IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Каде оди духот по смртта?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Каде оди духот по смртта?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
Автор
Порака
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 14:15
Originally posted by емил емил напиша:


Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

 

После колку време?
 

10 години


Колку време е потребно душата да стане "пепел".?

Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 15:08
Materijata e vo nashiot um, a kade bi bila??? Vo nego se ragja i se umira... a "duhot" e vechena praznina... ama ispolneta do samiot vrv. "Toj" ne se ragja i nema "pepel"... 
Изменето од viktorija123 - 28.Февруари.2012 во 15:10
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 19:18
Originally posted by gospel gospel напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:
Originally posted by gospel gospel напиша:


А каде виде ТИ тука енергии на различни нивоа и фреквенции?????
Или во твојата имагинација самиот си ги создаде, за да си ги оправдаш постапките, бегајќи од пеколот?


смеење Па како очекуваш од луѓе пред 2000 години да знаат и да говорат за енергии и фреквенции. смеење

Или можеби поблиску ти е нивното разбирање. збунетост
П.С. За параболите не те прашувам ... с'е е јасно. среќа
Значи....според тебе Библијата не важи за тие кои што живееле пред 2000 години, затоа што не знаеле за енергии и фрекфенции, бидејќи штом незнаат неможат ни да ја разберат??? Така???

Библијата те чекаше ТЕБЕ, Ти да се родиш за да ја разбереш, бидејќи се најде некој кој ги разбира енергиите и фрекфенциите!!

Ова излегува како Библијата да го очекуваше долго-очекуваниот месија (Messenger) да се роди , за да биде разбрана....хахахахахаАлал ти вера!!!

Ах пусти Его и суета ... и коментирање ad hominem...  тага

Темава не е "Messenger" или "Дали чека Библијата некоj му ја објасни некому"...  темата е 

"Каде оди духот по смртта?"


За останатото, оноа што говориш со последнава реплика, Исус вели вака:

10. „Вам ви е дадено да ги знаете тајните на Божјото Царство; а на другите им се даваат во параболи, така што: гледајќи да не гледаат и слушајќи да не разбираат."

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  8   Изменето од Messenger - 28.Февруари.2012 во 19:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 20:04
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

 

Колку време е потребно душата да стане "пепел".?

 

душата никогаш не може да биде пепел оти она не е тврда материја ,така да или оди во пеколот и се мачи или оди во рајот и ужива и Господ определува кога да се прероди во друго суштество .
Кон врв
FosterThePeople Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2011
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FosterThePeople Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 20:22
Емил мислам дека со тоа"пепел"pica pica мислеше за уништување на душата не за онаа сивата пепел.Инаку pica pica научно е докажано дека енергијата е неуништлива а според мене душата е енергија,значи душата не може да се уништи туку таа оди во некои други димензии невидливи за нас.Јас така мислам.
I just wanna feel real love.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 22:37
Originally posted by pHp pHp напиша:

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Originally posted by pHp pHp напиша:

За ова да можеме да го рзбереме, мораме прво да дефинираме - што е дух?

Дух е исто што и телото!


Коските во телото е исто што и душата во духот.
Подобро е да се прашаме,што се случува со коските после смрта?
Има разлика помеѓу дух, душа и тело. Според објавите примени преку Божјата пророчица испратена за денешно време дознаваме дека:

Додека е човек жив, тој е троединство од овие три нешта. Душата е обвивката на духовното битие кое низ отпаѓањето од Бога се засенчило т.е. станало оптоварено од сопствените гревови, а колку повеќе душата гревовите ги расчистува преку простување, молење за прошка, поправање и не повторување толку повеќе таа станува попропусна за Божјата светлина и послободна и посреќна. Кога ќе се ослободи и од последната дамка грев, повторно станува дух, чисто духовно битие кое умее да помине низ светлосниот ѕид за да влезе во Небото(Апсолутноста).
Originally posted by pHp pHp напиша:

Токму ова сакав и јас да го пршам, што со коските? Велиме, стануваат прав... Што потоа со правта? Што со очите, ушите, месото, по смртта? Исчезнуват? Ги снемува? Не, туку продираат во земјата, неорганските и органските материјали (јаглерод, калциум и останато) се врзвуаат со останатите елементи присутни, дел испаруваат во воздухот, дел одат во вода и т.н.
И замислете кој хаос би настанал кога мртвите еден ден физички би воскреснале како што веруваат поединечни христијански цркви. Ќе се испотепаат од кого и каде да си ги соберат атомите
Originally posted by pHp pHp напиша:

Од едно тело, кое ние го осознаваме како човечко, по сммрта се (де)интегрира во целата Креација која постои...
Тоа важи за материјата, но не и за Духот. Целта на сатанските битија од времето на падот била да се постигне дезинтеграција на Создавањето преку расткајување на сите души и повторно влевање во безличниот струечки етер(источните религии зборуваат за стопување со безличниот браман, или влез во ништавилото, нирвана и тн.). Христос како Исус од Назарет преку жртвата на крстот трајно ја има отстрането таа опасност. Преку тој чин од космичко значење, Христос пред 2000 години станал Спасител на сите луѓе и души.

Колку и да се оддалечи од Пра-Изворот, Бога, душата не се дезинтегрира. А еден ден преку Христос сите ќе се вратат во Небото како чисти духовни битија. Поради тоа Христос се нарекува клуч од портите на Животот, и никој не доаѓа кај Отецот освен преку Него.

Изменето од Majkl - 28.Февруари.2012 во 22:40
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 23:20
...da gi zavrshi rabotite koi shto ti ostanale,

...a i da mu se osveti na onoj shto te odvoil od.....teloto !намигнување

tamu....odi !
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 23:25
Originally posted by Messenger Messenger напиша:Originally posted by gospel gospel напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:
Originally posted by gospel gospel напиша:


А каде виде ТИ тука енергии на различни нивоа и фреквенции?????
Или во твојата имагинација самиот си ги создаде, за да си ги оправдаш постапките, бегајќи од пеколот?


смеење Па како очекуваш од луѓе пред 2000 години да знаат и да говорат за енергии и фреквенции. смеење

Или можеби поблиску ти е нивното разбирање. збунетост
П.С. За параболите не те прашувам ... с'е е јасно. среќа
Значи....според тебе Библијата не важи за тие кои што живееле пред 2000 години, затоа што не знаеле за енергии и фрекфенции, бидејќи штом незнаат неможат ни да ја разберат??? Така???

Библијата те чекаше ТЕБЕ, Ти да се родиш за да ја разбереш, бидејќи се најде некој кој ги разбира енергиите и фрекфенциите!!

Ова излегува како Библијата да го очекуваше долго-очекуваниот месија (Messenger) да се роди , за да биде разбрана....хахахахахаАлал ти вера!!!


Ах пусти Его и суета ... и коментирање ad hominem...  тага

Темава не е "Messenger" или "Дали чека Библијата некоj му ја објасни некому"...  темата е 
<h1 style="font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; color: rgb0, 0, 0; margin-bottom: 0px; margin-top: 0px; "><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-weight: normal;"><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-size: small;">"Каде оди духот по смртта?"</span></span></h1>
<span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-weight: normal;"><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-size: small;">
</span></span>
<span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-weight: normal;"><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-size: small;">За останатото, оноа што говориш со последнава реплика, Исус вели вака:</span></span>
<span Apple-style-span="Apple-style-span" style="line-height: 18px; font-size: small;">
</span>
<span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-weight: normal;"><span Apple-style-span="Apple-style-span"><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-family: verdana, arial, sans-serif; line-height: normal; "><font Apple-style-span="Apple-style-span" color="#0000FF"><span ="Apple-style-span" style="font-size: small;">10</span><font Apple-style-span="Apple-style-span" color="#0000FF"><span ="Apple-style-span" style="font-size: small;">. „Вам ви е дадено да ги знаете тајните на Божјото Царство; а на другите им се даваат во параболи, така што: гледајќи да не гледаат и слушајќи да не разбираат."</span></span></span></span>
<font Apple-style-span="Apple-style-span" color="#0000FF" face="verdana, arial, sans-serif" size="3"><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-size: 11px; line-height: normal;"><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="color: rgb78, 72, 72; "><h1 style="font-size: 8.5pt; margin-left: 0pt; "><span Apple-style-span="Apple-style-span" style="font-weight: normal;"><font Apple-style-span="Apple-style-span" color="#FF0000"><span ="Apple-style-span" style="font-size: small;">ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА, Глава  8</span> </span>  </h1>
</span></span>

И...што има заедничко твојов коментар со темава која гласи: "Каде оди духот по смртта?"....или и твојов коментар е коментирање ad hominem......хахахаха   
"Be strong and courageous. Do not be terrified; do not be discouraged, for the LORD your God will be with you wherever you go." - Joshua 1:9
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2012 во 23:29
Originally posted by емил емил напиша:


Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

 

Колку време е потребно душата да стане "пепел".?

 

душата никогаш не може да биде пепел оти она не е тврда материја ,така да или оди во пеколот и се мачи или оди во рајот и ужива и Господ определува кога да се прероди во друго суштество .


емил,
Како што земјата одстапува мало место за телото на човекот да биде закопано во него,така и духот одстапува од својата вечност малку време во кое ќе престојува душата.
Телото припаѓа на земјата и душата припаѓа на духот.
Ние ништо немаме кое може да речеме дека е наше.

Но има една работа што е малку чудна.
Нема да зборам за телото или душата,тие кога тогаш ќе се спојат со својот дел од кој потекнуваат.
Чудно е,зошто земјата толку ги чува коските на луѓето,како да сака да каже "еве јас сум жива, овие коски сведочат за животот кој од мене произлегле.

Својтвено на тоа и духот ги чува своите души преставени во безброј приказни и пишани книги кој разкажуваат за луѓе со огромена душа и просветлен дух.
Како да и едното и другото (земјата и духот) имаат потреба некој да сведочи за нивното постоење и животот кој го дале.

Дали тие преку нас живеат или обратно.
Кој знае како е,можеби затоа родителите покажуваат огромна грижа кон својте деца,бидејќи тие сведочат за нив.
Несвесно креирајќи свој рај и пекол.
     

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 03:35
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:


Телото припаѓа на земјата и душата припаѓа на духот.


А што е духот и кому му припаѓа тој ?
 
Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Ние ништо немаме кое може да речеме дека е наше.


А кои сме тогаш ние ?

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mkd76 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 02.Февруари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mkd76 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 09:21
Се воздржувас од коментирање на оваа тема од претходните постови.
Прво треба да разграничиме Штое тоа ЈАС
1 . Моето тело тоа не сум јас тоае е материјалниот дел од ЈАС
2. Мојот Дух доа е есенцијалниот дел од ЈАС
3. Егото или личноста тоа е третиот дел .
Гурчиев тоа го објаснува во примерот со Човекот како една кочија во целина

Коњите која ја влечат кочијата, Кочијашот што ја управува кочијата и господарот кој седи во кочијата.
Коњите се материјалниот дел нашето тело, кочијашот Егото, господарот Духот.
Ако кочијашот заспие коњите ќе ја однесат кочијата во провалие, Ако кочијашот се занесе па ги подбуцне коњите и тој ќе ја однесе кочијата во провалија, и тука довага духот кој му кажува на егото стоп вози внимателно.
Ќе си дозволам да го цитирам сигнат. на еден од модераторите на Форумот
кој кажува многу:
"Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство"
Факт е постоењето на на духот.
Човечкото тело е смртно, Духот е вечен.
И од кога Библијата се чита буквално?
Самата Библија има претрпено Цензура 400 год по Христа од страна на Константин и Ватикан, Многу делови се исфрлени, а некој делови се изгубени во преводот.
Оваа тема отвара многу нови теми како на пример историјата која ни е предавана , Археологијата званична. Што не е тема на оваа тема.

Од некој Извори се тврди дека духот(Човечкиот) ако после смрта на телото не го осознал и исполнил аспектот на постоење повторно се враќа назад во некој друг облик на живот се додека не премине во повисок облик на духовен развој, ако и после бројни неуспеси духот не ги заврши своите обврски се враќа кај Примарниот Створител Бог.

А Кој е или што е Бог?
Бог е Чиста енергија се присутна во целиот Универзум бог е во сите нас во секоја единка насекаде, Бог е креаторот на се Што постои во универзумот првата мисла, првата искра на создавањето Бог е безуветна Љубов.
Така јас го разбирам и сфаќам Бог.
Кон врв
Pica pica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pica pica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 09:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:


Телото припаѓа на земјата и душата припаѓа на духот.


А што е духот и кому му припаѓа тој ?


Духот варира од ништо до све.

За некој е судија,за некој спасиел,за некој љубов,за други креатор или филозофија на живеење.
Што ќе помислиме дека е,тој тоа и ќе биде,само за да живее преку нас.
Секој верува во својот Бог-дух или како што е кажано "јас ќе бидам тоа што ќе бидам" или "помислив и самиот се создадов".
Нашата помисла за неговото постоење без разлика какво,нас ни останува да ги прифатиме спротивностите што ќе произлезат од таа помисла,а со тие спротивности тој нас не креира како негови деца.

Помислата го создаде духот,духот ќе ја создаде душата.
За жал во повеќе случаи помислата се наметнува од семејството.

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Pica pica Pica pica напиша:

Ние ништо немаме кое може да речеме дека е наше.


А кои сме тогаш ние ?Синови на нашиот Бог-дух.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 16:22
Pica pica, благодарам на одговорот.

Како што забележав порано, имаме различни разбирања за нештата.

Tи првин велиш дека ништо не е наше, потоа за духот велиш дека е збир на нашите фантазии и дека е под наша контрола, па затоа не е ништо точно дефинирано туку варира од ништо до с'е, според нашите желби (повторно- како ние управуваме со духот кога не сме ништо ?) , за на крајот да завршиш со мислењето дека ние во суштина сме синови на нашиот дух-Бог.

Не знам, веројатно не умеам да ги следам добро твоите објаснувања.

Во секој случај, уште еднаш благодарам на одговорот.


 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2012 во 16:26
Originally posted by mkd76 mkd76 напиша:

Се воздржувас од коментирање на оваа тема од претходните постови.
Прво треба да разграничиме Штое тоа ЈАС
1 . Моето тело тоа не сум јас тоае е материјалниот дел од ЈАС
2. Мојот Дух доа е есенцијалниот дел од ЈАС
3. Егото или личноста тоа е третиот дел .
Гурчиев тоа го објаснува во примерот со Човекот како една кочија во целина

Коњите која ја влечат кочијата, Кочијашот што ја управува кочијата и господарот кој седи во кочијата.
Коњите се материјалниот дел нашето тело, кочијашот Егото, господарот Духот.
Ако кочијашот заспие коњите ќе ја однесат кочијата во провалие, Ако кочијашот се занесе па ги подбуцне коњите и тој ќе ја однесе кочијата во провалија, и тука довага духот кој му кажува на егото стоп вози внимателно.
Ќе си дозволам да го цитирам сигнат. на еден од модераторите на Форумот
кој кажува многу:
"Ние не сме човечки битија со духовно искуство, туку духовни битија со човечко искуство"
Факт е постоењето на на духот.
Човечкото тело е смртно, Духот е вечен.
И од кога Библијата се чита буквално?
Самата Библија има претрпено Цензура 400 год по Христа од страна на Константин и Ватикан, Многу делови се исфрлени, а некој делови се изгубени во преводот.
Оваа тема отвара многу нови теми како на пример историјата која ни е предавана , Археологијата званична. Што не е тема на оваа тема.

Од некој Извори се тврди дека духот(Човечкиот) ако после смрта на телото не го осознал и исполнил аспектот на постоење повторно се враќа назад во некој друг облик на живот се додека не премине во повисок облик на духовен развој, ако и после бројни неуспеси духот не ги заврши своите обврски се враќа кај Примарниот Створител Бог.

А Кој е или што е Бог?
Бог е Чиста енергија се присутна во целиот Универзум бог е во сите нас во секоја единка насекаде, Бог е креаторот на се Што постои во универзумот првата мисла, првата искра на создавањето Бог е безуветна Љубов.
Така јас го разбирам и сфаќам Бог.


Добро срочено. да

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.