IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Треба ли да биде изграден храмот во Еруса
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Треба ли да биде изграден храмот во Еруса

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
Автор
Порака Обратен редослед
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 23:39
 teba li da bide izgraden hramot vo erusalim???
 
jas mislam........teba! хи,%20хи...


Изменето од kejt-d-grejt - 26.Септември.2008 во 23:39
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 23:21
Evreite sakat da go izgradat hramot zatoa sto so toa ke go iniciraat doagjanjeto na nivniot mesija, a toj ne e Isus.

Isto taka znaeme, spored svetite pisanija, deka Antihristot ke go izgradi toj hram.

E sega, pravite si planovi i muabeti dali treba da si izgradi ili ne.

Изменето од Messenger - 26.Септември.2008 во 23:24
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 23:12
Ako se izzgradi bi ja izgubil vrednosta zidot na placot togash bi trebalo da bide hramot na placot,nelogicno.Neznam mozda i bi trebalo
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 23:06
Sigurno deka smeesh bidejki si na temata i odgovarash na komentar.

Tuku ne odovovori na onoa sto go rekov, tuku postirash neshto pomegju...

Jas velam, ako Bog go kreira svetot po svojata volja i ako isto taka go odrzhuva kako takov , togash spored onoa sto go kazha rabani (a istototo go velat i mnogu drugi vernici) izlaga deka ili Bog dozvoluva da se sluchuvaat raboti protiv Negovata volja i protiv onoa sto spored teologijata ne bi trebalo da se sluchuva, ili Toj go ostavil svetot da se odviva spored toa kako ke vlijaat silite vo nego ili nema potpolna kontrola vrz svojata Kreacija.

I ne mi meshaj sega tuka Ljubov. Ljubov mozhe da ima vo bilo koja kombinacija od onie tri gore napomenati opcii. Ljubov ima iako Bog dozvoluva da postoi gjavolot (za toa imavme edna posebna rtema, pa pobaraj ja i prochital sto sme zborele na nea), neli ?

Ako Bog e semokjen i e vo potpolna kontrola na Negovata kreacija, togash se sto se sluchuva se sluchuva so negovo znaenje i odobrenie. Nemozhe da bide poinaku. Kako sto velat anglichanite kaj mene: ne mozhe da ja chuvash tortata i da ja izedesh vo isto vreme.

A mene mi e mnogu jasno kako teologijata soochena so paradoksot sto samata go izgradila, se obiduva da gi sostavi dvata kraja koi lezhat raposteleni eden sproti drug.

Изменето од Messenger - 26.Септември.2008 во 23:10
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 22:20
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

...RABOTI SE SLUCHUVAAT SHTO NE SE PO BOZJA VOLJA...
.

... AMA DOZVOLUVA DA SE SLUCHAT! A stom e taka, togash izlaga deka Bog dozvoluva rabotite da se odvivaat protiv Negovata volja.

A od tuka pa do rushenjeto na kulata od karti treba samo eden zdiv...


Ако смеам ...

БОГ е ЉУБОВ а не диктатор и затоа допушта!
ТОЈ лично ни ја покажа својата ВОЛЈА ЧИСТА во ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА!

Се чудам по цел ден зошто човекот, што повеќе се смета самиот за мудар - толку помалку може да свати нешто што децата можат без проблем да го сватат!

Сите што со збор или дело не Го следат Христа се сметаат за мудри и си тераат свои правдини, свои мудрости, свои вистини, свои храмови ... и затоа е светот таков каков што е!

поздрав

ако смеам
    
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 21:25
Originally posted by rabani rabani напиша:

svemirski duhu:
se ova shto go pishuvash ima istoriski fakti i mnogu vistina , no za edna rabota ne si vo pravo
(genocidot nad evreite vo vtora svetska vojna navistina se sluchil)
poentata ne temava e dali seushte vazat isusovite prognozi, t..e . pretskazuvajna za idninata na svetot
spored biblijata se imaat slucheno 90% od niv,
predvideno e i unishtuvajneto na erusalim i se ima slucheno
predupreduvajneto kon hristijanite vazi za site vremijna
SEKOGASH KOGA IMA VOJNA VO ERUSALIM DA BEGAAT OD GRADOT, ZATOA SHTO EDNA OD VOJNITE E POSLEDNA,POSLE NEA DOAGA KRAJOT NA SISTEMOT NA VREDNOSTI OD OVOJ SVET
ZNACHI ISUSOVITE PRETSKAZUVAJNA SE ISTORISKI POTVRDENI
a spored tebe i spored k*ranot, svetata zemja izraelska im pripaga na muslimanite, t.e. na arapite, megutoa denes i ne e bash taka, taka da nema istoriska verodostojnost toa tvrdejne
evreite ke prezemat celosna voenopoliciska kontrola vrz erusalim , eden den , a denot se blizi
znachi ne evreite, tuku gospod ja predvidel idninata na svetot
spored denesnata situacija, faktite se sovpagaat so bibliskite proroshtva

E pa ajde,da ne terame inat. Ajde da kazeme deka gresam,vo vrska so holokaustot...
No,sto baraat sega Evreite da gi teraat tamu zitelite na palestina,koga TOKMU TIE edinstveno im pruzija dobredojde ? Sega da im se rusi hramot ?
Sevo ova si e Allahova odredba,MENE APSOLUTNO NISTO NE ME CUDI POVEKE,no Muabetot e kolku od lugevo ke svatat nesto od sluckava. I ako go napravat toa,ja srusat Al-Aksa i ako Muslimanite se pobunat protiv toa,ete-teroristi ! KAZI MI KOJ E TERORIST ?
Osven ovoj KRVOLOCEN teror sto se pravi (od site sem Muslimanite-veruvaj),izlozeni ste na bezbroj TERORI koi i ne gi zaprimetuvate a TOKMU TIE VI GO PONUDILE.
Kockarski Teror,Alkoholicarski Teror,Narkomanski teror,,,, da ne nabrojuva,sekoja zabluda e teror.No ne e temava terorizam... da ne mi bide izbrisan postov.

Цитирај
ZNACHI ISUSOVITE PRETSKAZUVAJNA SE ISTORISKI POTVRDENI
a spored tebe i spored k*ranot, svetata zemja izraelska im pripaga na muslimanite, t.e. na arapite, megutoa denes i ne e bash taka, taka da nema istoriska verodostojnost toa tvrdejne
evreite ke prezemat celosna voenopoliciska kontrola vrz erusalim , eden den , a denot se blizi
znachi ne evreite, tuku gospod ja predvidel idninata na svetot
spored denesnata situacija, faktite se sovpagaat so bibliskite proroshtva

Pa ova ne se slucilo ednas. Uste za vremeto na David,Solomon,Musa.... Evreite go zavzemale no napustajki ja verata,prefrlajki se na obozavanje na kipovi gradot povtorno go zavzemale novi generacii.

Otpagjanjeto na nivnoto kralstvo e spomnato i vo stariot zavet:

Pov.Zakon (32:21)

"Nistavnim me bogom na ljubomoru potakose, razdrazise me nistavilima svojim, i ja cu njih ljubomornim ucinit, pukom nistavnim, razdrazit cu ih glupim nekim narodom! "

Tekstot od izdanieto od 1844 glasi vaka:

"Potakose me na ljubomoru onim ko nije bog, razljutise me svojim laznim bozanstvima, pa cu i ja njih potaknuti na ljubomoru ljudima koji nisu narod, i razljutit cu ih jednim neukim narodom!"

"Potrazise Me koji ne pitahu za Me, nadose Me koji Me ne trazise ...koji ne prizivaљe ime Moje " (Izaije, 65:1-6),

Spomnav ednas,na sto dobiv golema navreda. Znaeme kade se naogjale arapite vo predislamskite periodi.
Znaci,sinovite israilovi,gi preterale site zulumi ! Evreite ocekuvale posle Isa a.s nov pratenik,no povtorno od nivnata loza... no Iznenaduvanje.Zatoa Omrazata e od nivna strana a ne od nasa strana. Pricinata e Ljubomora sto Qur'anot mu e daden na Muhammed s.a.w.s i negoviot ummet a ne nim.

Dalje.
Se sto se slucuva,se' e zapisano vo predznacite na Sudniot Den. Kako sto tie go ocekuvaat mesijata,kakos to hristijanite go ocekuvaat mesijata taka i nie go ocekuvame mesijata.
No,Evreite go ocekuvaat LAZNIOT Mesija (Dedzdzal) Ednookiot dolgoocekuvan evrejski izbavitel,koj e sam predznak na sudniot den kako naj golemo iskusenie za vernicite. Hristijanite i Muslimanite go ocekuvaat Isa a.s (Isus),no nema da go prepoznaat site.
Spored predznacite,prvo ke se pojavi Dedzdzal,koj licno ima diktirano za denesnata biblija,koja najavuva covek-bog.... so negovata pojava,mnogu hristijani ke bidat prelazeni ! PA ZAREM NE TI MIRISA I TEBE TAKA ?
No Islamot e CIST OD TOA.
Eve eden text koj do sega na dva forumi go imav pisuvano,da ne se povtoruvam:

Цитирај
Kralot evrejski,koi tie go cekaat,treba da se pojavi od Iran.
Toj nivni Kral odavna imase prilika da bira dali ke bide olicuvanje na zloto ili ke bide onoj koj ke se bori za dobrobit na covestvoto. Sto izbral ? Naravno,ona prvoto. Zosto ? Zatoa sto toj ne priznava NIKAKOV drug Bog osven SAMIOT Se*eSI: Toj ima nekakva mok,dadena od Samiot Sozdatel pa so nejzina pomos ke moze da go laze na kogo saka. Nemoze samo VERNICITE. Vistinski,PRAVI VERNICI.
Zatoa sto tie go prepoznavaat. Kako sto sega uviduvame,deka nesto "odavna smrdi" taka i vistinskiot vernik,makar da se neizjasnuva nitu pak veruval vo bilo koja "sveta" kniga,nemu Bog,negoviot STVORITEL ednostavno mu go vsadil toj neiskriven kompas koj upravuva so zivotot.
Kolku sajtovi gi ima kade sto se zboruva za zagovor i sigurni se i ja cuvstvuvaat SOKRIENATA RAKA koja pravi zagovor i spletki a poveketo se ateisti.

Komu edinstveno mu e vo prilog i na kogo mu e vo interes da se ubivaat denes Muslimani (NA NEKOGO FAKT DEKA MU E,TOA SLEP MOZE DA GO OSETI). NEMU: Evrejskiot bog na zemjata (neuzubillah),za kogo Muhammed a.s rekol deka nema da bide pogolemo iskusenie od nego.
Evreite Mesijata ne go priznale za pratenik Bozji. Ne go priznavaat nitu Muhammed a.s a vo Biblijata najaven e zadniot Pratenik.
Naravno,iskrivuvajki ja porakata na Mojsie,tie donele tolkavi spletki nanele da naj lesno na lugeto mu e da kazat: PA NA KOGO JAS DA MU VERUVAM ?!
Komu seto toa mu odi vo prilog. Naravno,nemu i negovata NEVIDLIVA RAKA koja koga somnez ke posee nabacuva alternativa od tipot: nova religija,novi veruvanja,nova ideologija itn itn....
Zasto e bitno da zavladeat na podracja kade sto se Muslimani ?
Zatoa sto Muslimanite edinstveno ke go prepoznaat,na krajot i ubijat. Zasto Arapskiot svet go tolerira ponasanjeto na Izrael i Amerika ? Sto mislis ??? Razmisli.
Toj Kral koj go cekaat,odavna odavna isplovil do Florida.
Dolar,Kamata,Banki.... negovi se zlatnite ceda.
Sto mislis,zasto na americkiot dolar pise "Vo Boga veruvame" Ima i kaj Holandjanite na edna novcanica. A se znae deka Holandija e CENTAR na cionite i masonite... i da ne nabrojuvam dalje.
A se se toa vojski na Kralot koj go ocekuva "odbraniot narod",koj manipulira so celiot svet,da ne recam SVETOVI !

Mislam deka site poedinecno ke snosime odgovornost za toa sto ne sme go upotre*ile RAZUMOT onaka kako sto treba da se upotre*i.
Vaka,site kao se ceskame po glava a posle nekolku minuti go zaboravame. Sto bi rekol Dino Merlin: Kakav je to doso vakat i zaman(vreme). Ljudi zlo ni ne zapamte a vec zaborave.

Koj pat e ova da Evreite doagjaat i se naseluvaat vo zemjata Izrael ? TRET !

k*r'anot veli deka Allah gi prokolnal i za kazna ke gi pusti da lutaat po pustina a naj golema kazna ke im bide doagjanje vo zemjata za koja smetaat deka im e "edinstveno nivno pravo na posed".
Ke im dade da imaat svoja drzava od pricina da vidat drugite narodi da vidat koj navistina e narod koj se*esi se smeta za edinstven naslednik na vera i izbran narod. Toa e narod koj ne trpi nikogo,nikoj ne im e raven i si davaat za pravo da odreduvaat koj ke zivee mirno i slobodno a koj ne. Go Iskrivile ucenjeto od Abraham do Isus. Mnogu Bozji pratenici ubile a site gi proterale vo laga.

Za licen ovosvetski interes gi zrtvuvaat i sopstvenite deca. Nisto ne im e sveto ! Se' ona sto denes pravat,javno ili tajno,Allah dz.s go objavil vo Qur'anot taka da nista nemoze da me iznenadi od toj narod.

Cel im bese Iran,kako sto kazav,nivniot kral od tamu treba da se pojavi. Toj e veke pomegju nas,samo treba da go "izvadat" i "oslobodat" so negovite 70.000 evrei koi zaedno ke dojdat od Iran. Nema onie od Iran nikade da odat,tamu poarno im e nego vo Izrael. Treba da go oslobodat narodot od tiranskata vlast na Ajatollah ! A toa ke go napravi nasata demokratska vojska najdemokratska drzava (sila) na svetot.
Zamislete kolku Evrei ima vo Iran ! Nikoj ne gi zadira. Zarem ne bi se slusnalo do sega deka se progonuvani ili nedaj Boze ubivani kako palestincite ?!


E gospodine rabani... so denovi na ovaa tema bi mozel da ti pisuvam. No poleka,,, ke svatite UBEDEN SUM. Samo,zal mi e sto ke bide posle gorclivo iskustvo.
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 19:37
svemirski duhu:
se ova shto go pishuvash ima istoriski fakti i mnogu vistina , no za edna rabota ne si vo pravo
(genocidot nad evreite vo vtora svetska vojna navistina se sluchil)
poentata ne temava e dali seushte vazat isusovite prognozi, t..e . pretskazuvajna za idninata na svetot
spored biblijata se imaat slucheno 90% od niv,
predvideno e i unishtuvajneto na erusalim i se ima slucheno
predupreduvajneto kon hristijanite vazi za site vremijna
SEKOGASH KOGA IMA VOJNA VO ERUSALIM DA BEGAAT OD GRADOT, ZATOA SHTO EDNA OD VOJNITE E POSLEDNA,POSLE NEA DOAGA KRAJOT NA SISTEMOT NA VREDNOSTI OD OVOJ SVET
ZNACHI ISUSOVITE PRETSKAZUVAJNA SE ISTORISKI POTVRDENI
a spored tebe i spored k*ranot, svetata zemja izraelska im pripaga na muslimanite, t.e. na arapite, megutoa denes i ne e bash taka, taka da nema istoriska verodostojnost toa tvrdejne
evreite ke prezemat celosna voenopoliciska kontrola vrz erusalim , eden den , a denot se blizi
znachi ne evreite, tuku gospod ja predvidel idninata na svetot
spored denesnata situacija, faktite se sovpagaat so bibliskite proroshtva
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 15:27
PRIKAZNATA ZA VETENATA ZEMJA:

Vo vrska so Sulejmanovata a.s smrt,Allah dz.s rekol:
7.167. I Gospodar tvoj obznani da ce do Smaka svijete prepustati nad njima vlast nekome ko ce ih najgori nacin tlaciti. Gospodar tvoj je, doista, brz kad kaznjava, a On oprasta i samilostan je.
7.168. I Mi smo ih po Zemlji kao narode raspodijelili..."

Od smrtta na Davud i Sulejman,sinovite israilovi nebile edinstveni koi imale kralevstvo. Na Davud a.s mu je objaven Zebur. A zborot Zebur vo k*r'anot se naogja tri pati. "A davudu smo dali Zebur". (En-Nisa 163) Tuka ima nesto mnogu cudno. Nie ne znaeme sto e napisano vo Zeburot. Za toa k*r'anot nema navedeno nista osven nekoi zborovi. Ova e dosta bitna rabota od koja ke vidime deka k*r'anot e Allahova objava.
Evreite velat deka Palestina e "Vetena zemja",Zaradi toa ke svatis deka Qur'anot e Allahov zbor i cudo. DALI ZA VREMETO NA MUHAMMED A.S ZBORUVALE ZA VETENATA ZEMJA ? NE !! Toa e nov zbor za novata prikazna ! Allah vo Qur'anot objavil samo toa deka na Davud mu e objaven Zebur i nisto poveke,kako na toj nacin bi se uveril deka Muhammed a.s e Allahov pratenik ! Znaci,od dokazite za pratenistvoto e i ovoj aet,bidejki Muhammed a.s neznael deka ke zboruvaat za "vetenata zemja".
No,Vozviseniot rekol: "Mi smo u Zeburu,poslije Tevrata,napisali da ce zemlju moju moji cestiti robovi nasljediti". (El-Enbija 105).
A Evreite velat: "Taa zemja e nase posednistvo i toa na osnova na svojstvata i naseto poreklo od sinovite israilovi,i bez razlika na toa dali sme nie vernici ili ne." Znaci,site velat "Ova e vetenata zemja". Megjutoa,Zeburot rekol nesto drugo.Rekol deka ke ja nasledat cestiti robovi. Prema toa,taa zemja mu pripagja samo na vernicite. Dali Zeburot rekol deka Palestina e nivno posednistvo ili rekol deka toa e posednistvo na pravite vernici ?
Prasanje na koe sakam odgovor: Ako e Palestina vetena zemja,zosto Evreite odavna uste ne otisle vo nea ? Ako e taa vetena zemja,zosto evreite od Hajber,koi ziveele na Arapskiot poluostrov ja zanemarile i ostanale da ziveat vo pustinite ? Znaci,Davud ni Sulejman ne rekle deka toa e vetena zemja.Vozviseniot rekol: "21.105. Mi smo u Zeburu, poslije Tevrata, napisali da ce Zemlju Moji cestiti robovi naslijediti." Isto rekol i Musa a.s" Musa rece narodu svome: 'Molite Allaha da vam pomogne i budite strpljivi,zemlja je Allahova,On je daje u nasledje kome On hoce od robova svojih; a lijep ishod ce biti za one koji se budu Allaha bojali.'" Prema toa,zemjata im pripagja na onie ki se bogobojazni. A po prasanje na taa sintagma,tie velat za "vetenata zemja": "Bez razlika,bile nie vernici ili ne,taa nam ni pripagja". I,zaradi takvo ubeduvanje nie za niv velime deka se RASISTI,zatoa sto smetaat deka taa zemja e samo za nivnata rasa.Pogledni sto ne uci Qur'anot. CELAVA ZEMJA E NEGOVA (ALLAHOVA) OD NEA DAVA KOMU TOJ SAKA. Nisto poveke pravo nemam jas na zemjava od bilo koj so bilo kakva vera i nacija.
Od kade dojde idejata za Vetenata zemja ?
Tie,isto taka velat,teloto na sekoj evrein koe ne e zakopano vo "vetenata zemja" ne prestano ke kopnee se dodeka ne bide zakopano vo nea i deka na evreite koi ziveat vo nea,grevovite im se oprosteni,dodeka onoj koj zivee nadvor od granicite kako da veli : "jas nemam bog". Od kade takva ideja koga ni David ni Solomon nitu Mojsie preporacale takvo nesto.
Cionizmot zapocnuva na idejata na "vetenata zemja". Po taa ideja obavezno e da se vratime i da se sobereme vo taa zemja se dodeka ne se pojavi Mesijata (Dedzdzal/Antihrist),kako zaedno so nego pred krajot na svetot bi se borele. I sudniot den ke se sluci vo taa zemja. Toa e ideja na koja tie ja postavile svojata filozofija. Zamislija idejata na koja pociva se ona sto ni go pravat ! Se sto do denes se slucilo postaveno e na taa idea. Se prasuvame,dali ovaa ideja e osnovna ideja na nivnata vera ? Megjutoa,ima evrei i koi ne ja promoviraat taa idea. Zarem nema evrei koi ziveat vo evropa ili arabija ? Vo toa postoi tajna i toa ne samo verska.
Evreite,nazad dvesta godini,imale eden problem. Toj problem gi nateral i da go izmenat Talmudot i vo nego da stavat prasanja po "vetenata zemja".I zega toa postana osnovno prasanje po nivnata vera. Tie textovi napravile da evreite pocnat da veruvaat vo taa ideja,ideja za "vetenata zemja",zatoa sto imale problem i sakale da go resat. Zatoa pocnale da go iskrivuvaat i da dodavaat raboti koi veke ne bile 5 iljadi godini. Se prasuvam: Vo devetnaesettiot vek Evreite ziveele vo Istocna Evropa te. denesna Polska i Magjarska. Tamu bile MNOGU UGNETUVANI. Pravoslavnite Hristijani,koga god da videle deka evreite glava dignale,sekogas gi udirale i terale od novo. So potpolnno pravo,mozam da kazam,bidejki,svesni bile za nivnata opasnost i sto bi doslo koga bi se dovleckale do malku vlas. I taka,koga god Evreite da dignele glava,da zarabotele,hristijanite od pocetok gi vrakjale.
Posle takva situacija pocnale da se prasuvaat "do koga vaka" ? A vodvte sto se' Sozdatelot im dal,kakvi se cuda im pruzil,da pokraj toa znaele i da gi ubijat prorocite ! Do Sudniot den ke im bide kazna. Prvo izmislile komunizam (ateizam),kaoo bi go smeknale fanatizmot na hristijanite.Posle se pojavil i Marks,Evrein koj ja iznel idejata deka verata e opium za lugeto. Zarem ne e istocna evropa mesto kade sto komunizmot naj mnogu se rasiril ? CELIOT NIVNI ZIVOT BIL LUTANJE,TALKANJE A TOA E PROKLETSTVO OD ALLAH.LUTALE PO ZEMJATA,NIKOJ NE GI SAKAL... PALESTINA NE IM BILA NITU NA KRAJ PAMETI ! Posle im padnala idejata da odat vo nekoja nezavisna drzava,da ziveat sami i da se razvivaat vo nea. No,problemot bil vo toa kako da se uverat Evreite od celiot svet da odat vo taa drzava ? Kako da se nagovorat od ubavata evropa da odat vo pustini ? Duri sega naum i padnala verata ! No ne zaradi verata,tuku povtorno zaradi licnite interesi. OPVA STO GO PISUVAM E ISTORISKI POTVRDENO ! Pocnale da baraat mesto vo koe bi mozele da ziveat. Prvo se mislele toa da bide Uganda. Izumitel na taa ideja e Hercil. Hercl ja posetil Uganda i se uveril deka toa e losa lokacija. Rekol: "Evreite nema da ja napustat evropa za ova mesto a i nisto ne gi povrzuva so istorijata". Palestina samo lutajki im padnala napamet !
Idejata za "vetenata zemja" nema vrska so verata tuku za resavanjeto na problemot koj go imale. Zaradi nejzina realizacija pocnale da go iskrivuvaat Tevratot i Talmud. Posle toa Hercl pocnal da gi promovira tie textovi kako bi gi uveril evreite da ja napustat evropa i odat vo palestina. Vo toa,mnogu im pomognala Zapadna Evropa i Amerika,zatoa sto se plasele da ne se doselat kaj niv. So toa bezrezervno im pomagale samo da odat na drugo mesto.
Ete kako se rodila nivnata ideja i deka nema nikakvo versko vtemeluvanje. Evreite posle toa pocnale da doagjaat vo nasite kraevi,pocnale da planiraat da nosat strategija,izmisluvale lagi kako bi ja uverile novata generacija vo toa. Im velele deka se potkleknati i deka "na zemjata im preti unistuvanje i zaradi toa dolznost ni e da se sobereme na edno mesto." Potoa im velele: "Hitler ubi i pogubi milioni nas narod" Koga se vo prasanje Hitlerovite istrebuvanja na Evreite,toa se smeta za iluzorno tvrdenje i nema nikakva osnova.
No,tie so toa napravile filmovi i sceni i prikazni kako bi ja zagreale mladinata i da ja zainteresiraat. Po prasanje na problemite na svojata potkleknatost,tvrdele deka se ponizeni vo celiot svet,kako i toa deka Hitler nad niv izvrsil sekakov mozen zlocin,a naveduvale i drugi neosnovni izmislici koi sami gi izmisluvale.
Ja prevzele ulogata na Sozdatelot. Toa e NAJ GOLEM MOZEN GREV ! Ne se zadovolile so ubivanje na Bozji pratenici iskrivuvanje na nebeskite knigi,,,, sega i prevzele uloga na gospod. Zarem ne e Allah/Bog Toj koj dava nafaka ? Skladno so svojata nafaka Toj i gi podelil lugeto na Zemjava. Taka vo Afrika ziveat Crni,vo Azija zolti a vo Evropa beli. Toa e Allahova kosmicka mudrost. Megjutoa,Evreite toa ne go svakjaat... koga dojdoa go isteraa eden narod od nivnata zemja,pa na nivno mesto,silom naselile drugi.

InsAllah,ke prodolzam.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 02:31
Многу добро објаснување rabani. Прочитај во книгата на Захарија, 14-тото поглавје, и таму има едно пророштво во тој контекст.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:46
Одма,не одма Веднаш
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:37
pod hitno ili
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 00:29
Треба треба и текако
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 23:31
ODGOVOR
ama jas ne ti go stavam vo usta, nego slovoto pred ochi ti go stavam
a toa na postot shto e napishano e samo malce isttorija i eden bibliski stih
nishto poveke
nishto pomalce
jas ne sum sudija
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 23:24
Тоа е само еднострана вистина Рабани,гледана низ призмата на вашата вера.И не се ставај во улога на судија за сите. Ако ти му веруваш на твоето слово,јас му верувам на моето.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.