IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - нова цф картичка!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

нова цф картичка!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: нова цф картичка!?
    Испратена: 17.Август.2008 во 23:15
 Да се пофалам дека најпосле ми ги донесоа новите леќи сигма 18- 50 и 55- 200 дц заедно со нова 2гб картичка...
 Но имам проблем... читачот на картички никако не сака да ја препознае кога е дирекно е прикачена на него, додека кога дирекно ќе го поврзам апаратот на усб ја чита без проблем! пробав ја форматирав неколку пати преку апаратот но и преку копјутер ама пак ништо! има некој искуство со ова?тага
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2008 во 23:24
do citacot e... Da ne e Gembird?
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 02:28
 да гембирд е!
чаре? претпоставувам нов читач?
тага
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
DreamCatcher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamCatcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 06:20

Podobro preku usb da se prefrlaat ... preku kartica na sekoe...mozno e da se zafrknat kontaktite...

Изменето од Dream Catcher - 18.Август.2008 во 06:26
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 08:11
Originally posted by Dream Catcher Dream Catcher напиша:


Podobro preku usb da se prefrlaat ... preku kartica na sekoe...mozno e da se zafrknat kontaktite...


Kako, kako? збунетост
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 11:14
jas imav problemi so gembird citac so sd karticki. Najdobro resenie e nov citac, da ne gubis vreme barajki drugi solucii. Preporacuvam SanDisk citac.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 14:18
Jas koristam Lexar i spored moite iskustva mislam deka ovoj chitach e verojatno najbrziot na pazarot.

Ne znam kako stoi rabotata so Canon kamerite, no najnovite Nikoni imaat prilichno brz transfer na fajlovite, pa dokolku nemate potreba od chitanje na nekolku kartichki, togash transferot pravete go direktno od kamerata.
Кон врв
DreamCatcher Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 27
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DreamCatcher Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 14:58
Epa vaka : Mnogu cesto se koristat karticite za prefrlanje na sliki, t.e. precesto na primer mojata stara karticka kard riderot ja cita posle povekje pati probuvanje..pa i dosadno e vise... dokolku novata vednas ja procituva...znaci karticata malku se zeznala ne e tolku strasno za kontaktite na karticata...(no za aparatot neznam)...nemam licno iskustvo ...no me predupredija i za aparatot...zatoa jas preporacuvam usb za prefrlanje

Изменето од Dream Catcher - 18.Август.2008 во 15:05
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 18:59
tolku vreme koristam i nemam nikakov problem i so dvete kartici koi redovno gi praznam po dvapati na card reader!
i doma i na rabota za backup

So toa shto vo nieden moment niedna od karticite ne se naoga na nadvoreshni vlijanija: voda; prashina i slichno
sekogash ednata e vo aparat a drugata vo kutivcheto za kartici!
taka da mozebi treba malku povnimatelno so niv :(
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 19:29
Originally posted by Dream Catcher Dream Catcher напиша:

Epa vaka : Mnogu cesto se koristat karticite za prefrlanje na sliki, t.e. precesto na primer mojata stara karticka kard riderot ja cita posle povekje pati probuvanje..pa i dosadno e vise... dokolku novata vednas ja procituva...znaci karticata malku se zeznala ne e tolku strasno za kontaktite na karticata...(no za aparatot neznam)...nemam licno iskustvo ...no me predupredija i za aparatot...zatoa jas preporacuvam usb za prefrlanje


E od licno iskustvo, poveke vredi obratnoto.голема%20насмевка Znaci, spoena kamerata so Laptopot, prefrlam od camerata na laptopot, koj e so izvadena baterija, spoen na struja, snemuva struja, doagja struja, laptopot raboti, kartickata raboti, kamerata NE raboti. Izgoren cip, popravka 150 evra. Ne sum slusnal da ima nekoj problem so kontaktite na karticka, a i da imas problem, iscisti gi so aplikatori so malku alkohol, nema da imas nikakov problem.
Кон врв
thanatos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2007
Локација: Ethiopia
Статус: Офлајн
Поени: 125
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај thanatos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 20:07
вака... никон со нова 2гб трансцедент цф картичка...
картичката е гланц нова... значи претпоставувам дека не е до нејзините контакти... читачот другата ми ја чита без проблем, т.е. првиот пат направи проблем но откако некако ја прочита ја форматирав преку читачот и одтогаш работи без прекорно... старата ми е сандиск екстрим...
во основа не сакам да префрлам преку усб поради повеќе причини брзина, малтретирање контакти и сл. затоа и го зедоф читачот.
сега значи откако ќе ја клам ја препознава се пали диодата но после некое време повторно се гаси како да нема ништо приклучено...
марфиеви закони нешто мораше да ми го расипе кејфот со новава опрема!тага
http://www.flickriver.com/photos/22191068@N02
Ad maiorem gloriam Dei- kir Gramatik
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 23:27
Dali chitachot na kartichkata ima problemi so Sundiskot?
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 23:36
da ja iskoristam temava da prasam. dali za olympusot e-510 da kupam ultra 2 ili extreme 3 sandisk kartica,
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Август.2008 во 23:44
extreme 3
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.