IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Videoto ja ubi fotografijata!!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Videoto ja ubi fotografijata!!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Videoto ja ubi fotografijata!!!!
    Испратена: 06.Октомври.2008 во 02:29
Videoto ja ubi fotografijata za web.
Sredata vodevme debata vo MS so Igor, Ilco i Zoran. Igor tvrdese deka videoto ja ubi fotografijata. Jas mislev obratno, no odkoga ja poglednav storijata za Tibet na Guardian (imam poseben post za toa) snimena so D90 sfativ deka Igor bil vo pravo. Storijata si ja izgledav za 8min. Ako bese pisuvana storija so 4-5 fotki (klik tu enlardzh) nikogas nemase da ja procitam. Se pogolemata popularnost na web video, kako i se povekje video na news portalite ja potvrduva teorijata deka videoto ja ubi fotografijata za web.
Koj ima vreme da cita storii na web, vaka kako gospodin si sedis, pies kafe, gledes i slusas. Merak намигнување.
Duri i na www.kirilica.com.mk ima video vesti. I toj trend kje se zgolemuva.
Golemiot flickr ima video za pro korisnicite.
Golemata zaednica na MySpace kje profitira so webvidea.

Fotografijata kje si ostane vo pecatenite mediumi, koi isto taka se borat so tirazot.

Ova razmisluvanje na Igor spored mene sega vazi za web video i foto. Za ponatamu ne znam збунетост A koj bi znael збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
DreamCatcher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamCatcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 04:43


Ne znaci deka mora da bide taka...jas na primer si gledam sliki dur pijam cafe...cacao de
"Не напрегај се да ме гледаш,јас имам свој тек,тешко да ме разбереш.
Јас сум како подземна река,под белиот варовник на дните, изворот ми е - далечна детинска ноќ."
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 09:30
Не се сложувам со тоа дека видеото ја убило фотографијата.
Видео си е видео, фотографија си е фотографија.
Јас иако повеќе сум по "видеото" сепак сметам дека фотографијата е и ќе остане незаменлива.
Можеби е ова некој моментален тренд но ќе помине и тоа многу наскоро. Така да воопшто нема потреба од грижа.
Неможе видеото да го замрзне моментот (кој останува така во вечноста) како што може фотографијата.
Сепак луѓето кога им треба сервис (видео-фотографски) го бараат и едното и другото.
Дури и кога би морале да се одлучат само за едно би одбрале фотографија, па дури и јас кој сум повеќе видеографер.
Ако мислите дека е поинаку еве ќе направиме една анкета па ќе видите. намигнување
Инаку дека ќе има и видео, ќе има, исто како порано на пример свадбите биле само фотографирани а сега се и фотографирани и видеографирани, така и со ова.
 
Но дека нема да има фотографија?!!!!!!
Нема шанси!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 10:06
Se sl*gam deka videoto ce dozivee uste pogolema ekspanzija, no ne i deka fotografijata ce izumre.

A little treat for you my friends:

"Look at this photograph
Every time I do it makes me laugh
how did our eyes get so red?
And what the hell is on Joey’s head?

This is where I grew up
I think the present owner fixed it up
I never knew we ever went without
The second floor is hard for sneakin’ out..."

Photograph-Nickle*ack


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 10:15
Е сега се разбрав.голема%20насмевка
Камо превод?!тага


Изменето од Александар_А - 06.Октомври.2008 во 11:08
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 11:43
ne nemojte da ste crno beli......!!

moeto tvrdenje beshe vo nasoka deka estetskiot izraz na kratkiot video zapis kje bide prifaten i iskoristen od ogromen broj na vljubenici vo fotografijata i umetnichkiot izraz generalno.

toa odzema vnimanie, bara posvetenost i troshi vreme.....a shtom odreden broj od slobodnite minuti vo denot kje bidat posveteni na kratkiot video zapis togash neodminlivo fotografijata kje dozhivee udar....jas voobichaeno sum podramatichen za da definiram poenta, no novite fotoaparati so prisutna mozhnost da zapishat video mi ja podrzhuvaat teorijata.

Generalno zemeno neshto se sluchuva interesno vo definiranje na estetskiot izraz i treba povnimatelno da se nabljuduva....!

POZDRAV
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:28
Ne velam deka fotografijata kje izumre, no za na web videoto kje zeme golem del na fotografijata. Pak kje se navratam na Guardian prilogot. Vo pecatena verzija kje ima fotki od D90, na web ima video od D90. Zosto da se cita koga podobro e da se izgleda. Poednostavno, pobrzo i poemotivno намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:37
Веројатно во комерцијални цели,во уметнички не верувам среќаголема%20насмевка
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:42

Ни во едното ни во другото. голема%20насмевка Фото е фото, видеото си е друго.

Фотографијата може да ја носиш секаде со тебе а видеото? голема%20насмевка
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:44
vo portable player голема%20насмевка
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:48
А ако ти снема батерија? голема%20насмевка
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 12:50
Не не е исто, како сакате да вртиме фотка си е фотка видео си е видео.
До сега не се сеќавам да побарал некој само видео за некоја работа. Само фото да, фото и видео да, ама само видео ЈОК! голема%20насмевка
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 19:33
Pak vie crno belo......!!
 
ako ja svakjate rabotata kako so nozh 0odvoena vo pravo ste video si e video i fotografija si e fotografija......toj shto kje pravi izlozhba na fotografii i samo na fotografii i nema namera da eksperimentira so umetnichkiot izraz nema da ima potreba od video...jas na primer sakam da eksperimentiram i da vleguvam vo novi estetski izrazi postojano....jas bi sakal da se isprobam so nekolku kratki videa.....normalno ako stignam do Canon 5D MII.....! I sega koga go nemam spojuvam fotografii.....!!
 
taka da....bidete open minded....i od granka mozhe da se napravi umetnost pa kamoli so fotoaparat i video vo edno.....pridruzheni so 1.4 objektivi dzverovi...HUH
 
imate i izbor i videoto da si ostane video samo kako zapis i fotografijata da si ostan sam0o fotografija kako zapis....
 
BUT BUT BUT...)))
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2008 во 19:42
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Е сега се разбрав.голема%20насмевка
Камо превод?!тага


Ih Aca ... jas so Angliskot sum dobar, ama poezija (malku e preterano ova poezija, ama ajde ... stihovi se) da preveduvam e previse za mene.

Iskreno i mnogu po kvalifikuvani od mene, koga pravat prepev uspevaat da go unistat napisanoto.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.