IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - U2
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

U2

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: U2
    Испратена: 10.Септември.2008 во 16:19
                                                      U2
 
 
Една од неколкуте рок групи кои во повеќедецениското постоење постигнува истовремено комерцијален успех и успех кај критичарите. Има мнооооогу да се каже за нив, за почеток само основните работи...
Неофицијално постои од 1976-та година под името "Feedback" кое подоцна ќе го променат во "The Hype", за да официјално го земат името U2 во 1979-та година. Формирана е од Larry Mullen (тапани), Adam Clayton (бас), Paul Hewson т.е. Bono Vox (вокал) и Dave Evans т.е. “The Edge" (гитара).
Првиот албум Boy го издаваат во 1980-та година. Текстовите на Боно третитаат теми како религија, духовност, смрт и за тоа време се прилично авангардни, што заедно со новиот, свеж звук кој го внесуваат во музиката постигнуваат огромен успех.
Следуваат албумите: October, War, Under a Blood Red Sky, The Unforgettable Fire, The Joshua Tree, Rattle and Hum, Achtung Baby, Zooropa, Pop, All That You Can't Leave Behind, How To Dismantle an Atomic Bomb.
Најновиот албум го најавуваат за фебруари 2009-та.
 
 
Дефинитивно една од најдобрите рок групи на денешницата, иако мене повеќе ми се допаѓаат постарите албуми, беа поцврсти и пожестоки во звукот... Со новиот албум најавуваат враќање на стариот терен... па ќе видиме...
 
 
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 16:31
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:15


Според мене U2 се најголемиот band на сите времиња...
Се сложувам со Анастеа ... и мене првите албуми некако повеќе ми лежат на срце, иако мислам дека U2 доживеаа можеби најубава музичка еволуција.... со тоа што секогаш беа чекор пред времето... Се фаќав за глава кога излегуваа албумите Achtung Baby, Zooropa, Pop... синглот Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me....
Но сепак песните од The Joshua Tree го одбележаа мојот живот...
Звукот на гитарата на The Edge... гласот и пеењето на Bono, кој ми беше фактички учител по пеење... особено на концертите од времето на Under a Blood Red Sky... пеењето на New Year's Day, Sunday Bloody Sunday ... и сите други песни... ФАНТАСТИЧНО.... немам зборови ....


Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:35
Ne se slozuvam so tebe james deka U2 e najgolemiot bend na site vreminja.Postojat desetici bendovi na koi U2 ne mozat ni da im se priblizat..na pr.Pink Floyd,Deep Purple,Rolling Stones...i da ne redam.Fanatik sum po muzika,pola Evropa ja imam prosetano za dobri koncerti...no U2 e edinstvenata grupa koja nikogas ne mi se dopadnala...Postoi samo edna-dve fantasticni pesni od U2,za koi kapa simnuvam...se ostanato mi e prilicnoi zdodevno (ova e samo moe subjektivno mislenje)
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:39
еден од моите најомилени бендови,... бидејќи биле малце пред моето време голема%20насмевка, не можам да кажам дека им ги знам сите песни,... ама тие што ги знам ми се допаѓаат трепкање

исто многу добра работа што ја прават,... и заради која ги ценам повеќе,... е нивната хуманитарна работа... знам дека има и други хумани луѓе... ама сепак среќа
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:43
Originally posted by alan ford alan ford напиша:

Ne se slozuvam so tebe james deka U2 e najgolemiot bend na site vreminja.Postojat desetici bendovi na koi U2 ne mozat ni da im se priblizat..na pr.Pink Floyd,Deep Purple,Rolling Stones...i da ne redam.Fanatik sum po muzika,pola Evropa ja imam prosetano za dobri koncerti...no U2 e edinstvenata grupa koja nikogas ne mi se dopadnala...Postoi samo edna-dve fantasticni pesni od U2,za koi kapa simnuvam...se ostanato mi e prilicnoi zdodevno (ova e samo moe subjektivno mislenje)



De gustibus non est disputandum.... Затоа кажав според мене... (или читај - по мој вкус)...
А и мислам дека U2 се единствена група која континуирано успешно опстојува на сцената... без падови и распади и без реоформувања за пари...
А саундот е нешто друго... Тоа е како што реков ствар на вкус...


Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:46
ja baram pesnata od U2 po koja veni secev..CD-to mi go nema...samo mislam deka na toj album bese "discoteque"..a pesnata koja ja baram bese posledna na istiot album

..ne se sekjavam dali bese until the end of the world...moze da mi pomogne nekoj
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:52
U2 - Until the End of the World
 
Еве ти линк... сигурно на оваа мислиш...
 
Инаку, она што кажа Џејмс за нивната сплотеност како група, можеби донекаде се должи и на нивното лично пријателство. Имено, сите членови меѓусебно добро другаруваат и се лични фамилијарни пријатели. Членуваат во групата уште од мали нозе, кога сите имале по 14-15 години...


Изменето од anastea - 10.Септември.2008 во 18:52
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 18:54
ja najdov...ali you tube ne saka da mi otvori...Mnogu dobra stvar...vo naslovot mislam deka imase nesto kao sleep ili die...aaaaaa    se seeeeeeeeeeeeeeeeetivvvvvvv
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 19:03
izvinete sto ve navedov na pogresen trag...se rabotese za najubavata stvar od U2..od nivniot album Pop

U2 - Wake Up Dead Man

a mi se dopagjaat i drugi kao..

-Daddy`s Gonna Pay For Your Crushed Car
-Even Better than The real Thing
-Hold me,Thrill me,Kiss me..Kill me
-Lost on a Silent Planet
-Stranger in The Strange Land
-Sunday Bloody Sunday
-Wild Irish Rose

(ok...poveke mi se dopagjaat...ali ne sum bas nekoj fanatik po bono i kompanija)
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Evenstar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Вечен оптимист

Регистриран: 09.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Evenstar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 19:44
Многу ги сакам U2... уште одамна, и се сложувам со тоа дека постарите албуми им беа подобри... но во секој случај, тие се еден од бендовите што редовно ги слушам... но искрено, сеуште не сум била на концерт... се надевам дека ќе одам некогаш
It is our choices who show what we truly are, far more than our abilities.
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 19:57
anastea kako trgna so temive, bravo

U2 se odlichni, povekje mi se dopagjaat postarite pesni: one love, with or without you, the sweetest thing,hold me thrill me kiss me kill me, she moves in mysterious ways,stuck in a moment... eheeeee prekrasni pesni

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 20:18
IQ, па ако може да се дискутира на тема за сите маалски рапери и серенадџии, тогаш за вакви групи не станува ни збор...намигнување
 
Песните што ги наброја не се од најстарите... Убави се и тие, има и други од поновите што се добри... Еве ти нешто од постарите да преслушаш, ако ти се слуша такво нешто...голема%20насмевка
 
 
 
 
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 20:24
znam oti ne se od najstarite, ama ne se ni novi ke gi slushnam i ovie

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.