IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 21:51
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

ne si pravo voopsto, tuku tuka M.Magdalena go dade vistinskiot odgovor, nekoi od tie mozebi gi znam i gi sakam, nekoi ke me ostavat ramnodusna, a nekoi i ne mi se prijatni i mili ...


Јас не се сомневам дека тоа е така на висината на главата (егото) но да се задлабочиме малку на едно патување до срцето и да бидеме отворени за изненадувања!?

А, што велиш буте? Надвор полна месечина, ќе ја отвориме душата за БОЖЈИТЕ дечиња?       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:32
vo srceto svoe mesto imaat moite najmili ... i ne se 50, na edna raka se brojat ...

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:36
ma sigurno se poveke: 1.mama, 2.tato, 3.bato/dada, 4.baba, 5.dedo, 6.decko/devojka, 7.nekoj rodnina/prijateli... vidis poveke se...
Sorry
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 23:00
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

vo srceto svoe mesto imaat moite najmili ... i ne se 50, na edna raka se brojat ...


   Во ред, во ред. Но ај да видиме дали ќе може да се направи место во твоето срце за уште “два/тројца“? Еве да кажеме за твоите идни деца или внучиња ... за нивните момчиња и девојчиња ... мажи и жени ... и се разбира за нивните најмили.

Погледни сега во таа толпа на луѓе (тие 50мина) што сега сите - или скоро сите - ти изгледаат неважни. Погледни и во нивните лица и очи ќе ги видиш родителите или дедовците и бабите на твоите внучиња. Погледни подлабоко и пошироко, ќе ги видиш и дури твоите внучиња, дури и сите други идни дечиња а во нивните очиња и ИСУС!

Ги гледаш сега тие 50тина непознати исто како и пред некој ден или исто како пред некој час, некој минут или пак успеа да ја видиш прекрасната глетка во која ние сите сме едно?

Поздрав во љубов родбинска
    

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 17:15
Originally posted by Sunny Sunny напиша:

ma sigurno se poveke: 1.mama, 2.tato, 3.bato/dada, 4.baba, 5.dedo, 6.decko/devojka, 7.nekoj rodnina/prijateli... vidis poveke se...
Sorry



me nasmea :) .... ama odamna nema baba, dedo, .. ni mama ni tato... mojot soprug i dva sina ... za ponatamu, ako sum ziva i zdrava, ke dojdat vnucinja ...

Spiros .... jas te razbiram donekade sto sakas da kazes, megjutoa jas mozam da imam pocit kon mnogu lugje koi mi se prijatni, mili , sakam da se druzam so niv , no toa ne e ljubov :)
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 19:14
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Originally posted by Sunny Sunny напиша:

ma sigurno se poveke: 1.mama, 2.tato, 3.bato/dada, 4.baba, 5.dedo, 6.decko/devojka, 7.nekoj rodnina/prijateli... vidis poveke se...
Sorry



me nasmea :) .... ama odamna nema baba, dedo, .. ni mama ni tato... mojot soprug i dva sina ... za ponatamu, ako sum ziva i zdrava, ke dojdat vnucinja ...

Spiros .... jas te razbiram donekade sto sakas da kazes, megjutoa jas mozam da imam pocit kon mnogu lugje koi mi se prijatni, mili , sakam da se druzam so niv , no toa ne e ljubov :)


i, koga gi "snema" baba, dedo, mama, tato, ti sekna li i ljubovta kon niv?

mislam deka ne, sto povtorno ne vraka kon zigot na vecnosta koj sekoj covek go nosi vo sebe.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 21:42
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

me nasmea :) .... ama odamna nema baba, dedo, .. ni mama ni tato... mojot soprug i dva sina ... za ponatamu, ako sum ziva i zdrava, ke dojdat vnucinja ...

Spiros .... jas te razbiram donekade sto sakas da kazes, megjutoa jas mozam da imam pocit kon mnogu lugje koi mi se prijatni, mili , sakam da se druzam so niv , no toa ne e ljubov :)


буте, тоа ме радува што ме разбираш!

Дедоми беше чоек многу весел и (скоро) со секого добар. Значи во цело тетово да прашаше за него – без разлика дали турско или рисјанско – (скоро) сите го сакаа. Таму каде што и полицијата со оружје не се осмелувала да влезе, тој влегувал со шега и излегувал уште повесел. Но кога ќе споменеше некој еден човек со надимакот усташ, тогаш кај него ја снемуваше насмевката. Тој човек му имаше нешто направено уште во младоста што дедоми го болеше и во староста. Незнам што, незнам како но кога ќе се слушнеше името Т*** усташ, тогаш ...
Кога дедоми доживеа мозочен удар, беше веднаш оставен во болница. Три дена чекаше да се собереме сите околу него и утредента умре. Мојата тогашна девојка – а денешна жена – беше баш тогаш на пракса во болница баш на тоа одделение. Слушав од неа дека и тогаш се шегувал со докторите и пацијентите, но дека и неговиот Т*** усташ бил баш исто во болница со иста дијагноза во иста соба и тоа кревет до кревет, тоа ми го кажа чичкоми. Тој ми кажуваше како дедоми и Т*** усташ во најтешките моменти се држеле заедно за рака и љубезно се тешеле еден со друг.

Можеби во моментот – од оваа “жабја“ перспектива – човекот нечувствува љубов, но ако се издигне со вера и љубов кон гулабот бел, тогаш му се отвара една друга перспектива во која постои само ЉУБОВ!

Љубов и Мир небесна ти посакувам тебе, на твојот маж, твоите два сина, дајбоже утре снаии, сите твои пријатели и дури на тие што ти се во моментов неважни!


поздрав
    


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 21:46
ako mozae da dodadam na ova deka i prijatelite i nepriajetelite mozat a nekogas i moraat da vi pomognat...iako jas ne go respektiram toa....ne se slozuvam vo celost so mojot iskaz
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 12:54
i, koga gi "snema" baba, dedo, mama, tato, ti sekna li i ljubovta kon niv?

Stevo .... zivi so zivite... a onie sto gi nema ostanuvaat vo nasite spomeni , no mislam deka e toa druga tema

*Moon* i Spiros , pa postojat situacii kade neprijatelite mora da si pomognat i zdruzat inaku nema da uspeat da se spasat, toa ne znaci deka e toa ljubovta vo niv, tuku ednostavno borbata za opstanok
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 16:46
Кхм,вака:

" Љубав је створила анѓела,
љубав је ланац од бисера,
понекад све се покида то,
и остаје срце сломљено."
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 21:43
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

... zivi so zivite... a onie sto gi nema ostanuvaat vo nasite spomeni , no mislam deka e toa druga tema


буте, отвориго срцето за ЉУБОВТА БОЖЈА, за ХРИСТОС и so toa биди отворена за изненадување. Одненадеж , тие безнадежни спомени, Тој во нешто неизмерливо поголемо ќе ги промени.
Верувај!      


Originally posted by butel2 butel2 напиша:

... Spiros , pa postojat situacii kade neprijatelite mora da si pomognat i zdruzat inaku nema da uspeat da se spasat, toa ne znaci deka e toa ljubovta vo niv, tuku ednostavno borbata za opstanok


Ако малку се задлабочиш, сигурен сум дека ќе дојдеш до едни предели каде што сите егоизми и непријателства престануваат и tamu владее само ЉУБОВTA.

Пробај!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 22:57
premnogu idealisticki za mene :)
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2008 во 23:40
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

premnogu idealisticki za mene :)


Не се ограничувај самата себеси.
Верувај потполно и темелно на Тој што ги создал сите планети, сите небеси, сите творби и ја покажал својата безкрајна Љубов затебе - и за сите – предавајќисе на крст!
Биди во животот и во смртта отворена за изненадувањата што Тој им ги спремил на своите чеда.

Чудесен е!
     

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 20:10
   
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

...Како пример ќе го наведам само нашиот мил православен брат во Христа - Тоше Проески. Тој ги сакаше сите луѓе, иако не сите ги познаваше(ова го кажувам од лично искуство).
Кој сака да види како љубовта се покажува на дело и во денешно време, нека го заврти погледот кон него.
...


Originally posted by spiros spiros напиша:

Taka e! Но пред се секој да го заврти погледот кон Оној што му го дари на братчето Тоше тој прекрасен дар! Бидејќи само Тој е Еден и Единствен а Тоше беше една Негова прекрасна клетка!


Овде морам нешто да коригирам, да надополнам!
Тоше беше, е и ќе биде една Негова прекрасна клетка!

АМИН       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.