IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - И за Тирана, Македонија е БЈРМ!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И за Тирана, Македонија е БЈРМ!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: И за Тирана, Македонија е БЈРМ!!!
    Испратена: 19.Јануари.2008 во 13:16

Визите отворија нови односи со Албанија

 
17.01.2008 19:27

Зошто Албанија не ја признава Македонија под уставното име? Македонските визи за Албанија отворија нови аспекти во односите меѓу двете земји.

Еве извадок од емисија на албанскиот „Топ Канал“ во која учествуваше лидерот на владината ДПА Мендух Тачи.

„Јас зборувам тука за да ги одбранам државните интереси на Македонија, истовремено имајќи ги на ум и нашите национални интереси. Ајде да зборуваме отворено, зошто Албанија не ја признава Македонија под уставното име? Ќе ја чини ли нешто ова Албанија? Албанците во Македонија се согласиле со уставното име. Доколку ние доаѓаме во ситуација и гледаме дека Американците ги доведоа Грците да потклекнат и да не употребат вето за зачленувањето на Македонија во НАТО, тогаш да го направиме и ние овој чекот“, изјави Мендух Тачи, ДПА.

Да не сакате да кажете дека притисокот со визите е поради името?

„Не, не, во никој случај“, додаде Тачи.асдсадсад

 
 
Jas ne bev siguren deka Albanija ja nema dosega priznato Makedonija pod ustavnoto ime, megutoa sega koga sum veke siguren deka e toa taka, vakva mi e reakcijata...изненадување  изненадување  изненадување
 
A ushte poveke изненадување  изненадување  изненадување sto nashata vlada i narod ne napravile AMA NISHTO za ovoj problem da se reshi.  Tuku naprotiv...tie ushte gi GOSHTEVAAT Albancite sto ziveat vo Makedonija so se poveke "prava" i ugodnosti...megu koi ZA NIV SPECIJALNO ke se razgleduvalo i propust vo vizniot rezim so Albanija????  збунетост  изненадување  лутина
 
DODEKA OD DRUGA STRANA, ALBANCITE STO ZIVEAT VO MAKEDONIJA SEKOGASH SE PRAVAT NA TOSHO I OGRADUVAAT kako "problem na Albanija"????? изненадување  - koga ke stane zbor za toa prashanje a nie SITE mnogu dobro znaeme kolku se tie povrzani ili neogradeni koga stanuva zbor ZA KOSOVO i golema Albanija.  збунетост  лутина
 
 
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 13:19
изненадување  USHTE I KE BARAAT USLOVUVANJE ????? изненадување
 
Vprochem ne se mnogu porazlichni od GRCITE!!!!  лутина
 

ДУА: НАТО да ја услови поканата со законот за јазици

18.01.2008 17:05

Демократската унија на Албанците на Бардуљ Махмути бара НАТО да ја услови поканата на Македонија во Алијансата со донесување на законот за службена употреба на албанскиот јазик.

„Бараме Советот на НАТО да ја услови поканата на Македонија на бук*решкиот самит со ратификување на законот за службена употреба на албанскиот јазик во потполна согласност со праксата на западните демократски општества“, изјави Фадиљ Цана, портпарол на ДУА.

„Иако Македонија ги потпиша и ратификува сите конвенции за одбрана на фундаменталните права и слободи на човекот и конвенциите во врска со борбата против дискриминацијата, дискриминацијата на Албанците продолжува во сите полиња на општествениот, економскиот и политичкиот живот“, додаде Цана.

 
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 14:36

 Koj faktor e taa DUA?Taa partija e nova desno ekstremisticka partija na Albancite vo Makedonija, koja nema voopsto podrska kaj Zapadot.
 Ima moto za "obedinuvanje na Albancite vo Ilirida" i celosno se zalaga za toj proces...
  Dua, ili k*r te dua, se borci...koi se borat so veternicite...ili lovat vesterkiсреќа
  pusti sonista sto mu pravat na covekot..голема%20насмевка Albanija do Saudiska Arabija hehehe
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 14:40
Значи после тројцата големи освојувачи кои тргнаа во поход да го освојат светот (Александар, Наполеон и Хитлер), како четврти имаме цел еден етнос - Албанците...

И од каде тоа дека Албанија во постигнувањата за НАТО била пред Македонија? Па тие сол во очите немаат бре... Ц ц ц, какви демагогии од тоа Грците, човек да не верува...

Изменето од Анастеа - 03.Август.2009 во 01:10
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 15:08
Dobro, dali nekoj znae STO kako izgovor go dava Albanija za nejzinoto nepriznavanje na Makedonija????  збунетост
 
I dali voopshto nash*te lobirale vo Albanija za istoto???  збунетост
 
 
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 15:11
Originally posted by borec borec напиша:

Dobro, dali nekoj znae STO kako izgovor go dava Albanija za nejzinoto nepriznavanje na Makedonija???? збунетост

I dali voopshto nash*te lobirale vo Albanija za istoto??? збунетост




За да не изгубат еден дел што и беше одземен од Македонија
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 15:38
Originally posted by borec borec напиша:

Dobro, dali nekoj znae STO kako izgovor go dava Albanija za nejzinoto nepriznavanje na Makedonija????  збунетост
 
I dali voopshto nash*te lobirale vo Albanija za istoto???  збунетост
 
 

 Bea blisku do priznavanje na Ustavnoto Ime, ama od Juzna Tribina(Grcija) im svirnaa deka ke im gi vratat stoticite iljadi nelegalni Albosi koi crncat vo Grcija, ako ja priznaat Makedonija pod ustavno ime, pa zatoa se premislija....
 
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 15:43
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

  Bea blisku do priznavanje na Ustavnoto Ime, ama od Juzna Tribina(Grcija) im svirnaa deka ke im gi vratat stoticite iljadi nelegalni Albosi koi crncat vo Grcija, ako ja priznaat Makedonija pod ustavno ime, pa zatoa se premislija....
 
 
Па тогаш ....нека си шетаат до тирана по визи..ионака не им е далеку.
 А и башака тоа е според еу критериумите..па немаат што да закераат.
Никаде (се надевам во нашата доследност) нема ем јаре ем паре.
пс
Ионака на Македонците по род од албанија ....НИЕ како матична држава не треба да им бараме никаква виза...за влез во нивната татковина.
голема%20насмевканамигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 16:00
Originally posted by novace novace напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

  Bea blisku do priznavanje na Ustavnoto Ime, ama od Juzna Tribina(Grcija) im svirnaa deka ke im gi vratat stoticite iljadi nelegalni Albosi koi crncat vo Grcija, ako ja priznaat Makedonija pod ustavno ime, pa zatoa se premislija....
 
 
Па тогаш ....нека си шетаат до тирана по визи..ионака не им е далеку.
 А и башака тоа е според еу критериумите..па немаат што да закераат.
Никаде (се надевам во нашата доследност) нема ем јаре ем паре.
пс
Ионака на Македонците по род од албанија ....НИЕ како матична држава не треба да им бараме никаква виза...за влез во нивната татковина.
голема%20насмевканамигнување

 Se soglasuvam so toa...treba da si odat vo Tirana po vizi....намигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 16:01
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by borec borec напиша:

Dobro, dali nekoj znae STO kako izgovor go dava Albanija za nejzinoto nepriznavanje na Makedonija???? збунетост

I dali voopshto nash*te lobirale vo Albanija za istoto??? збунетост


Bea blisku do priznavanje na Ustavnoto Ime, ama od Juzna Tribina(Grcija) im svirnaa deka ke im gi vratat stoticite iljadi nelegalni Albosi koi crncat vo Grcija, ako ja priznaat Makedonija pod ustavno ime, pa zatoa se premislija....
+
Испадна дека се повеќе, испадна дека имало 1 милион албанци во Грција...

Колку е точна оваа информација не знам па сега ако некој знае нешто повеќе нека каже...
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 18:07
E pa daj togash I NIE da gi uslovuvame so neshto a ne samo da im UGODUVAME na sekoja izrazena zelba.  Tie A nie NA rabotava ispaga.  голема%20насмевка  смеење
 
 
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 19:21
Sto tolku se cudite zosto Shqip?ria ne ja priznava Makedonija pod ustavnoto ime koga i onie napumpani 20% od makedonskoto naselenie so Shqip?rski etnicki predznak veke 18 godini postojano povtoruvaat deka ne ja cuvstvuvaat i ne ja pocituvaat Makedonija kako svoja tatkovina, sekoja cest na isklucocite!

Изменето од moira - 19.Јануари.2008 во 19:22
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 21:44
Originally posted by borec borec напиша:

E pa daj togash I NIE da gi uslovuvame so neshto a ne samo da im UGODUVAME na sekoja izrazena zelba.  Tie A nie NA rabotava ispaga.  голема%20насмевка  смеење
 
 
 
Тоа НА ..на секое нивно барање ..започнато е уште во времето кога црвените кмери жареа и палеа во државата на Македонците..
Сега ...само постепено им се зголемува списокот на желби..но и на барања..поткрепени дури и од оние европјани кои идат кај нас на „гости„ ..а ни банка не даваат за правата на нивните таму малоцинства.
изненадувањелутина


Изменето од Анастеа - 03.Август.2009 во 01:12
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 22:55
Originally posted by borec borec напиша:

Визите отворија нови односи со Албанија

 
17.01.2008 19:27

Зошто Албанија не ја признава Македонија под уставното име? Македонските визи за Албанија отворија нови аспекти во односите меѓу двете земји.

Еве извадок од емисија на албанскиот „Топ Канал“ во која учествуваше лидерот на владината ДПА Мендух Тачи.

„Јас зборувам тука за да ги одбранам државните интереси на Македонија, истовремено имајќи ги на ум и нашите национални интереси. Ајде да зборуваме отворено, зошто Албанија не ја признава Македонија под уставното име? Ќе ја чини ли нешто ова Албанија? Албанците во Македонија се согласиле со уставното име. Доколку ние доаѓаме во ситуација и гледаме дека Американците ги доведоа Грците да потклекнат и да не употребат вето за зачленувањето на Македонија во НАТО, тогаш да го направиме и ние овој чекот“, изјави Мендух Тачи, ДПА.

Да не сакате да кажете дека притисокот со визите е поради името?

„Не, не, во никој случај“, додаде Тачи.асдсадсад

 
 
Jas ne bev siguren deka Albanija ja nema dosega priznato Makedonija pod ustavnoto ime, megutoa sega koga sum veke siguren deka e toa taka, vakva mi e reakcijata...изненадување  изненадување  изненадување
 
A ushte poveke изненадување  изненадување  изненадување sto nashata vlada i narod ne napravile AMA NISHTO za ovoj problem da se reshi.  Tuku naprotiv...tie ushte gi GOSHTEVAAT Albancite sto ziveat vo Makedonija so se poveke "prava" i ugodnosti...megu koi ZA NIV SPECIJALNO ke se razgleduvalo i propust vo vizniot rezim so Albanija????  збунетост  изненадување  лутина
 
DODEKA OD DRUGA STRANA, ALBANCITE STO ZIVEAT VO MAKEDONIJA SEKOGASH SE PRAVAT NA TOSHO I OGRADUVAAT kako "problem na Albanija"????? изненадување  - koga ke stane zbor za toa prashanje a nie SITE mnogu dobro znaeme kolku se tie povrzani ili neogradeni koga stanuva zbor ZA KOSOVO i golema Albanija.  збунетост  лутина
 
 



Поради Западна Македонија, Косово и Босна и конечно поради Голема Албанија.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.