IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Нова понуда од Телеком
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нова понуда од Телеком

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
olikomerc Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olikomerc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Нова понуда од Телеком
    Испратена: 23.Август.2008 во 02:47
Неофицијално, ама од доста сигурни извори, телеком од 1-ви септември ќе ги зголеми пак брзините и трафикот за сите 3 пакети и тоа на:

4 Mbps, 10gb
5 Mbps, 25gb
6 Mbps, 100gb



Изменето од olikomerc - 01.Септември.2008 во 22:00
Кон врв
icemaher Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icemaher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2008 во 20:47
што дај боже, и се радуваш на брзината од 6мбит?
па свесен ли си дека тие 100гб ке ги потрошиш за многу побрзо време.

да им еб.. матер, тие 100гб кога ке биднат FLAT???
у куманово одамна кабелски оператори нудат неограничен интернет за поефтини цени(1500денари 4мбит неограничен)... срамота се адсл, што се заебав па се врзав 2 години, и мама си ебале, кога прошлата година мењав пакет од 4гб на 10гб, ми направија нов договор, не го продолжија, исто така у септември кога го сменив тој од 10гб у 100гб, пак нов пакет. не дерат живи  уфффффффффф!!!!

Edit: и што е сменето у третиот пакет? нели викаш сменет и трафик во сите 3 пакети? 100гб се сменети у ... пак 100гб. уффф идиотски телеком. па јас не знам во што е проблем да се пушти неограничен трансфер? да не се плашат да не им падне системот или којзнае друго што од многу трансфер. па сите кабелски оператори кои нудат неограничен интернет земаат интернет од Телеком, барем така сум слушнал. до кога веќе вака не знам стварно. со секоја понуда ќе идат на поголеми брзини, ќе догураме до 10мбит а ке имаме смешен трафик од 100гб и ќе го трошиме за недела дена.


Изменето од munja82 - 01.Септември.2008 во 12:39

Кон врв
olikomerc Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај olikomerc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2008 во 22:00
Од денеска требаше да качат брзините, ама уште ништо...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Септември.2008 во 00:27
a be ajde,...jas edvaj chekam da gi "skinam" vo noemvri,.....i da zemam nekoj,..kablovski,...
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
dikivest Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 24.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dikivest Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 10:13
brza да не мислиш дека нешто поарни се кабловскиве. Кога ќе земеш ќе вичаш што си земал кабловски.

munja82 Зависи која понуда ја имаш. А тоа неограничано има но види првин fair usage policy, па после размисли дали е неограничено :D. Доколку ме прашате мене т-хоме се најдобри сега во моментот. Нит паѓање на нет нит ништо. Он нет уште не ги појача пакетите, кабловскиве се со истите. У други зборови вие си знаете што ќе земете.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2008 во 15:51
za adsl ,..morash i pretplata( skoro 500 din!) da plakjash ,..u "prazno",...zatoa i ke gi ,...skinam,...ushte dva i pol meseci !,...mameto nivno!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
icemaher Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icemaher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Септември.2008 во 20:17
Originally posted by dikivest dikivest напиша:

brza да не мислиш дека нешто поарни се кабловскиве. Кога ќе земеш ќе вичаш што си земал кабловски.

munja82 Зависи која понуда ја имаш. А тоа неограничано има но види првин fair usage policy, па после размисли дали е неограничено :D. Доколку ме прашате мене т-хоме се најдобри сега во моментот. Нит паѓање на нет нит ништо. Он нет уште не ги појача пакетите, кабловскиве се со истите. У други зборови вие си знаете што ќе земете.
он нет адсл е доста стабилен адсл. братучед ми користи веќе една година и немал ни еднаш проблем, ни еднаш паѓање. додека адсл-от наш телеком, штом сменат некој пакет или појачаат брзина, се живо се измрда, паѓа download brzina, мора по сто пати да им вртам на 080012345 за да им докажам дека е нивна грешка или нивен проблем затоа што немам интернет стабилен, уште па и ми се јавија од кумановскиот телеком дека сум требал поради јака брзина сега и кабел да сменам телефонски, и таман појдов да купам, се премислив и дојдов дома преинсталирав виндоус, и пак интернетот зезаше и им вртам, рекоа ДО НАС Е ПРОБЛЕМОТ ГОСПОДИНЕ, не биле ресетирани конекциите. а 5 дена ме мотаа у круг, демек нешто модемот ме зезал, мрежен кабел, вируси у компјутер, па после испадна дека сплитерот, па на крај кабелот телефонски... не знам како може сега ништо да не смета кога ке средат се, ни кабел не менјав, ни сплитер, ни модем, ни мрежна карта , а кога ке засерат, тогаш ти лупај глава и слушај што се дефекти имаш од еднаш...
колку се смешни кога ке кажат, од кај нас до вашиот модем е се во ред, од модемот до компјутерот губите комуникација....ууууууууууфффффффффффф, да се мрдне човек.
Кон врв
icemaher Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај icemaher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 02:07
и која е логика што не лажат дека имаме 6мбит download?

MaxADSL 100 100 GB 6144/768Kbps

еве го инфото од

MaxADSL пакети за приватни корисници


а еве ја реална брзина на www.speedtest.net



а исто така и преку уторрент даунлоад е максимум 610 кб/с, а ако имаме 6мбит даунлоад треба да е приближно 768кб/с...

значи едно пишува на главен сајт на adsl.com.mk а реална брзина ни е приближно 5,1 мбит? дури и аплоад не е идеален(како што велат у инфоцентарот, не е секогаш идеална брзината, не е НИКОГАШ идеална поточно).

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,180 секунди.