IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Фудбал
  Активни теми Активни теми RSS - УЕФА Лига Европа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

УЕФА Лига Европа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2014 во 10:37
Знам дека денеска сите наслови ќе бидат „ПРОКЛЕТСТВОТО НА БЕНФИКА ПРОДОЛЖУВА“ па зошто да не биде и тука кај нас таков .... 

Во Финалето на ЛЕ помеѓу Севиља и Бенфика ниту еден од двата тима не успеа да постигне гол во регуларните 90 мин. Не успеаја да постигнат гол ни во двете продолженија што накрај резултираше со серија пенали (на мое задоволство голема насмевка) за да се одреди овогодинешниот победник. Така Севиља и дојде до нов трофеј (имаат повеќе европски трофеи отколку оние во Шпанска Примера голема насмевка) со 4:2 во пенали.

Иако Бенфика имаше многу повеќе и многу по реални шанси за постигнување на гол во текот на натпреварот проклетството на Бела овој пат беше во форма на голманот на Севиља Бето голема насмевка. Како "man of the match" беше прогласен капитенот на Севиља - Ракетиќ но според мене титулата дефинитивно требаше да му припадне на голманот. 

Како потсетување: Проклетството на Бенсфика трае веќе 52 години откако биле проколнати од Bela Guttman кој во 1962 година побарал зголемување на платата по освојување на Европскиот Куп две години по ред. Не му било одобрено и го избркале по што тој ја изговорил фамозната реченица „not in a hundred years Benfica will win European Cup" . Имаат уште 48 години пред да се прекине проклетството .... смеење
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Август.2014 во 18:05
Познати се и составите на групите за (помалку атрактивната) Лига Европа. Табелата изгледа вака:

grupi-500Остатокот го препуштам на колегата Ли кој се надевам дека и оваа година „доброволно“ ќе ја води оваа тема ... голема насмевкаплазење
големо гушкањебакнеж


Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2014 во 09:39
Да, да, секако, луд сум без Лига Европа, посебно сега кога игра Партизан...

Резултати од 1. коло

Партизан успеа да избори поволен резултат против фаворизираниот Тотенхем..

Партизан - Тотенхем 0:0

Карабак - Сент Етјен 0:0

Аполон - Цирих 3:2

Бешикташ - Астерас 1:1

Клуб Бриж - Торино 0:0

Динамо Загреб - Астра 5:1

Дњепар - Интер 0:1

Копенхаген - Хелсинки 2:0

Менхенгладбах - Виљареал 1:1

Панатинаикос - Динамо Москва 1:2

ПСВ - Ешторил 1:0

Салцбург - Селтик 2:2

Евертон - Волфсбург 4:1

Фиорентина - Генган 3:0

Легија - Локерен 1:0

Лил - Краснодар 1:1

Металист - Трабзон 1:2

Наполи - Спарта 3:1

ПАОК - Динамо Минск 6:1

Рио Аве - Динамо Киев 0:3

Севиља - Фајнорд 2:0

Стандард - Ријека 2:0

Стеауа - Олборг 6:0

Јанг Бојс - Слован 5:0

Изменето од LiDivio - 19.Септември.2014 во 09:44
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2014 во 15:28
Ги гледав вчера по една од нашите  пробушени телевизии Партизан . Па они биле за никаде бе . Еј човече никоја желба за напад немаа , мртви отсекаде .  Во компанијата на Бeшикташ , Тотенхам и Астерас  црно-белите немат шанси за продолжеток . Тотенхам и турците одат напред .

И  Гробарите и они поново хореографија со станиоли . Тргнете го веќе ова оти и ние во Бугарија ви се смееме со таква хореографија
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2014 во 09:54
Резултати од 2. коло во Лига Европа:


Група А
Цирих - Борусија Менхенгладбах 1:1 (1:1)
(Етунди 23' - Нортвајт 25')

Виљареал - Аполон 4:0 (2:0)
(Морено 9', 82', Еспиноза 44', 51)'

Група Б

Хелсинки - Бриж 0:3 (0:1)
(Рафаелов 19', Де Сутер 70', Де Бок 78')

Торино - Копенхаген 1:0 (0:0)

(Кваљарела 90'(пен))

Група Ц

Астерас Триполис - Партизан 2:0 (1:0)
(Усеро 22', Пара 51')

Тотенхем - Бешикташ 1:1 (1:0)
(Кејн 26' - Ба 89'(пен))

Група Д

Астра - Салцбург 1:2 (1:2)
(Сето 15' - Кампл 36', Соријано 42')

Селтик - Динамо 1:0 (1:0)

(Комонс 6')

Група Е

Динамо Москва - ПСВ 1:0(0:0)
(Жирков 90+3')

Есторил - Панатинаикос 2:0(0:0)

(Клебер 52', Амадо 66')

Група Ф
Интер - Карабах 2:0(1:0)
(Д'Амброзио 18', Икарди 85')

Сент Етјен - Дњепар 0:0

Група Г
Фејнорд - Стандард 2:1(0:0)
(Ван Бек 46', Ману 84' - Виера 65')

Ријека - Севиља 2:2(0:1)
(Крамарић 53'(пен), Квржић 68' - Аспас 26' - Ембија 90')

Група Х
Краснодар - Евертон 1:1(1:0)
(Ари 43' - Ето 82')

Волфзбург - Лил 1:1(0:0)
(Де Брујне 82', - Ориђи 77'(пен))

Група И
Слован - Наполи 0:2(0:1)
(Хамшик 35', Игуаин 74')

Спарта Прага - Јанг Бојс 3:1(2:0)
(Ваха 27', Лафата 28', 85' - Оаро 53')

Група Ј
Олборг - Рио Аве 1:0 (0:0)
(Хелениус 46')

Динамо Киев - Стеауа 3:1(1:0)
(Јармоленко 40', Кравец 66', Теодорчик 90' - Русеску 89')

Група К
Динамо Минск - Фиорентина 0:3(0:1)
(Аквилани 33', Иличић 61', Бернадески 67')

Генган - ПАОК 2:0(0:0)
(Марво 47', 50')

Група Л
Локерен - Металист 1:0(0:0)
(Де Паув 74')

Трабзон - Легија 0:1(0:1)
(Кучарчик 16')
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2014 во 13:17
Долга ти е листава колега ... секоја чест за трудот ...аплаузголема насмевка

големо гушкањебакнеж

Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2014 во 12:48
Резултати од 3. коло во Лига Европа:

Краснодар - Волфсбург 2:4

Олборг - Динамо Киев 3:0

Динамо Минск - Генган 0:0

Лил - Евертон 0:0

ПАОК - Фиорентина 0:1

Ријека - Фејнорд 3:1

Стандард - Севиља 0:0

Трабзон - Локерен 2:0

Јанг Бојс - Наполи 2:0

Стеауа - Рио Аве 2:1

Слован - Спарта 0:3

Менхенгладбах - Аполон 5:0

Селтик - Астра 2:1

Клуб Бриж - Копенхаген 1:1

Дњипро - Карабах 0:1

Ешторил - Динамо Москва 1:2

Интер - Сент Етјен 0:0

Партизан - Бешикташ 0:4

ПСВ - Панатинаикос 1:1

Салцбург - Динамо Загреб 4:2

Торино - Хелсинки 2:0

Тотенхем - Астерас 5:1

Виљареал - Цирих 4:1

Изменето од LiDivio - 24.Октомври.2014 во 12:50
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Ноември.2014 во 09:35
4. коло во ЛЕ, Партизан и Динамо повторно изгубија од Бешикташ односно Салцбург...

А група: Цирих - Виљареал 3:2, Аполон - Борусија Менхенгладбах 0:2

Табела: Борусија Менхенгладбах 8 бодови, Виљареал 7, Цирих 4, Аполон 3.


Б група: Копенхаген - Бриж 0:4, Хелсинки - Торино 2:1

Табела: Бриж 8, Торино 7, Копенхаген 4, Хелсинки 3.


Ц група: Бешикташ - Партизан 2:1, Астерас - Тотенхем 1:2

Табела: Бешикташ и Тотенхем по 8, Астерас 4, Партизан 1.


Д група: Астра - Селтик 1:1, Динамо Загреб - Салцбург 1:5

Табела: Салцбург 10, Селтик 8, Динамо Загреб 3, Астра 1.


Е група: Динамо Москва - Есторил 1:0, Панатинаикос - ПСВ 2:3

Табела: Динамо Москва 12, ПСВ 7, Есторил 3, Панатинаикос 1.


Ф група: Карабах - Дњепар 1:2, Сент Етјен - Интер 1:1

Табела: Интер 8, Сент Етјен, Дњепар и Карабах по 4.


Г група: Фејенорд - Ријека 2:0, Севиља - Стандард 3:1

Табела: Севиља 8 бодова, Фејенорд 6, Стандард и Ријека по 4.


Х група: Евертон - Лил 3:0, Волфсбург - Краснодар 5:1

Табела: Евертон 8, Волфсбург 7, Лил 3, Краснодар 2.


И група: Наполи - Јанг Бојс 3:0, Спарта Праг - Слован Братислава 4:0

Табела: Спарта и Наполи по 9, Јанг Бојс 6, Слован 0.


Ј група: Динамо Киев - Алборг 2:0, Рио Аве - Стеауа 2:2

Табела: Динако Киев 9, Стеауа 7, Алборг 6, Рио Аве 1.


К група: Фиорентина - ПАОК 1:1, Генган - Динамо Минск 2:0

Табела: Фиорентина 10, Генган 7, ПАОК 4, Динамо Минск 1.


Л група: Локерен - Трабзон 1:1, Легија - Металист 2:1

Табела: Легија 12, Трабзон 7, Локерен 4, Металист 0.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2014 во 12:08
Резултати од 5. коло во ЛЕ:


Група А:

Виљареал - Менхенгладбах 2:2 (1:0) (Вијето 26, Черишев 63 - Рафаел 55, Джака 67)

Цирих - Аполон 3:1 (2:1) (Ђимсити 32, Чикаои 39, 59 - Роса 23)

Табела: Менхенгладбах 9, Виљареал 8, Цирих 7, Аполон 3.

Група Б:

Торино - Клуб Бриж 0:0

ХЈК - Копенхаген 2:1 (1:0) (Бах 29, Канђи 90+3 - Нилсон 90)

Табела: Клуб Бриж 9, Торино 8, ХЈК 6, Копенхаген 4.

Група Ц:

Астерас - Бешикташ 2:2 (0:1) (Баралес 72, Пара 83 - Ба 15, Торе 61)

Тотенхем - Партизан 1:0 (0:0) (Стамболи 49)

Табела: Тотенхем 11, Бешикташ 9, Астерас 5, Партизан 1.

Група Д:

Селтик - Салзбург 1:3 (1:2) (Јохансен 30 - Алан 8, 13, Кеит 90+2)

Астра - Динамо Загреб 1:0 (0:0) (Букари 50)

Табела: Салзбург 13, Селтик 8, Астра 4, Динамо Загреб 3.

Група Е:

Динамо Москва - Панатинаикос 2:1 (0:1) (Триантафилопулос 55аг, Јонов 61 - Берг 14)

Ешторил - ПСВ 3:2 (прекинуто у 39. минуту) (Тозе 12, Куца 30, Амадо 39 - Депај 6, Нарсинг 14)

Табела: Динамо Москва 15, ПСВ 7, Ешторил 3, Панатинаикос 1.

Група Ф:

Интер - Дњепар 2:1 (1:1) (Кузмановић 30, Освалдо 50 - Ротан 16)

Сент Етјен - Карабах 1:1 (1:1) (Ван Волфсвинкел 21 - Надиров 15)

Табела: Интер 11, Сент Етјен 5, Карабах 5, Дњепар 4.

Група Г:

Ријека - Стандард Лиеж 2:0

Феенорд - Севиља 2:0

Табела: Фејенорд 9, Севиља 8, Ријека 7, Стандард 4.

Група Х:

Краснодар - Лил 1:1

Волфсбург - Евертон 0:2

Табела: Евертон 11, Волфсбург 7, Лил 4, Краснодар 3.

Група И:

Спарта - Наполи 0:0

Слован - Јанг Бојс 1:3

Табела: Спарта и Наполи по 10, Јанг Бојс 9, Слован 0.

Група Ј:

Алборг - Стеауа 1:0

Динамо Киев - Рио Аве 2:0

Табела: Динамо Кијев 12, Алборг 9, Стеауа 7, Рио Аве 1.

Група К:

Генгамп - Фиорентина 1:2

Динамо Минск - ПАОК 0:2

Табела: Фиорентина 13, ПАОК и Генган по 7, Динамо Минск 1.

Група Л:

Трабзон - Металист 3:1

Локерен - Легија 1:0

Табела: Легија 12, Трабзон 10, Локерен 7, Металист 0.


Изменето од LiDivio - 28.Ноември.2014 во 12:10
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2014 во 23:19
Резултати од последното 6. коло од групната фаза во ЛЕ:

Карабаг - Интер 0:0

Дњепр - Сент Етјен 1:0

Аполон - Виљареал 0:2

Бешикташ - Тотенхем 1:0

Бриж - Хелсинки 2:1

Динамо Загреб - Селтик 4:3

Копенхаген - Торино 1:5

Борусија Менхенгладбах - Цирих 3:0

Панатинаикос - Ешторил 1:1

Партизан - Астерас 0:0

ПСВ - Динамо Москва 0:1

Салцбург - Астра 5:1

Евертон - Краснодар 0:1

Фиорентина - Динамо Минск 1:2

Легија - Трабзон 2:0

Лил - Волфсбург 0:3

Металист - Локерен 0:1

Наполи - Слован 3:0

ПАОК - Генган 1:2

Рио Аве - Алборг 2:0

Севиља - Ријека 1:0

Стандард - Фејенорд 0:3

Стеауа - Динамо Киев 0:2

Јанг Бојс - Спарта Прага 2:0
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2014 во 16:56
Помош од пријател за колегата .... голема насмевкабакнеж

Двојките за 1/16 на Лига Европа:

Јанг Бојс – Евертон
Торино – Атлетик Билбао
Севилја – Борусија Менхегладбах
Волфзбург – Спортинг
Ајакс – Легија
Алборг – Клуб Бриџ
Андерлехт – Динамо Москва
Днипро – Олимпијакос
Трабзон – Наполи
Генган – Динамо Киев
Вилјареал – Салзбург
Рома – Фејенорд
ПСВ – Зенит
Ливерпул – Бешикташ
Тотенхем – Фиорентина
Селтик – Интер

Првите натпревари се на 19 февруари а реванш натпреварите седум дена подоцна .


Изменето од Blue Scarlet - 15.Декември.2014 во 23:18
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2015 во 14:21
Резултати од 1/16 финалето во ЛЕ:


Dinamo Moscow


3-1

Anderlecht


(agg 3-1)
_________________Zenit St P


3-0

PSV


(agg 4-0)
___________________Besiktas


1-0

Liverpool


(agg 1-1)

Besiktas win 5-4 on penalties
_______________________Borussia Mönchengladbach


2-3

Sevilla


(agg 2-4)
____________________


Dynamo Kiev


3-1

Guingamp


(agg 4-3)
__________________FC Red Bull Salzburg


1-3

Villarreal


(agg 2-5)
______________________


Fiorentina


2-0

Tottenham


(agg 3-1)
_____________________


Inter Milan


1-0

Celtic


(agg 4-3)
______________________


Legia Warsaw


0-3

Ajax


(agg 0-4)
______________________


Ath Bilbao


2-3

Torino


(agg 4-5)
_________________________


Club Brugge


3-0

Aalborg BK


(agg 6-1)
___________________


Everton


3-1

BSC Young Boys


(agg 7-2)
_____________________


Feyenoord


1-2

Roma


(agg 2-3)
_________________________


Napoli


1-0

Trabzonspor


(agg 5-0)
____________________


Olympiakos


2-2

Dnipro Dnipropetrovsk


(agg 2-4)
________________


Sporting


0-0

VfL Wolfsburg


(agg 0-2)
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2015 во 14:23
Парови за 1/8 финале:


Евертон - Динамо Киев

Дњепар - Ајакс

Зенит - Торино

Волфсбург - Интер

Виљареал - Севиља

Наполи - Динамо Москва

Бриж - Бешикташ

Фиорентина - Рома
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2015 во 18:20
Резултати од првите мечеви во осминафиналето во ЛЕ:


Евертон - Динамо Киев 2:1 (Нејсмит 39, Лукаку 82. пенал - Гусев 14)

Фиорентина - Рома 1:1 (Иличић 17 - Кеита 77)

Наполи - Динамо Москва 3:1 (Игуаин 25, 30. пенал, 55 - К*рањи 2)

Виљареал - Севиља 1:3 (Вијето 48 - Витоло 1, Мбија 26, Гамеиро 50)

Бриж - Бешикташ 2:1 (Де Сутер 62, Рефаелов 79. пенал - Торе 46)

Дњепар - Ајакс 1:0 (Зозуља 30)

Волфсбург - Интер 3:1 (Налдо 28, Де Брујне 63, 76 - Паласио 6)

Зенит - Торино 2:0 (Вицел 38, Кришито 53)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 78910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.