IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Perpetuum Mobile
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Perpetuum Mobile

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 16:48

Да, потсетува на Хајзенберговиот принцип на неодреденост, но неодреденостите тука се од различна природа. Првиот случај е од квантна природа, а вториот е од ограниченоста на мерните инструменти.

Секако дека има сличности меѓу микросветот и макросветот, затоа што едното е во другото и тие се дел од еден свет, еден Универзум во кој владеат едни исти закони чие влијание понекогаш е поочигледно во микросветот, а понекогаш во макросветот.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2009 во 19:07
   nie  barame  mnogu  pati  so  nasite  ravenki  kako  da  ja  napravime  edna  cesticka  perpetomobile  sto  e  nevozmozno  da  se  upotrebuvaat  nikakvi  kombinacii  koga  e  vo  prasajne  presmetkata   na  nesto  sto  e  edno.
   trgnuvajci  od  taa  teorija  mnogu  naucnici  stavaat  razni  elementi  za  da  gi  potpolnat  svoite  ravenki     no  sepak  vo  toa   ne  uspevaat   gi  nadvladuvaa    prethodnata  teoira  deka  nonstop  vsusnost  presmetuvat   nesto  sto  e  samo  edno.   pa  taka  niedna  formula  ne  e  vo  sostojba  da  presmeta  kako  treba  da  raboti  perpetomobileto.

 
Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 18:39
ne samo sto mislam deka e mozno tuku veke imam i napraveno edna.masinata mozete da ja videte na youtube(imam 6 videa )
www.youtube.com/mikomakinc
inace imam kopmanija i pregovaram so nekoi instituti i investitori pa se nadevame deka naskoro ke iskoce na pazarot. web stranata na mojata kompanija e
www.mikomak.com
inace naukata veke odamna e odalecena od realnosta. se poveke se primenuva matematicki istarzuvanja namesto empiriski(so merenje i nabljuduvanje).
PP masina e samiot solaren sistem. zosto planetite postepeno vrtejki se ne ja izgubat energijata i ne padnat na sonceto. od kade taa energija?
Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 18:44
ako ima prasanja kako moite masini rabotat slobodno prasajte?
qvantnata mehanika e tolku matematicki slozena i bazirana na verojatnosti, sto prasanje e kolku e tocna. zakonite na prirodata se mnogu prosti i ednostavni samo treba da se otkrijat...
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 20:10
mikomак... искрено не ги погледнав видеата на you tube, подоцна можеби, меѓутоа ќе сакаш ли тука да ни објасниш на кој принцип работи твојата Perpetuum mobile- машина?

На погорниот пост велиш: PP masina e samiot solaren sistem. zosto planetite postepeno vrtejki se ne ja izgubat energijata i ne padnat na sonceto. od kade taa energija?

Секоја чест и почит меѓутоа знаеш ли што е перпетуум мобиле?
- „Машина“ која секогаш би работела, без да зема енергија однадвор (најпросто кажано)

Секогаш го потенцирав затоа што нашиот Сончев систем нема да се секогаш тука (дури и има претпоствки уште колку ке „живее“)... Нашето Сонце црпи енергија од неговиот „внатрешен резервоар“ и кога ќе се потроши ... ашшш веќе го нема голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

А вртат планетите околу Сонцето затоа што си заемнодејствуваат, взаемно се привлекуваат (гравитација ја викаатнамигнување), на ист начин како што ние не испаѓаме од нашава Земјичка или можеби подобар пример за илустрација е нашите сателити (вештачките и месечината) на начин на кој  тие не испаѓаат така и планетите не испаѓаат од Сонцето (гледај на примеров како планетите да се сателити на Сонцето, начинот на работа е истнамигнување)

Позз големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од Sunny - 12.Април.2009 во 21:11
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 20:14
ПМ masina..radi li radi...

Изменето од BisernA - 12.Април.2009 во 22:29
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2009 во 22:41
eve uste eden sistem sto e perpetum mobile
na primer: atomot- electronite postojano vrtat okolu jadroto i nikako da padnat na jadroto. zosto atomot e stabilen? electronite se vrtat i pri toa vrtenje se trosi energija i so tekot na vremeto treba da padnat na jadroto. od kade elektronite crpat enrgija za da ja nadopolnat izgubenata energija. nasata nauka momentalno veli deka tie se naogaat vo odredeni energetski nivoa i ne mozat da pominat od edno vo drugo bez nadvoresna energija. dali ti se soglasuvas so vakvi objasnuvanja na sovremenata nauka? zapomni: toa se samo teorii(eksperimentalno nedokazani) a ne apsolutni vistini. nikoj ne gi e videl electonite kako se vrtat, tuku teoriite se bazirani na indirektni merenja(spektroskopija). tie teorii se momentalno najdobri objasnuvanja vo svetot i ke traat dodeka nekoj ne iskoce so podobri ili ne se naprave ekspirimet sto ke gi pobie. so toj acceleratorot u cern svajcrija sakat eksperimentalno da ja potvrdat string teorijata, a dali ke ja potvrdat prasanje e. kaj nas loso ne obrazuvat. koga predavat profesorite lekcii po fizika i objasnuvat nekoja teorija tie ja pretstavuvat kako apsolutna vistina. deka e taka i nikako drugo jace. na primer: teorijata za atomot ke bide apsolutna vistina koga ke napraveme tolku dobri instrumenti i ke gi gledame elektronite kako se vrtat okolu jadroto, ako i voopsto postoi takov apstrakno zamislen model. sega za sega naukata e daleku od takva tehnologija pa samo nagaga kako bi izgledal atomot na baza na spektroskopija.
pogledni gi videata. toa e prosta mehanika. a na web stranata imam i drugi produkti ama ne se patentirani i ne gi objasnuvam tolku opsirno kako sa masinata.
vo pregovori sum so eden istitut pa da se nadevame za 1 godina da ja napravime.

pozdrav
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 00:01
Za dvizenjeto na elektronite okolu jadroto jas pak bi se povikala za primerot so satelitite  okolu zemjata... vzaemno dejstvo na uslovno zemeno (duri uslovno i ne mora da sedi) na edna "celina" (atom)... ova za normalnoto dvizenje na eden elektron okolu jadroto po "svojata orbita" vo ramkite na edno energetsko nivo, a  za preminot od edno vo drugo en. nivo vistina spored ona sto denes go znaeme treba da ima "dotur" na energija ili so drugi zborovi bez dopolnitelna energija nema premin... taka da ako nema premin nema ni "vechna mashina" голема%20насмевка
... Makar sto ova se hipotezi, pretpostavki i modeli (isto kako i tvojata), so toa sto ovie modeli odlicno se poklopuvaat so rezultatite koi se zavisni od niv (od preminot na dr nivo na promer), a mozeme da gi izmerime...

Vo sekoj slucaj... nikoj ne negira deka mozebi ima nekoj "priroden" usloven (uslovna moznost) perpetuum mobile, problemot e vo toa sto ne moze da se dobie po veshtacki pat, t.e. do sega (ete mozebi ti si toj) ne mozese da se dobie takva mashina, obidi imalo premnogu ama so razocharuvachki rezultati za zal...

Izvini uste ednash jas imam problemi so netot denes taka da ne mozam da gi poglednam videata... vo prva prilika ke go storam toa, veruvaj среќа
Iskreno ti posakuvam mnogu sreka i bi sakala da uspees, ama najiskreno malce sum skeptichna црвенеење

Pozz големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од Sunny - 13.Април.2009 во 00:32
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 00:42
Originally posted by mikomak mikomak напиша:

eve uste eden sistem sto e perpetum mobile
na primer: atomot- electronite postojano vrtat okolu jadroto i nikako da padnat na jadroto. zosto atomot e stabilen? electronite se vrtat i pri toa vrtenje se trosi energija i so tekot na vremeto treba da padnat na jadroto. od kade elektronite crpat enrgija za da ja nadopolnat izgubenata energija. nasata nauka momentalno veli deka tie se naogaat vo odredeni energetski nivoa i ne mozat da pominat od edno vo drugo bez nadvoresna energija. dali ti se soglasuvas so vakvi objasnuvanja na sovremenata nauka? zapomni: toa se samo teorii(eksperimentalno nedokazani) a ne apsolutni vistini. nikoj ne gi e videl electonite kako se vrtat, tuku teoriite se bazirani na indirektni merenja(spektroskopija). tie teorii se momentalno najdobri objasnuvanja vo svetot i ke traat dodeka nekoj ne iskoce so podobri ili ne se naprave ekspirimet sto ke gi pobie. so toj acceleratorot u cern svajcrija sakat eksperimentalno da ja potvrdat string teorijata, a dali ke ja potvrdat prasanje e. kaj nas loso ne obrazuvat. koga predavat profesorite lekcii po fizika i objasnuvat nekoja teorija tie ja pretstavuvat kako apsolutna vistina. deka e taka i nikako drugo jace. na primer: teorijata za atomot ke bide apsolutna vistina koga ke napraveme tolku dobri instrumenti i ke gi gledame elektronite kako se vrtat okolu jadroto, ako i voopsto postoi takov apstrakno zamislen model. sega za sega naukata e daleku od takva tehnologija pa samo nagaga kako bi izgledal atomot na baza na spektroskopija.
pogledni gi videata. toa e prosta mehanika. a na web stranata imam i drugi produkti ama ne se patentirani i ne gi objasnuvam tolku opsirno kako sa masinata.
vo pregovori sum so eden istitut pa da se nadevame za 1 godina da ja napravime.

pozdrav


Originally posted by mikomak mikomak напиша:

eve uste eden sistem sto e perpetum mobile
na primer: atomot- electronite postojano vrtat okolu jadroto i nikako da padnat na jadroto. zosto atomot e stabilen? electronite se vrtat i pri toa vrtenje se trosi energija i so tekot na vremeto treba da padnat na jadroto. od kade elektronite crpat enrgija za da ja nadopolnat izgubenata energija. nasata nauka momentalno veli deka tie se naogaat vo odredeni energetski nivoa i ne mozat da pominat od edno vo drugo bez nadvoresna energija. dali ti se soglasuvas so vakvi objasnuvanja na sovremenata nauka? zapomni: toa se samo teorii(eksperimentalno nedokazani) a ne apsolutni vistini. nikoj ne gi e videl electonite kako se vrtat, tuku teoriite se bazirani na indirektni merenja(spektroskopija). tie teorii se momentalno najdobri objasnuvanja vo svetot i ke traat dodeka nekoj ne iskoce so podobri ili ne se naprave ekspirimet sto ke gi pobie. so toj acceleratorot u cern svajcrija sakat eksperimentalno da ja potvrdat string teorijata, a dali ke ja potvrdat prasanje e. kaj nas loso ne obrazuvat. koga predavat profesorite lekcii po fizika i objasnuvat nekoja teorija tie ja pretstavuvat kako apsolutna vistina. deka e taka i nikako drugo jace. na primer: teorijata za atomot ke bide apsolutna vistina koga ke napraveme tolku dobri instrumenti i ke gi gledame elektronite kako se vrtat okolu jadroto, ako i voopsto postoi takov apstrakno zamislen model. sega za sega naukata e daleku od takva tehnologija pa samo nagaga kako bi izgledal atomot na baza na spektroskopija.
pogledni gi videata. toa e prosta mehanika. a na web stranata imam i drugi produkti ama ne se patentirani i ne gi objasnuvam tolku opsirno kako sa masinata.
vo pregovori sum so eden istitut pa da se nadevame za 1 godina da ja napravime.

pozdrav


Како прво, атомот заборави го. Никој незнае уште што се дешава на атомско и субатомско ниво.

Со Хадрон Акцелераторот се обидуваат да го докажат постоењето на единствената до сега не видена честица, предвидена според стандардниот модел на атомот. Каква теорија на стрингови...90% од научниците и се смеат во лице.

И за крај едно лолче од мене до перпетум мобиле die hards.
Кон врв
xman Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај xman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 02:46
Originally posted by mikomak mikomak напиша:

ako ima prasanja kako moite masini rabotat slobodno prasajte?
qvantnata mehanika e tolku matematicki slozena i bazirana na verojatnosti, sto prasanje e kolku e tocna. zakonite na prirodata se mnogu prosti i ednostavni samo treba da se otkrijat...

dobro go poglednav prviot primer i ne mi e jasno...
kolku so uspeav da primetam lostot e so ednakvi kraci, a i tovarite bi trebelo da bidat so ista masa. e sea kazi mi kako toa koa ke se zadvize cel lostov mehanizam tovarot se spusta nadolu, koa rastojanieto od krajot na krakot do oskata na rotiranje na lostot ostanuva isto!? ili mozi racunas od tezistata na tovarite do oskata na rotacija, so mislam deka bi bilo greska!?
Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 06:04
do xman:
zamisli si deka jas i ti imame ista masa i se klackame na lulaska. nie sedeme na isto rasojanie i sme so ista masa. ako jas se navednam napred a ti se navednes nazad lulaskata ke ode na tvoja strana i obratno. kako mal sigurno si se ljulal na lulaski:)))))
za 3-4 dena ke uploadiram video na youtube so dosta opsirno objasnuvanje kako raboti pa pogledni go. ako imas prasanja ili kritiki posle gledanoto video pisi mi.
pozdrav
Кон врв
mikomak Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikomak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 06:22
do petkovsky:
procitaj go tekstot ako znaes angliski

"Tomorrow the Large Hadron Collider is set to be fired up and everybody is wondering will it bring about the end of the world or provide the answers to the beginning of the universe .
Built by the European Organization for Nuclear Research -- known by its French acronym CERN ,the Large Hadron Collider (LHC) buried deep underground along the border of Geneva and France is expected to reveal the secrets of Universe. The collider fires particles into accelerator until they almost acquire the speed of light. They gain enormous amount of energy as 2 beams of light travel in opposite directions, circling the structure 11,000 times per second.
Scientists hope to put under the scanner the existing laws of physics describing the fundamental nature of matter.
Giant detectors are placed inside huge caverns to record data. With 600 million collisions taking place per second, there is huge amount of data generated, which will be recorded in special computing system called the Grid.
Some of the scientists working on the experiment have received threatening emails and been besieged by telephone calls from worried members of the public who fear the machine could cause earthquakes and destroy the world.



The Large Hadron Collider, buried beneath the ground near Geneva, Switzerland, is 27 kilometers in circumfrance. Particles will be accelerated to 99.9999991 percent of the speed of light.

Even if scientists say they are confident that switching on the LHC won't bring the world to a sudden end, some of them are hoping to find evidence of dimensions in excess of the four we are currently aware of. Because the LHC is the most powerful and most precise particle accelerator ever built, many see it as the best opportunity yet to find proof for the veracity of "string theory."
String theory is a mathematical construct that many believe might explain away inconsistencies between Albert Einstein's General Theory of Relativity and quantum mechanics -- a major focus in theoretical physics for much of the last century. The highly complex models used in string theory point to the possible existence of up to 11 dimensions and also make predictions about the existence of some as-yet unobserved sub-atomic particles. Should the LHC be able to find some of those particles, a much touted theory of physics would have its first kernel of proof.
But string theory is just one idea being investigated by the thousands of scientists from more than 80 countries who will be running, analyzing and evaluating the experiments at the Large Hadron Collider. Many also hope to find the elusive "Higgs boson," a theoretical particle named after the Scottish physicist Peter Higgs. He came up with a theory in 1964 to help explain what gives mass to matter, thus making the universe possible. Higgs pointed to a particle that has so far never been observed. By creating conditions similar to those that existed at the birth of our universe, the so-called "Big Bang," scientists hope to be able to find Higgs boson, also known as the "God Particle."

Others will be looking for all manner of sub-atomic particles and anti-particles, the origins of dark energy and the make-up of dark matter.
Almost just as interesting, though, is the massive computer network CERN has set up to evaluate the prodigious quantities of data the LHC will produce. Called the LHC Grid, the network will encompass some 60,000 computers around the world in order to leverage enough computer power to go through the 15 petabytes of information LHC experiments will produce each year.

kako sto gledas od tekstot ke tesirat string teorijata, ke trazat bozonot i sto li uste ne. spored mene oni odat u korsokak. tie matematicki modeli se za vo toalet. ne da se smeat samo na string teorijata tuku treba da se smeat i na celata kvantna "teorija". prirodata e mnogu poprosta i funkcionira na mnogu poelegantni zakoni od tie glomazni formuli. jas imam moi dosta ednostavi objasnuvanja za nekoi pojavi ama otom potom.
inace za perpetum mobile:
jas veke imam proizvedeno okolu 7.9W struja, so AMFG generatorot, ama kutijata e ogromna a moze da pune eden cellularen telefon. sega sakam da napravam edno 50KW za da moze da napojuvam cela kuka. generatorot go imam izlozuvano na saem u pitsburg. ne mi patentiran i ne go razujasnuvam. momentalno odam so poprosta masina u javnosta. mozes da poglednes videata na:
www.youtube.com/mikomakinc
pa pisi ako misles deka fizicki nesto e nevozmozno.
inace mozes da vides sliki od saemot na mojata web strana od kompanijata
www.mikomak.com
pozdrav pa pisi nekoi kritiki ili komentari
Кон врв
ManushkA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ManushkA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 13:14
Perpetuum Mobile vo prirodata... uste poveke ja napravile LOOOOOOOOOL
Pa davalo pojke struja nego sto prima .... Vika osnovnite prirodni zakoni se najdobri, a atomskata fizika chkart... ajde neka e taka .... Osnoven zakon: Energijata vo zatvoren sistem ne se promenuva, niti se dodava niti se odzema, samo se promenuva! (Duri i vo celata priroda e taka)... a toj dobil poveke energija ...


Ti koleshke (Sunny) seir si vakas ili ozbilno ova
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 15:39
...onie Svicarcite sakaat da gi fanat(uapsat)toa cesticite...nie uste ne sme gi ni videle...тага
...se se vrti....kako pravis taka ke ti pravat...samo treba povod!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.