IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Вистина или фарса - Реформите во здравството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистина или фарса - Реформите во здравството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 55>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вистина или фарса - Реформите во здравството
    Испратена: 04.Септември.2008 во 21:10
После изјавата на опозициониот праламентарец Ѓорѓи Оровчанец за зголемената смртност во Македонија од новиот Хепатит ,,Ц,, (инаку по пат се добива по пат на бактерија во форма на сепса за кратко време предизвикува смрт, а како предходник е неприджувањето кон оптимум Хигиенски услови) дали е можно да и понатаму се зборува за реформи во здравството или се ќе падне во вода.
Доколку е така, а лично не би можел да верувам дека не е така од причина што некое време пред неговата изјава од парламентарната говорница на Ѓорѓи Оровчанец имав лична трагедија од таа кобна болест- почина мој близок.
Се поставува прашањето:
 ,,дали воопшто ни се потребни реформи во здравство кои се сведуваат само на зголемување на бројот на директорските фотељи или пак на оваа држава и е потребено здравство на здрави нозе кое ќе се грижи за здравјето на народот од причина што вработените во здравството егзистираат од народниот денар кој преку разни даноци се слева во државниот буџет а пак од него се одделуваат средства и за здравството?,,
Во сета оваа ветрометина додека трае хаосот во здравството ни умираат  стотици луѓе меѓу кои и такви кои својот живот го посветија за самобитноста на Македонија.
Случајот кој ме погодува лично е поради фактот што здравството си дозволи погрешно и ненавремено да го лекува човекот кој во 1991 година кога запре платниот промет во македонија беше храбар, го ризикуваше својот живот и носеше тешки девизи за здравството и за државата. Сега пред некое време ова здравство дозволи да на грозоморен начин згасне животот на тој човек поради нивна негрижа и причини само на нив познати. Или можеби.........
Едини сведоци кои тоа може да го потврдат под услов доколку сакаат се тогашниот декан на Медицискиот факултет во Скопје професор д_р Џонов и продеканот професор д_р Савевски.
Па господа повелете дајте свој прилог во темата.
Дали влезот во НАТО е врзан со увозот на оваа опасна бактерија?


Изменето од orlov - 05.Септември.2008 во 15:02
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 21:23
Господинот Османи новиот министер почнува да прави хаос во здравството.Тоа е фарса за реформите.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 21:28
А, што е тогаш со Владината Програма за Реформи каде основа и појдовна точка е Здравството?
Пропаѓа ли Владиниот проект за РЕФОРМИ во државата?

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 22:02
Originally posted by orlov orlov напиша:

А, што е тогаш со Владината Програма за Реформи каде основа и појдовна точка е Здравството? Пропаѓа ли Владиниот проект за РЕФОРМИ во државата?

пропаќа овој проект орлов.Јас сакам да падне и владата на Грујо
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 22:08
Originally posted by odtamu odtamu напиша:

Originally posted by orlov orlov напиша:

А, што е тогаш со Владината Програма за Реформи каде основа и појдовна точка е Здравството? Пропаѓа ли Владиниот проект за РЕФОРМИ во државата?

пропаќа овој проект орлов.Јас сакам да падне и владата на ГрујоА, што понатаму со здравството?
Што со лекарите?
И понатаму ли за свои лични цели ќе ги жртвуваат тугите човечки животи?
Го потенцирам здравството од причина што ни е потребен здрав народ за да имаме и здрава држава во сите сегменти на општественото живеење.Изменето од orlov - 04.Септември.2008 во 22:09
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3060
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 23:18

Цитирај
А, што понатаму со здравството?
Што со лекарите?
И понатаму ли за свои лични цели ќе ги жртвуваат тугите човечки животи?
Го потенцирам здравството од причина што ни е потребен здрав народ за да имаме и здрава држава во сите сегменти на општественото живеење.

Пропаѓа овој проект орлов.Јас сакам да падне и владата на Грујо

Здравството е во состојба која никому не носи ништо и видливо добро..со ваква или друга...во суштина една те иста „реформа„....како и сите досегашни.
Потребно е воведување на приватизација...каде што ќе имапознат стопан...а кој ќе заведе и воведе ред и поредок..еве ви го како пример...работата на  Клиниката Филип Втори..под диригентска палка и острото око на господинот Академик Жан Митрев.
Се има ..се фунционира беспрекорно...а се е исто како и порано...ама не е исто ..нема бубашваби насекаде...муви и други инсекти...се е под конец...а кој ги крши правилата....шут-карта добива..истиот миг кога ќе ги прекрши правилата.
Не бадијала тамо велат на ред за вработување чекаат најдобрите кадри од медецинска струка ...а приемот е (велат) уникатен...но никако тоа не подразбира партиски војници..или пак фамилијарност...
пс
Значи го имаме овде урнекот...само треба да се ископира насекаде и веднаш....без чекање и премислување.
А наплатата е пак од Фондот...и е „бесплатна„...односно со минимална партиципација...за максимални услуги и професионалност од сите кадри вработени тамо.
намигнување
 
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2008 во 23:44
сите сегменти на општественото живеење.


Пропаѓа овој проект орлов.Јас сакам да падне и владата на Грујо[/QUOTE]


Здравството е во состојба која никому не носи ништо и видливо добро..со ваква или друга...во суштина една те иста „реформа„....како и сите досегашни.

Потребно е воведување на приватизација...каде што ќе имапознат стопан...а кој ќе заведе и воведе ред и поредок..еве ви го како пример...работата на  Клиниката Филип Втори..под диригентска палка и острото око на господинот Академик Жан Митрев.

Се има ..се фунционира беспрекорно...а се е исто како и порано...ама не е исто ..нема бубашваби насекаде...муви и други инсекти...се е под конец...а кој ги крши правилата....шут-карта добива..истиот миг кога ќе ги прекрши правилата.

Не бадијала тамо велат на ред за вработување чекаат најдобрите кадри од медецинска струка ...а приемот е (велат) уникатен...но никако тоа не подразбира партиски војници..или пак фамилијарност...

пс

Значи го имаме овде урнекот...само треба да се ископира насекаде и веднаш....без чекање и премислување.

А наплатата е пак од Фондот...и е „бесплатна„...односно со минимална партиципација...за максимални услуги и професионалност од сите кадри вработени тамо.

намигнување

 
[/QUOTE]
Novace Сакам да ти реплицирав во тој дел што велиш дека иста е реформата.Па не е иста таа реформа таа реформа е поразлична од претходниот министер.Сегаљ тој министер рече дека ке има намалена партиципација на лековите и пониски цени на лековите.Сакам да ми одговориш:ошто го лажете така безвезално народот кога министерот добро кажа?

Изменето од mileg - 04.Септември.2008 во 23:45
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 01:40
Novace go posocuvas Zan Mitrev i Filip II , a ne znaes deka toj im e trn vo oko na site ?

Ne znaes za aparatot koj poradi Zan Mitrev e doniran , a skapuva vo podrumot na kardiologija bidejki nikoj osven nego ne znae da raboti so aparatot? A prekinot na strujata?

na zdravstvoto ne mu trebaat reformi, tuku vlada i minister koi nema da kradat. i pak po koj znae koj pat ke se povtoram, prijavuvanje na vrabotenite i plakanje na pridonesi ne na minimalec, tuku na realno isplatena plata.

reformi vo pogled na procentot na pridonesot za zdravstveno osiguruvanje. se uste se plaka po sistemot na "losiot komunjarski" sistem na solidarnost. site plakaat 100 % osiguruvanje a plus particapcija, e pa ne ide toa taka. onoj sto plaka 100% osiguruvanje ne plaka nisto. na zapad rabotnikot odbira kolkav procent ke plaka, a ako ne iskoristi nisto, sredstvata mu se prefrlaat za narednata godina. koga gi vovedoa zelenite kartoni rekoa deka koj nema da gi potrosi , na kraj na godinata ke mu se vratat parite , isto kako sto zborea sa fiskalnite smetki , sobirajte gi i na kraj parite ke vi bidat vrateni.....no sekogas samo prazni zborovi

ako mozat da te iscedat do kraj ...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34533
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 01:45
isto kako sto zborea sa fiskalnite smetki , sobirajte gi i na kraj parite ke vi bidat vrateni.....no sekogas samo prazni zborovi

kaj si go chula toa?,...poglupavo ne moze da bide,....a,kako ke "raboti" drzavata,...ako sekoj  si gi sobira smetkite,..i posle mu go vratat danokot?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 07:43
pa toa se zboruvase koga Gruevski bese minister za ekonomija i ja vovede fiskalizacijata, kako ti si go zaboravil toa? site lugje gledaa da kupat kaj sto ima fiskalni
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3060
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 08:02
Originally posted by butel2 butel2 напиша:

Novace go posocuvas Zan Mitrev i Filip II , a ne znaes deka toj im e trn vo oko na site ?

Ne znaes za aparatot koj poradi Zan Mitrev e doniran , a skapuva vo podrumot na kardiologija bidejki nikoj osven nego ne znae da raboti so aparatot? A prekinot na strujata?

na zdravstvoto ne mu trebaat reformi, tuku vlada i minister koi nema da kradat. i pak po koj znae koj pat ke se povtoram, prijavuvanje na vrabotenite i plakanje na pridonesi ne na minimalec, tuku na realno isplatena plata.

reformi vo pogled na procentot na pridonesot za zdravstveno osiguruvanje. se uste se plaka po sistemot na "losiot komunjarski" sistem na solidarnost. site plakaat 100 % osiguruvanje a plus particapcija, e pa ne ide toa taka. onoj sto plaka 100% osiguruvanje ne plaka nisto. na zapad rabotnikot odbira kolkav procent ke plaka, a ako ne iskoristi nisto, sredstvata mu se prefrlaat za narednata godina. koga gi vovedoa zelenite kartoni rekoa deka koj nema da gi potrosi , na kraj na godinata ke mu se vratat parite , isto kako sto zborea sa fiskalnite smetki , sobirajte gi i na kraj parite ke vi bidat vrateni.....no sekogas samo prazni zborovi

ako mozat da te iscedat do kraj ...
 
Делумно сам одговори на мојата овде искажана дилема....дека Академикот Жан Митрев уствари направил во живо модел на приватна болница , а која фунционира според сите западни протоколи и ги исполнува 100% нив...а е наменета ете за сите Македонци..
Ама „македонциве„ тоа изгледа не знаат да го правилно оценат...и се десиле такви небулози и несфатливи работи...како што беше напоменато:
-Му барале диплома од скопскиот факултет..а тој ете ја немал...ама имал од секаде од белиот свет.
-Имал само знаење и умеење ...и тоа практично и секидневно им го покажува(л)  на сите.,..ама слепци при очи...и не „гледаат„ она што е видливо на секој непристрасен граѓанин-корисник на социјалната заштита
-Некој си „утнат„ управник му ја прекинал електричната енергија во неговиот дел од клиниката ...типично дивјачки и нецивилизиран чин..сеуште неказнет од никого...барем јас за тоа не сум слушнал??.
-Мое мислење е дека е потребно под ИТНО да му се предаде на раководење и поседување (со сите неоходно потребни законски ограничувања) објектот познат како „војна„ болница за да направи од него регионален центар за кардио и друга хирургија...нешто како балкански „шварцвалд„ клиника ..а државата накрај ќе има повеќекратна помош и ќар за сите:
-народот ...клиника невидена досега и секому приступачна по цена коштање.
-државата пари и приходи од тие кои би доаѓале тука кај нас на лекување..се мисли од околината наша..странци.
-хотелите наоколу пари од тие кои доаѓаат на посета на странските пациенти
-реноме невидено...за Македонија пред се..оти Академикот е многу голем патриот..само ова го имам слушано..а не сум го провери лично:
Дека на господинот Жан Митрев..кога комуњариве му праеле „закачки„..некој од Германија му понудил клиника тип-топ опремена ..за да г. Жан Митрев се пресели таму и да работи..без проблем..
Ама господинот академик одбил..сакал Македонија да ја направи мека за кардиохирургиа..оти тој тоа го знае и умее да го направи во живо..а не некои партиски кадри..кои не можат ниту врвките на чевлите (ако ги има) да му ги „врзат„..
ЗАТОА:
ДАЈТЕ МУ на Академикот се што ќе побара..за возрат добиваме СИТЕ НИЕ..
голема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 08:49
od koga Kedev e komunjar?

strucnjacite treba da si gi rabotat svoite raboti nepreceno od politicarite i samo taka moze da bide nesto od Makedonija.

denes rabotata na site i na se zavisi od partijata na vlast i toa samo ne frla vo se pogolema bezdna.

Изменето од butel2 - 05.Септември.2008 во 08:51
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 09:01
Originally posted by novace novace напиша:

Цитирај
А, што понатаму со здравството?
Што со лекарите?
И понатаму ли за свои лични цели ќе ги жртвуваат тугите човечки животи?
Го потенцирам здравството од причина што ни е потребен здрав народ за да имаме и здрава држава во сите сегменти на општественото живеење.

Пропаѓа овој проект орлов.Јас сакам да падне и владата на Грујо

Здравството е во состојба која никому не носи ништо и видливо добро..со ваква или друга...во суштина една те иста „реформа„....како и сите досегашни.
Потребно е воведување на приватизација...каде што ќе имапознат стопан...а кој ќе заведе и воведе ред и поредок..еве ви го како пример...работата на  Клиниката Филип Втори..под диригентска палка и острото око на господинот Академик Жан Митрев.
Се има ..се фунционира беспрекорно...а се е исто како и порано...ама не е исто ..нема бубашваби насекаде...муви и други инсекти...се е под конец...а кој ги крши правилата....шут-карта добива..истиот миг кога ќе ги прекрши правилата.
Не бадијала тамо велат на ред за вработување чекаат најдобрите кадри од медецинска струка ...а приемот е (велат) уникатен...но никако тоа не подразбира партиски војници..или пак фамилијарност...
пс
Значи го имаме овде урнекот...само треба да се ископира насекаде и веднаш....без чекање и премислување.
А наплатата е пак од Фондот...и е „бесплатна„...односно со минимална партиципација...за максимални услуги и професионалност од сите кадри вработени тамо.
намигнување
 И, се би било добро со урнекот од Клиниката Филип Втори, доколку...... Да. Се би било добро доколку оваа колиника не е третирана како душман да државата.
Оваа и оваква клиника многу други држави во светот посакуват. Но тие повеќе или помалку некако добро функционираат. Нашата држава во основниот сегмент не функционира и затоа во здравство- корупцијата и митото во него нема уште долги години да биде искоренето. Заклетвата на нашите лекари е:
,,се колнам дека верно и лојално ќе го следам патот на мојот ментор и ниту во делот кој се вика коруција и мито нема да го изневерам,,.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2008 во 10:32
Внимателно ги исчитав сите постови. Добро е што се кршат копја на темата- онолку колку се кршат и нормално онолку колку стигнале да ја посетат оваа тема. Разни мислења што е и исправно. Секој од свој агол.
Но, господа на Здравството не му се потребни реформи исто како и на пензионерите што и не баш многу им треба повишица на пензиите од 8%.
На здравсво му треба стручен кадар кој ќе биде добро платен и ќе мисли и дење и ноќе на своите пациенти, а не како да се услови семејството на пациентот да плати што повеќе за да наводно биде излекуван.
А, пензионерите ги спомнав во паралела од причина што политичарите во нив го гледаат електоратот кој на сите избори ги вади од калта- гласа за едните или другите секој по свое лично убедување односно секој за онаа опција од која видел некој мизерен ќар.
Тоа господа не се реформи.
Реформите ќе ги имаме кога ќе оживее индустријата, земјоделието и конечно кога сите во времето на транзицијата на македонија која сеуште трае ќе се вратат на своите работни места и кога ќе се отвораат уште многу други работни места се до моментот кога нашиот стручен кадар ќе остане дома а нема да ни бега надвор од причина што за него тука само поради погоре споменатите работи и политичките желби.
Тогаш ,,некој политичар,, може да се пофали дека успеал да направи реформи во државата.
А, се додека трчаат за кратките четири години од мандатот  своето ново конто во некоја си Ино Банка да го направат приближно до контото на покојниот магнат Аристотел Оназис нема да имаме реформи.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.