IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - нова цф картичка!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

нова цф картичка!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 00:07
... iako ne gledam zoshto bi imal problemi so Ultra 2?

Ti nema da fotografirash kako sportski zhurnalist vo rafalni serii od 20-30 kadra za nekolku sekundi. Veruvam deka ke odish so edna slika na triesetina sekundi ili mozhebi ushte podolgo... od toj aspekt Ultrata bi bila poveke od dovolna.

Ako sum propushtil neshto, ve molam popravete me.

Изменето од Zoran K - 19.Август.2008 во 00:07
Кон врв
DreamCatcher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamCatcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 00:54


Izgoren cip...od snemuvanje na struja hmmm

Изменето од Dream Catcher - 19.Август.2008 во 00:55
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 02:30
 зоки, првиот пат направи проблем не ја ппепозна од веднаш, но откако ја препозна читачот досега не ми направил проблем со сандиск картичката...
само новава не ми ја препознава...
имам пробано со СД со ПРОДУО сите ги чита!!!
тага


Изменето од thanatos - 19.Август.2008 во 02:31
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 04:21
Znachi imash nekompatibilnost megju kartichkata i chitachot.

Sepak bi ti preporachal da koristish provereni iminja na kartichki i chitachi kako, na primer, Sundisk i Lexar.
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 12:16
pa da tokmu i na toa mislev zoran da ne se opukam pari za dzabe sega nekogas moze ke fotografiram na continous ama toa sigurno ke bide da receme 2-3 na sekunda i nekoe kratko vreme
Кон врв
ana4ever Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 17:36
denes ne se znae dali stvarno e sandisk ili noname...imeto neznaci nisto... sekoj citac cita do odredena goleminja na kartickata...obicno citacite ne citaat nad 2gb ili pak nad 4gb...malku potesko :)
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 19:05
Tochno e deka se pravat falsifikati na se i seshto, no toa ne znachi deka nepostojat originalni proizvodi i deka brendot nema nikakva vrska. Dokolku kupuvash od Bit-pazar ili nekoj tezgarosh sekako deka mozhesh da ochekuvash iznenaduvanje, no ako kupuvash od reputabilni mesta i po realna cena shansite se deka ke dobiesh onoa za sto plakjash.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2008 во 20:17
значи можно е да не чита ЦФ артичка над 2гб?
ЗНАМ дека чита СД од 2гб дека таква имам и користам....
а знам дека novava CF е оригинал poradi toa sto  е купена од АДОРАМА!!!




Изменето од thanatos - 19.Август.2008 во 21:13
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 05:18
Da, ama bez obzir sto se originalni, Trascendent i Gembird... ne e isto kako i Sundisk ili Lexar.

Znaesh kako odi toa... za da bide proizvodot poeftin edniot ke potkusi malu od edna strana, drugiot ke potkusi od druga strana, pa koga ke gi sostavish zaedno ke izleze potkuseno od site strani...

Posle ne se kompatibilni, ne rabotat kako sto treba... ako se javish na prizvoduvachot na kartichkata ke ti kazhat deka nivnite kartichki se perfektni i deka kriv e chitachot, a koga ke mu se javish na negoviot proizveduvach ke ti rechat deka nikoj do sega ne se pozhalil na neshto takvo, pa zatoa kriva e kartichkata... i taka ke te vrtat vo krug dodeka ne se otkazhish od poplakite.

Ako zemesh Sundisk kartichka i chitach i ako imash nekoj problem Sundisk ke mora da ja sredi rabotata bidejki nema na kogo da ja prefrli vinata. Istoto vazhi i za kameri, objektivi, blicovi, kompjuteri, softveri...

Изменето од Zoran K - 20.Август.2008 во 05:25
Кон врв
ana4ever Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Август.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ana4ever Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2008 во 16:06
rabotam na takvo mesto i gledam od kaj se uvezuvaat ovie prizvodi i kako se uvezuvaat...pa od iskustvo vi kazuvam
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Август.2008 во 01:42
Hmm,
problemite so citacite ne ce da se do firmata. Generalno, problem nastanuva so napredokot na tehnologijata.
Ako citala SD kartici do 2Gb, ne znaci i deka ce cita SDHC od 4Gb i nagore.

Po prasanje na d/loadiranje na karticite, iskreno receno pretpocitam da ne ja drndam karticata so stavanje i vadenje. Nisto ne mi fali da siminjam preku USB. USB 2.0 ima sosema dovolna brzina za da ne gnjavi.

Od firmi do sega sum koristel Fuji xD kartici so koi ne sum imal nikakov problem (osven sto se extremno sitni) i SD kartici od Apacer i SanDisk.
Apacer-ot znae da mi napravi problem so ponekoja fotografija (da ja snimi do pola, ili da snimi zvrljanici) no retko se slucuva. SanDisk-ot e Extreme 3 i e ednostavno bezgresen i idiotski brz голема%20насмевка.

Shodno na toa, Apacer-ot e samo rezerva koga idam na odmor, ili nesto slicno.

Za Lexar sum siguren deka se top. Tie se edinstvena vistinska konk*rencija na SanDisk, no velat deka odlicno funkcioniraat i Kingston i PQI. Za Transcend ne znam.


Изменето од Mire - 22.Август.2008 во 01:43
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.