IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Kupuvanje od Srbija
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Kupuvanje od Srbija

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Kupuvanje od Srbija
    Испратена: 25.Септември.2008 во 11:53
Pisav i vo kupuvanje od amazon, ama ne znam kolku kje go otvorat site sto imale iskustvo so srbija predhodno.

Sakav da prasham, dali ako idam da kupam od srbija od axelfoto ili bmfoto seedno, mi go vrakjaat tax free-to? I kade? Na granica li? I kolku % e? Prativ mail do axelfoto use ne mi odgovorile. a bmfoto nemaat ostaveno mail za kontakt. Bog da chuva...

Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 11:58
Najdi gi na skype
BMFoto D.o.o

Кон врв
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:08
Gi najdov. Cekam da me prifatat. u megjuvreme drugi soznanija za DDV-to vo Srbija?
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:10
Јас знам за ваква варијанта од Србија:

1. Ги конткатираш за точна цена на артикалот што сакаш да го купиш.
2. Прашај дали работат со tax-refund (AxelFoto сигурно враќаат данок, BMFoto не знам)
3. Треба да им најавиш кога доаѓаш за да ти го чуваат производот и да им пратиш по маил/факс не знам точно што (мислам некоја страна од пасош, не сум сигурен)
4. одиш во Србија, си купуваш што сакаш, на враќање на Српска граница, поточно царина ги пријавуваш артиклите, они мислам ти ставаат печат (или такво нешто) а на македонска граница ги шверцуваш.
5. после одиш во Белград (дури и не мораш лично ти, може некој друг) пак во продавницата со ливчето од царина и они ти враќаат пари (мислам дека не ти го враќаат целиот данок). Мислам дека мораш во рок од неколку месеци да си го повратиш данокот.

Најпрво треба да ги контактираш за точна цена бидејќи јас кога го купував мојот апарат од Axel ќе бев ќар само 30е ако се враќав во Србија за данокот да си го земам, бидејќи таму ми дадоа попуст за плаќање во готово.

Е сега, оние дупки во текстот што ги имам јас, некој друг нека ги пополни со точни информации.

Ваљда нешто ти помогнав
Кон врв
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:16
Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Јас знам за ваква варијанта од Србија:

4. одиш во Србија, си купуваш што сакаш, на враќање на Српска граница, поточно царина ги пријавуваш артиклите, они мислам ти ставаат печат (или такво нешто) а на македонска граница ги шверцуваш.
5. после одиш во Белград (дури и не мораш лично ти, може некој друг) пак во продавницата со ливчето од царина и они ти враќаат пари (мислам дека не ти го враќаат целиот данок). Мислам дека мораш во рок од неколку месеци да си го повратиш данокот.

Најпрво треба да ги контактираш за точна цена бидејќи јас кога го купував мојот апарат од Axel ќе бев ќар само 30е ако се враќав во Србија за данокот да си го земам, бидејќи таму ми дадоа попуст за плаќање во готово.


Da da fala. Mi pomogna. Ama ako moze i nekoj so iskustvo da pise bi mu bil blagodaren.

Me interesira procentot. Zasto ako da receme e 18% DDV mi se isplati i toa kako. I so 10% DDV mi se isplati. Duri i da bi zel 2 karti za do Nish... (jas da se vrakjam po danokot)

Za shverc ne e problem. Objektiv e vo prasanje. Kje go ushtekam na telo i nema gajle....
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:28
Originally posted by Maro Maro напиша:

Originally posted by kostovigor kostovigor напиша:

Јас знам за ваква варијанта од Србија:

4. одиш во Србија, си купуваш што сакаш, на враќање на Српска граница, поточно царина ги пријавуваш артиклите, они мислам ти ставаат печат (или такво нешто) а на македонска граница ги шверцуваш.
5. после одиш во Белград (дури и не мораш лично ти, може некој друг) пак во продавницата со ливчето од царина и они ти враќаат пари (мислам дека не ти го враќаат целиот данок). Мислам дека мораш во рок од неколку месеци да си го повратиш данокот.

Најпрво треба да ги контактираш за точна цена бидејќи јас кога го купував мојот апарат од Axel ќе бев ќар само 30е ако се враќав во Србија за данокот да си го земам, бидејќи таму ми дадоа попуст за плаќање во готово.


Da da fala. Mi pomogna. Ama ako moze i nekoj so iskustvo da pise bi mu bil blagodaren.

Me interesira procentot. Zasto ako da receme e 18% DDV mi se isplati i toa kako. I so 10% DDV mi se isplati. Duri i da bi zel 2 karti za do Nish... (jas da se vrakjam po danokot)

Za shverc ne e problem. Objektiv e vo prasanje. Kje go ushtekam na telo i nema gajle....


So Axel Foto funkcionira bez problem. Provereno.

Ides kupuvas, pocekas da ti spremat dokumentacija. Na granica ce ti udrat pecat, pracas nazad ti vracaat pari.
Mislam deka e 16tina posto, ama ne me drzi za zbor. Ne udriv matematika.

Nemas potreba od posebni dopisuvanja so niv, ama proveri daliu imaat sto ti treba, da ne se m'knes za dzabe.
Ako sakas od Nis da go zemas ne znam kako ide.

Rokot za podiganje na parite bese 3 meseci.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Maro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1215
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:29
Originally posted by Mire Mire напиша:


Ako sakas od Nis da go zemas ne znam kako ide.



Ima razlika dali go zemam od nish ili od bg?


Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 12:54
Aj so srekja pa kazete sto bidnalo..


Изменето од mdeni - 25.Септември.2008 во 13:32
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 13:25
Samo mal del od proizvodite na BMFOTO se tax free. Najdobro e da prasas za vrakjanje na DDV. Inaku danokot kaj niv e 19%
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 14:35
Danokot kaj site e ist, prasanje e koj kolku vraca od danokot голема%20насмевка
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 15:29
Jas citam cena za sb-600 deka e 195EUR vo bmfoto, na toa se plakja danok ili ne!? Lici epten primamlivo...
http://www.bmfoto.co.yu/shp_product.php?id=762



Изменето од mdeni - 25.Септември.2008 во 15:31
Кон врв
kostovigor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kostovigor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 16:42
Originally posted by mdeni mdeni напиша:


Jas citam cena za sb-600 deka e 195EUR vo bmfoto, na toa se plakja danok ili ne!? Lici epten primamlivo...http://www.bmfoto.co.yu/shp_product.php?id=762


И јас го имав истото прашање на времето и вака ми одговорија:
"А ти кога ќе отвориш интернет страна кај нас со данок е цената или без данок?"
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 17:19
Jas pred nekoe vreme kupuvav od BM foto i celata suma od DDV ja vrakaat, dokumentot go prilozuvas na granica (na nivnata ne nasata :)) dobivas pecat deka ti e iznesena robata i sumata sto treba da ja dobies ja vrakaat oni vo BMfoto. Sumata sto treba da ja dobies t.e celiot danok ti go vpisuvaat istiot moment koga kupuvas.
Cenite se so danok, i napisani vo evra a evra ne primaat , taka koga ke gi smenis devizite ima razlika vo k*rsot sto oni go racunaat vo dukanot i toj vo menuvacnica.
P.S mene se uste ne mi e vraten danokot, mislam deka sega ne rabotat momentalno a i se prazni so roba, toa sto go pisuva na internet 90% go nema, rekoa deka ocekuvaat nova roba od Kina.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 17:35
Epa stom bilo so danok togas okej. Dosta razumno. Jas si kupiv blic taka da ne e problem.


Изменето од mdeni - 27.Септември.2008 во 20:34
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.