IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - БУРЕК СО МЕСО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БУРЕК СО МЕСО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 22:13
Originally posted by konan konan напиша:

kaj ziveis, mislam ime na burekdzilnicata, mojta e za nikade u maaloголема%20насмевка
 me biva?замисленост


Лептокарија, бурекџилницата на аголот ја држат едни Торбеши, најубав бурек и најдобри мајсториљубов
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2009 во 23:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by konan konan напиша:

kaj ziveis, mislam ime na burekdzilnicata, mojta e za nikade u maaloголема%20насмевка
 me biva?замисленост


Лептокарија, бурекџилницата на аголот ја држат едни Торбеши, најубав бурек и најдобри мајсториљубов
 
 
Ако мислиш за таа од задната страна....да, навистина имаат многу добар бурек...среќа
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Декември.2009 во 21:06
Има ли што поубаво, надвор снег, сите уште спијат, а ти цап-цап одиш, им купуваш бурек и јогурт затоа што сакаш да им угодиш.
Буреков е многу повеќе од вкусен појадок.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2010 во 21:36
Бурекот е страшна навика...кај им текна па да прават и бурек со месо и лути феферончиња до пред некој месец бев пациент и би сакал да истата воља за откажување на бурекот од менито ја имам и со цигарите
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2010 во 18:07
Навистина не оди-бурек со лути феерони, или пица бурек. Што знам, јас сум потрадиционален тип, се знае бурек со што се прави.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2010 во 22:18
Јас неколкупати јадев бурек со трошки од соја претходно пропржени на кромид со моркови. Мене ми беше вкусно, изгледот е како да е со месо.
Кон врв
na oko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

koj sum jas koj sum jas

Регистриран: 25.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4866
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај na oko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 00:08
ne e da ne sumza modernizacija ama vo tradicionalnata kujna kako burek nema mesto za egzebicii
na kamen shto se trkala mov ne se nafaka
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 13:59
Не можам да поднесам бурек со месо.
Можеби поради јакиот мирис на кромидотголема%20насмевка
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јануари.2010 во 13:59
праат убав бурек со месо, со шунка и печурки, со сирење... кај гимназијата мојаголемо%20гушкање
мераклија за буреци сум, ама само од таму сакам и од упте 2-3 продавници во градов.
Во Скопје е многу грд бурекот со месо. Односно од месо нема ни М, само соја и кромидболен

едит: оваа Тигрицава пак ме престасалаголема%20насмевка пак над мене пишалазамисленост


Изменето од volkswagen - 13.Јануари.2010 во 14:01
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 23:18

Бурек со пилешко месо

Бурек%20со%20пилешко%20месо
 

Потребни состојки:

  • малку   Црн пипер
  • малку   Сол
  • 2000 грама Пилешко
  • 200 милилитри Масло
  • 1   Кромид/а

 
Пилешкото исечете го на парчиња и насолете го, па пржете го на масло додека не омекне, одвојте го од коските, па сомелете го на машина и пропржете го со исецканиот кромид.

Додајте малку црн пипер, 6 јајца, измешајте и филувајте ја питата.

Во подмачканата тава ставете три кори попрскани со масло, покријте со фил, додека не го потрошите материјалот.

Попрскајте ја горната кора со масло и вода и печете во загреана рерна.
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 21:06
obozavam burekголема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 21:22
бурек - да , но со сирене или со спанак.намигнување
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2010 во 23:48
Obozavam dobar burek....mada vo posledno vreme sekoj stana majstor za burek so sto se izgubi kvalitetot, a se pocesto go nema mesoto nikade pa e kako nagradna igra koj najde meso vo burekot dobiva uste eden burek...не
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2010 во 16:16
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Не можам да поднесам бурек со месо.
Можеби поради јакиот мирис на кромидотголема%20насмевка


Иста сум и јас,ретко јадам бурек и тој мора да е со сирење...овај урда деголема%20насмевкаили урда со  спанаќ.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.