IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ГИДЕОНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГИДЕОНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ГИДЕОНИ
    Испратена: 28.Август.2008 во 19:26
pred nekolku godini dobiv na podarok biblija.
a lani dobiv i ushte edna biblija podarok
i na dvete pishuva gideoni, potochno megunarodno zdruzenie na gideonite
na prvata strana na biblijata pishuva deka gideonite se organizacija od mazi od sojuz na evangelski crkvi
me interesira :
samo mazi li chlenuvaat?
samo luge od stopanskite dejnosti ili i teolozi?
na koi celi i interesi se zdruzeni evangelskite crkvi?
koi evangelski crkvi se vo sojuzot?
dali se vo ekumenija?
dali se vo unijatstvo?
dali imaat politichko lobi vo USA?
gi molam evangelistite ako mozi odgovor ama poopshiren i od poveke evangelisti od razlichni crkvi
vi blagodaram odnapred
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 19:40
Originally posted by rabani rabani напиша:

samo mazi li chlenuvaat?

Ne i zeni ucestvuvaat inaku evangelistite mn se zastapeni vo america
dokolku sakas da posetis evangelska crkva pisi lp od koj grad si kje te upatam kade.
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 19:52
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

samo mazi li chlenuvaat?

Ne i zeni ucestvuvaat inaku evangelistite mn se zastapeni vo america
dokolku sakas da posetis evangelska crkva pisi lp od koj grad si kje te upatam kade.

ne se razbravme
dali gideonite se samo mashka organizacija?
a znam inaku deka i zenite odat vo crkva

DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 19:54
Originally posted by Pentakostalec Pentakostalec напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

samo mazi li chlenuvaat?

Ne i zeni ucestvuvaat inaku evangelistite mn se zastapeni vo america
dokolku sakas da posetis evangelska crkva pisi lp od koj grad si kje te upatam kade.

imam poseteno vo prilep
kaj crnite braka vo trizla

kaj edijan
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 19:54
Originally posted by rabani rabani напиша:

samo mazi li chlenuvaat?

Pretpostavuam
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 20:44
ovde pishuva deka gideonite imaat distribuirano nad 800 000 000 biblii niz celiot svet?
ne li e malku brojkava naduena
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 20:45
Ако имаат дистрибуирано над 800 милиони Библии, тогаш речиси секое семејство во светов, без разлика на вера, ќе имаше по една.
Do what is right, come what may...
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 20:51
jas imam dve
od 1899 do 2000
godina
za 101 godina 800 milioni
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2008 во 22:15
Lugjeto sekogash se impresioniraat od brojki...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
gospel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 01.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 405
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gospel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 00:20
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ако имаат дистрибуирано над 800 милиони Библии, тогаш речиси секое семејство во светов, без разлика на вера, ќе имаше по една.



Па за еден век и не е толку голема бројка, но сепак завршиле одлична работа. Ако со нивното залагање довеле при Бога макар и една личност, тогаш ја исполниле задачата. На пример јас поседувам моментално 50 - 60 парчиња од тој превод на македонски јазик. Новиот завет од Гедеоните исклучиво мора да се дели бесплатно.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 00:49
Originally posted by rabani rabani напиша:

ovde pishuva deka gideonite imaat distribuirano nad 800 000 000 biblii niz celiot svet?
ne li e malku brojkava naduena
 
Воопшто не е надуена бројката. Таа се однесува само на целосни Библии, а ако го вклучиме и бројот на Новите Завети, тогаш бројката е 1.400.000.000 или 1.4 милијарди Библии и Нови Завети заедно.
zidraski, сите овие се дистрибуирани, ама сеуште не се стигнати до целта. Кога целта би била тие да се фрлат од хелихоптер, таа веднаш би била постигната. Тие имаат одредена стратегија и начин на кој ги дистрибуираат Библиите. Во мојата книжара има извесна количина од гидеонските Нови Завети и јас на пример не давам 2 Нови Завета на една личност. Многупати ми рекле: "Ќе може ли да добијам уште еден за брат ми". Јас велам: "Секако, нека дојде брат ти лично и ќе добие и тој."
Значи има солидна бројка на Библии (или Нови Завети) ама Гидеоните ценејќи го нивниот труд и инвестиции, многу внимаваат на тоа некој да не добие 2 или повеќе Библии за себе, или пак тие да не завршат во оганот на некои антихристијански групации.
Со други зборови, потребно е време за сите овие да бидат дистрибуирани. Доколку утре дојдат кај мене 10.000 луѓе, јас на сите ќе им дадам по еден Нов Завет. Но, искуството кажува дека мене ми бараат по 2-3 неделно.
 
rabani, да не те ѓњавам со непотребни информации. Јас само можам да ти кажам дека преводот кој го имаш е добар и дека можеш слободно да си ја читаш Библијата од таму. Доколку те интересираат повеќе информации за Гидеоните можам и да те запознаам лично со нив, има и во Македонија неколку.
Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 29.Август.2008 во 00:49
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 03:27
Благодарам за објаснувањето Ев - вака има смисла.
Do what is right, come what may...
Кон врв
rabani Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 02.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rabani Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 23:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by rabani rabani напиша:

ovde pishuva deka gideonite imaat distribuirano nad 800 000 000 biblii niz celiot svet? ne li e malku brojkava naduena

 

Воопшто не е надуена бројката. Таа се однесува само на целосни Библии, а ако го вклучиме и бројот на Новите Завети, тогаш бројката е 1.400.000.000 или 1.4 милијарди Библии и Нови Завети заедно.

zidraski, сите овие се дистрибуирани, ама сеуште не се стигнати до целта. Кога целта би била тие да се фрлат од хелихоптер, таа веднаш би била постигната. Тие имаат одредена стратегија и начин на кој ги дистрибуираат Библиите. Во мојата книжара има извесна количина од гидеонските Нови Завети и јас на пример не давам 2 Нови Завета на една личност. Многупати ми рекле: "Ќе може ли да добијам уште еден за брат ми". Јас велам: "Секако, нека дојде брат ти лично и ќе добие и тој."

Значи има солидна бројка на Библии (или Нови Завети) ама Гидеоните ценејќи го нивниот труд и инвестиции, многу внимаваат на тоа некој да не добие 2 или повеќе Библии за себе, или пак тие да не завршат во оганот на некои антихристијански групации.

Со други зборови, потребно е време за сите овие да бидат дистрибуирани. Доколку утре дојдат кај мене 10.000 луѓе, јас на сите ќе им дадам по еден Нов Завет. Но, искуството кажува дека мене ми бараат по 2-3 неделно.

 

rabani, да не те ѓњавам со непотребни информации. Јас само можам да ти кажам дека преводот кој го имаш е добар и дека можеш слободно да си ја читаш Библијата од таму. Доколку те интересираат повеќе информации за Гидеоните можам и да те запознаам лично со нив, има и во Македонија неколку.

Поздрав!

so seta pochit i ti blagodaram za informaciite, no barajneto informacija ne e gnavejne
sepak ti blagodaram
a se delat li celosni biblii
mene na primer mi treba stariot i noviot zavet
ako se delat kako bi mozel da dobijam edna?
DOAGA ISUS SO 200000 SVETII
ZA DA IM STAVI KRAJ NA SITE PROKLETII
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2008 во 23:32
Гидеоните колку што сум информиран јас немаат издадено цела Библија на македонски јазик. Сепак за сигурно ќе прашам еден од нив и ќе ти кажам.
 
А доколку нема такви Библии и доколку не си при пари да си купиш цела Библија, јас можам да ти помогнам околу тоа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,207 секунди.