IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Начини за отстранување на камен во бубрег
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Начини за отстранување на камен во бубрег

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
nenic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nenic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2009 во 17:04
jas imam i pesok i kamenjaaaaaaaaaaaaa i bakterija u mokracata...piev sve sto se piese ke projadev i g**** ama mi rekoa na kraj deka imam visok calcium a manjak magnezium i ne mi go vrzuva kalciumot i toj se talozi vo bubrezite i beshikata....
Кон врв
toro2free Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај toro2free Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 11:55
Originally posted by stole78 stole78 напиша:

ke mi dadeli nekoj tel. broj od zenata vo Prilep sto leci kamen vo bubreg.Odnapred vi blagodaram

Ratka, Pasino Ruvci, 048/451-669. Srekno,i pisi so si napravil na toro2free@yahoo.com
Кон врв
Djogan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Djogan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2009 во 20:20
Јас овој проблем го имам веќе 8 години и до сега имам исфрлено 9 каменчиња!!! Сум пиел многу работи -
Чаеви - рачки од цреша, коса од пченка, увемикс, немам поим уште што не...
смола од немам поим некое дрво во пехчевскиот крај...
пиев 2 тури од по 50 литри вода од кожув планина...
пиев и од тој чајот на Ратка Јагуриновка од с.Пашино Руфце во Прилеп...
И ништо, (ги ифрлам ама боли у П.М. и пак се содаваат) несакам никој да разочарам но исрено лек нема, барем мене како што ми рече еден доктор во Воената болница, не се измислувало лек затоа што не се умирало од тоа, зашто од она од што се умира за се најдоа лек, ГЛУПОСТ!!!
Незнам, татко ми исто имал проблеми како млад, но веќе 30 години нема! Секој со својата среќа, ваљда организмот сам ќе си промени!!!
САМО АКО НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ ГО КАЖЕ ИМЕТО НА ОНАА НОВАТА КЛИНИКА-ОРДИНАЦИЈА, КАДЕ ШТО СО УЛТРАЗВУК ГИ СИТНАТ КАМЕЊАТА - гледав на телевизија неколку пати ама не запишав како се вика ни број нешто - АКО НЕКОЈ ЗНАЕ ДА МИ КАЖЕ!!!
На последниот преглед ми кажаа дека пак имам 2ве нови каменчиња, и сакам да отидам да ги разбијам за да не поминувам низ истите болки по 100ти пат...
ОК, ако некој знае нешто нека кажува, фала Ви!!!
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 17:45
Originally posted by toro2free toro2free напиша:

Originally posted by stole78 stole78 напиша:

ke mi dadeli nekoj tel. broj od zenata vo Prilep sto leci kamen vo bubreg.Odnapred vi blagodaram

Ratka, Pasino Ruvci, 048/451-669. Srekno,i pisi so si napravil na toro2free@yahoo.com


Se prashuvam kako ne vi e strav da se lekuvate so nadri lekastva,shto ako kamenot isprovociran od ''lekot'' se zaglavi vo urovodite i napravi zastoj ,pa da dojde do zastoj vo uriniranjeto?
Кон врв
Djogan Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Djogan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 00:06
Хахаха, па уроводите се широки 8 милиметри, а најголемиот камен ми бил 7-8 милиметри, да не кажам сум имал среќа во несреќа! Проблемот е во формата, дали е мазен или е боцкаст :(.
А ако се случи застој и за тоа има лек, со еден оперативен зафат кој не е многу комплициран, без никаков рез...
Баш затоа сакам со ултра звук да ги разбијам и мене веќе ми скисна од алтернативна медицина!!!!!!!!!!
*ДОЖИВОТНО ЗИЈАН*
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 12:35
Originally posted by Djogan Djogan напиша:

Јас овој проблем го имам веќе 8 години и до сега имам исфрлено 9 каменчиња!!! Сум пиел многу работи -
Чаеви - рачки од цреша, коса од пченка, увемикс, немам поим уште што не...
смола од немам поим некое дрво во пехчевскиот крај...
пиев 2 тури од по 50 литри вода од кожув планина...
пиев и од тој чајот на Ратка Јагуриновка од с.Пашино Руфце во Прилеп...
И ништо, (ги ифрлам ама боли у П.М. и пак се содаваат) несакам никој да разочарам но исрено лек нема, барем мене како што ми рече еден доктор во Воената болница, не се измислувало лек затоа што не се умирало од тоа, зашто од она од што се умира за се најдоа лек, ГЛУПОСТ!!!
Незнам, татко ми исто имал проблеми како млад, но веќе 30 години нема! Секој со својата среќа, ваљда организмот сам ќе си промени!!!
САМО АКО НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ ГО КАЖЕ ИМЕТО НА ОНАА НОВАТА КЛИНИКА-ОРДИНАЦИЈА, КАДЕ ШТО СО УЛТРАЗВУК ГИ СИТНАТ КАМЕЊАТА - гледав на телевизија неколку пати ама не запишав како се вика ни број нешто - АКО НЕКОЈ ЗНАЕ ДА МИ КАЖЕ!!!
На последниот преглед ми кажаа дека пак имам 2ве нови каменчиња, и сакам да отидам да ги разбијам за да не поминувам низ истите болки по 100ти пат...
ОК, ако некој знае нешто нека кажува, фала Ви!!!

Na rabota moja koleshka zboruvashe za svojata sestra kako so pienje nekoj ruski apcinja gi iscistila kamenjata od bubregot. Ako do vecer se vkluci na skype ke ja prasham i ke pisham tuka, a ako ne utre kje prasham i ke napisham tuka.
Taa samata istite tie apcinja gi piela pred povekje od 20 godini i sega nema nikakvi problemi odnosno od togash nejzinite bubrezi ne stvaraat kaminja.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:47
Originally posted by Djogan Djogan напиша:

Хахаха, па уроводите се широки 8 милиметри, а најголемиот камен ми бил 7-8 милиметри, да не кажам сум имал среќа во несреќа! Проблемот е во формата, дали е мазен или е боцкаст :(.
А ако се случи застој и за тоа има лек, со еден оперативен зафат кој не е многу комплициран, без никаков рез...
Баш затоа сакам со ултра звук да ги разбијам и мене веќе ми скисна од алтернативна медицина!!!!!!!!!!


Bash ubavo kaza,si imal srekja vo nesrekja...
Hrabar si,sekoja chest,a i upaten i spremen da gi snosish posledicite.Kako i da e , trgni gi hrabrosta i eksperimentite nastrana i odi na lasersko razbivanje na kamchinjata.
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2009 во 17:55

najdobar nacinзбунетост

odis pred vlada i vikas DOLU VLADA, DOLU FIR>GRUJO!
i odma ke se strcaat cajkanite i od kamcinjata ke ostane samo pesokголема%20насмевка
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
unitedMACEDON Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2010
Статус: Офлајн
Поени: 35
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај unitedMACEDON Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2010 во 23:21
   Me interesira dali nekoj e zapoznaen za lecenje na ,kamen na bubreg bez operacija opdnosno alternativi (ultrazvuk i neznam sto !!)
Македонија Засекогаш
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Март.2014 во 23:50
Лек за исфрлување на камења од бубрег и жолчка
 

Најголем проблем на нашите простори се песок во бубрезите или жолчката. Предизвикан најчесто од вода, стрес или лоша исхрана. Овој бабин рецепт помага и во заштита но и во топење и исфрлување на постојните каменчиња.

slika_bubregСостојки: еднакви количини од сите состојки

  •  259 грама шеќер во прав.
  •  0,25 л ладно цедено маслиново масло.
  •  250 грама лимон со кора
  •  259 грама корен од магдонос (сомелен) и
  •  250 грама мед

Добро измијте го лимонот, а доколку е прскан, исчистете го од хемикалиите. Тоа можете да го направите со растворот за чистење на овошје од хемикалии кој може да го прочитате на следниот ЛИНК.

Откако ќе го исчистите лимонот, исечете го на помали делови и изблендирајте го во блендер. Коренот од магдонос, исечете го, излупете и изблендирајте како лимонот. Измешајте се заедно и додадете мед, маслиново масло и шеќер во прав. Состојките мешајте ги подолго за смесата целосно да се изедначи.

Кај проблемите со бубрезите и жолчката потребно е да се зема една лажица наутро на гладно и една лажица навечер пред спиење. Смесата е потребно цело време да ја чувате во стаклен сад во фрижидер, бидејќи е лесно расиплива. За решавање на повеќето проблеми со песок или камења на бубрезите и жолчката потребно е да испиете две дози. (Откако ќе ја потрошите првата направете уште една смеса затоа што е расиплива, а се прави по 250 г од состојка). Смесата е осмислена и испробана во топењето на камења и е многу делотворна.

Нејзиниот состав е со многу пријатен вкус и е корисен и за други намени, па заедно со лицето кое боледува од овие болести може да ја употребуваат и другите членови од семејството. Многу е важно за време на оваа терапија да се пијат големи количини на течности, најдобро вода. Поделете го овој рецепт со своите пријатели, за да можат што повеќе луѓе да го применат.

Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
deni_baba Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Јуни.2016
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deni_baba Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2016 во 12:53
zdravo ako moze brojceto od taa zenava od prilep.
Кон врв
mevi56 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 09.Февруари.2018
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mevi56 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2018 во 11:04
izvini ako mozes da mi davas broj ot toj zena od prilep za bubrezi ma molim vas
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Август.2018 во 17:26
Нешто за талог во бешика!?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.