IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Тестирања на крајот на учебната година
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тестирања на крајот на учебната година

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 27282930>
Прашање: Дали ги поддржувате ваквите тестирања?
Одговор Гласови Статистика
39 [30,95%]
87 [69,05%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
lile5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lile5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 15:40
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Iako site tuka ste mi mnogu mili moram da glasam sprotivno od vas, odnosno vo taborot na mamiteголема%20насмевка. Za da ne se nervirate odnapred, a i da ne se plash*te cela ucebna godina odnosno da si ucite na raat, kako lice od strukata- testatoriголема%20насмевка da vi olesnam. Prashanjata od testot ne se bauk, ne se izmisluvanje atomski bombi tuku trajnite znaenja shto gi steknuvate niz godinata pretoceni vo ispitni prashanja. vashe e samo da si ucite niz cela godina- kontinuirano i na kraj da si odgovorite na prashanjata.
zdravozz
Кон врв
lile5 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lile5 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Ноември.2009 во 15:44
zdravo,mislam deka treba da se testiraat nastavnicite,a ucenicite da se ostavat,da ne se vrsi psiholoski pritisok.Navistina site se koncentrirani na krajot,taka sto zaboravaat na segasnata potreba da ucat.Vladata da formira nekoe telo za sledenje na rabotata na prosvetnite rabotnici vo tekot na cela ucebna godina,a ne so eden test da utvrduva koi i kakvi rezultati se postiganati vo cela godina.Sto mozat da storat ucenicite, ne sakam da im ja razvivam fantazijata,ama mozat da ispratat doma
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 18:08
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Јас не го поддржувам овој закон бидеќи сметам дека никој(секоја чест на исклучоците на кој мозокот им е заменет со мемориска картичка)не може во текот на еден месец да положи 13тестови кој ќе бидат на цел годишен материјал!Кој може да го повтори цело годишниот материјал по Историја(сите тие датуми) или Физика(формули и задачи) за толку кратко време?!


Кој 13 предмети? Ќе ве тестираат само 1-2 предметанамигнување
И јас го подржувам тестирањето затоа што и јас кога учев и сега имаше и има многу попуштање! Некој со врски што заслужува двојки има петки...кај го има тоа? И затоа треба тестирање на крајот од годината и го подржувам тестирањето!
И ќе ве тестираат само основните работи и ако си учел цела година  на крај нема да имаш проблеминамигнувањеА кој не учел-нека му ја мисли...
Штета што минатата година падна на уставен...но оваа година нема да падне...


Изменето од ВАЖНА - 15.Ноември.2009 во 18:09
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2009 во 18:47
Ако не си приметила постот е од пред една ипол година-тогаш не знаевме што и како ќе биде само ни рекоа дека ќе не тестираат...
А иначе од кај знаеш што ќе не прашуваат да не си во комисијата што ги составува прашањата?
А тестирањево нема воопшто да помогне во врска со попуштањето-ако сакаат да се справат со корупција нека ги активираат малку крембилните инспектори кој џаболебарат на грб на обичниот граѓанин...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
ВАЖНА Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Оптимист

Регистриран: 09.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ВАЖНА Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2009 во 13:40
Не сум во комисијата што ги составува прашањата но брат ми е 1ва година средно и им кажале дека нема да бидат тешки всушност нема да бидат тешки за тие што учат а за тие што не учат секако дека ќе бидат тешки прашањатанамигнување
А тестирањето ќе помогне и нема да има стаклени петкинамигнување
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Ноември.2009 во 01:13
Ништо нема да помогне тестирањето,тоа е само фарса како и се во државата ,а се наметнува на невиниот граѓанин ,во овој случај ученикот и наставникот(освета од други побуди).
Вистинското тестирање бара прво реални промени во образовниот систем,како прво да не го уредуваат довчерашни преправени комуњари кои седат во бирото за развој на образ.,затоа што тие само препишуваат ,а не мислат како треба да се спроведе самата реформа на предметите и другите работи.,(така одеше се предходно во минатиот систем последното беше насочено образование кое уништи за жал доста генерации,усмерувајќи ги во пропаст),како второ да престанат да ставаат недораснати деца за министерчиња и како трето ако препишуваат нека препишат образовен систем од некаде каде што е успешно спроведен,а се разбира тоа се паметните земји.
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 19:02
Sledam dneska izjavi od prestavnici na nekolku evropski zemji kade  testiranja imaat i po 40 godini i site do eden kazuvaat deka testiranjeto e vo funkcija na upisite na fakultet (ili izbor na sredno obrazovanie) samo nasiot minister izjavi deka rezultatite od testiranjeto ke bidat i vo funkcija na kazna na prosvetnite rabotnici koi imaat nekvaalitetna rabota ikoi popustaat vo ocenkite
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2010 во 20:58
Аууу нејќам. Ми се крева косата од самата помисла на тоа.

What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2010 во 15:14
Нека ме тестираат бе... многу ми е гајле...
не можат да ме турнат на полагање , само да ми слупштат една оцена подолу....
така да бланко го оставам тестотнамигнување
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 21:54
Testiranjeto na krajot na uchebnata godina  e p;otrebno od prichina shto preku nego se dobiva priblizjno vistinskata slika za znaenjeto na uchenicite.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 13:14
И би “мало“ тестирање. Кого “фатиле“ тестирале, кого не, не.
Искрено од една многу убава идеја за подобрување на квалитетот на наставата се направи бауктага

Ненадејни екстерни тестови полагаа преполовени класови
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2010 во 11:03
според сето тоа што го прочитав во темава, изгледа поголемиот дел од членовите се против тестирањето, како и јас.мислам дека екстерните тестови си ја постигнаа својата првична цел- итекако ги исплашија учениците, но не ги исплашија сите наставници!еве конкретен пример, лани требаше ние да правиме екстерен тест по географија, ни го најавија еден месец однапред.но, знаете што ни кажа професорицата по географија, цитирам:
-Мене не ми е гајле како ќе поминете на тестовите, тоа е за вашата иднина, јас имам пари и да ми ја укинат платата...
дали ова ви личи како некој кој ќе се потруди да не припреми за тестовите???секако дека НЕ!
а ќе земеме и во предвид дека не се сите професори такви, кој ќе не припреми за месец дена ако имаме во просек по 3 часа неделно од било кој предмет(од некои предмети по 2, а од некои по 4 часа неделно)?
еве и уште едно нешто интересно:јас секоја година поминувам со петки физичко, бидејќи сум редовна на часовите, секогаш сум во топ опрема, но што е најбитно, кога професорката ми вика не и одвраќам, зашто знам дека тоа нема да ми донесе ништо добро.и што ако имам екстерен тест физичко, ќе ме научат у месец дена да правам ѕвезда, нешто што со години не сум го научила?
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 14:02
Кон врв
bluebell Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
the craziest

Регистриран: 14.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8041
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bluebell Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2010 во 14:32
[QUOTE=mamamd]Добра вест за ученицитеголема%20насмевка

Македонија - Екстерното тестирање се одложува



[/QUOTEZosto mislam deka za profesorite e uste podobra?!збунетостголема%20насмевка
always look on the bright side of the life!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 27282930>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.