IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубов
    Испратена: 28.Септември.2008 во 08:04

Доброутро браќа и сестри, пријатели на Вистината и сите останати!

Еве на првиот ден од неделата прелистував малку во форумов – кој поради неговите членови и теми многу ми омиле – и нејанајдов никаде темата ЉУБОВ!

Можеби не сум видел добро. Но ако сум видел, тогаш му благодарам на Живиот БОГ што ете мене (незаслужниот) ми припаѓа таа чест да ја отворам оваа толку важна (а за вистинските Чеда на ЉУБОВТА и МИРОТ Божји и најважна) тема!

Сакам на сите вам, без разлика на вашата моментална вероисповест, моментална деноминација, моментални светогледи, - а посебно на оние чии очи и глава е ХРИСТОС – да ви изразам од длабината на моето срце, ЉУБОВ!
Во најискрена надеж го молам Единствениот БОГ, после оваа тема никој од нас да небиде тоа што пред тоа бил. Да биде преобразен преку Духот, мислите и импулсите од членовите на форумов кои црпат од Вистинскиот и Чист Извор на ЖИВОТОТ од Светлиот ДУХ БОЖЈИ – ОТЕЦОТ (и МАЈКАТА) на ЖИВОТОТ, од ХРИСТОС.

Најљубезно ве молам сите: Повелете!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 16:08
Mnogu ubava tema spiros. I jas ne sum siguren dali nekogash bila objavena, a mislam deka nikogash ne e na odmet da se otvori i povtorno bidejki tamu daleku, preku site idei i veruvanja za dobroto i losoto ima edna gradina…toa e gradinata na LJUBOVTA. Eden den pojdete tamu…

Gledam deka nekoi lugje reshile da se zaljubuvaat vo odredeni tradicii , veri i teologii a ne vo Boga. LJUBOVTA e samo edna, a postojat iljadnici nachini na poklonuvanje i baknuvanje na zemjata. LJUBOVTA nema nitu kod, nitu doktrina…taa na svojata strana go ima samo Gospod…

Primete ja LJUBOVTA onakva kakva e…ne ja sporeduvajte, ne ja premeruvajte, ne ja menuvajte…Onie koi se zadoeni i vtopeni od nea se onie koi se pochituvaat eden so drug, onakvi kakvi sto se… i zaedno odat, sekoj po svojot pat, drzhejki se za race.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 16:37
Сите ве сакаммм љубовљубовљубовљубов големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањебакнежбакнежбакнежбакнеж љубов аххх љубоввв тоа е нешто најубаво, најсветло, најпрекрасно.. ахх срцето ми заигра кога ја прочитав темава.. сите ве сакамммммм големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Секаде да има љубов, да нема војни, да нема страдање, во целиот свет да има мир, слога меѓу луѓето. Светот да биде како една бавча за културен напредок меѓу луѓето, сите да се сакаме, да пееме и оро да играме големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Ајде повелете форумџии, изразете си љубов едни на други, во градината на љубовта љубовљубовљубовбакнежбакнежбакнежголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 16:45
И ја го сакам Петре голема%20насмевка големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 16:53
И јас ја сакам Пепелашкааа големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 19:02
1 Ако ги зборувам човечките и ангелските јазици, а љубов немам - тогаш сум бронза што ѕвони, или кимвал што ѕвечи.

2 И ако имам дар за пророкување, и да ги знам сите тајни и сите знаења; и ако ја имам сета вера, така што да преместува и планини, а љубов немам - ништо не сум.

3 И ако го раздадам целиот свој имот, за да ги нахранам бедните; и ако го предадам своето тело, да биде изгорено, а љубов немам, ништо не ми ползува.

4 Љубовта долго трпи, љубовта е милостива, лубовта не завидува, не се фали, не се вообразува;

5 не се однесува непристојно, не го бара своето, не се раздразнува. Не држи сметка за зло;

6 не и се радува на неправдата, а и се радува на вистината;

7 сè премолчува, сè верува, на сè се надева, сè трпи.

8 Љубовта никогаш не престанува: А другите дарби : ако се пророштва - ќе се отстранат; јазици - ќе замолкнат; ако е знаење - ќе исчезне.

9 Зашто, делумно знаеме и делумно пророкуваме,

10 но кога ќе дојде совршеното, ќе се отстрани делумното.

11 Кога бев дете, зборував како дете, мислев како дете, расудував како дете. А кога станав маж, го отстранив детинското.

12 Зашто, сега гледаме како во огледало - нејасно; но тогаш: лице во лице. Сега знам делумно, но тогаш ќе сознам целосно, како што и јас бев самиот наполно познат.

13 А сега остануваат овие три: верата, надежта и љубовта, но љубовта е најголема од нив.

(1KORINTJANITE 13)




OVA BESE TEMATA NA DENESNATA NEDELNA BOGOSLUZBA VO MOJATA ZAEDNICA.

Изменето од gospel - 28.Септември.2008 во 19:04
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 19:13
pozdrav do site na forumov i golema ljubov megu site ziteli na zemjata i na sekoj koj go slavi boga.bravo za spiros na ovaa tema.bi sakal povejke da pisuvam no nema zborovi koji mozat da ja objasnat ljubovta , pa zatoa samo ke kazam
ljubi go boga so seto svoje srce3 so seta svoja dusa so siot svoj razum i sakaj go svojot blizen kako sebesi!
site ve ljubam
----------osana--------
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 22:09
Ako si cvrsto i potpolno vtemelen vo LJUBOVTA, bez da imas tronka somnenie ili vtora pomisla okolu toa, togas avtomatski si cvrsto i potpolno vtemelen vo sochuvstvoto, milosrdieto i nenasilstvoto. Ljubovta gi uslovuva i implicira site drugi neshta.

Takvata LJUBOV ne go podrazbira samo chovekot kako edinka, tuku i seto onoa za sto e svesen. Vo toj sluchaj, chovekot poveke ne e samo nabljuduvach na svetot okolu sebe, tuku istovremeno e nabljuduvach i nabljuduvanoto, kako edno edinstveno i nedelivo bitie.

Togas, koga megju nabljuduvachot i nabljuduvanoto nema razlika, nemoze da ima nitu fragmentacija.

Koga nema fragmentacija, togas nema konflikti.

Koga nema konflikti, nema nedorazbiranja i nema nasilie.

Krugot e zatvoren.

Ako se razbere toa, togas moze da se postavi prashanjeto dali takvata LUBOV, dokolku e potignata samo ednostrano, moze da vlijae i vrz onie koi ne uspeale da ja dostignat do takvoto nivo? Istorijata dava afirmativen odgovor na takvoto prashanje preku mnogubrojnite primeri na prosvetlenite vo nivnite kontakti so lugjeto (dobro poznati primeri ni se onie so Buda i Isus), pa duri i povekje od toa.

Tuka ke navedam eden pomalu poznat primer, onoj na Gurudev, koj ziveese sam vo Indiskite dhungli celi 40 godini. Koga na krajot pojdoa da go najdat za da moze Indijskata vlada da mu dodeli specijalno priznanie za negovoto prosvetitelsko vlijanie, go prashaa:

- Kako mozese taka da zivees sam megju otrovni zmii i igladneti tigari?

- Kakvi otrovni zmii i igladneti tigari? – odgovoril Gurudev - Jas samo go gledav Bog nasekade okolu mene. Zmiite mi se obvitkuvaa okolu nozete, a tigarite legnuvaa do mene da gi miluvam. Gospod sekogas bese so mene.

I toa e poentata sto sakam da ja istaknam. Koga ke se napravi takva radikalna promena vo chovechkata svest, togas celiot svet zazema kompletno druga dispozicija vo odnos na nas. Togas nemozna e egzistencijata na “Jas” i “Ti”, “Nie” i “Vie”, moi pogledi i tvoi pogledi, nasi interesi i vasi interesi. Taka stanuvame navistina SVESNI deka seto onoa sto postoi, vidlivo i nevidlivo, vkluchuvajki ne i nas samite, e edno isto, ednistveno i nedelivo.

Togas podelbite i antagonizmite kompletno ischeznuvaat.

Togas i samata pomisla za nasilie od bilo kakov oblik i od bilo kakov predizvik stanuva tolku apsurdna, sto voopsto ne moze nitu da bide rodena.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 22:21
aj jas da si kazam

obozavam koga Ljubovta e povrzuvana so covekot
logikata na custvata poradi covecnosta, vozbuduvanjeto i volsebnoto
e pravilna i velicenstvenaсреќа

koga ljubovta se povrzuva so religija , za mene pretstavuva , logika na
izvestaceno, izvitopereno i namenskoтага

se izvinuvam so vi gi zalediv nasmevkite sega
no toa e toa
razberete me kako sakate
no morav da si kazam

ako mora brisete go ovoj postтага


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 22:40
Nema zoshto da go brisham. Toa e tvoeto chuvstvo i tvojata ljubov i jas go respektiram kako takvo.

Ke dodadam ushte neshto za da ne se pochuvstvuvash nezgodno poradi svojot komentar... ljubovta koja e predizvikana od bilo kakov dobitok (kjar) ne e voopshto Ljubov. Toa e ladno iskalkuliran interes obvien vo nekakvo ubavo pakuvanje koe go prezentirame kako ljubov, pa so vreme duri i samite se ubeduvame vo nea.

Edna od taka pezentiranite ljubovi e chesto pati i ljubovta prema nekoja teologija, zatoa sto lugjeto priogjaat i ja prifakjaat teologijata od interes (veteno im e odenje vo Rajot), od strav (veteno im e spasuvanje od Pekolot) ili od pusti sekojdneven materijalen kjar (imanje nekakov profit od teologijata kako nejzini promoteri). Mnogu chesto ova e kombinacija od dve ili site tri opcii.

Toa ne e Ljubov i tuka potpolno se slozhuvam so tebe.

Изменето од Messenger - 28.Септември.2008 во 22:52
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 23:47
koga ljubovta se povrzuva so religija , za mene pretstavuva , logika na
izvestaceno, izvitopereno i namenskoтага

toa e mesi, vo 100% slucaevi
toa e toa, namenska ljubov

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2008 во 23:56
Originally posted by anakin anakin напиша:

aj jas da si ...


Само напред анакин!

Ти имаш проблеми и предрасуди со религија, а Месинџер со теологија!
Потполно ве разбирам, бидејќи човекот владеан од својот индивидуален и колективен егоизам, секогаш ги прлал овие најсвети работи.

Чистото отелотворение на ВЕЧНИОТ *** = ИСУС, со својата Света Крв и Тело, ни го покажа баш спротивното, ни го покажа совршениот Пат, совршената Религија, Совршената Теологија!
ТОЈ не само со зборови од сигурното Небо, или од манастир, од пустиња, од џунгла, од сигурна соба преку компјутер, со оружје, или слично, туку со Љубов Вистинска, со Крв и Тело жртвувајќи го индивидуалниот и колективниот егоизам – посветло од секој друг пред Него и после Него – ни го покажа Патот, ни ја покажа Вистината, совршениот Живот, ЉУБОВТА!

Зборот религија е прекрасен збор, исто како и теологија. А нивната пракса уште поубава кога е од ВИСТИНСКИОТ ИЗВОР, кога е од ВИСТИНСКИОТ УЧИТЕЛ!

Се надевам за нас сите, дека – се додека има време - ќе ни светне сјајната ѕвезда Деница во нашите срца, ќе воспоставиме со Него директен контакт! Контакт без посредници и егоистички водачи. Се надевам дека и ние ќе ги жртвуваме нашите предрасуди, нашиот индивидуален и колективен егоизам и ќе се влееме сите заедно во БОГА! Оној БОГ, Кој е чиста ЉУБОВ!

Најљубезно ве поздравувам и во љубов се надевам на сеопфатното единство!

АМИН

п.с. Зборот религија доаѓа од зборот ligare, што значи вржува или повржува и сака да ни укаже дека ние сите сме повржани, сме едно Тело, еден Организам!

Отворено небо, о прекрасна глетка
Секоја душа една Христова клетка
Некои од ними осветлени, совршено будни
Други пак во темна духовна ноќ спијат
И само затоа се чудни



       


Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 00:04
jas nemam problemi so religijata
nego religijata ima problemi so lugjeto kako mene



Изменето од anakin - 29.Септември.2008 во 00:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 00:11
Originally posted by anakin anakin напиша:


jas nemam problemi so religijatanego religijata ima problemi so lugjeto kako mene


јас покрајсе, те сакам!       
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,406 секунди.