IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Може ли христијанин да се зачлени во масо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Може ли христијанин да се зачлени во масо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
Автор
Порака
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 19:52
vo masonstvoto se veli istrazuvaj vo svetlinata i na krajot ke otkrijas edna tajna,
kako preminuvas od stepen vo stepen na krajot ke otkries edna tajna
tajnata
masonstvoto e religija
no nakrajot ke go doznaes toa
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 19:58
Не се вели "истражувај во светлината и на крајот ќе откриеш една тајна"...
Масонството не е религија и тоа јасно се кажува од сите масони и од сите ложи по светот. Би сакал некој да го докаже спротивното. Се дотогаш - рекла-казала муабети без поткрепа... (или со преправени цитати, како од "докторот" )
Do what is right, come what may...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 20:21
zidarski........

ne velat li site muslimani..vo bilo koja dzamija da otides vo svetot..ke bides prifaten kako brat..od tamosnite muslimani......ne se zalagaat li i tie za isti ideali..koi gi ostvaruvaat na razlicni sredstava..itn....   so eden zbor moze toa cuvstvo da se oseti i vo drugi drugi ,,zdruzenija,,......

no zosto ti odbra ......masonerija..... sto e toa sto ja deli od drugite ,,ponudi,,?

te molam kazi koi ,,zdruzenija ,,proizlegle od masonerijata  vo minatoto i zosto(ako ima takvi).


sakam kolku sto mozes poveke so licen primer da mi objasnis... moze i po l.p. ako ti e poprifatlivo.....

i za kraj nemoj da me svatis pogresno....nemam nisto protiv tebe ....samo me interesiraat navistina nekoi raboti okolu ova prasanje koga veke imam cest da razgovaram so mason od povisok stepen ....za razlika od drugite koi odat so predrasudi odnapred i sakaat da diskreditiraat nesto pa makar i so lagi....


Изменето од aladin - 15.Август.2008 во 20:40
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 20:26
i predlozi ni nekoja literatura......koja e odobrena i se koristi vo tvojata loza...
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 20:49
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 22:38
Аладин - од сите тука наведени ја испушти мојата...
Називот е Grand Lodge of Canada in the Province of Ontario. Секоја провинција во Канада има сопствена Голема Ложа, како и секоја сојузна држава во САД. Во европа - секоја држава има по една призната Голема Ложа.
Нема литература што е "одобрена" и "неодобрена". Никој нема да ти забрани да читаш што сакаш и како сакаш. Има литература која е поавторитетна, затоа што авторите се сериозни проучувачи, историчари, аналитичари и докажале преку своето творештво дека се сериозни. Но - нема литература која претставува еден вид "официјална" литература.
Да, точно е дека во која џамија да отидеш во свет, ќе те сметаат за брат... ако си муслиман... Истотака - во која и да отидеш баптистичка црква во свет, ќе те сметаат за брат... ако си баптист...
Масонството е единственото братство од филозофска природа, каде не е битно од која нација, вера, раса си. Најдобрите тројца пријатели од ложата кои ги имам - едниот е протестант, другиот евреин, третиот католик, а јас сум православен. Со нив со саати сме разговарале за религија (надвор од ложата), но ниеден од нив не ми пререкол заради мојот избор, ниту јас ним заради нивниот.
Не те разбрав за она "кои здруженија произлегле" - објасни на што мислиш...?
За литература... хм... не знам што е достапно кај нас, но по интернет има доста работи. Сајтот на Phoenix Masonry има цела библиотека (на првата страница, малку подолу на страницата - е-book library). Има десетици книги, сите се на еден или друг начин значајни за масонството. Го препорачувам Mackey, иако е малку незгоден за читање (доста чуден словоред употребува).
Инаку - за поопшта информација - сајтот на Големата Ложа на Бритиш Колумбија е извонреден.
Ако имаш уште прашања, повели.

(И да не бидам јас погрешно разбран - не промовирам масонство, туку само се обидувам да расчистам една предрасуда која постои кај нас од недоволно познавање и недостапност на оваа тема)
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 23:06
Ke vidam uste kolku ke ostanam so vas :)

Цитирај
Но - дискусија со фашистички ориентирани поединци е сосема друга работа и немам намера да навлегувам во тоа.


Znaes ti,Zidarski,kolku se kritikuvani i narekuvani Muslimanite po svetot kako Teroristi (iako toa NI VO EDEN SLUCAJ NE E DOKAZANO).
Kolku li se negirale zrtvite vo Palestina,Cecenija,Irak,Iran.... NA SEKADE i pokraj toa povtorno Muslimanite teroristi.Nie ne odbegnavme nitu edno prasanje,znaeme,CISTI SME. Pa objasnuvavme i objasnuvavme,,, nekogas,vo vremeto,ako se sekjavas.
Onaka "nekoj" tamu,spomna: "se vrtat dokazi deka ne zaginale tolku Evrei i deka Holokaustot e ustvari izmislica" ODMA BEVME NARECENI FASISTI !
Pa vidi sega... ili navistina bese pogoden ili nemase drug nacin da ja izbegnes diskusijata. Sto i ednoto i drugoto drzat. Pogoden mozebi bese. Masonite ne se nisto drugo od edna Evrejska loza. Ne si ni sam svesen (mozebi) kolkava opasnost i nered pravite. Me potsekjas na deloto na napadite na WTC. Naivnite Muslimani koi poveruvaa deka bin laden go napravi toa i deka e toa vo korist na Islamot,donesoa nemerena steta na Islamot,ili ne... toa e Allahova odredba,zad se nesto se krie tajna i mudrost,koja,eden den,vistinata,sekako,ke izleze na videlina.Ista e situacijata so vas.Procitaj go fino prviot post (moj) na temava.

Цитирај
ne velat li site muslimani..vo bilo koja dzamija da otides vo svetot..ke bides prifaten kako brat..od tamosnite muslimani......ne se zalagaat li i tie za isti ideali..koi gi ostvaruvaat na razlicni sredstava..itn....   so eden zbor moze toa cuvstvo da se oseti i vo drugi drugi ,,zdruzenija,,......

Aladin,
ne e toa edinstvena rabota koja ja zloupotrebile od Muslimanite. Muslimanite toa pravilo go imaat za sekoj covek na planetava,dodeka tie toa go zele kako nacin na zblizuvanje samo za niv.
Od koga postoele banki vo Islamskite zemji ?
No Banka kade sto ako zemis 2.000 eura,treba samo tolku da vratis a ne 6.Ili,ako nemas,da ti se Halali (oprosti). A ne da go deres narodot so kamati i neznam sto. Toa e druga zloupotreba pokraj mnogute.
No,"Ima dana za megdana".

Uste nesto.
Se sekjavas li na onoj forum koga te prasav za edna politicka partija vo Makedonija i za nivnite lideri dali se Masoni ? Ti gi napisav poimeno. A pokasno i tuka ke stane jasno za kogo stanuva zbor.
Aladin e pricina sto i ova ke mora i tuka da go spomnam.

Цитирај
vo koja loza si ti?


Canadian Grand Lodge Sites
Grand Lodge of Manitoba
Grand Lodge of British Columbia
Grand Lodge of Nova Scotia
G.L. of Newfoundland & Labrador
Grand Lodge of New Brunswick
Grand Lodge of Alberta
Grand Lodge of Saskatchewan
Grand Lodge of Quebec
G.L. of Prince Edward Island

Se raboti za poslednata Grupa (loza).
Odma stom ke go kliknes posledniot link od dadenite lozi na Aladin,dolu namonitorot ke ti se pojavi i kratenkata "PEI Masonic Family..."
Ova e LICNO MOJA PRETPOSTAVKA.
Ke sakas li,znaes li,smees li,,,nesto poveke za taa Loza da kazes ?


Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 23:18
ХАХАХА - е како да не се смеам бе Свемирски...
PEI е скратеница за - Prince Edward Island (во превод Остров на Принцот Едвард). Тоа е една од провинциите во Канада - се наоѓа најисточно, во Атлантскиот Океан - отвори на карта, провери... Крстен е по англиски принц - затоа што Канада била англиска колонија.
А може и заговор е, а?! Може Фиат го купил островот, го крстил така (пред 200 години, ама нема врска), па го направил фамилијарен имот?! Хаха... што да ти кажам...?

За останатото... таквите теории на заговор не се нешто што ми е интересно да го дискутирам и е повеќе политичка тема и интерес, отколку религиска. Реакцијата што ја имав во врска со Холокаустот - извини, ама секој еден нормален човек треба да ја има, без разлика на верата. Се додека муслиманите имаат спротивна на тоа реакција, ќе бидат третирани така како што се третирани.
Во секој случај - не ја одвлекувај темата во теории на заговор - има форуми за тоа, можеш таму да пишуваш, сигурно има многу соговорници кои ќе имаат што да кажат за тоа и да се вклучат во дискусијата, а ќе имаш и голема предност - неутрален терен, јас таму не сум модератор, па не можеш да се жалиш дека сум ти поправал постови.
Do what is right, come what may...
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 23:41
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

ХАХАХА - е како да не се смеам бе Свемирски...
PEI е скратеница за - Prince Edward Island (во превод Остров на Принцот Едвард). Тоа е една од провинциите во Канада - се наоѓа најисточно, во Атлантскиот Океан - отвори на карта, провери... Крстен е по англиски принц - затоа што Канада била англиска колонија.
А може и заговор е, а?! Може Фиат го купил островот, го крстил така (пред 200 години, ама нема врска), па го направил фамилијарен имот?! Хаха... што да ти кажам...?

За останатото... таквите теории на заговор не се нешто што ми е интересно да го дискутирам и е повеќе политичка тема и интерес, отколку религиска. Реакцијата што ја имав во врска со Холокаустот - извини, ама секој еден нормален човек треба да ја има, без разлика на верата. Се додека муслиманите имаат спротивна на тоа реакција, ќе бидат третирани така како што се третирани.
Во секој случај - не ја одвлекувај темата во теории на заговор - има форуми за тоа, можеш таму да пишуваш, сигурно има многу соговорници кои ќе имаат што да кажат за тоа и да се вклучат во дискусијата, а ќе имаш и голема предност - неутрален терен, јас таму не сум модератор, па не можеш да се жалиш дека сум ти поправал постови.

Zidarski Prvo edno Pa znam be drag moj prijatelu deka e kratenka za "Prince Edward Island" i ako do sega duri ne sum znael,procitav na celiot naslov koj Aladin go stavi. Zarem nemozam jas kako Makedonec da bidam clen na taa Loza ? Ili,ako e povisok stepen,ne moze li nekoj Makedonec da bide clen na lozata ? Sto ako i na doticniot poveke bitna mu e taa kratenka (a kako maska ja koristi drugata,oti,se kriete kako shugavi) ? Velam,ova e samo pretpostavka,ne tvrdam.
A za doticniot deka e Mason,toa e FAKT za sekoj Buden. Mene sega me interesira vo koja loza e :)

Za ostanatoto... pa otvori gi usite i za teoriite za zaveri,prijatele. Kako e,koga nie otvarame tema,da objasnime nesto za Islamot,sekogas se javuva nekoj koj ke postavi prasanje za terorizmot. Ako izbegnuvame i se pravime gluvi,dokaz e deka sme teroristi.
Kako da ne zboruvame za Zaverata koga taa vi e KOREN ?
Ako ti dade nekoj dokaz deka Holokaustot e izmislica (povtorno velam samo primer),togas,ne vikaj go fasist se dodeka ne mu dades protiv argument.

AKO FATIS LOPOV NA DELO,KE TE NAPADNE (iako toj krade a ti si nevin). A ako go fatis dodeka ti buricka po fiokata,bez losa namera,bara nesto... togas nema da te napadne,tuku ke se ponasa prirodno a ako mu kazes deka te krade,ke se trudi da ti objasni deka toa ne go pravel. Kraj kraeva,se znaeme koj sme i sto sme. Vo sekoe edno drustvo,drugarite se poznavaat megjusebno koj kakov e i na kogo ke se somnevaat. Vo edno selo se znae koe drustvo e loso i na koe da se somnevaat. Vo eden grad se znae koe selo e po necisto i na koe da se somnevaat..... Taka da,delata zboruvaat.

Vikas,ne ocekuvas sekoj so tebe da se slozuva. Od druga strana,ne ti se dopagja koga nekoj za Masonskata Zavera zboruva. Objasnini go i toa.

PS:Me raduva koga se smees.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2008 во 23:59
Не реков дека не ми се допаѓа кога некој зборува за масонство - што и да вели. Секој си има право на став. Јас реков - само сакам да дадам малку повеќе информација, затоа што очигледно е дека во МК има многу малку познавања од оваа тема - што се покажува кога сите разно разни тајни здруженија се ставаат во едно, како и од разни изјави на "доктори", кои манипулираат со извадоци од книги (што е апсурдно, со оглед на тоа што секој може да ги провери оригиналните книги, нели?).
Како жител на Македонија, можеш да бидеш член на ложата на Македонија. Мора да живееш во една земја за да бидеш член на ложата на таа земја. Во Канада - има македонци кои се членови на тукашните ложи, како и во Америка, но живеат тука. Единствен начин да се стане член на ложа надвор од сопствената земја е ако во твојата земја не е сеуште формирана ложа.
Не знам за дотичниот господин за кој ти прашуваш - не го познавам, а и не сум член таму. Ако е богат, не значи дека е масон, не ги мешај тие две работи.
И повторно - ќе те замолам да не ги расипуваме темите - оваа е конкретно од аспект на религијата, ако сакаш да дискутираш за другите аспекти (кои ги спомнуваш), има тема масони - во подфорумот Свет (и темата е токму - заговори и слично).
Do what is right, come what may...
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 01:36
zidarski????gospod rekol nemozis da mu sluzis na dvajca gospodari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ako vo idnina se sudrat tie dva gospodari kaj kogo ce bidis ti????????????????????
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 02:08
Јас немам двајца господари, имам само еден - Господ Бог - Светото Троиство на Отецот, Синот, Светиот Дух.
Во масонството нема господар, нема масонска религија, соодветно нема судир со верата на поединецот...
Ова е едно од најчестите недоразбирања и погрешни концепции кои луѓето ги имаат за масонството. Нема религија, не се служи на никаков господар, не се исполнуваат ничии заповеди. Едноставно - не функционира така - нема како да функционира така... Целта е сосема друга - и зборував за тоа веќе на долго и на широко, да не се повторувам.
Дури и најчесто цитираниот Алберт Пајк, кој се дава за пример за почитување на сатаната (затоа што се кратат и изобличуваат неговите цитати) - всушност зборува токму за спротивното - како не треба човек да си дозволи да биде заблуден од сатаната и како треба единствено и само да работи во Слава на Бога.
Така што - не знам како поинаку би објаснил на некого дека не е така...?
Do what is right, come what may...
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 04:52
Kolkava li samo duhovna praznina postoela vo srcata na site onie, pa sto morale da se priklucat kon masonstvoto.... ili interesot e povece od ovosvetski apekt!?!

Zidarski musliman i mason se dva razlicni i vo najgolema smisla sprotistaveni poimi,,, Islamot gi preminuva site granici od umstven aspekt, pa na negovite sledbenici ne im e potrebno zabeguvanje od svetlosno obelezeniot patokaz kon temninata........ Vie mozete da si filozofirate ne so denovi, i so godini ako sakate, jer se e ab-realno na ovoj svet,,, pa duri i migot sto go ziveees ne znaejki deka mozebi ti e posleden!


ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Август.2008 во 05:13
Мухаџир - дали тогаш според тебе не треба да се изучува ништо друго освен верата? Не треба да се изучува наука, уметност? Не треба да се изучува филозофијата, психологијата? к*ранот е единствената книга кога треба да се чита?
Не велам дека овие работи треба да ја заменат верата - напротив, тие се само алатки кои го оспособуваат нашиот ум за подобро да ја разбере и уште повеќе да биде во состојба да се посвети на Бога...
Do what is right, come what may...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.