IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Диктатурата на релативизмот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Диктатурата на релативизмот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 00:05
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Се надевам дека нема да ги гледаме буквално некои работи....
Во квантната механика честица и античестица се создаваат од ништо...
од празен простор... па дали тука е  0=1+1...???? 
Во сингуларитетот на црната дупка дали важи 3+2=5 .....???????

Но тоа е друга тема... се согласувам.....
 
Офф леле мори мајко, релативизам и се е можногазење%20од%20смеење и (0=1+1) и (3+2=5), токму тоа што го зборевме нели moira голема%20насмевка
Не ти е баш најмудро што си се фатил со мене физика да бараташ, ама ај, нека ти биде. Слушај сега што ќе ми ти каже д-р Ајнштајн голема%20насмевка
Честица и античестица не може да се создадат од ништо. Ова се коси со 1от фундаментален Термодинамички закон во прирадата кој вели дека енергоматеријата ниту се создава, ниту се губи, туку само преминува од еден вид во друг вид. Тоа што ти си чул, ама не си дочул, е анхилација на протонот и позитронот (античестица на електронот).
Кога ќе се судрат електрон и позитрон, тогаш настанува анхилирање на материјата и тие две се претвараат во два гама зраци, притоа запазувајќи ја енеријата (E=m*c^2) и импулсот на движењето.
Исто така е возможен и обратниот процес, имено од гама зраци да се создадат пар честитки на електрони и позитрони, притоа повторно запазувајќи го термодинамичкиот закон (Е = м*c^2), импулост на движење.
Така што (запомни!) честицата и античестицата не се создаваат од "ништо", туку од високоенергетски гама зраци чија енергија се претвара во маса. Значи равенката е 1+1=1+1, а не како што те учи твојот релативизам 0 = 1 + 1 голема%20насмевка
 
Пошо се сомневам дека ме разбра погоре, еве ти и сликовито.
 
 
p.s. moira извини за физикиве погоре, ама не можев да издржам детево да ми држи лекции по "квантна механика" голема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 20.Август.2008 во 00:08
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 02:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Офф леле мори мајко, релативизам и се е можногазење%20од%20смеење и (0=1+1) и (3+2=5), токму тоа што го зборевме нели moira голема%20насмевка
Не ти е баш најмудро што си се фатил со мене физика да бараташ, ама ај, нека ти биде. Слушај сега што ќе ми ти каже д-р Ајнштајн голема%20насмевка
Честица и античестица не може да се создадат од ништо. Ова се коси со 1от фундаментален Термодинамички закон во прирадата кој вели дека енергоматеријата ниту се создава, ниту се губи, туку само преминува од еден вид во друг вид. Тоа што ти си чул, ама не си дочул, е анхилација на протонот и позитронот (античестица на електронот).
Кога ќе се судрат електрон и позитрон, тогаш настанува анхилирање на материјата и тие две се претвараат во два гама зраци, притоа запазувајќи ја енеријата (E=m*c^2) и импулсот на движењето.
ОК г-дине д-р Ајнштајн.
Точно е тоа- за првиот закон на термодинамиката. Само импулсот на сила и количество на движење ќе да беше друга равенка
m*v=F*t , или ај ако сакаш F=d(mv)/dt, a zakonot za zapazuvanje na energija ke da bese E=Ek+Ep ili ne bese taka...????!!!!! ili toa vazi za klasicna mehanika....
E=m*c^2, nekako poveke mi lici na zakon za pretvarawe na masata vo energija, ili ne....
Ama ova bukvalno......

Исто така е возможен и обратниот процес, имено од гама зраци да се создадат пар честитки на електрони и позитрони, притоа повторно запазувајќи го термодинамичкиот закон (Е = м*c^2), импулост на движење.

Така што (запомни!) честицата и античестицата не се создаваат од "ништо", туку од високоенергетски гама зраци чија енергија се претвара во маса. Значи равенката е 1+1=1+1, а не како што те учи твојот релативизам 0 = 1 + 1 голема%20насмевка

Пошо се сомневам дека ме разбра погоре, еве ти и сликовито.
.....................................................................
Aj dobro kolku razbrav ,tolku, toa vo nekoja druga tema, ovde dugacko ke bide, ke go vovleceme Hajzenbergoviot princip na neodredenost, pa toa deka prazniot prostor ne e "bas" prazen za toa sto se kosi so principot na neodredenost, zatoa sto togas ke ja znaeme vrednosta na poleto, koja bi bila =0, pa zatoa mora da postoi minimalna kolicina na neodredenost, pa zatoa tuka od "ништо" se pojavuvaat parovi na cestici a anticestici...
Ama i ova "ништо" bukvalno....

A dali 2+3=5 e sekogas taka? Eve prasanje:

Vtoriot zakon na termopdinamikata kazuva deeka entropijata na eden izdvoen sistem sekogas se zgolemuva. E sega, ako imame dva takvi izdvoeni sistemi, pa gi spoime -togas
vkupnata entropija na noviot sistem e POGOLEMA od zbirot na entropiite na poedinecnite sistemi.
Znaci ovde 1+1=3 , ili ne e taka ....????????
Ili i ova ne e tocno...???!!!!
 
A snop na fotoni koi koga se pustaat niz dva otvori sto se odnesuvaat kako branovi,  sto se sveduva na toa deka eden elektron ISTOVREMENO pominuva niz dvata otvori . I tuka 1=1+1..... ili ne e taka...

Neodrednosta i predviduvanjeto na najverojatnoto slucuvanje se osnovnite odliki na kvantnata mehanika.... A tuka ne sekogas e 2+3=5...
Ako ja sfakas poentata... Povtoruvam...ne bukvalno....

p.s. moira извини за физикиве погоре, ама не можев да издржам детево да ми држи лекции по "квантна механика" голема%20насмевка

Se razbira ovoj kontekst na relativizam e daleku od temata za koja ovde bi trebalo da diskutirame...
Zatoa potpolno se soglasuvam so tebe vo edna rabota.  So toa sto sleduva posle  tvoeto p.s.



Изменето од којсумјас - 20.Август.2008 во 02:30
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 02:57

...денес не реплицирам...затоашто ми е Роденден...апсолутна вистина...трепкање

...реплики од 21.08. ...намигнување



Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 03:33
Originally posted by moira moira напиша:


...денес не реплицирам...затоашто ми е Роденден...апсолутна вистина...трепкање

...реплики од 21.08. ...намигнување



Sreken rodenden....
Eve i jas ne repliciram... mnogu ke treba ....збунетостзбунетост
relativno mnogu....

Sreken rodenden uste ednas...големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 03:36
...едно апсолутно благодарам и големо%20гушкање...
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 05:32
Srekjen rodenden moira!

Koga ke imash vreme pobaraj go prekrasniot film Kagemusha od Akiro K*rosava. Podobro delo od ova, koe go objasnuva postoenjeto/nepostoenjeto na vistinata, teshko se naogja.

Изменето од Messenger - 20.Август.2008 во 05:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 12:32
Среќен апсолутен роденден moira големо%20гушкањесреќа
Бидејќи мене не ми е роденден денес, сепак ќе си поиграм со ножичките малку среќа
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

ОК г-дине д-р Ајнштајн.
Точно е тоа- за првиот закон на термодинамиката.
 
Ако е точно, тогаш зошто велиш дека честицата и античестицата се создавале од ништо? Зошто велиш 0=1+1?
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


E=m*c^2, nekako poveke mi lici na zakon za pretvarawe na masata vo energija, ili ne....

Тоа што тебе некако ти "личи", токму за тоа и збориме голема%20насмевка, за претварање на енергија (гама зраци) во материја (честици и античестици), каде не важи твојот пародичен "релативизам" (0=1+1), туку мојот апсолутизам (1+1=1+1) намигнување


Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


A dali 2+3=5 e sekogas taka?
 
:дада:
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Eve prasanje:
Vtoriot zakon na termopdinamikata kazuva deeka entropijata na eden izdvoen sistem sekogas se zgolemuva. E sega, ako imame dva takvi izdvoeni sistemi, pa gi spoime -togas
vkupnata entropija na noviot sistem e POGOLEMA od zbirot na entropiite na poedinecnite sistemi.
Znaci ovde 1+1=3 , ili ne e taka ....????????
Ili i ova ne e tocno...???!!!!
 
Не е така, и за твое повторно изненадување, и тоа е точно. Ентропијата не се баби и жаби па како ќе ти текне да си ги собираш или одземаш среќа
При спојување на два затворени системи доаѓа до промена (зголемување) на ентропијата и во едниот, и во другиот систем. Па затоа збирот на вкупната ентропија, која е збир од две сега зголемени ентропии, ќе биде поголем.
Значи равекната е:
S1 + S2 --> (по реакцијата) --> (S1+dS1) + (S2+dS2) = (S1 + S2) + (dS1+dS2)
Значи вишакот од десната страна (dS1+dS2) не паднал од небо (1+1=3) голема%20насмевка, туку е резултат на зголемувањето на ентропијата во двата системи заради меѓусебната реакција.
Како што гледаш ентропијата е малку посложена работа од собирање баби и жаби намигнување
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


A snop na fotoni koi koga se pustaat niz dva otvori sto se odnesuvaat kako branovi,  sto se sveduva na toa deka eden elektron ISTOVREMENO pominuva niz dvata otvori . I tuka 1=1+1..... ili ne e taka...

Тоа според твојот релативизам можеби и се сведува, но во реалноста не е така. Еден електрон не влегува низ два отвора (хелоуу тајм%20аут) туку, при процесот на ИНТЕРФЕРЕНЦИЈА на брановите, еден електрон од снопот честички поминува низ едниот отвор, а друг електрон од снопот честички поминува низ другиот отвор. Значи и тука 1=1+1 (не е точно), туку 1+1=1+1 намигнување

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Neodrednosta i predviduvanjeto na najverojatnoto slucuvanje se osnovnite odliki na kvantnata mehanika.... A tuka ne sekogas e 2+3=5...
Ako ja sfakas poentata... Povtoruvam...ne bukvalno....

Ова "не буквално" изгледа узречица ти е а? среќа Без такви узречици релативизмот не би ни постоел.голема%20насмевка
Што ќе биде следно? Претпоставувам...
Мујо и Хасо буткаат еден автомобил. Мујо го гура од напред, а Хасо со иста толкава сила ама од позади (во спротивен правец од Мујо). Автомобилот не се мрда. Значи 1+1=0 газење%20од%20смеење
 
којсумјас, во егзакните науки постојат скаларни величини, векторски величини, коефициенти, статистички вредности итн. Само скаларните величини можеш да ги собираш како што ги собираш природните броеви 1+1=2, а со другите не можеш така да си играш.
 
Кога Ајнштај рекол "Се е релативно", тој го кажал тоа во контекст на инерцијалните системи и релативните величини како големина, брзина, сила, топло, ладно итн, а не во конекст на морално-етичките стандарди и вредности.
Постои апсолутна вистина. Црното е црно, а белото е бело големо%20гушкање


Изменето од EvAngelos - 20.Август.2008 во 12:58
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 13:01


...apsolutno blagodaram od moeto apsolutno jas na mojot apsolutno drag i apsoluno prv forumski prijatel evangelos i messinger za cestitkite...големо%20гушкање

...kagemusha go imam gledano, no ke diskutiram utre na temata...denes sum posvetena na nekoi apsolutni vistini...намигнување



Кон врв
da be Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај da be Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 13:28
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Се надевам дека нема да ги гледаме буквално некои работи....
Во квантната механика честица и античестица се создаваат од ништо...
од празен простор... па дали тука е  0=1+1...???? 
Во сингуларитетот на црната дупка дали важи 3+2=5 .....???????

Но тоа е друга тема... се согласувам.....


0 = 1 + (-1)
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 17:26
збунетостаман цел ден се мачам да напишам еден пост....
Сто е ова со интернетов.... ме растури со паѓање - падни стани ...


Изменето од којсумјас - 20.Август.2008 во 17:35
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 18:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ако е точно, тогаш зошто велиш дека честицата и античестицата се создавале од ништо? Зошто велиш 0=1+1?
А бе читај малку друже, понатаму има уште... принцип на неодреденост... вредност на поле различно од нула...

Тоа што тебе некако ти "личи", токму за тоа и збориме голема%20насмевка, за претварање на енергија (гама зраци) во материја (честици и античестици), каде не важи твојот пародичен "релативизам" (0=1+1), туку мојот апсолутизам (1+1=1+1) намигнување

Де бре... од буквалисти да се немало спас...е читај де малку межу редови... не мора се да е сувопарно искажано... Се знае кој закон "личи" на законот за претварање на маса во енергија--- тоа е законот за претварање на маса во енергија  E=m*c^2  ....
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Eve prasanje:
Vtoriot zakon na termopdinamikata kazuva deeka entropijata na eden izdvoen sistem sekogas se zgolemuva. E sega, ako imame dva takvi izdvoeni sistemi, pa gi spoime -togas
vkupnata entropija na noviot sistem e POGOLEMA od zbirot na entropiite na poedinecnite sistemi.
Znaci ovde 1+1=3 , ili ne e taka ....????????
Ili i ova ne e tocno...???!!!!
 
Не е така,(значи не е точно дека ентропијата се зголемува збунетост) и за твое повторно изненадување, (сеа точно е или не еточно) и тоа е точно. Ентропијата не се баби (систем со одредена ентропија) и жаби (друг систем со одредена ентропија) па како ќе ти текне да си ги собираш или одземаш среќа (хмммммммм)
При спојување на два затворени системи доаѓа до промена (зголемување) на ентропијата и во едниот, и во другиот систем. Па затоа збирот на вкупната ентропија, која е збир од две сега зголемени ентропии,(кој се зголемува тогаш кога ќе дојде до соединување на двата система - НЕ ПРЕТХОДНО кога се независни) ќе биде поголем (ова сега значи дека сум во право дека ентропијата се зголемува или важи она погоре - не е така) збунетост.
Значи равекната е:
S1 + S2 --> (по реакцијата) --> (S1+dS1) + (S2+dS2) = (S1 + S2) + (dS1+dS2)
Значи вишакот од десната страна (dS1+dS2) не паднал од небо (1+1=3) голема%20насмевка, туку е резултат на зголемувањето на ентропијата во двата системи заради меѓусебната реакција.
нема реакција тука (не е хемија ованамигнување) - туку само зголемување на несреденоста на еден новонастанат систем од два независни подсистеми - потсети се на теоријата на системи- има input  и  output, и "нешто што се случува внатре" - со повратна врскA или не...
а можеби за исто зборуваме....збунетостзбунетостзбунетост
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


A snop na fotoni koi koga se pustaat niz dva otvori sto se odnesuvaat kako branovi,  sto se sveduva na toa deka eden elektron ISTOVREMENO pominuva niz dvata otvori . I tuka 1=1+1..... ili ne e taka...

Тоа според твојот релативизам можеби и се сведува, но во реалноста не е така. Еден електрон не влегува низ два отвора (хелоуу тајм%20аут) (хелоууу читај малку

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

A snop na fotoni koi koga se pustaat niz dva otvori sto se odnesuvaat kako branovi,  sto se sveduva na toa deka eden elektron ISTOVREMENO pominuva niz dvata otvori . I tuka 1=1+1..... ili ne e taka...


туку, при процесот на ИНТЕРФЕРЕНЦИЈА на брановите, еден електрон од снопот честички поминува низ едниот отвор, а друг електрон од снопот честички поминува низ другиот отвор. Значи и тука 1=1+1 (не е точно), туку 1+1=1+1 намигнување

Не е така. И кога се пушта еден по еден електрон, повторно излегува дека тој се однесува како бран и дека поминува низ двата отвори истовремено.

Ако се направо обид да се докаже дека од сноп на електрони секој поминува низ еден отвор, тогаш мораме да направиме детекција и неизбежно да наидеме на ограничувањата кои произлегуваат од  Хајзенберговиот принцип на неодреденост- затоа што при ваков обид за детекција електронот се однесува како честица - не како бран.

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Neodrednosta i predviduvanjeto na najverojatnoto slucuvanje se osnovnite odliki na kvantnata mehanika.... A tuka ne sekogas e 2+3=5...
Ako ja sfakas poentata... Povtoruvam...ne bukvalno....

Ова "не буквално" изгледа узречица ти е а? среќа Без такви узречици релативизмот не би ни постоел.голема%20насмевка
Што ќе биде следно? Претпоставувам...
Мујо и Хасо буткаат еден автомобил. Мујо го гура од напред, а Хасо со иста толкава сила ама од позади (во спротивен правец од Мујо). Автомобилот не се мрда. Значи 1+1=0 газење%20од%20смеење
 
којсумјас, во егзакните науки постојат скаларни величини, векторски величини, коефициенти, статистички вредности итн. Само скаларните величини можеш да ги собираш како што ги собираш природните броеви 1+1=2, а со другите не можеш така да си играш.

Едно сакам да потенцирам само без погрешно да се разбереме...
Имам чувство дека многу сакаш да ја користиш математиката за објаснување на законите на природата...
НО, да не заборавиме - математиката е само ОРУДИЕ на физичарот за дефинирање на природните закони...
таа не ги поставува законите- тие постојат незавфисно од неа, такви какви што се..
Со математиката ИЛИ можеме да ги дефинираме, објасниме и ПРЕДВИДИМЕ последиците од некоја појава, ИЛИ НЕ можема да ги предвидиме истите...
иако математичките формули се точни.... идеални.. логични...
но не даваат секогаш точен резултат потврден со експеримент...
Затоа тоа е само математика...

Патем за црната дупка важи дека внатре 2+3=5 или не...??? Или пак бабиве ги бркаат жабите...


Кога Ајнштај рекол "Се е релативно", тој го кажал тоа во контекст на инерцијалните системи и релативните величини како големина, брзина, сила, топло, ладно итн, а не во конекст на морално-етичките стандарди и вредности.
Е сега...ова е моја мисла искажана со твои зборови... па види претходно што напишав за ова...
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Но ние зборуваме за однесувањето и живеењето на човекот, неговото однесување и поимање на светот...
НЕ за математика....или за законите на природата... Па и таму , верувај, нема апсолутна вистина... Има само степен до каде ние сме способни да ја разбереме вистината и законите кои владеат со неа...
Во квантната механика не секогаш 2+3 се еднакви на 5 (карикирам малку, но тоа е тоа)...
Каде е тука апсолутизмот...


И на крај друже, сеа да правиме предавања овде од областа на квантна механика, не е целта...
не на оваа тема...за релативизмот...има нели посебна тема за квантна механика....
Инаку дугачка е и широка приказната...




Изменето од којсумјас - 13.Јуни.2009 во 10:53
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 18:30

дете, најди си некој друг да си играте со боички голема%20насмевка ја за тебе немам живци, не сме на иста фрекфенција.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 19:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

дете, најди си некој друг да си играте со боички голема%20насмевка ја за тебе немам живци, не сме на иста фрекфенција.


Ako sakas da gi ubedis potrudi se da im objasnis, a ne da se karas so niv i da im kazuvas da ne si igraat so boicki. Ne sum ja razlistil temata i nemam vrska ni za sto zboruvate. Ajde kazete za sto zboruvate na kratko i ke se pridruzam na temata posto i jas sum pocituvac na Cicko Ajnstajn. Pozdrav
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Август.2008 во 19:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

дете, најди си некој друг да си играте со боички голема%20насмевка ја за тебе немам живци, не сме на иста фрекфенција.



Прости ми....
Грешев...
Само ти СЕ СИ знаеш....
или....збунетостзбунетост


Изменето од којсумјас - 21.Август.2008 во 20:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.