IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Вистина или фарса - Реформите во здравството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистина или фарса - Реформите во здравството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
Автор
Порака
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32099
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2015 во 23:40
A sto imase kaj ansaso pa da komentiras u toj stil...

Jas kolku sto gledam i citam , a se nadevam i drugite istoto go citaat toa e tvoj komentar vo prasalna forma i toa o tri prasalnika na kraj...sto po moe znaci dlaboko se prasuvas.да
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2015 во 00:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Абе кога луѓево ќе почнат да си превземаат лична одговорност за своите акции ??? 

Ова прашање важи и сега - нема потреба да се вадиш со другите членови, ниту да го обвинуваш моето коментирање за твоето неразбирање.

Твоетo разбирање на нештата и твојот коментар се само твој проблем и твоја лична одговорност.

Ако бев со умот на оние кои бараат оставки од министрите во владата поради неодговорното однесување на вработените во државните установи или од луѓето на улицата сега ќе треба да барам сета администрација на форумов да даде оставка поради твоевo разбирање и однесување.

А сега доста е за мене и за тебе, ние не сме тема за дискусија. Ако продолжуваш со коментирање тогаш тоа нека биде за темата " Вистина или фарса - Реформите во здравството".

Изменето од Messenger - 30.Октомври.2015 во 01:22
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ansasho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 127
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ansasho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2015 во 19:17
Никогаш нема да превземат лична одговорност се додека кривиме други луѓе а не самите сторители.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Ноември.2015 во 23:12
vistina bilo,so pistoli pocnale reformite vo zdravstvoto...
za ministerot,toa bilo izoliran slucaj,sekade mozelo da se desi.


...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 01:06
Originally posted by zagor zagor напиша:

vistina bilo,so pistoli pocnale reformite vo zdravstvoto...
za ministerot,toa bilo izoliran slucaj,sekade mozelo da se desi.Најверојатно мислел секаде низ Македонијава да
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21934
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 01:13
Ебати реформите, на 70 000 народ двајца лекари-специјалисти.
Ела најди свој термин.
Никогаш немој да се каеш за нештото што си го направил, ако во тој момент си бил среќен
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 11:31
Настрана се...Гневот ни ги има затворено очите.
И затоа МОРА некој да одговара.
Не можам да сфатам врие од коментари низ интернетов од страна на граѓани
кои скоро и на линч повикуваат.Ароганција во мали дози,и
страв кај докторите.Абе АЛО почина и еден пациент од шок.
Шо праиме сега нивното семејство пушката да земе и овие тројцава
каубојци додека се во притвор да ги среди.
Тодоров ТИ да,збери си ги реформите и со тој морал оди барај министер на МПЦ да бидеш.Таму на никого нема да му смета твојата перфекција.
И слободно повикувај се во тоа дека Бог ќе ти суди...Оти здравството го
смести во котел кај Нечесниот лично.
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 13:21
Ситуацијата е ваква бидејки е генерирана од состојбата во која се наоѓа цело опшество, Хаос.
Незадоволни доктори,незадоволни пациенти,квази реформи...пиштоли.
Докторите се исфрустрирани од малите плати па надокнада за тоа бараат кај пациентит,а пак ние пациентите сме крајно револтирани бидејки плакаме здравствено осигурување и не добиваме услуги па тие кој имаат финансии одат приватно да се лечат и плаќаат дополнителни трошоци,и затоа во вакви околности насилството не треба да не вчудоневидува.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 15:57
Секогаш сум се залагал лекарите да имаат поголеми плати, ама денес а и со години наназад, лекарите мислат дека се Богови луѓе...Богови и дека се недопирливи

Не одобрувам насилство во било која форма, ама она што вчера се случи е како да речам....му прекапало некому

Не е ни до министер, ни до мали плати ( кои не се мали да се разбереме ), ни до државата ни до се....До лекарите е, до човекот, до свеста негова
Што очекувате не знам друго??


Па видете ја имотната состојба на било кој лекар и јасно ќе ви е се, од плата, направени куќи, викендички, неколку автомобили, неколку одмори во годината..абе се
Ви гледа тоа за реално
Секако, има чесни исклучоци
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 16:20
fiks...Како ќе им дозволиш така ќе прават.
А тука кој дозволува знаеме.
Имам петнаесет години стаж во приватен сектор и
овој башибозлук ако газдите го дозволувале,истото
ќе го имало и во приватниот сектор.Да не се лажеме дека
лекарите се поинаков ментален склоп во однос на луѓето
од останатите професии.Еве ги фати параграфот(со право)
после години наназад со сите афери под чергиче.
Па истото е и со новинарите,адвокатите,нотарите на секој
еден шалтер во државава каде ќе отидеш поштено да си застанеш во ред
за да завршиш некоја работа.Колку се лекарите,уште повеќе се виновни и пациентите со она кесиче двеста грама кафе под мишка...
Вчера читам небулоза кај Јанко му пишал пази чоече некој у порака...
Цела прикаска била лекаров кој бил повреден вечерта примил мито од 20 000
евра.И шо праиме ако тоа е дезинформација,шо праиме ако и воопшто нема
пациентка која починала во моментот на нападот од шок?
Кој нај на крај ќе биде пијаниот,оти цело здравство е во дупка
врз која со секој нов случај паѓа по уште една лопата земја врз истото.
Колективна одговорност мора да има,оти е од пари на колективот!
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 16:32
Орка, кај има чад, има и оган
Лекарската професија е нај корумпираното нешто, како волци се еј
Мене не ми се случило такво нешто, скраја да е, не сум бил ни на болница, и јас и блиски мои
Но сведоштва од луѓе имам колку сакаш
Посебно лекарите во поголемите болници, се толку подложни на корупција, што без трошка срам, директно во лице ти бараат пари
Гинеколозите се посебна приказна, па тие ни кафе ни бомбоњера немаат купено во животот, од жестоки пијачаци што собирале, може продавници за алкохол да отворат

Орка, сум видел инжењери , економисти, правници, и да не наведувам професии, кои се некоја средна класа, во зависност од тоа колку работат во фамилија некој и сиромашни дури, но!
Никогаш, ама баш никогаш во животов мој, не сум видел фамилија, во која има лекар, а да е средна класа или немашлија...се тоа се богати луѓе, и многу материјално обезбедени..абе не познавам лекар а да е средна класа.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44536
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 19:22
Не да чури...По некоја коинциденција пак ете ти Скопје и Тетово
и со најзагаден воздух во Европа.
Сега си ја добија и вистинската слика сите вчерашни неповрзани информации,и она афектно информирање на Павловиќ за случајот.
И таа глупост на Јанко од сабајле.
Јас сеуште се прашувам зошто нема никој загрижен за жената која починала во шок.
Доколку го користиш и фејсбукот,отворен му е профилот,може
и поразјаснето да прочиташ во коментарите надолу.

Патриотски потег...Се за партнерот.   
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13770
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 21:54
,,,fiks od se shto si notiral,,,shto i zoshto ne ti e jasno,,
,,,dobro de lugje seushte zhiveete vo komunizmot,,ta doktorskata fela ochi vi bode a koga ke vi zortne sami nudite pari samo da bide rabota ilitimi doktorot da ve spasuva od boleshtini ili nedajbozhe,,zhivotot,,,
,,,vo sekoj period od chovekovoto bitisuvanje ovaa profesija bila najceneta i najplatena,,,shto ne e jasno,,
,,,mozhete tuka da shtrakate shto sakate i molete se da ne navlechete boleshtini,,

QUOTE=fiks] Орка, кај има чад, има и ,,

оган
Лекарската професија е нај корумпираното нешто, како волци се еј
Мене не ми се случило такво нешто, скраја да е, не сум бил ни на болница, и јас и блиски мои
Но сведоштва од луѓе имам колку сакаш
Посебно лекарите во поголемите болници, се толку подложни на корупција, што без трошка срам, директно во лице ти бараат пари
Гинеколозите се посебна приказна, па тие ни кафе ни бомбоњера немаат купено во животот, од жестоки пијачаци што собирале, може продавници за алкохол да отворат

Орка, сум видел инжењери , економисти, правници, и да не наведувам професии, кои се некоја средна класа, во зависност од тоа колку работат во фамилија некој и сиромашни дури, но!
Никогаш, ама баш никогаш во животов мој, не сум видел фамилија, во која има лекар, а да е средна класа или немашлија...се тоа се богати луѓе, и многу материјално обезбедени..абе не познавам лекар а да е средна класа.
[/QUOTE]
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2015 во 22:29
Толку се успешни реформиве во здравството што народов почна да "пука" од среќа
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 52535455>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,202 секунди.