IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Филозофирај
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Филозофирај

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 82>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Филозофирај
    Испратена: 18.Септември.2008 во 16:22

Dolgo se mislve dali da ja otvoram temava ili ne! No na kraj se odluciv deka sakam da ja otvoram!

Site tie sto se za filozofiranje, mozat tuka da si pisat nivnite "filozofski" misli! Ve molam nemojte temata da e "zloupotrebuvate" za nekakvi drugi "nepotrebni" muabeti! Sekoj e dobro dojden, no ako primetam deka temava odi vo pravec koj ne mi odgovara MENE licno, ke ja brisam temata!

 
Licno ja sakam filozofijata i mislam cesto "filozofski" i sigurna sum deka dovolno ozbilni clenovi ima na ovaj forum koi ke ja "ukrasat" temava so nivnite filozofski misli


Изменето од mamma - 20.Септември.2008 во 01:21
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 09:21

Velat deka covekot e najmudro sustenie an nasava planeta! Se prasuvam zasto velat taka? Koj imal toa pravo da go odluci? I… MUDROST…. Dali se meri? Mudrost… dali moze nekoj vo edna recenica precizno da kaze i objasni sto e toa? Nekoi izreki nekoi napraveni stvari koi se deklarirat kako “mudrost” mozebi i ne se mudri poradi toa sto osobata koja gi rekla ili napravila bila mudra, mozebi se tie stvari za taa osoba sekojdnevni ili nenamerno napraveni/iskazani? No sepak taa osoba se deklarira kako MUDRA…..

Mislam deka za sekoja osoba mudrosta ima drugo znacenje, za edniot e ova mudrost za drugiot sosema nesto drugo! Mudrost ne se iskazuva vo edna recenica, sekoj treba za sebe da si odluci sto e za nego licno MUDROST!

Ste se prasale li licno: Dali sum mudra?......

Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 10:07
Sum se prashal
"Dali sum mudar?"
I sum si odgovoril
"Ne"
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 10:19
Originally posted by seka seka напиша:

Velat deka covekot e najmudro sustenie an nasava planeta! Se prasuvam zasto velat taka? Koj imal toa pravo da go odluci? I… MUDROST…. Dali se meri? Mudrost… dali moze nekoj vo edna recenica precizno da kaze i objasni sto e toa? Nekoi izreki nekoi napraveni stvari koi se deklarirat kako “mudrost” mozebi i ne se mudri poradi toa sto osobata koja gi rekla ili napravila bila mudra, mozebi se tie stvari za taa osoba sekojdnevni ili nenamerno napraveni/iskazani? No sepak taa osoba se deklarira kako MUDRA…..

Mislam deka za sekoja osoba mudrosta ima drugo znacenje, za edniot e ova mudrost za drugiot sosema nesto drugo! Mudrost ne se iskazuva vo edna recenica, sekoj treba za sebe da si odluci sto e za nego licno MUDROST!

Ste se prasale li licno: Dali sum mudra?......

 
Така велат затоа што единствено човекот е обдарен со свест, а зарем тоа не е привилегија (која додуше на малку поединци им е ускратена). Затоа се вели дека човекот е обдарен со МУДРОСТ. Мудрост, пред се свест, над се разум.
Колку? Индивидуално, секому според потребите...
 
Дали сум мудра? Што знам дали сум си го поставила тоа прашање, но да речеме после некои животни одлуки кои успеале или не, сум се нашла во ситуација да ја оценувам сопствената мудрост. Некаде сум била помудра а некаде не.
 
П.С. Добра тема е, зошто толку си се мислела да ја поставиш?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 19:59
Мене ме имаат замолено, културно, да не филозофирам многу и од тогаш избегнувам искрено... но не успешно

Сметам дека мудроста доаѓа со годините и искуството, затоа и постои она „стар мудрец“... не ми се брза да бидам многу мудра, но сакам од секое нешто да извлечам поука и животна лекција...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 20:18
Muniska, i nemoj da se odkazuvas! mislam deka filozofiranjeto e edna vrsta dar.... ne sekoj moze so mislite da "poleta" i da filozofira za nekoi raboti!!!
a za zabeguvanje ne mi kazuvajцрвенеење... po nekogas i samata si vela, aj ne filozofiraj mnoguголема%20насмевка
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 23:42
zavedenite ne se samo zavedeni, tuku i zaveduvaci.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:16
DALI NEKOJ NE SE ZAPRASAL DALI E MUDAR?
MISLAM DEKA SUM MUDRA!!!
SEKOJ E POMALKU MUDAR NA RAZLICNO POLE.....
NEKOJ POMALKU, NEKOJ POVEKE..........
NO NE MOZEME SITE VO IST KOS, NELI???
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:19
a sto znaci voopsto da si mudar?...moze nekoj da mi kaze definicija?

dali e nekoj mudar ako e dobar,ako e srekjen,ako veruva vo dedo Boze,ako misli deka sekogas e vo pravo,ako dobro zarabotuva,ako e uspesen?

definirajte mi mudrost..pa kje se proiznesam i jas
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
ggstefan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 266
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ggstefan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:31
mudrost e da zivees sovrseno.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:35
Originally posted by ggstefan ggstefan напиша:

mudrost e da zivees sovrseno.


a sto znaci sovrseno?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:44
Совршенство
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:46
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Совршенство


bebus..mislis deka postoi takvo nesto
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7007
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 00:49
Па да... верувам дека постои
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 82>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.