Ima, takođe, onih koji misle da to znači ne jesti šećer, kolače ni voće. Glupost. Makrobiotika je proces menjanja nas samih kako bismo mogli da jedemo sve što volimo bez ikakve bojazni da ćemo se razboleti, ona nam omogućava da ostvarimo naš poslednji životni san, a da se u isto vreme zabavljamo i živimo radosno. Makrobiotika znači upoznati beskraj, živeti u beskraju, diviti se velikoj prirodi i beskraju-apsolutu kao deca koja uzdišu za svojom nežnom majkom.”

Georges Ohsava (Nyoiti Sakurazava) (1893- 1966)

Јас овде никаде не видов Ошава да ја потенцира растителната храна!
А ти виде, прочита некаде такво нешто?
Напротив, зарем не прочита што тој вели за интелигенцијата на тие кои мислат дека макробиотиката е исхрана со интегрален ориз, со корен од чички, морков, комбуха ... :
Зошто тогаш упорно велиш:
Originally posted by stevesatriani stevesatriani напиша:

Za da funkcionira umot kako sto treba,treba da se jade visoko kvalitetna rastitelna hrana...

Или со други зборови повторно сакаш да ни’ кажеш дека доколку не јадеме само растителна храна, „нашите умови нема да функционираат како треба“ или со други зборови
„ќе бидеме ментално пореметени“, како што спомна претходно.

Е токму поради овие навреди што постојано ни’ ги пласираш јас велам дека за оваа твоја состојба е виновна генетиката во тебе, а не макробиотиката.
Се надевам дека овој пат правилно ќе сфатиш што подразбирам под генетика.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 22:23
,,,stevo a što misliš za ekonomskata isplatlivost na makrobiotikata ,,bidejki ne site proizvodi rastitelni,se eftini,,,,te algi,,te mekoi drugi raboti se od drugi podnebja nespecifiĉni za našata makedonska kujna,,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
stevesatriani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Мај.2014
Статус: Офлајн
Поени: 264
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevesatriani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2014 во 23:35
Makedonskata kujna ako e sostavena od meso,belo brasno,mlecni proizvodi,seker,jajca i slicno e kancerogena...Makrobiotickata hrana e skapa zatoa sto ja jadat mal broj na luge...Mesoto e skapo a sepak go kupuvaat golem broj na luge a plus e nezdravo i kancerogeno!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 18:50
Ми недостига темава, како само време ми врвеше со читање 

Дај бе нека се појави некој како Стевесатријани пак голема насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 18:57
Јас немав појма дека макробиотиката била конузмирање на продукти од нашите краишта, значи она што успева на територијата на Македонија.
Е сеа тоа значи ако јадам здраво манго, авокадо и кокос кои имаат многу витамини дека ќе му пречат на мојот организам и здравје? 
Хммм, појма немам што да речам.. размислувањене знам
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 19:10
Ништо не викај и не ја читај темава, оти стои ради колку да стои.

Ама најдобро е да ја прочиташ, од причина што ќе дојдеш до заклучок до која граница се спремни да одат луѓето кога е во прашање помодарството во исхраната во последниве 15-20 години.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 19:23
Еј стварно бе, сум го заборавил овој, како беше, Михио Куши....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 19:32
Мичио Куши, замина во вечните ловишта лани и замисли од што?

Цела микробиотика ми се темели на тоа да луѓето што ја користат не заболуваат од рак, а тој умер од рак на панкреас...судбинаголема насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 19:39
Хахахаха...абе за тоа не сум знаел....
Мислам, не сакам да им се потсмевам на уверувањата, сепак секој си има право на свое уверување, меѓутоа оној Стеве беше.толку упорен и напорен, што покрај него само што го читав, добив лошо мислење за сите макробиотичари....
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 19:40
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ништо не викај и не ја читај темава, оти стои ради колку да стои.

Ама најдобро е да ја прочиташ, од причина што ќе дојдеш до заклучок до која граница се спремни да одат луѓето кога е во прашање помодарството во исхраната во последниве 15-20 години.

No comment.. Samo изненадувањеизненадувањеизненадување
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 19:46
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Хахахаха...абе за тоа не сум знаел....
Мислам, не сакам да им се потсмевам на уверувањата, сепак секој си има право на свое уверување, меѓутоа оној Стеве беше.толку упорен и напорен, што покрај него само што го читав, добив лошо мислење за сите макробиотичари....
 

Ма ај што беше упорен во постовите и што пишуваше глупости, на крај почна и зелени да тресе, па вулгарности и слично

Темава има 3 последни страници со скриени постови кои во себе содржат чисто лудило голема насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 20:02
Да бе, ми тркнува кога месојадците ненправеше ненормални со самоубиствени нагони    
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2015 во 20:05
Ама да е само тоа....да ти препратам постови да видиш што пишуваше...за в затвор директно, без судење по брза постапка газење од смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 22232425>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,140 секунди.