IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Забава > Музика
  Активни теми Активни теми RSS - МУЗИЧКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МУЗИЧКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 32>
Автор
Порака
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: МУЗИЧКИ ВЕСТИ
    Испратена: 05.Септември.2008 во 14:31

Ајде една ваква тема.

Тука ставајте најнови вести од областа на музиката: концерти, албуми, награди... па и трачеви ако сакате за музичките звезди, било од светот било од домашната естрада...намигнување
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 14:38


Metalika najavuva nov album, ke izleze na 12ti ovoj mesec.

lista na pesni:

   1. That Was Just Your Life
   2. The End Of The Line
   3. Broken, Beat & Scarred
   4. The Day That Never Comes
   5. All Nightmare Long
   6. Cyanide
   7. The Unforgiven III
   8. The Judas Kiss
   9. Suicide & Redemption
10. My Apocalypse

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 14:48
За почеток, една вест за фановите на Metallica: на 12-ти септември се очекува да излезе во продажба нивниот најнов албум 'Death Magnetic'. Најавено е дека тоа ќе биде албум кој ќе ги замолчи сите оние кои се на став дека боговите на металот не се веќе музички креативни.
'That Was Just Your Life' ,  'Broken Beat and Scarred', 'The Day that Never Comes', 'The Judas Kiss’, 'Suicide and Redemption’, 'My Apocalypse'... се некои од сингловите на албумот.
Критичарите велат дека албумот ќе биде консолидација на она што се Metallica и на индивидуите кои ја сочинуваат...
 
'You want heavy? Metallica gives you heavy baby!' -  вика James, во една од песните...намигнување
 
 
 

 
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 14:50
Aham,...jas veke preslushav neshto od toaплазење
kaj moze da "projde" bez moe znaenje....изненадување

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 14:58
плазење А јас па си викам ќе ја израдувам мамма...тага
Мори металко една...намигнувањеплазење
И... како ти се чини албумот... кажувај критики...збунетост
 
 
IQ, во исто време сме ги пишувале постовите... само ти си побрза...намигнување
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 14:59
ti poubavo napisha, mene me mrzeshe do tolku

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 15:04
AEROSMITH od 14ti ovoj mesec, pochuvaat so turneja niz Amerika, za prv pat posle operacijata na grlo na Steven Tyler. znachi se opravil i moze da pee kako sho treba

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 15:18
http://uk.youtube.com/watch?v=jyY3Gn9r054

http://uk.youtube.com/watch?v=DPU3ab0AKq8

"DEATH MAGNETIC"

Ova sluchajno go najdov na Youtube,inaku celiot album go simnav od Torrent
na mislenje sum deka si ostanuvaat isti,iako...hmmmm...neznam dali ke postignat tolku golem uspeh so albumot,kako so da recheme MASTER OF PUPPETS koj, ako ja znaete Metallica go smetaat kao za naj album.
Inaku,...maj diar James..izgleda bolje nego ikad
љубов

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 16:29
Најновиот албум на The Cure се вика "4:13 Dream"  и најавуваат дека ќе излезе на 13-ти октомври... Нема објаснување за значењето на насловот. Албумот ќе биде прв после 4-годишната пауза на бендот. Ова е нивни 13-ти по ред албум и требаше да биде двоен... Но Robert Smith на крај одлучил од околу 30-тина песни половината да ги остави за следниот албум... намигнување
 
"I've gone through so many revisions, probably more than all of the other records put together," Smith said.
 
 
"There are songs about relationships, the material world, politics and religion. They're very upfront and dynamic," says Smith of the new songs. "People will be surprised how stripped-down and in-your-face the record is.“
 


Изменето од anastea - 05.Септември.2008 во 16:36
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:26
Тупак Шак*р е најпреценетиот музичар на сите времиња
Тоа го смета американското списание „Блендер“ кое состави листа на луѓе и институции од музичкиот бизнис, кои според уредништвото не го заслужуваат реномето што им се припишува.

Починатиот рапер, кој по смртта во 1996 година има продадено многу повеќе албуми отколку додека беше жив, се наоѓа на врвот од листата, на која се и Пинк флојд, односно наградата „греми“.

И покрај тоа што магазинот признава дека Тупак имал „неверојатна рок харизма“, тој смета оти неговите цедиња се „пренакитени со само-митологизирање и имаат медиокритетски празнини“.

Шак*р беше убиен во престрелка во Лас Вегас, која до денес остана неразјаснета. Од 2002 година неговото име стои во Хип-хоп холот на славата.

„Блендер“ ги позиционираше наградите “греми“ на седмото место од овој список, со објаснување дека „се интересни како да гледаш слика која се суши на челото на Селин Дион“.

Пинк флојд поминаа уште полошо. За списанието тие се „неподнослива ЛСД фарса, самобендисани и претенциозни“.

ccccccc

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:31
Југо“ во новиот спот на Металика
Што прави „југо“ во новиот спот на Металика? А, што може да прави друго - стои расипано, со подигната хауба, додека сопственикот моли за помош. Кој му помага? Само таа и никоја друга - американската војска.

Веќе пишувавме дека во калифорниската пустина, недалеку од Лос Анџелес популарната група го снима видеото за првиот сингл „The day that never comes“ од својот нов албум „Death magnetic“. Според визијата на данскиот режисер Томас Винтерберг членовите на бендот свират во пустинскиот амбиент, додека паралелно со тоа се одвива „филмчето“ во кое се вклучени неколку американски војници и едно „југо“ со своите газди.

Во еден момент војниците наидуваат на очајниот човек, кој во тоа опкружување не знае што да прави, држејќи во рацете делови од возилото. Во почетокот постои недоверба, па маринците се со вперени пушки кон човекот и му наредуваат да клекне.

Веднаш потоа забележуваат во црвеното „југо“ жена облечена според строгата муслиманска традиција, која ја принудуваат да излезе. Следат моменти на недоверба, но тие бргу исчезнуваат кога долгиот поглед меѓу војникот и жената им укажува дека ти не се непријатели. Потоа следи поправање на автомобилот од страна на војската, а палењето е вообичаено за „југо“ - со туркање.

- Главна тема на клипот е човечкиот елемент на простување. Ако некој во минатото ви нанесол зло во некоја ситуација, не мора да значи дека така ќе биде и во иднина, туку треба да размислите и да не се одмаздувате на тие што не го заслужиле тоа - објаснува фронтменот на Металика, Џемс Хетфилд и додава дека групата не сака да учествува во расправата за актуелните војни, ниту треба на нејзиниот спот да се гледа како на политичко ангажирање.


prevzemeno od on net.
     http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=7375F520EB062B4783134D13CA3F06E3

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:51
Веста е од 26.08.2008, ама кога сме кај Pink Floyd... колкава е тежината на оваа награда во споредба со “оценката“ на некое си таму американски списание “Блендер“...збунетост
 
 
Roger%20Waters,%20left,%20and%20Nick%20Mason,%20right,%20of%20the%20British%20group%20Pink%20Floyd,%20receive%20the%20Polar%20Music%20Prize%20from%20His%20Majesty%20King%20Carl%20XVI%20Gustaf%20of%20Sweden,%20unseen,%20at%20a%20gala%20ceremony%20at%20the%20Stockholm%20Concert%20Hall%20on%20Tuesday,%20Aug.%2026,%202008.%20The%20Polar%20Music%20Prize%20is%20Swedens%20biggest%20music%20award%20and%20is%20often%20called%20the%20Nobel%20Prize%20of%20music.%20It%20comes%20with%20a%201%20million%20kronor%20%28US$157,700%29%20prize%20for%20each%20winner%20and%20is%20typically%20split%20between%20pop%20artists%20and%20classical%20musicians.
 
Roger Waters, left, and Nick Mason, right, of the British group Pink Floyd, receive the Polar Music Prize from His Majesty King Carl XVI Gustaf of Sweden, unseen, at a gala ceremony at the Stockholm Concert Hall on Tuesday, Aug. 26, 2008. The Polar Music Prize is Sweden's biggest music award and is often called the Nobel Prize of music.
 
By Malin Rising
Associated Press Writer / August 26, 2008
 
STOCKHOLM, SwedenSweden's King Carl XVI Gustaf on Tuesday presented the 2008 Polar Music Prize to American soprano Renee Fleming and Pink Floyd band members Nick Mason and Roger Waters for their contributions to popular music and opera.

Swedish Prime Minister Fredrik Reinfeldt said the British rock band had made "a monumental contribution ... and captured the mood and spirit of a whole generation in their reflections and attitudes."

Fleming was praised for her "sublime, unparalleled voice and unique stylistic versatility" by Peter Gelb, general manager of the Metropolitan Opera in New York, who read the award citation.

Pink Floyd, founded in the early 1960s, reached critical acclaim and popularity with albums such as "Ummagumma," "The Dark Side of the Moon" and "The Wall."

Mason, 63, said the band was honored to receive the award and that fellow band members David Gilmour and Richard Wright were sorry they couldn't attend. Waters, 65, paid tribute to his 96-year old mother. "If there is any humanity and empathy in my work, which I think there is, I would rather owe it to her," he said.Изменето од anastea - 07.Септември.2008 во 02:54
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:14

U2, новиот албум во 2009...

05.09.2008

Фановите на ирскиот бенд U2 ќе мора да почекаат до 2009-та година за да го слушнат новиот албум на групата. Изгледаше дека снимањата се завршени, но како што потврди самиот Боно, групата добила нова инспирација...
 
Според него, албумот, продуциран од Brian Eno и Daniel Lanois, го реинкарнира стилот на бендот од албумите "The Joshua tree" и "Achtung baby".
 
 
Боно додава: “Ќе се потрудиме 2009-та да биде наша година.
 
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 15:54
Madonna Sticky & Sweet Tour

 
Турнеата 'Sticky & Sweet Tour' на Мадона започна на 22 август од Cardiff.
Високи кожени чизми, мрежести хулахопки и црно микрободи - госпоѓа  Ciccone одбра еден агресивен имиџ за својот прв концерт од турнеата. Облеката што ќе ја носи на концертите е потпишана од Givenchy.
Се појави на сцената на еден голем црн трон и во текот на шоуто 8 пати ја менуваше гардеробата.
Репертоарот на концертот се движеше меѓу песните од новиот албум и старите хитови.
На големиот екран на сцената се појавија видео-секвенци на кои се гледаа  Hitler до McCain  и Gandhi до Obama...збунетост
 
 


Изменето од anastea - 07.Септември.2008 во 15:55
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 32>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.