IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Предзнаци на судниот ден
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Предзнаци на судниот ден

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Предзнаци на судниот ден
    Испратена: 29.Септември.2008 во 01:34
Ova za Spiros posebno
Nema okolu malite predznaci da pisuvam,samo nesto okolu tvoeto Antihristot i Isa a.s... kolku da vidis deka navistina ne si ja svatil porakata.

MESIH DEXXAL

Izrazot Dexxal: postanal poznat naziv za slep- iot (}orav) la`liv Mesih. Zatoa koga }e se re~e Dexxal vedna{ razumot n# upatuva na nego.
Dexxal se narekuva so ova ime poradi nekolku zna~ewa: Zatoa {to toj ja pokriva vistinata so zabluda; ili zatoa {to go pokriva negovoto neverstvo pred lu|eto so negovite prika`uv-     awa i zala`uvawa ili zatoa {to samiot se prikriva so brojnosta na svojata dru`ina. (Lisanul-Arabi)

Opisot na Dexxal
Se naveduvaat brojni hadisi okolu opisot na Dexxal. Ibn Omer prenesuva deka Allahoviot Pejgamber a.s. go spomnal Dexxal, pa rekol: “Navistina Allah ne e slep, dodeka Mesih Dexxal e slep vo desnoto oko ..” (Buhari, Muslim)
Vo drug hadis na Ubadete ibn Samit se veli deka Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Navist- ina Mesih Dexxal e nizok ~ovek, }elav, slep, so oko zape~ateno, koe nitu e istureno nitu e vdlabo~eno. Ako vi se pome{a vam, znajte deka va{iot Gospodar ne e slep.” (Ebu Davud, Ahmed)
Vo hadisot na Enes r.a., Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Pome|u negovite o~i e napi{ano Kafir.” (Buhari)
Vo drugo predanie stoi: “Bukvite }e bidat pravilno podredeni: Ka, Fa, Ra, }e gi ~ita sekoj musliman.” (Buhari)
Vo predanieto na Huzejfe stoi: “}e gi pro~ita sekoj musliman pismen bil ili nepismen.Muslim
Se naveduva vo nekoi hadisi deka Dexxal e slep vo levoto oko, vo drugi hadisi se spomnuva deka e slep vo desnoto oko, site predanija se verodostojni.
Vernikot }e go ~ita, prepoznava Dexxal so pomo{ na Allah x.{. iako e nepismen, dodeka nevernikot nema da go gleda nitu prepoznava, duri i da e pismen. Kako {to vernikot gi gleda bo`jite dokazi so o~i na spoznanie. A nevern- ikot ne gi gleda. Taka Allah x.{. }e go pou~i vernikot bez da u~i, bidej}i toa vreme }e bide vreme na ~uda i neobi~nosti.
Od osobinite na Dexxal isto taka se naveduva deka toj e golem ~ovek, crven, so visoko ~elo, {iroki gradi. Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Pome|u Adem i Sudniot den ne e sozdaden pogolem ~ovek od Dexxal.” (Muslim)

Allahovite meleki }e gi {titat
Mekka i Medina od Dexxal
Vo hadisot na Fatima bint Kajs se naveduva deka Dexxal rekol: “}e izlezam, }e odam po zemja,nema da ostavam niedno mesto bez da vlezam vo nego za ~etirieset no}i osven Mekka i Tajjibe (Medina). Tie se zabraneti za mene. Koga i da posakam da vlezam vo eden od niv, }e me do~eka melek so ostra sabja i }e me spre~i. Na sekoj priod do niv stoi melek koj gi ~uva. (Muslim)
Isto taka potvredeno e deka Dexxal nema da ima pristap vo ~etiri xamii: Mesxidul-Haram (Mekka), Mesxidul-Mediine (Medina), Mesxidu-Tur i Mesxidul-Aksa (Erusalim).
Se prenesuva deka Allahoviot Pejgamber rekol: “Toj }e se zadr`i na zemja ~etirieset sabahi, }e dojde na sekoj izvor, a nema da se pribli`i kaj ~etiri xamii: Mesxud-el-Haram, Mesxid el-Mediine, Mesxid et-Tur i Mesxid-el- Aksa.” (Ahmed)
Najbrojni sledbenici na Dexxal }e bidat: evr-   eite, nearapite, tatarite, `enite, beduinite i neu~enite t.e. prostata masa na lu|e.

Dexxalovoto isku{enie se smeta za najgolemo isku{enie
Isku{enieto na Dexxal se smeta za najgolemo isku{enie otkako go sozdal Allah x. {. Adema a.s. pa se do sudniot den, poradi toa {to Allah x.{. }e mu dade natprirodna mo} so koja }e pravi ~uda od koi razumot }e ostane vxa{en.
Se naveduva deka so nego }e bide xennet i xehenem, no negoviot xennet }e bide xehenem a negoviot xehenem }e bide xennet, so nego }e bidat golemi reki, brda so leb, }e mu naredi na neboto da vrne do`d i toa }e zavrne, na zemjata da nikne i taa }e nikne, }e go sledat bogats-      tvata na zemjata, }e ja pominuva zemjata so golema brzina; kako oblak koj go tera vetrot.. i drugi neobi~ni ne{ta.
Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Od negovoto isku{enie - (na Dexxal) - }e mu re~e na nekoj beduin:{to misli{ ako ti gi pro`iveam tvoite roditeli, dali }e posvedo~i{ deka sum tvoj gospodar? Beduinot }e re~e: Da. Toga{, dvajca {ejtani }e se pretvorat vo negovite roditeli i }e mu re~at: O sinko! Sledi go nego,bidej}i toj e tvojot gospodar.” (Ibn Maxxe)
Isto taka rekol: “Dexxal e }or so levoto oko, so razbu{avena kosa, so nego }e bidat xennet i xehenem, no negoviot xennet e xehenem a negoviot xehenem e xennet.” (Muslim)
Vo hadisot na Navvas ibn Sem‘aan r.a. se naveduva deka ashabite go pra{ale Pejgambe-    rot: O Allahov prateniku! Kolku }e se zadr`i (Dexxal) na zemjata? Rekol: ^etirieset dena: den kako godina, den kako mesec, den kako nedela, i preostanatite dena kako va{ite den- ovi. Pra{ale: So kakva brzina }e se dvi`i na zemjata? Rekol: ‘Kako oblak koga veter go tera.’ Potoa }e dojde kaj lu|eto i }e gi povika, i tie }e poveruvaat vo nego, i }e se odzvijat na negov- iot povik, }e mu naredi na neboto da vrne i }e vrne, na zemjata da nikne i taa }e nikne, stokata }e im se vrati na krajot na den sita i so polno mleko. Potoa }e dojde kaj lu|eto i }e gi povika, a tie }e go odbijat negoviot povik,pa }e gi napu{ti niv. }e ostanat siroma{ni bez da imat ne{to, }e pomine pokraj urnatini pa }e i re~e: ‘Isfrli gi riznicite na tvoite bogatst-    tva’, pa bogatstvoto }e go sledi kako roj od p~eli (ma{ki). Potoa }e go povika eden krupen mladi~, }e go udri so sabja i }e go prepolovi na dva dela. Toga{, povtorno }e go povika, a toj }e dojde so vedro i nasmeano lice.” (Muslim)
Vo predanieto na Imam Buhari se naveduva deka ~ovekot koj Dexxal }e go ubie e eden od najdobrite lu|e., }e dojde pred Dexxal od Medina (gradot na Pejgamberot) i }e mu re~e na Dexxal: “Svedo~am deka ti si Dexxal za kogo ni raska`uval Allahoviot Pejgamber . Dexxal }e re~e: {to mislite ako go ubijam, i potoa go pro`iveam, dali }e se posomnevate vo mene? Tie }e re~at: Ne. Pa }e go ubie, potoa }e go pro`ivee. Toga{, ~ovekot }e re~e: ‘Se kolnam vo Allah, sega mi e pojasno koj si ti. Dexxal }e posaka da go ubie, no ne }e mo`e toa da go stori.”
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 01:35
Ibn Arebi rekol: “Seto ona {to }e go pravi Dexxal od razni ~uda i neobi~nosti: od spu{t- awe na do`d, blagosostojba za onoj koj poveruva vo nego, maka za onoj koj }e go odbie, sledewe na zemjinite bogatastva, xennet, xehenem, reki, koi }e bidat so nego; seto toa e isku{enie i ispit od strana na Allah x.{. da go uni{ti licemerot i slabiot, a da go spasi cvrstiot vernik. Seto toa e stra{no, zatoa Allahoviot Pejgamber rekol: “Nema pogolemo isku{enie od isku{enieto na Dexxal.” (Fethul-Bari)

Kako da se za{titime od Dexxal?
Kako {to sekoj bo`ji pratenik go predupredil i izvestil svojot narod od isku{enieto na Dexxal, taka i Muhammed a.s. go predupredil svojot ummet od toa stra{no isku{enie, bidej}i Dexxal }e se pojavi vo ovoj ummet so sigurnost, zo{to ovoj ummet e posleden od site narodi i na{iot Pejgamber e pe~at na site pejgamberi.
A sega da uka`eme na nekoi na~ini so koi }e se za{titime so pomo{ na Allah x.{.od spletkite na Dexxal:
Prvo: Cvrsto pridr`uvawe za Allahovata vera, prodlabo~uvawe na na{eto veruvawe, spoznavawe na bo`jite dobri imiwa i ubavi svojstva, i da znaeme deka: “Ni{to ne mu e sli~no nemu” dodeka Dexxal e }or, a Allah x.{. ne e , i deka nie nema da go vidime Allaha osven posle smrtta, dodeka Dexxal }e go vidat site lu|e koga }e se pojavi; vernik i nevernik.
Vtoro: Barawe na za{tita i pribe`i{te od spletkite na Mesih Dexxal, a posebno vo namaz posle te{ehud pred selam.
Ai{a r.a. `enata na Muhammed a.s.veli deka Allahoviot Pejgamber se molel vo namaz so zborovite: “O bo`e, baram za{tita kaj tebe od kaznata vo grobot, i baram za{tita od fitneto na mesih Dexxal..” (Buhari, Muslim)
Treto: U~ewe napamet prvite i posledni ajeti od suretul-Kehf. Allahoviot Pejgamber a.s. naredil da se u~at prvite ajeti od suretul-Kehf poradi za{tita od spletkite na Dexxal, dodoka vo nekoi drugi predanija poslednite ajeti, i toa desette nejzini prvi ili posledni ajeti. Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Koj }e gi nau~i napamet desette prvi ajeti od suretul-Kehf }e bide za{titen od Dexxal.” (Muslim)
Isto taka rekol: “Koj od vas }e go do`ivee Dexxal, neka gi u~i prvite ajeti od suretul-Kehf.” (Muslim)
^etvrto: Oddale~uvawe i begawe od Dexxal; a najdobar spas od nego e naseluvawe vo grado- vite Mekka i Medina. Porano spomenavme deka Dexxal nema da vleze vo ovie dva grada, zatoa treba muslimanot koga }e se pojavi Dexxal da se oddale~i od nego, poradi negovite golemi sple- tki i neobi~ni ~uda koi }e im gi nanesuva na lu|eto. }e dojde kaj ~ovek koj misli deka e vernik, pa }e go natera da go sledi i }e go sledi. Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Koj }e slu{ne za Dexxal neka bega od nego. Se kolnam vo Allah, ~ovekot }e misli za sebe deka e vernik, a }e po~ne da go sledi Dexxala, poradi spletk- ite koi toj }e gi nafrluva.” (Ahmed, Ebu Davud)

Zo{to imeto na Dexxal ne se spomnuva
vo Ku’ ran
Mnogu islamski nau~nici se pra{uvaat, duri i obi~nite lu|e za mudrosta vo ne spomnuvaweto na Dexxal na precizen na~in vo k*r’an, iako negovata pojava se smeta za najgolemo isku{e- nie na celoto ~ove{tvo.
Nekoi nau~nici dale odgovor na ova pra{awe:
Toj e spomnat vo kontekst na slednive ajeti kade Allah x.{. veli: “Toj den koga nekoi predznaci od Gospodarot tvoj }e dojdat, tog- a{ nema da koristi veruvaweto na ~ovekot, ako pred toa ne veruval, ili pak kako vernik ne napravil dobro.” (El-En’am, 158)
Tie predznaci se: Dexxal, izgrevawe na sonce od zapad i `ivotno. Allahoviot Pejga- mber a.s. rekol: “Tri ne{ta koga }e se pojavat nema da mu koristi veruvaweto na ~ovekot koj ne veruval porano ili ne napravil dobro: izgrevawe na sonce od Zapad, Dexxal i `ivotno od zemja.” (Muslim)
Ku’ran go spomenuva spu{taweto na Isa a.s.. dodeka Isa a.s. e toj koj }e go ubie Dexxala, Zatoa k*r’an se ograni~il vo spomnuvaweto na Mesih na upastvoto nad Mesihot na zablu- data a po obi~aj arapite e da spomnat edna od sprotivnostite a da ispu{ti druga.
Toj e spomnat vo Allahovite zborovi: “Sozd- vaweto na nebiwata i zemjata e sigurno pogolemo otkolku sozdavaweto na ~ove~- kiot rod.” (Gafir, 57), Pod poimot ~ove~ki rod se misli na Dexxal, a toa e od spomnuvawe na celovitost za ozna~uvawe na poedine~-     nost. i
Ku’ran ne go spomnuva Dexxal za da go poni`i i potceni, bidej}i toj }e tvrdi svoe bo`enstvo a ne e ni{to drugo osven ~ovek.

Uni{tuvawe na Dexxal
Isa a.s. }e bide onoj koj }e go ubie Dexxal, na toa upatuvaat mnogu verdostojni hadisi. Dexxal kako {to spomenavme }e zavladee so celata zemja osven toa nema da vleze vo Mekka i Medina. Golema masa na lu|e }e bidat negovi sledbenici, i }e bide seopfatno negovoto isku{enie, od nego nema da se so~uvat osven mal broj na vernici. Toga{ }e se pojavi Isa a.s. kaj isto~nata minara vo Damask, }e go sledat Allahovite robovi, koi }e gi vodi kon la`liv- iot Dexxal, toj }e se upati kon Bejtul-Makdis, Isa a.s. }e go sretne na vlezot kaj mestoto nare~eno ‘Ludd’. Koga }e go vidi Dexxal }e se stopi kako {to se topi sol. Toga{, Isa a.s. }e mu re~e: “Za tebe imam eden udar koj nema da go prepu{ti{.” Potoa }e go stigne i }e go ubie so kopje i pobie negovite sledbenici, }e mu se pridru{at i vernicite vo borba protiv nevern- icite duri drvo i kamen }e prozborat: Muslim- amnu, Allahov robu, eve zad mene evrein dojdi i ubij go; osven drvoto ‘Garkad’, zo{to toa e everejsko drvo. (E{ratu-Saat)
So negovoto ubistvo }e prestane najgolemoto fitne koe }e se najde na zemjinoto lice otkako go sozdal Allah x.{. Adema pa s# dodeka ja nasledi Allah zemjata i s# {to e na nea.

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 01:35
SLEGUVAWE NA ISA A.S.

Otkako }e mu dozvoli Allah x.{. na Dexxal da se pojavi na zemja i see nered na nea, toga{ }e se
Spu{ti Isa a.s. na zemjata - so dozvola na Allah x.{.- kaj beloto minare vi isto~en Damask vo {am, }e bide oble~en vo dva dela od mirisna obleka, so polo`eni race na krilata na dva meleki. Koga }e ja navedne glavata }e pote~e kapka, a koga }e ja podigne }e sjae kako biser. Sekoj nevernik koj samo }e go po~uvstvuva nego- viot zdiv }e umre. Negovoto spu{tawe }e bide me|u spasenata grupa koja }e se bori so nego, sobrana vo borba protiv Dexxal, }e se spu{ti vo vreme na po~etokot na namazot i }e klawa so imamot na taa dru`ina.
Ibn Kesir veli: “Ova e najpoznato mislewe kaj nau~nicite deka mestoto kaj koe }e se spu{ti }e bide beloto minare isto~no vo Damask”
Ibn Kesir spomnuva deka vo negovoto vreme vo 741 godina po Hixret, muslimanite go obnovile minareto so beli kamewa, dodeka negovata izg- radba bila od hristijanski imot koi go zapal- ile minareto koe bilo na toa mesto. Mo`ebi ova e dokaz za pejgamberlukot na Muhammed a.s. kade Allah x.{. odredil deka izgradabata na minareto }e bide od hristijanski imot, za da bi se spu{til Isa a.s. na toa minare, da ja ubie sviwata, da ne prima od niv nikakvo xizje osven Islam ili pak da bide ubien, taka i drugite od nevernicite. (E-Nihaje / 145)

Dokazi za spu{taweto na Isa a.s.
od k*r’an i Sunnet
Spu{taweto na Isa a.s.vo posledno vreme e vostanovno so k*r’an i Sunnet, I toj e eden od predznacite na sudniot den.
Dokazi od k*r’an-Kerim:
1- Allah x. {. veli: “I bidej}i im be{e iznesen primerot na sinot Merjem, narodot tvoj vedna{ pomina na razgovor.. se do zborovite.. i navist- ina toj e znak za sudniot den.” ( Ez-Zuhruf, 58-61) Odnosno: spu{taweto na Isa a.s. pred smak na svetot e predznak za pribli`uvawe na sudniot den. Kon ova aludira i slednovo ~itawe (Ve innehu le alemun lis-saati) “Navistina toj e predznak za ^asot” Zborot: Alem zna~i - znak i najava za krajot na svetot. Ova ~itawe (kiraet) se prenesuva od Ibn Abbas, Muxahid i drugi komentatori na k*ran. (Tefsir k*rtubi i Taberi)
Se prenesuva od Ibn Abbas vo tolkuvaweto na ovoj k*ranski ajet (Navistina toj e predznak za sudniot den) rekol: “Toj znak e spu{taweto na Isa a.s. sin na Merjem pred krajot na svetot.” (Ahmed)
2- Allahovite zborovi: “I nivnite zborovi: Nie go ubivme Mesih Isa sin na Merjem Allahov pratenik. Ne go ubija i ne go raspnaa! Tuku toa im se pri~ini.. pa se do zborovite..i nikoj od sledbenicite na knigata nema sigurno da ne poveruva vo toa pred smrtta svoja; na denot suden }e bide svedok protiv niv.” (En-Nisa, 158-159)
Ovie ajeti kako {to aludiraat na toa deka evreite ne go ubile nitu raspnale Isa a.s. tuku Allah x.{. go vozdignal vo nego, kako {to veli: “Koga Allah re~e: O Isa, navistina, }e te zem- am i }e te vozdignam kon Mene..”( Ali Imran, 55)
Isto taka tie aludiraat na toa deka nekoi od sledbenicite na kniga (hristijani) }e poveruv- aat vo Isa a.s. vo posledno vreme, a toa }e bide otkako }e se spu{ti i pred da umre, kako {to na toa aludiraat brojni verodostojni hadisi.

Dokazi od Sunnet za spu{taweto na Isa a.s.

Hadisite okolu ova pra{awe se mnogubrojni, no nie }e se ograni~ime samo na dva hadisi:
Prenesuva Ebu Hurejre r.a. deka Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Se kolnam vo onoj vo ~ii race e mojata du{a, naskoro }e sleze me|u vas Isa sin na Merjem kako praveden vladar; }e go skr{i krstot, ubie sviwata, prekine vojnata. Bogatstvoto }e se zgolemi {to nema da ima koj da go prima, duri edno sexde }e bide povredno od duwalukot i s# {to e na nego.” ( Buhari, Muslim) Potoa Ebu Hurejre veli: ^itajte ako sakate: “I nema nikoj od sledbenicite na kniga koj koga }e umre nema vo nego kako {to treba da poveruva, a na sudniot den toj protiv niv }e svedo~i.” (En-Nisa, 157-159)
Xabir r.a. veli: go slu{nav Allahoviot Pejga- mber deka rekol: “Sekoga{ edna grupa od mojot ummet }e vojuva na strana na vistinata, pobedn- ici do sudniot den;Toga{, }e sleze Isa sin na Merjem, a nivniot Imam }e re~e: Klawaj so nas kako imam! Toj }e re~e: Ne;vie edni na drugi ste voda~i, poradi Allahovata milost sprema vas.” (Muslim)

[to e smislata vo spu{tawe na Isa a.s.
vo posledno vreme?
Ova pra{awe mu pa|a na pamet na sekoj vernik koj veruva vo Allah i Sudniot den.
Nau~nicite odgovorile na sledniov na~in:
1- Demant na evreite poradi nivnoto tvrdewe deka tie go ubile Isa a.s. So negovoto spu{tawe Allah x.{. }e ja razotkrie pravata vistina, kako i deka toj }e gi ubie niv i nivniot voda~ Dexxal. Ibn Haxer mu dava prednost na ova mislewe vo odnos na preostanatite;
2- Isa a.s. ja najvil vo Inxil vrednosta na ummetot na Muhmmed a.s.. za ova Allah x.{. veli: “Muhammed e Allahov Pejgamber. A onie koi se so nego se strogi kon neverencite, a mil- ostivi me|usebe. Gi gleda{ na ruku‘ i na sexde, kako ja baraat dobrinata i zadovolstvoto Allahovo. Ima belezi na licata nivni od trago- vite na sexdeto, Ete, takov be{e primerot nivni vo Tevrat i takov be{e primerot nivni vo Inxil: kako seme {to }e ja isfrli korata negova, }e se zajakne, a potoa }e zatvrdi vrz stebloto, v~udoneviduvaj}i go seja~ot za da se razlutat so toa nevernicite. A Allah im veti na onie koi veruvaat i koi dobri dela rabotat pro{ka i nagrada golema.” (El-Feth, 29) Zatoa Isa a.s. go zamolil Allah x.{. da go napravi da bide eden od tie sledbenici na ummetot Muham- medov i Allah mu ja udovolil taa molba, go zadr`il kaj nego se dodeka }e go spu{ti vo posledno vreme da go obnovi Islamot.
Imam Zehebi vo biografijata za Isa a.s. vo knigata “Texridu Esmaus-Sahabe” veli: “Isa sin na Merjem e ashab, pejgamber, go videl na Muham- med a.s. vo no}ta na Isra, i go pozdravil. Toj e posleden ashab po umirawe.”    
3- Isa a.s. }e sleze od nebo poradi negovoto pribli`uvawe na smrtniot ~as, za da se zakopa vo zemja, bidej}i sekoe stvorenie od zemja umi- ra na zemja i se zakopuva vo zemja. Negovoto spu{tawe se sovpa|a so pojavata na Dexxal, i }e go ubie nego Isa a.s.
4- Toj }e sleze da gi obvini hristijanite za la`, i da gi otkrie nivnite krivoverstva i zabludi. Allah x.{. vo negovoto vreme }e gi uni{ti site veruvawa osven islamskoto veruvawe. Isa a.s. }e go skr{i krstot, ubie sviwata i prekine vojnata.
Isa a.s. }e bide praveden vladar na
islamskiot ummet
Koga }e se spu{ti Isa a.s. na zemjata, toj nema da donese nov bo`ji verozakon, tuku }e se spu{ti kako eden od vladarite na islamskiot ummet, na koi }e im sudi spored Allahoviot {erijat, i }e bide obnovuva~ na Islamot za da postane od sledbenicite na Muhammed a.s.

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 01:36
Isa a.s. }e obavi Hax vo Bejtul-Haram
Spomnavme deka Isa a.s. e posleden ashab od ashabite na Allahoviot Pejgamber koj }e umre. Toj }e obavi haxx posle spu{taweto na zemja vo posledno vreme. Hanzala El-Eslemi go slu{nal Ebu Hurejreta koj prenesuva hadis od Allahov- iot Pejgamber: “Se kolnam vo onoj vo ~ii race e mojot `ivot, sinot na Merjem }e zanijeti za Hax ili Umra ili obete vo mestoto Reuha.” (Muslim)

Pojava na sigurnost i bere}et na nebo i zemja
Seto toa }e se pjavi poradi pokornosta i preda- nosta na stvorenijata vo vselenata na svojot gospodar Allah x.{. ^ovekot kolku ja zgolemuva svojata poslu{nost i pokornost kon Allah x.{. tolku Allah x.{. mu ja pokoruva vselenata i s# {to e na nea vo negova slu`ba.
Koga }e se spu{ti Isa a.s. na zemjata, lu|eto }e znaat deka negovoto spu{tawe e predznak na sudniot den, toga{ }e se oddadat na ibadet i pokornost. Zatoa Allah x.{. }e i naredi na zemjata da gi dade svoite plodovi, a na neboto da go spu{ti svojot bereket; i tolku }e se zgol- emi bogatstvoto na lu|eto {to nema da najdat koj }e im gi prima nivnite sadaki. Toga{ }e nestane me|u lu|eto zlobata, zavidlivosta i omrazata. Vo podolgiot hadis na Navas ibn Seman vo koj se spomnnuva Dexxal, spu{taweto na Isa a.s. pojava na Je’ xux i Me’xux, i molbata na Isa a.s. za nivno uni{tuvawe i propa|awe. Allahoviot Pejgamber a.s. rekol: “Potoa Allah }e prati do`d pred koja }e se sru{i sekoja ku}a od drvo i glina. Zemjata }e ja opere duri }e bide kako ogledalo. Potoa }e i re~e na zemjata: Nik- ni gi svoite plodovi i vrati gi blagodatite. Lu|eto }e jadat od od edno drvo i site }e sedat vo senkata na toa drvo. Mlekoto }e bide blagosloveno. Kamilata }e dava dovolno mleko za golem broj na lu|e. Mlekoto na edna krava }e bide dovolno za celo pleme, a mlekoto na edno ovca za edna familija.” (Muslim)
Ebu Hurejre prenesuva od Allahoviot Pejgamber a.s. deka rekol: “Pejgamberite se bra}a so razli~ni majki a so ist tatko. Majkite im se razli~ni a verata im e edna. Jas sum najblizok do Isa a.s., zatoa {to me|u mene i nego ne bil pejgamber. Navistina toj }e sleze..pa Allah vo negovo vreme }e go uni{ti Mesiha Dexxal. Na zemjata }e zavladee mir, duri lavovite }e pasat so kamili, tigarite so kravi, volcite so ovci, a decata }e igraat so zmiji koi nema da im na{tetat.” (Ahmed)
    Isto taka se prenesuva od Ebu Hurejre deka Allahoviot Pejgamber rekol: “Se kolnam vo Allah, navistina Isa sin na Merjem }e sleze, kako vladar praveden..i nema da prima xizje. Navistina bezgri`nite }e ja ostavat mladata kamila bez ov~ar. }e snema zloba, zavidlivost i omraza, }e bidat povikani da primat kolku sakaat bogatstvo, a nikoj nema da go primi.” (Ahmed)
Imam Nevevi veli: “Toa zna~i deka na lu|eto nema da im trebat kamili, nitu }e posakuvaat da gi poseduvaat, bidej}i }e ima premnogu bogatstvo, a mnogu malku `elba za nego. Nema da im treba poradi svesnosta deka se nabli`uva kijametot.”
Vo hadisot se spomnuvaat Mladi kamili “Kal-as”, bidej}i tie se najblagorodni kamili, koi se smetale za najskapoceno bogatstvo kaj arapite. Toa e sli~no na Allahovite zborovi: “I koga stelna kamila bez ov~ar }e ostane”. (Et-Tekvir, 4)
Zna~i, nikoj nema da ja bara nitu da se interes- ira za nea
.
Kolku }e se zadr`i Isa a.s. na zemjata?
{to se odnesuva do prestojuvaweto na Isa a.s. na zemjata posle negovoto spu{tawe na nea, vo nekoi predanija se prenesuva deka }e se zadr`i na zamjata sedum a vo drugi ~etirieset godini.
Vo predanieto na Muslim od Abdullah ibn Amr stoi: “Potoa Allah }e go isprati Isa sin na Merjem.. i toj }e ostane me|u lu|eto sedum godini, vo koi nema da ima neprijatelstvo me|u dvajca. Toga{, Allah }e isprati studen veter od strana na Sirija. Nema da ostane `iv nikoj vo ~ie srce ima trunka dobro ili iman.”
Vo predanieto na Ahmed i Ebu Davud stoi: “}e se zadr`i na zemjata ~etirieset godini, potoa }e umre, i muslimanite }e mu klawaat xenaze.”
Ovie dve predanija se verodostojni, me|utoa postoi me|u niv vidliva nejasnotija, osven ako predanieto od sedum godini se odnesuva na periodot posle spu{tawe. Toga{, koga bi se dodalo toa vreme od sedum godini so vremeto provedeno na zemja pred negovoto vozdignuvawe na nebo a toa bilo trieset i tri godini, zaedno toa bi so~inuvalo ~estirieset godini. Perio- dot od triesest i tri godini se spomnuva kako naj~esta starosna vozrast na Isa a.s.

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 01:38
Ete,Spiros,pobratime... tolku za sega imav od Islamska gledna tocka da ti pratam vo vrska so Antihrist i Isa a.s.
A ti,leka poleka... ako treba i site postovi ke gi koregiram,posto gledam nekoi bukvi se vo znaci...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 19:55
   Шалом побратиме

Ова се што напиша е многу слично на Совршената ВИСТИНА.

Алах да те награди за твојот труд и да ти ја открие МИЛОСТА ХРИСТОВА!

Иншалах!

      


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 21:38
Ovoj e,znaci Isusoviot Islam,kade sto edinstveno VISTINATA za Nego ke ja najdes. Na drugo mesto,tesko...

Ja baram Milosta na ALLAH,SOZDATELOT,KREATOROT !
Onoj na Kogo raven MU NEMA. Onoj na Kogo slicen MU NEMA.Cija e Mok NEOGRANICENA. Cie e znaenje NEOGRANICENO. Koj Sozdava a sozdaden ne e.
Ne ziveam nitu za ovoj svet nitu za onoj svet... ziveam da gledam vo liceto na ONOJ Koj gi sozdal DVATA SVETOVI!
Toj e EDINSTVEN PROSTUVAC. Toj NE MOLI NA NIKOGO.
Toj NEKA E VOZVISEN,KAKO STO E,NEMA POTREBA OD DETE,NEMU,NEKA E VOZVISEN,SE MU PRIPAGJA I SE' E NEGOVO.

Baraj go i ti NEGO,pobratime Spiros.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 22:15
Еден ден секој ќе Го види СОВРШЕНИОТ!

Биди среќен!       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 13:43
Најголемиот предзнак е тој што на секој чекор има хомосексуалци.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 13:48
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Најголемиот предзнак е тој што на секој чекор има хомосексуалци.


И што Црквата ги благословува таквите бракови.Дури и поставува лезбејки за кардинали.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 13:50
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Најголемиот предзнак е тој што на секој чекор има хомосексуалци.


И што Црквата ги благословува таквите бракови.Дури и поставува лезбејки за кардинали.


Тоа не е вистинска црква, тоа е еретичка.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 14:50
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Најголемиот предзнак е тој што на секој чекор има хомосексуалци.


Vo toj sluchaj ovoj predznak se javil milenijumi pred idejata deka voopshto kje ima Suden den.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 15:05
Исклучоците секогаш биле осудувани.
Во Библијата (Нов Завет) јасно стои ставот на Бог за хомосексуалците и како да се постапи со нив (Стар Завет не го ни споменувам).

Лош предзнак е кога “работата“ е така омасовена што е вообичаен начин на живот, како што имаме кај Паштуните. Муслимани, а сепак најнормално живеат паралелен живот, дури и “одгледуваат“ момчиња за таа пракса (Лов на змејови-прво мислев дека е фикција но кога се заинтересирав видов дека е жална реалност). Продолжуваат со праксата и кога ќе се оженат. 80% население го прави тоа.
Како беше она ем **** * ** ем душа у рај.

И во песни биле опеани момците (халекун).

greenturbanThe love by men for younger, beautiful males, who are called halekon, is even enshrined in Pashtuns literature. A popular poem by Syed Abdul Khaliq Agha, who died last year, notes Kandahar's special reputation. "Kandahar has beautiful halekon," the poem goes. "They have black eyes and white cheeks."

But a visitor who comments on such things is likely to be told they are not signs of homosexuality. Hugging doesn't mean sex, locals insist. Men who use kohl and henna are simply "uneducated." Regardless, when asked directly, few deny that a significant percentage of men in this region have sex with men and boys. Just ask Mullah Mohammed Ibrahim, a local cleric.

"Ninety percent of men have the desire to commit this sin," the mullah says. "But most are right with God and exercise control. Only 20 to 50% of those who want to do this actually do it." Following the mullah's math, this suggests that between 18% and 45% of men here engage in homosexual sex--significantly higher than the 3% to 7% of American men who, according to studies, identify themselves as homosexual.

That is a large number to defy the strict version of Islam practiced in these parts, which denounces sex between men as taboo. Muslims seeking council from religious elders on the topic will find them unsympathetic. "Every person has a devil inside him," says Ibrahim. "If a person commits this sin, it is the work of the devil." The Koran mandates "hard punishment" for offenders, the mullah explains. By tradition there are three penalties: being burned at the stake, pushed over the edge of a cliff or crushed by a toppled wall.
......


It's not only religious authorities who describe homosexual sex as common among the Pashtuns.Dr. Mohammed Nasem Zafar, a professor at Kandahar Medical College, estimates that about 50% of the city's male residents have sex with men or boys at some point in their lives. He says the prime age at which boys are attractive to men is from 12 to 16--before their beards grow in. The adolescents sometimes develop medical problems, which he sees in his practice, such as sexually transmitted diseases and sphincter incontinence. So far, the doctor said, AIDS does not seem to be a problem in Afghanistan, probably because the country is so isolated.

"Sometimes when the halekon grow up, the older men actually try to keep them in the family by marrying them off to their daughters," the doctor says. Zafar cites a local mullah whom he caught once using the examination table in the doctor's one-room clinic for sex with a younger man. "If this is our mullah, what can you say for the rest?" Zafar asks.



 




Изменето од maria_magdalena - 15.Ноември.2009 во 15:16
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 15:18
Интересно! Речиси кај 99% од напредниот христијански свет,хомосексуализмот е нормална појава. Се нешто ми се чини дека овие луѓе однекаде црпат докази и примери за тоа.

Ај ќе одиме јабана сите.И ова со паштуните е токму еден од тие предзнаци.

Ах бе златен шеријат за сите овие.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.