IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - "Травата" е подобра од антибиотик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Травата" е подобра од антибиотик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: "Травата" е подобра од антибиотик
    Испратена: 10.Септември.2008 во 08:38
Состојки од марихуаната покажаа одлични резултати во тестирањето на смртоносни бактерии, отпорни на антибиотици, меѓу кои и т.н. супер-бактерии, тврди тимот на италијански и британски научници.

Во најновата студија на Giovanni Appendino и неговие колеги, се истакнуваат анти бактериските својства на оваа популарна дрога, кои иако и досега биле познати - не биле доволно испитани.

Експертскиот тим ги тестирале 5-те главни состојки, т.н. канабиноиди на различни бактерии отпорни на денешните антибиотици.

Сите тестирани супстанци покажале голема ефикасност во уништувањето на бактериите кои се отпорни на антибиотици.

Исто така е утврдено дека марихуаната ги оневозможува бактериите за понатамошно размножување и развивање на отпорност, а делува различно од познатите антибиотици.

Две од 5-те тестирани супстанци од марихуаната немаат влијание врз мозокот, така што уште веднаш може од нив да се произведат лекови кои не би предизвикувале "опиеност".
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2008 во 17:18
незнам колку има точно во ова....ама мислам дека веруваат само оние кој ја конзумитаат(не мора да значи дека штом ја отвараш темава дека и ти си еден од тие )
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2008 во 23:44
mrzla ne znam zasto velis deka samo onie koi ja konzumiraat veruvaat vo lekovitite dejstva na marihuanata? jas nikogas ne sum konzumirala i celosno sum protiv drogi i drugi takvi poroci, no sepak zasto ne bi veruvala vo nejzinite lekoviti dejstva?ubavo e napisano deka naucnicite gi istrazuvale sostojkite na ovoj vid rastenie. nikoj ovde ne veli deka treba da duvame za da bideme zdravi. tuku samo deka vo nea ima korisni sostojki od koi mozat da se proizveduvaat lekovi.e sega toa sto nekoj ja koristi na negativen nacin,toa e veke druga prikazna. pozdrav
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 23:16
поентата не е сите да се надуваме за да бидеме здрави, туку како што имам разбрано некои состојки од марихуаната се навистина лековити, но намераваат да ги користат како екстракти во лековите против некои болести и бактерии
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 23:53
marihuanata vekje 20-na godini legalno se prepisuva vo UK i nekoi drugi Zapadni zemji za zaboleni od karcinom,leukemija i uste nekoi poteski zaboluvanja.
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 01:45
не сум слушнала за ова.......да не има дејство како тромадолот за болки
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 11:50
iskreno ne veruvam.Sepak tromadolot i trodonot se labarotoriski proizvedeni lekovi i kako takvi podlezat na milion analizi,proverki i sl.
Mislam deka ona sto im pomaga na teskite bolni koi ja upotrebuvaat marihuanata kako lek e toa sto im dava cuvstvo na sloboda,optimizam,pozitivni misli,volja...t.e. im deluva sugestivno.
Nekoj kje rece pa toa e droga...pa da droga e...no sepak ne e ni heroin ni kokain ili amfetamin..Trevata kako gotov proizvod rasne od zemjata..(dar od prirodata)
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 15:32
да ама сите што земаат марихуана,одат на појако...........и афионот е дар од природата (па сепак не се користи правилно)..........јас не верувам
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2008 во 15:40
ne mrzla..ne se soglasuvam so tebe.Samo 5 % od korisnicite na marihuanata po izvesen period odat na potski drogi...No toa e sosema druga tema
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 23:21
zboruvate za marihuana kako droga ili kako lek?mislam deka e sosema razlicno.ne veruvam deka lugeto koi ke ja koristat modificirana kako lek ke se navlecat na nea,zasto ke bidat prisutni samo korisnite sostojki.sigurna sum deka naucnicive ne se trudat da go napolnat svetot so zavisnici od droga.
eve ja i poslednata recenica od navedeniot tekst:
"Две од 5-те тестирани супстанци од марихуаната немаат влијание врз мозокот, така што уште веднаш може од нив да се произведат лекови кои не би предизвикувале "опиеност"."
znaci,nemaat vlijanie vrz mozokot.pozdravce
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 23:40
zar marihuanata e droga

I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 15:38
pa kolku sto gledam i vo tekstot pisuva "popluarna droga".pozdravce
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2008 во 17:26
e zasto porano ne kazuvate vakvi raboti
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
sweet angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sweet angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2008 во 13:00
голема%20насмевкаголемо%20гушкање
големо%20гушкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,157 секунди.