IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Забрана за купување алкохол после 19h
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Забрана за купување алкохол после 19h

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 14:45
ma dobar e zakonov
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
vili2121 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Papa Bear

Регистриран: 04.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vili2121 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:07
Ne mi preci zabranata za kupuvanje alkohol i cigari za maloletnici. Neka go napravat i do 21 godina
Megutoa smetam deka nemase potreba od nov zakon tuku samo stariot da se sproveduva porigorozno
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Септември.2008 во 14:17
... im go potkopa...pivoto... alkohol li e...ne e li... i vistina...kade pripaga pivoto....
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2008 во 11:49
bezalkoholnoto u ovie..
a drugoto u onie....
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 09:29
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=D59B75F32A1E1644BB19ED9F41D44AA1

ВМРО-ДПМНЕ СО ПРЕДЛОГ ЗА ИЗМЕНА НА ЗАКОНОТ ЗА ТРГОВИЈА


Алкохол ќе се продава до 21 часот


Сметаме дека измената која се однесува на продажбата на алкохолот, наместо до 19 да биде до 21 часот, ќе постигнеме позитивни ефекти, како што е либерализација на пазарот, ќе има конкретен бенефит за трговските објекти кои се занимаваат со продажба на алкохол. Се ближи летото, туристичката сезона, па затоа пратениците сметаат дека е потребна поголема либерализација на пазарот во однос на алкохолни пијалаци, изјави Горан Петров од ВМРО-ДПМНЕ


Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ вчера до Собранието поднесе иницијатива за измени на законот за трговија во делот за продажба на алкохолни пијалаци. Со предложените измени тие бараат наместо како досега до 19 часот, алкохол во продавниците да може да се продава до 21 часот. Според Горан Петров од ВМРО-ДПМНЕ предложените измени ќе имаат позитивно влијание врз трговијата и туризмот.
-Сметаме дека со измената која се однесува на продажбата на алкохолот, наместо до 19 да биде до 21 часот, ќе постигнеме позитивни ефекти, како што е либерализација на пазарот, ќе има конкретен бенефит за трговските објекти кои се занимаваат со продажба на алкохол. Се ближи летото, туристичката сезона, па затоа пратениците сметаат дека е потребна поголема либерализација на пазарот во однос на алкохолните пијалаци. Сметаме дека овие одредби ќе наидат на разбирање, изјави Петров. Покрај него засега на иницијативата меѓу другите се потпишани и пратениците Илија Димовски, Петар Поп Арсов, Оливер Шамбевски.

Според сегашните одредби трговците на мало и граѓаните кои ќе продадат или купат алкохол во периодот од 19 часот до 6 часот ќе треба да платат казна од 300 евра. Со овие измени Министерството за економија сакаше да ја ограничи продажбата на алкохол на малолетниците во одредени места и периоди. Казнени мерки беа предвидени и за родителите чии деца ќе купат алкохол.

Од друга страна пак трговците за да се здобијат со лиценца за продавање на алкохол треба да платат 20.000 денари. Лиценците се со траење од две години и нив трговците ќе мораат да ги истакнат на видно место во трговските објекти. Забраната важи за пазарите, киосците, бензинските станици, но не и за рестораните и кафулињата.

Продолжување на рокот за продажба на алкохолни пијалаци до 22 часот пред извесно време побараа дел од трговците и Стопанската комора на Македонија, а од дел од трговците постоеја и предлози пивото и виното да се сметаат за храна и за нив да не важи забраната за продавање по 19 часот.

Во Министерството за економија во почетокот на примената на законот дневно пристигаа по околу 500 барања за издавање на лиценца за продажба на алкохолни пијалаци.

Изменето од LouWeed - 27.Февруари.2009 во 09:30
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 14:52
ma so im e na ovie...sekoj zakon so donele povtorno go menuvaat! poarno ic da ne gi nosat! ...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 14:54
Originally posted by nelson nelson напиша:

ma so im e na ovie...sekoj zakon so donele povtorno go menuvaat! poarno ic da ne gi nosat! ...


ti nikad ne si smenil mislenje ili odluka?
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 15:15
да...........фал им..........многу замисленост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 15:50
E pa i redno beshe...pocnavme da stanuvame anti alkoholicari... koj da pamti do koga prodavaat...голема%20насмевка
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2009 во 19:11
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 10:49
 
намигнување
 

Уставниот Суд ја укина одредба од Законот за трговија во која беше пропишана казна за секој кој ќе купи алкохол во периодот помеѓу 19 и 6 часот наутро...

Со ова всушност останува на сила важечката забрана за продажба на алкохолни пијалаци но казните ќе се изрекуваат само за лицата кои продаваат, а не и за оние кои купуваат алкохол во овој период...!!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 10:52
maloletnicite nema veke sekoja vecer da bidat pijano.. bravo... veke ne podnoslivo bese....
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 12:35
verno li e ova....koj po red e ovoj zakon sto e ponisten ako e taka kako sto pisuvate
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2009 во 13:42
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... im go potkopa...pivoto... alkohol li e...ne e li... i vistina...kade pripaga pivoto....


Energetski pijalak mislam...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,265 секунди.